Прескочи до съдържание

Оцеляване с болежки при дълги полети


Препоръчани мнения

Здравейте, от предишните ми  опити с летене на сравнително кратки разстояния започвам да изпитвам зверски болки в колената, при продължително седене. Получава се след около 3ч. заседяване и след един момент става наистина нетърпимо. Имате ли някакви стратегии за справяне или облекчаване на такива проблеми при дълги полети - да речем 12ч. и нагоре? По принцип обичам да блея през илюминатора, обаче сега си мисля дали да не седна до пътеката и да ходя по-често до тоалетна или да си провесвам крата върху пътеката от време на време. Бих букнал места с допълнително място за крака, но при преглед на самолетната карта се падат срещу тоалетните, което може и да е от полза, но не е ясно дали ще има свободно такова място и дали наистина ще мога да си държа крата опънати без да преча на никой.

 

Ако имате някакви съвети, моля споделете, иначе нещата отиват на редовно ходене до тоалетната, пък дори и да се смеят хората поне няма аз да стена от болка 🙂

Връзка към мнение
Дани Магелани

Моите крака стават на понички. След полета е добре да се направи масаж на крака, ако има къде.

Вземам място до пътеката и близо до помещенията с храната, които са по-широки. Често ставам, правя разходка до там и лека гимнастика.

А най-добър ефект е умора до смърт преди полета. Това ми гарантира бързо заспиване и продължителен сън, което не помага срещу подуване на краката, но така не ме изнервя дългия полет.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Споделеното относно умората ми дава идея за повечко движение в дните преди полета, може да има някакъв положителен ефект. Бих се мазал с нещо, но нещата са обикновено миризливи, пък и знае ли човек през каква проверка може да не мине с тия лекарства. За съжаление съм капризен откъм условия за сън, но може би някакви микро дрямки да успеят да ме залъжат поне за част от времето. Честно казано с досадата мога  да се справя, но болката наистина е жестока, даже сам се учудвам как е възможно, да е толкова силна. Иначе и аз си усещам краката натежали след полет, но след кратко бавно ходене при мен се оправят.

Връзка към мнение

Тъй като имам проблем с коленете, когато пътувам винаги взимам диклофенак-дуо. Не всеки може да го пие, защото дразни стомаха, но аз нямам този проблем. Освен това няколко дни преди полет и в самия ден на полета взимам аспирин протект. Опасно е кръвта да е много гъста. Винаги взимам място до пътека и се разхождам. Добре е при дълги полети малко упражнения в самолета (прехвърляне на тежеста пета-пръсти в изправено положение). А за болките поне най-обикновен аналгин ако вземете ще ви облекчи докато се раздвижите. И широки обувки. След дълъг полет дори ми се е налагало да правя студени компреси на глезените. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Благодаря много Диана, моят стомах е здрав, може да се подсигуря и с един диклофенак преди/на летището. Мисля че ще действа и по-дълго време от аналгина. Ще прочета дали мога да взема и нещо на борда, стига да е позволено.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И мен ме боли дясното коляно,затова гледам да си протягам краката под седалката.Даже слагам десния крак върху левия при опънати крака и това е единствения начин да заспя малко.Стъпалата може на място под седалката да се раздвижват.Тренировки ,когато сме в България за заякване на крака и колена.Клякания,велосипед,тичане.Може да се сложат наколенки.Аналгин против болката.Ако съседната седалка е свободна може единия крак да се качи на нея.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Що се отнася до лекарствата, ако са за лично ползване (един блистер напр.) не би трябвало да има проблем да го вземете на борда. Когато пътувам с ръчен багаж винаги в чанатат имам няколко лекарства, за всеки случай (дори и при командировки, които са обикновено 3 - 5 дни). Проблем (дори не бих го нарекла проблем) е, ако носите лекарства, които са под формата на спрей, гел, крем... просто трябва да ги покажете на секюрити (и евентуално може да ви поискат рецепта, въпреки че досега не ми се е случвало). 

Ако ще говорим за т.нар. нестероидни противовъзпалителни лекарства (от които е Диклофенак Дуо), предлагам алтернатива, която не дразни чак толкова много стомаха: активното вещество е meloxicam, търговско име Movalis (има и други), таблетки от 7,5 и 15 mg. И двете лекарства (и Диклофенак Дуо) се отпускат с рецепта, но като знам как работи системата, възможно е да го намерите и без да ви искат рецепта. В краен случай, всеки лекар може да изпише, няма ограничения дали ще е личен лекар, или някакъв специалист. 

Дозата е 1 - 2 таблетки дневно, но не повече от 15 mg/24h. 

 

Все пак, не е лошо да изясните причината за тази болка в коленете. 🙂 

 

АКо говорим за оток - има чорапи, които се препоръчват за дълги полети 🙂 

Аспирин е добра идея, но пак всичко е въпрос на доза. 

Връзка към мнение

Аз винаги съм на място до пътеката, за да мога да ставам и да се разхождам и да поопъвам краката към пътеката, ако няма преминаващи. Раздвижвам стъпалата и краката доколкото мога на седалката (и под нея). Също гледам да редувам опънати и свити крака, винаги нося стягащи чорапи (но те са ми заради проблемите с кръвообращението). 

И също, идете все пак на лекар, заради болките в коленете, за всеки случай 🙂.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Стана ми интересно какви чорапи използвате за отоци и подобряване на кръвообращението. Бихте ли препоръчали конкретни марки, модели, че хич не няма в тази област, а пък със сигурност би било полезно да се знае.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Може да се измери нивото на пикочната киселина,която образува кристали и болки в ставите.При мен е висока и трябва да спазвам диета без червено месо.

Връзка към мнение

Лекарствата са си лекарства , но и подходящото място върши чудеса .

За къси полети си плащате място до пътеката . 

За дълги полети купувате място на първия ред след тоалетните. Единственият недостатък е , че там е светло и трудно се заспива . Местата до прозорците , обаче, се падат в сянка и са ок за сън . На всички места на реда има място за протягане на краката , ако не сте твърде висок . Какъвто и да е самолетът , това е вашият ред . При тези полети , точно срещу тоалетните са малките офисчета на стюардесите . Някои компании поставят там касетки с дребни опаковани храни , някои се използват само от персонала , но докато другите спят , никой няма да ви пречи да минете няколко пъти по миниатюрното коридорче . 

По всяко време може да станете и да изиграете една ръченица на място . 

След първия дълъг полет ще имате собствен план за места . 

В случай , че не сте чекиран и платил места онлайн , винаги при чекиране може да поискате да ви дадат място до пътеката . Никъде по света не са ми отказвали и не са правили криви физиономии . Нито пък са ме питали защо искам това . 

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 46 минути , saved_ каза:

Стана ми интересно какви чорапи използвате за отоци и подобряване на кръвообращението. Бихте ли препоръчали конкретни марки, модели, че хич не няма в тази област, а пък със сигурност би било полезно да се знае.

Дълги или 3/4, медицински. Купуват се от аптека. Има различни степени на компресиране. Трудно се свиква с тях. Купи си с по-слаба компресия, за да свикнеш по-лесно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, saved_ каза:

Стана ми интересно какви чорапи използвате за отоци и подобряване на кръвообращението. Бихте ли препоръчали конкретни марки, модели, че хич не няма в тази област, а пък със сигурност би било полезно да се знае.

От една година ползвам компресивните три четвърти чорапи на  "Pirin Hill" (14.90 лв.) и съм много доволна. Но е трудно да се уцели перфектния чифт, защото се купуват по номер на ходилото. Някои марки, като "Relaxan compression sport", са освен по номер, и по широчина на глезена и на прасеца. Запалих се от препоръките на един пътешественик, който освен в самолета, ги ползва и при трекинг, и при дълго градско ходене.

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Благодаря за идеите. Не бях сигурен за местата пред тоалетните но май ще ги предпочета, след като наистина има смисъл. Чорапите се супер идея, на мен ми отичат краката и при дълго ходене дори в града.

 

Иначе на лекар не съм ходил, защото болките се появяват само и единствено когато съм обездвижен дълго време, без никакво място за движение и ъгълът при колената е под 90 градуса. Тоест когато си висок и краката са ти дълги, а седалката е ниска - човек леко "пропада" в седалката, а колената се качват над нивото на седалището, като добавим и липсата на пространство (обичайно колената ми опират в предната седалка) става тъжна картинка.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 57 минути , flying_baguette каза:

Благодаря за идеите. Не бях сигурен за местата пред тоалетните но май ще ги предпочета, след като наистина има смисъл. Чорапите се супер идея, на мен ми отичат краката и при дълго ходене дори в града.

Медицинските чорапи са точно, за да няма отичане на краката.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Бях питала моя любим ортопед, при който ходя за щяло и нещяло относно носенето на компресиращи чорапи. Каза ми, че много трябва да се внимава с тях, ако човек има добър мускулен тонус, защото могат да доведат до атрофиране на мускулатура. Те се препоръчват най-вече за активни, професионални спортисти - за да се избегнат травми или за да се възстановят по-бързо от такива. Конкретно чорапите за трекинг са страхотни(особено тези на Пирин Хил 🙂 )при физическо натоварване, но не мога да си представя да стоя с тях 3 часа в самолет, камо ли на презокеански полет. Медицински чорапи не съм носила, но доколкото знам пак се изписват от доктор и пак трябва да се внимава с носенето им. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , iMari каза:

ако човек има добър мускулен тонус, защото могат да доведат до атрофиране на мускулатура

Принципно е така, с една подробност: при продължително седене хората с разширени вени на долните крайници (особено, а и не само) са предпазположени към проблеми вследствие липсата на движение. Точно мускулите на подбедриците са тези, които осигуряват безпроблемното придвижване на кръвта по венозните съдове. Когато те са в покой (при продължителните полети особено) "мускулната помпа" не работи достатъчно добре, което е предпоставка за застой на кръвта (все пак тя е течност и се подчинява на законите на хидродинамиката). От там нататък, можем да развиваме теории колкото си искате за причини, предпоставки, механизми и т.н. За няколко часа в самолет, с компресиращи чорапи, няма да ти атрофира мускулатурата 🙂 

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 3 часа, flying_baguette каза:

Благодаря за идеите. Не бях сигурен за местата пред тоалетните но май ще ги предпочета, след като наистина има смисъл. Чорапите се супер идея, на мен ми отичат краката и при дълго ходене дори в града.

 

Иначе на лекар не съм ходил, защото болките се появяват само и единствено когато съм обездвижен дълго време, без никакво място за движение и ъгълът при колената е под 90 градуса. Тоест когато си висок и краката са ти дълги, а седалката е ниска - човек леко "пропада" в седалката, а колената се качват над нивото на седалището, като добавим и липсата на пространство (обичайно колената ми опират в предната седалка) става тъжна картинка.

Щом имаш такива проблеми, разгледай наистина местата, които нямат седалки отпред, както и аварийните изходи. Вероятно си заслужава да се доплати за такива. Или за по-висок клас (премиум или бизнес).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

То може би се подразбира от отговорите, но никъде не видях изписано основното правило за полети на дълги разстояния, а именно събуване на обувките. Аз и при вътрешно европейски полети, особено вечер, събувам обувките...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.