Прескочи до съдържание

Коста Рика: 3-18 февруари 2024


Препоръчани мнения

Привет, магеланци!

Обратното броене започва и с вълнение очаквам предстоящото ни пътуване до Коста Рика след само десетина дни. Лакомо изчетох всичко, писано досега във форума по отношение на тази дестинация и благодаря на всички, които са се занимали да споделят отзиви и пътеписи. И все пак ми се струва, че няма много писано за Коста Рика или поне не толкова, колкото за други страни. Като че ли често виждам теми за Панама, в които Коста Рика е сбутана някак между другото... защо ли? (може би очаквах по-скоро обратното)

 

Споделям тук маршрута ни с надежда, че някои от вас познават тези места и биха споделили всякакви препоръки и впечатления за какво си струва да се види / стори / вкуси и т.н. Кои преживявания са останали като най-ярки спомени за вас? Доколкото можем, гледаме да бягаме от най-туристическите курорти тип Тама-гринго, Хако и т.н. тъй като не ни се иска да бием път, за да видим костариканския Слънчев бряг.

3 февруари - кацаме в Сан Хосе. Ще вземем високопроходима кола под наем от летището и ще нощуваме в градче наблизо (Алахуела), тъй като пристигаме късно

4-7 февруари - Монтеверде

7-11 февруари - Ла Фортуна

11-12 февруари - една нощувка в национален парк Бахос дел Торо (около водопадите Catarata del Toro / Blue Falls и вулкана Поаз)

12 февруари - 17 февруари - Пуерто Виехо

 

Предварително благодаря на всички отзовали се!

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В темата за планиране - Панама, Коста рика, Никарагуа, също има доста информация и се обновява непрекъснато. Сега има магеланци, които са там. Плана ти изглежда добре. Сподели ако си резервирала кола - коя фирма и при какви условия. На мен онзи ден ми писаха, че колата, която съм резервирала е катастрофирала и ми предлагат друга, но не ме устройва защото е малка, а нямат други. Най-вече да няма самоучастие и да е малък депозита. Но май е най-добре да пишеш в темата за планиране, която следят и пишат много хора.

 

Връзка към мнение

Полетите от София до Панама са на добри цени с турските авиолинии от около 3 години. До Коста Рика няма. А дестинацията е природно ориентирана и осезаемо скъпа, което намалява доста ентусиазма за продължителна обиколка. Но набързо или не много магеланци сега започват обикалянето си и се надявам да изникнат интересни впечатления и препоръки. 

 

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 23.01.2024 г. в 23:35, MayaS каза:

Сподели ако си резервирала кола - коя фирма и при какви условия.

 

Да, взехме кола от летището SJO за целия ни престой от две седмици. Много много сме доволни от цената и условията, тъй като успяхме да получим доста голяма отстъпка. Взехме колата от Economy Rent a Car. Особеното обаче е, че не резервирахме през сайта, а директно с техен служител. Малко от уста на уста до нас стигна телефона на един въпросен Джими от офиса на Еconomy на летището. Той ни направи резервацията директно и ни предложи по-тънка цена (допускам някакви служебни отстъпки?). Номерът му витае из различни форуми по Интернет и до последно се чудихме ще имаме ли наистина кола или ще останем с пръст в уста, но всичко проработи перфектно! 

 

Малко конкретика: взехме Hyundai Tucson (за част от маршрута ни е необходима такава 4х4) с пълна застраховка с всичко възможно включено. Излезе ни $1500 за двете седмици (вместо 2000+ ако бяхме резервирали сами през сайта). Нищичко не сме предплащали предварително, но предоставихме данните на едната ни кредитна карта за резервацията (не изтеглиха пари предварително и платихме на гише). Депозитът на гишето беше само $150, тъй като застраховката ни включваше всичко така или иначе.   Колата, която ни дадоха, е чисто нова и нямаше даже драскотини.  Много сме доволни

 

Признавам, че за пръв път резервираме кола така по телефона и без да имаме никакъв имейл или потвърждение предварително. Малко се опасявахме дали не е измама и да се окаже, че при пристигането няма кола нито нищо. Обаче видяхме google reviews за гишето на Economy на летището и името на въпросния Джими се споменаваше хвалебствено в стотици ревюта, та решихме да се доверим. Даването на данните на картата предварително също ни притесни, но картата ни има защити за такива случаи и не се страхувахме, че ще изгърмим с пари. А и както казах, те дори и не изтеглиха парите докато не се явихме на гише 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 9 часа, Радина каза:

Да, взехме кола от летището SJO за целия ни престой от две седмици. Много много сме доволни от цената и условията, тъй като успяхме да получим доста голяма отстъпка. Взехме колата от Economy Rent a Car. Особеното обаче е, че не резервирахме през сайта, а директно с техен служител. Малко от уста на уста до нас стигна телефона на един въпросен Джими от офиса на Еconomy на летището. Той ни направи резервацията директно и ни предложи по-тънка цена (допускам някакви служебни отстъпки?). Номерът му витае из различни форуми по Интернет и до последно се чудихме ще имаме ли наистина кола или ще останем с пръст в уста, но всичко проработи перфектно! 

 

Малко конкретика: взехме Hyundai Tucson (за част от маршрута ни е необходима такава 4х4) с пълна застраховка с всичко възможно включено. Излезе ни $1500 за двете седмици (вместо 2000+ ако бяхме резервирали сами през сайта). Нищичко не сме предплащали предварително, но предоставихме данните на едната ни кредитна карта за резервацията (не изтеглиха пари предварително и платихме на гише). Депозитът на гишето беше само $150, тъй като застраховката ни включваше всичко така или иначе.   Колата, която ни дадоха, е чисто нова и нямаше даже драскотини.  Много сме доволни

 

Признавам, че за пръв път резервираме кола така по телефона и без да имаме никакъв имейл или потвърждение предварително. Малко се опасявахме дали не е измама и да се окаже, че при пристигането няма кола нито нищо. Обаче видяхме google reviews за гишето на Economy на летището и името на въпросния Джими се споменаваше хвалебствено в стотици ревюта, та решихме да се доверим. Даването на данните на картата предварително също ни притесни, но картата ни има защити за такива случаи и не се страхувахме, че ще изгърмим с пари. А и както казах, те дори и не изтеглиха парите докато не се явихме на гише 

Благодаря. Аз бях резервирала от местна компания и преди 10 дни ми писаха, че колата е катастрофирала и ми предлагаха по малка, която не ни устройва. За няколко дни успяха да намерят друга подходяща за нас.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравей, Радина! Ние ще сме в Коста Рика от 15 март до 24 март. Планът ни е Ла Фортуна и парка Мануел Антонио. Колко време ви отне да минете през паспортните проверки на летището в Сан Хосе? Ние кацаме по обяд и по план трябва да стигнем същия ден в Ла Фортуна, но в никакъв случай не искам да шофираме в тъмното.

Нашата резервация за кола е с Аламо. За колите под наем в КР не чуваме почти нищо хубаво, най-честото оплакване е неочаквана сметка постфактум.
Ще се радвам след края на ваканцията ви да споделиш как е минало всичко и ако имаш някакви съвети като цяло. 
 

Желая само хубави моменти!
 

Връзка към мнение

Здравей! Ние пристигнахме по-късно от вас, около 18ч. Честно казано повече време чакахме багаж, отколкото проверки. Мисля, че около час и половина ни отне от кацането до взимането на колата. Избрахме тази първа нощувка да бъде близо до летището, за да не шофираме дълго по тъмно. В ретроспекция това е било много разумно наше решение. Стъмва се малко преди шест.

 

Правилно се опасяваш от шофиране в тъмното. Не го правете, още по-малко на дълги разстояния. Масово карат без светлини. Пътищата са лоши, често с опасни завои или лоша настилка. В някои по-селски райони може и асфалтът да свърши изведнъж просто ей така. Често има мъгла, която в някои случаи позволява да видиш максимум до стоповете на предната кола. Най-редовно има неочаквани неща, които изникват на пътя, включително пешеходци и животни. Веднъж направо си изкарахме акъла, защото докато шофирахме в бързата лента, за да изпреварим тежкотоварен автомобил, някакъв пешеходец прескочи бетонената мантинела от отсрещното платно и пресече пътя най-неочаквано. Път, на който колите се движат с 80-100 км/ч! Слава богу беше посред бял ден и приятелят ми, който шофираше, успя да реагира достатъчно бързо на тази ситуация и нямаше инцидент. И двамата се изплашихме много. Като споменах за лентата за изпреварване - често пъти тя просто свършва с напречна преграда и трябва да се пристроиш в по-дясна лента, за да не се блъснеш. Проблемът е, че невинаги има знаци, които да те предупредят за сливането на лентите и при ниска видимост (нощем) не ми се мисли какво може да се случи, ако човек не реагира навреме.

 

И аз се бях наплашила от предварителни отзиви за колите под наем там. Оставам с впечатление, че повечето хора не са наясно с изискванията за застраховки и се изненадват, когато на място ги накарат да платят по-висока сума от очакваното. Нашият опит с колата под наем е безкрайно положителен! Служителят на Economy, чрез когото резервирахме, от самото начало ни каза цялата сума с всички включени застраховки. Нямаше изненади при пристигане и наистина платихме каквото беше обещано. Дори като имахме спънки фирмата супер много ни помогна. Например на втората сутрин заварихме паркираната кола със спукана гума. В рамките на един час от обаждането ни при нас имаше техник, който я смени и продължихме с програмата за деня без проблеми. Последния ден при пътуването към летището пък имахме малко проблем с трафика (прекарахме 2 часа в задръствания). Съответно при връщането на колата бяхме много припряни да не изпуснем полета. От фирмата веднага реагираха да ни помогнат. Оформиха документите максимално бързо, за да не губят време и веднага намериха кой служител да ни закара по спешност до терминала (тъй като редовния шътъл който циркулира напред-назад беше заминал с други клиенти и не искахме да чакаме да се връща). Само хубави неща мога да кажа по техен адрес.

 

Аламо май е от предпочитаните фирми и често ги препоръчват. Сигурно и те са коректни.

 

Ние вече приключихме отпуската и тъкмо си долетяхме обратно у дома, така че съм на разположение да отговарям на всякакви въпроси 🙂 Дано си изкарате хубаво в Коста Рика! Ние сме очаровани.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Радина, ако не те затруднява, може ли да споделиш кое те очарова? Основно районът на Монтеверде ми е неясен, но и Ла Фортуна и Пуерто Виехо са ни част от програмата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря от сърце за подробния ти отговор! И аз като Lindt бих искала да помоля да споделиш какво те е очаровало най-много? Ние този път ще пропуснем Монтеверде, но всичко за Ла Фортуна ми е интересно. Засега имаме запазени само нощувките и никакви екскурзии все още. Обмисляме La Fortuna Waterfall, Mistico hanging bridges, Arenal 1968 (евентуално някой по-лесен трейл, защото не сме особено опитни hikers ), както и разглеждах някои турове със салове по река. Нощните турове не ме привличат. Ако има нещо, което пропускам и особено те е впечатлило, ще се радвам да споделиш, както и ако нещо не си е струвало времето. Ние ще сме също и в Мануел Антонио, но това май не е било част от вашата програма.

Имам един малко необикновен въпрос. В местата, където нощувахте, имахте ли неприятната участ да срещнете паяци и скорпиони? 😬

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.