Прескочи до съдържание

дневник Зелена Кения истинският рай на земята


ivan69

Препоръчани мнения

Историята на това пътуване е дълга. При последната промоция на Turkish   взех билети за Кения. Първо аз , след няколко дни Павел, а в последният час от промоцията и Жена ми и Ради. За Кения не знаех почти нищо, бях чувал за сафарита и че има около 500 км плажна ивица. Билетите бяха за 16,01,2024-27,01,2024, десет пълни дни. Реших(ме) с Павел да разделим почивката 4 дни Сафари , 5 дни плаж и 1 ден за Найроби. Жена ми и Ради са куфари, винаги аз правя програмата, те дори не знаят къде ще ходим. С Павел решихме като за първо сафари да не скачаме на най-евтиното , а да е нещо среден клас. Оказа се, че средния клас си е пак мизерно настаняването, съчетано с взимането от летището в деня на полета се очертаваше 20 часово пътуване което щеше да изостри доста обстановката. Все пак решихме, че нямаме излишно време за губене и намерих фирма през Safaricom. Цената беше 800$ на човек за 4 дневно сафари - Амбосели, Цаво Запад и Цаво Изток , за Ради имаше отстъпка само 500$ с оставяне на плажа. Казаха че месец преди да заминем ще трябва да преведем 30% аванс за хотелите. Някъде преди 2 месеца съдружничката на жена ми ходила в Кения и я наплаши колко страшно е там. Отвличали туристи , Малария, хапчетата за превенция били по-вредни от самата малария и т.н. женски щуротии. С Павел слушахме с насмешка до момента когато жена ми за пръв път прояви интерес за програмата. Когато разбра, че ще ни вземат от летището за сафарито , просто седна на компютъра и отмени нейният билет и на Ради. Сега като се замисля добре стана. Те двамата си лягат по малките часове и спят до късно, Сафаритата не са за тях. Ние с Павел пък решихме, че като за първо сафари ще се поглезим с нещо луксозно. Отмених резервацията и си букнахме луксозно сафари за 1165$ на човек. Пратиха ми линк за 30% авансово плащане с 2.9% допълнителна такса , платих 719$ , потвърдиха че са получили сумата и почнах да чета magelanci.com. Програмата оставаше същата 4 дни сафари 5 дни Плаж и 1 ден Найроби. Павел тъкмо се беше върнал от 1 месец в ЮИ Азия и категорично отказа Ламу, спряхме се на Diani Beach. 1 месец преди пътуването и Павел ми каза, че идва само за Сафарито и си сменя обратният полет за 22,01. Отваря втори бизнес на 20 години. В началото ми стана тъпо, но после реших, че ще посетя Ламу. Специални благодарности на @FlyTraveler  , @Lindt , ако не бяха те нямаше да съм чувал за най-прелестното място което някога съм виждал. @Георги благодаря и на теб за прекрасният форум, като съм тръгнал с благодарностите да не пропусна и @antea, която няколко пъти ми помогна с безценни професионални съвети. Точно на Коледа, сутринта на 25,12 се заех да си търся хотел на Ламу. От Peponi( най-луксозният) ми поискаха над 200$ за нощувка , а от Banan House 70$. Изборът беше ясен, пратиха ли линк и чрез Mpesa( кенийска система за плащане с КК) преведох 50% аванс, кото веднага потвърдиха че са получили. Купих и самолетни билети , Момбаса-Ламу със Skywardexpress и Ламу-Найроби с Jambojet, по 7400 KES за билет ( около 80лв.). Трансфера в Истанбул беше 2 часа, което леко ме притесняваше, но всичко впоследствие беше наред. Кацнахме и излетяхме от 1 гейт , отне ни 10 минути да сменим изходите само. Малко снимки за начало , за всеки ден по една, Амбосели, Цаво Запад, Цаво Изток и Ламу.

 

Следва

Slonove otblizo Amboseli 17.01.2024.jpg

Bivol i maimunki serena west tsavo 18.01.2024.jpg

jiraf west tsavo 18.01.jpg

Sutreshen plaj 2  23.01.jpg

  • Харесвам 35
  • Браво 8
Връзка към мнение

Настаняване и Транспорт

И трите лоджа бяха в самите паркове. Така се пести време , а и животните се разхождат около лоджите. 

Amboseli Serena Safari Lodge - за мен най-доброто място от трите. Уникална храна и персонал повече от гостите. Вечер е прохладно , басейна е чист с топла вода. 

Западно Цаво - Kilaguni Serena Safari Lodge- според водача ни най-добрият от трите лоджа. Уникални гледки към малкото езеро. Вечерта е една идея по-топло , но вентилаторите вършат работа. 

Източно Цаво- Ashnil Aruba Lodge - Тук беше леко разочарование - интернета доста прекъсваше дори ако си под рутера, wifi само в лобито, ние си имахме мобилен интернет, но на моменти прекъсваше. Вечер е доста задушно и дори двата вентилатора не успяват да охладят достатъчно.  

Момбаса - Nyali Luxuri Executive Apartments- на 200 м от плажа Nyali, Нов апартамент с 2 спални , тераса и топъл басейн . В района има заведения за хранене, магазини , явно е квартала на богатите в Момбаса .Пясъкът е бял и ситен , още от 7 сутринта се заформят мачлета на плажа.80$ на вечер.

Ламу- Banana House - Shela. Истинско бижу. За 70$ на вечер ме ъпгрейднаха в луксозна стая , 24 часов денонощен басейн с морска вода около 30 градуса. Закуската е Яйца, плодове, може да се поръчат палачинки. Поръчва се и след 5 минути ти носят закуската на басейна. Персонала отново е повече от гостите, има спа йога и други активности. 

Найроби - Annies House - 17$ на стая . Тук искам специално да благодаря на @logist13 , който беше в съседната стая и ме насочи към това прекрасно място. Намира се на 9 км южно от летището в затворен комплекс с денонощна охрана. Хазяйката Мари е много мила и любезна дама. 

 

Транспорт - за сафарито бяхме с джип само двамата с Павел . Сами водача е много симпатичен, разказа ни много неща за парковете и Кения. 

Момбаса - ползвахме UBER до центъра е около 7 км излезе под 10 лв в посока. На следващият ден тъй като полета ми беше ранен си поръчах през BOLT - цената до летището беше отново под 10 лв за 17 км. Тъй като си загубих БГсим картата, не можех да потвърждавам плащанията и плащах в брой. Шофьорът дойде и почна да се пазари, пита ме за цената - казах му 720 Шилинга, но ще му дам 1000, той настоя за 1500. Това не ми хареса, все пак имам опит в този бранш и знам, че ако цената не му хареса може да откаже поръчката. Качих се и продължихме, след малко отново почна пазарлък, Пристигнахме за около 20 минути, на бариерата се плаща 100 шилинга вход, платих и като ме остави му дадох още 1000. Промърмори нещо , но си тръгна...Павел след 2 часа е дощъл с Uber за 1200.

Найроби - Тук си поръчах такси от летището до Апартамента за 330 Шилинга, оставих 400, под 5 лв за 9 км , не съм имал проблем . След като се настаних около 13 и обядвах няколко самоси( пържени триъгълни банички с телешко месо, риба или зеленчуци) за по 50 шилинга всяка! тръгнах на разходка. Комплекса е на на няколко стотин метра от магистралата Момбаса - Найроби, Излязох на магистралата и си поръчах Bolt моторче за 330 шилинга( под 4 лв.) за 20 км до центъра . С кола излизаше под 10 лв , но реших да изпитам тръпката от возене с моторче. Шофьорът пак ме пита за цената, ках му че ще му дам 350, настоя за 400, съгласих се и тръгнахме. По пътя спря на бензиностанция, сипахме 1 литър гориво, платих 200 и като ме остави в центъра дадох още 200. Под 5 лв за 20км , не знам как му излизат сметките, но явно бедността е ужасяваща. На връщане пак се прибрах с моторче за 430, Оставих 500, шофьорът не се е пазарил/

Amboseli Serena Safari Lodge 17.01.2024.jpg

Ogyn Serena Lodge 17.01.2024.jpg

Staya s gledka Seren Lodge Amboseli 17.01.2024.jpg

Serena Lodge 17.01.2024.jpg

Bivol i maimunki serena west tsavo 18.01.2024.jpg

gekon serena west tsavo 18.01.jpg

i otnovo staya s gledka serena west tsavo 18.01.2024.jpg

i pak staya s gledka serena west tsavo 18.01.2024.jpg

smoking zone serena west tsavo 18.01.2024.jpg

Kilaguni serena safari lodge 18.01.2024.jpg

Ashnil aruba lodge 19.01.jpg

gekon ashnil aruba lodge 19.01.jpg

lageren ogyn ashnil aruba 19.01.jpg

ograda ashnil aruba lodge 19.01.jpg

pravila basein ahnil aruba lodge 19.01.jpg

basein Nyali 20.01.jpg

pyta kym plaja Nyali 20.01.jpg

nyali beach 21.01.jpg

banana House 21.01.jpg

Banana House basein 21.01.jpg

Banana House terasa.jpg

Zakuska 22.01.jpg

jipa s koito byahme tsavo east 19.01.jpg

Sammy west Tsavo 18.01.2024.jpg

  • Харесвам 26
Връзка към мнение

Момбаса и Найроби 

Имахме 24 часа в Момбаса и 12 часа в Найроби. Това са единствените места от които нямам снимки. Някак си не ме впечатли нищо. Не бих отделял време за градовете при следващото посещение в Кения( а такова ще има със сигурност). В Момбаса пристигнахме около 12 часа , настанихме се в Апартамента Nyali Luxuri Executive Appartment-2 спален апартамент над 100м2 81$ на вечер. Комплекс с денонощна охрана, плувен басейн и климатици в стаите(необходимост в Момбаса). Оставихме щедър бакшиш на водача(60% над препоръчителните 10$ на човек на ден)  и си поръчахме Uber до стария град. Първоначално излезе цена 620 шилинга( под 7 лв) за 6,5км , но после се смени на 720 . Явно има някакво наддаване, знам ли какво. Казахме на водача да ни остави пред някой дюнер да хапнем. За 10-15 минути стигнахме до острова на който е разположен старият град и шофьорът сви по едни тесни улички. Остави ни насред гето като каза, че тук имало улична храна. Така и не открихме къде да ядем и се насочихме към централната улица. Взехме си по 1 чипс за 50стотинки, който се правеше на място. Олиото в един леген къкреше на огъня, а жената с едно ренде стържеше картофите. Излишно е да казвам колко беше вкусен! Най-накрая излязохме на главната улица. Тук културният шок продължи .От всякъде изникваха деца и просеха, дадох си половината чипс на едно от тях и влязохме в Супермаркет да си купим бира и вода.Оказа се че бира се продава само в специализирани магазини , та си взехме вода и кашу, което отново дадох на едно от децата. Решихме да се прибираме и си поръчахме Uber Цената беше идентична, като му казах да минем през магазин да си купя Бира. Бирата е скъпа 250 шилинга кенчето, взех си 4 и се прибрахме Отидох на басейна , а после и на плажа.

basein Nyali 20.01.jpg

nyali beach 21.01.jpg

pyta kym plaja Nyali 20.01.jpg

plaj nyali 21.01.jpg

 

Надвечер излязохме на разходка в квартала. Имаше заведения и супермаркет. Купихме си плодове , хапнахме по 1 пилешки дюнер и се прибрахме. Сутринта отново си направих плаж и басейн и към 11 тръгнах към летището, което е на 17 км. Полета на Павел беше 2 часа след моя и той остана, Тъй като си бях загубил БГсим картата се наложи да си поръчвам Bolt с плащане в брой. Цената беше 720 шилинга( около 8лв.) което ме изненада приятно. Когато ме качи шофьорът ме попита за цената, казах му я и че ще му дам 1000. Той настоя за 1500.  Тъй като работя в този бранш, знам чудесно, че той е видял предварително цената и я е приел, може просто да не взима поръчката ако не го устройва цената. Не обичам да ме изнудват, било и за 5-6 лв. Повторих, че ще му дам 1000 и продължихме. След малко пазарлъкът продължи, като аз мълчах. Стигнахме за около 20 минути летището където има бариера и платих 100 шилинга за вход. Полицаят любезно ме попита как е била Кения и ми пожела приятен полет. Оставих 1000 на бакшиша, и влязох в летището на Момбаса за вътрешен полет до Ламу. Седнах отвън да изпуша 2-3 цигари, когато полицай се насочи към мен и ме помоли за цигара. Подадох му кутията, взе си 2 и излезе.Влязох на гейта и си поръчах голяма Самоса с телешко за 350 и бира за 500. В самолета за 40 минутен полет ни дадоха вода, сок и бисквитка. 

Samosa i Bira 21.01.jpg

Skyward expres zakuska.jpg

Mombasa airport 21.01.jpg

Mombasa airport pista.jpg

 

 

mombasa airport ptichka 21.01.jpg

 

В Найроби кацнах в 12 и си поръчах отново Bolt до Апартамента - 9 км в обратна на центъра посока по пътя за Момбаса. Цената беше 620 шилинга , Пристигнахме за 15 минути пред огромен комплекс с охрана. Платих 700 , шофьорът не се пазареше и се настаних. Хазяйката щеше да дойде към 16 , @logist13  с очарователната му съпруга и двете прекрасни деца пътуваше също към Комплекса. Оставих си багажа, хапнах 4 Самоси по 50 шилинга и си купих 2 бири от магазина за алкохол. Приемаха само кеш, а моя попривършваше. Реших да се разходя по пътя към Магистралата където имаше импровизиран пазар. Купих си ананас по 20 шилинга( 22 стотинки) парчето! Първоначално мислех, че жената се е объркала, но тя извади лист и написа 20. Излязох на магистралата и реших да си поръчам моторче до Найроби-20 км. Цената 330 шилинга! Никога не се бях возил на моторче, но Кения ми се стори изключително безопасна, а и нямах нищо в себе си, телефон и под 2000 шилинга. Ако нещо станеше щях да намеря как да се прибера и да платя с доларите които оставих в апартамента. Моторчето дойде след малко качих се и тръгнахме към Найроби, По пътя спряхме на 1 бензиностанция, където сипахме 1 литър бензин и платих 200 шилинга, като пристигнахме в центъра платих и още 200. Задръстванията са огромни и с моторчето се придвижихме доста бързо покрай колите. Остави ме в центъра, който отново се оказа пренаселен, Безкрайни автобуси и хора, страшно много хора. Стисках си телефона в джоба и се насочих бързо към края на центъра. След 30 минути бях извън центъра където имаше парк и реших да седна на една пейка да си почина, За съжаление парка бе затворен. Реших да се насоча към магистралата и оттам да си поръчам Bolt моторче и да се прибирам, На магистралата беше обичайната лудница. Има 2 пътя , платена магистрала и безплатен път успороден на нея. Аз си вървях по пътя. По едно време ми хрумна да се кача на един от безкрайни автобуси които ме подминаваха и спираха в задръстванията, но не бях сигурен в посоката им. Към 18 си поръчах Bolt и за 420шилинга се прибрах. Отново минахме през бензиностанция и сипахме 1 литър бензин за 200 шилинга, Оставих още 300 като пристигнахме. @logist13  и семейството му бяха вече в апартамента и си почиваха. Поговорихме няколко часа , хазяйката ни черпи плодови и си легнахме. Сутринта в 2 часа @logist13 поръча Bolt до летището - голяма кола, мисля към 1000шилинга беше цената. Предният ден полета Истанбул-Найроби беше отменен, тайно се надявах да не мога да се чекирам и да остана поне още ден в приказна Кения. За съжаление всичко беше наред и трябваше да отлетя обратно.....

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Amboseli 17.01.2024

Полета от София излетя навреме в 16 часа на 16.01.2024. След около час кацнахме в Истанбул. Гощаваха ни сандвич, десерт, вода, сокчета. Кацнахме малко след 18 местно време на гейт В и се насочихме към таблата да видим от кой гейт е полета за Найроби. На таблата нямаше инфо, излиза 90 минути преди полета,но на сайта на летището имаше инфо, гейта ни беше отново В. На летището има машинки за беплатен 1 часов нет като си сканираш паспорта и ти дава номер. Има и платен нет за повече от час престой, но не сме ползвали. Намерихме си гейта и аз отидох на терасата за пушене. Полета беше в 20.30 и към 20 се наредихме на гейта. На Павел му бяха проверили визата предварително, минава една жена и ги сканира, моята я сканираха на гейта. Качихме се на самолета и преди 21 излетяхме. Гощаваха ни отново , пих 2 малки бутилки вино и си пуснах музика от 80-те в слушалките. Изслушах 4-5 албума и концерта, Павел изгледа 2 филма и към 3.15 кацнахме в Найроби. Аз си пътувах с раница само, а Павел за 5 дни си беше взел и куфар с 4 дълги панталона, които така и не обу. Имаше 10-тина човека на гишето пред нас, но служителя не си даваше много зор и след около 50 минути влязохме в Кения. Сканираха ни пръстови отпечатъци , подпечатаха ни паспортите и Jambo Kenya.Павел си взе куфара и се насочихме към гишетата за местни сим карти. Имаше 2 гишета , Safaricom и Airtel. На едното имаше опашка и отидохме на Airtel. Цената на картата е 1000шилинга и 200 за самата карта. Тъй като бях сънен си прибрах БГсим картата в джоба вместо в портфейла и след 3 часа се усетих, че съм я изгубил...Излизайки от изхода ме нападнаха чакалите отвън. Казвам им търся Сами, те ми викат Аз съм Сами..... Отидох до мястото за пушене и се обадих на Сами по whatsup. Дойде след малко, оставихме си багажа в Джипа. Разплатихме се, не ни взе даже уговорените 40$ на човек повече за увеличените такси. Отиде да предаде парите и към 5 часа тръгнахме към Амбосели. Павел веднага си пусна седалката и заспа , аз се наслаждавах на пътуването. Започна да се развиделява, навсякъде беше зелено. Пътя беше в ужасно състояние дупки, неравности, абе като в София. След малко се съмна и минавахме покрай огромни пазари, между колите щъкаха търговци и продаваха разни неща. Мизерията си личеше. След колко 2 часа път спряхме за почивка на отклонението за Амбосели. Тук разбрах, че съм си загубил картата и се вкиснах. Шофьорът закуси, ние пихме по 1 кафе и тръгнахме към Амбосели. Точно след отбивката ни спря полиция. В Кения има страшно много полиция, може би през 10км има постове и проверки. Полицаите се поздравиха със Сами любезно, пошегуваха се нещо и му поискаха документите. Той слезе и и ги даде. Мислех, че ще приключи всичко за минути, но сигурно стояхме над час. Павел кротко си спеше, аз не смеех да излеза да изпуша една цигара. Накрая се престраших, Само каза, че имало проблем. Представях си как го арестуват и ни пращат друг водач.....Най-накрая може би след час продължихме . Така и не разбрах какъв е проблема, но и нямаше значение. 

Мислех, че ще пристигнем около 10 в Амбосели, но пристигнахме към 12. Събираха се над 20 часа път. Влязохме в парка и стигнахме до Лоджа, Amboseli Serena Safari Lodge- истинско бижу. В подножието на Килиманджаро, невероятни гледки и храна, препоръчвам с две ръце и два крака!

Amboseli vhod 17.01.2024.jpg

Amboseli Serena Safari Lodge 17.01.2024.jpg

Kilimanjaro Amboseli 17.01.2024.jpg

Kilimanjaro Otnovo 17.01.2024.jpg

Ogyn Serena Lodge 17.01.2024.jpg

Serena Lodge 17.01.2024.jpg

 

 

 

Serena lodge staya s gledka 17.01.2024.jpg

 

Настанихме се към 12 , аз се топнах в басейна за малко, обядвахме и легнах да дремна 2 часа. Уговорката беше към 16 часа за game drive. Станах към15 и отидохме с Павел да пием кафе. Сами беше там и към 15.30 тръгнахме. Откриха се невероятни гледки. Всичко беше зелено като в приказка. 

Amboseli    1701.2024.jpg

Amboseli 17.01.2024.jpg

Amboseli savana 17.01.2024.jpg

Bivol Amboseli 17.01.2024.jpg

Bivol otnovo Amboseli 17.01.2024.jpg

I pak slonove Amboseli 17.01.2024.jpg

Jirafi Amboseli 17.01.2024.jpg

Maimuna Amboseli 17.01.2024.jpg

Pak Slonove Amboseli 17.01.2024.jpg

Pavel otnovo Amboseli 17.01.2024.jpg

Slon Amboseli 17.01.2024.jpg

Slon otnovo amboseli 17.01.2024.jpg

Slonove otblizo Amboseli 17.01.2024.jpg

Slonove otnove Amboseli 17.01.2024.jpg

Straus Amboseli 17.01.2024.jpg

Zebri Amboseli 17.01.2024.jpg

 

 

 

 

 

Zebri i slonove Amboseli 17.01.2024.jpg

 

Прибрахме се към 19,00, вечеряхме, Павел си легна веднага, аз изпих 2 бири и към 21 си легнах. 

  • Харесвам 12
  • Браво 1
Връзка към мнение

Amboseli, Masai House-18,01,2024

Сутринта станахме към 6 по зазоряване, закусихме и към 6,30 тръгнахме на game drive. Скоро се отзовахме до малкото Килиманджаро-приятен хълм с невероятна гледка до езерото.

Amboseli 18.01.2024.jpg

Bivol Amboseli 18.01.2024.jpg

ezero Amboseli 18.01.2024.jpg

ezero otnovo Amboseli 18.01.2024.jpg

ezeroto Amboseli 18.01.2024.jpg

I pak Lebedi 18.01.2024.jpg

Izgrev Amboseli 18.01.2024.jpg

Kon amboseli 18.01.2024.jpg

Lebedi Amboseli 18.01.2024.jpg

Lebedi na ezeroto Amboseli 18.01.2024.jpg

Malko kilimanjaro 18.01.2024.jpg

Malkoto Kilimanjaro 18.01.2024.jpg

 

 

 

Към 9 се насочихме към изхода на парка. Оказа се, че ще посетим масайско селище за което трябва да платим по 25$ такса. Може и да е било написано в програмата, не съм обърнал внимание. Посрещна ни доктора(шамана) който обясни, че парите били за всички масаи,не само за тяхното село. Посрещнаха ни с 10 минутен танц, след което ни разведоха в селото. Отпред имаше едни клони които пазели от Лъвовете?!? Имаше кошара за кравите, показаха ни къщите отвътре(миризмата беше ужасна). Обясниха ни че масаите ядяли само месо, кръв и още нещо което забравих, без плодове, зеленчуци и т.н. Доктора ни показа сертификата си, аз не го погледнах, но Павел каза, че бил изкарал 3 дневен курс преди 10 години...Следващото нещо беше "училището", където няколко малки 3-4 годишни деца седяха, едното го лазеха насекомите.....Попитах защо го лазят, обясниха, че било малко и не можело да ги гони с ръце?!? Видимо имаше някаква инфекция. Доктора ни показа и билките си с които лекували , кожни(аое вера) , очни(съчки от Акация които се запалвали и насочваш дима към очите) , мазила за кръстта , кОвида, предложи  ми и нещо за вдигане на самолета, каза че на 65 години всяка вечер изпълнявал полети....Казах му да ми направи едно шишенце за кожни проблеми и едно за очите. След малко бяхме на пазара за сувенири. Жените ръчно изработваха(или поне се правеха, че изработват). Павел си хареса няколко и дойде време за пазарането. Извадиха един лист и ми казаха да напиша цена, казах му те да напишат. написаха 70, аз написах 20 , те 50 и пазарлъкът приключи. Павел леко се изнерви, аз също. Дойде шамана с двете отвари и ми поиска 40$. Дадох му 20 и взех алое верата. Като цяло съм със смесени чувства. От една страна е интересна, от друга се почуствах като дойна крава....Вероятно от 50$ които платихме водача също си взима своя дял, няма причина иначе точно в това селище да ни води....

Masai Amboseli 18.01.2024.jpg

Masaiska kyshta Amboseli 18.01.2024.jpg

 

 

Pavel na ezeroto Amboseli 18.01.2024.jpg

Pavel na vyrha malko kilimajaro 18.01.2024.jpg

Pavel na pytekata malko kilimanjaro 18.01.2024.jpg

Ptica Amboseli 18.01.2024.jpg

Ptica Amboseli ezero 18.01.2024.jpg

Ptica i lebedi Amboseli 18.01.2024.jpg

Slonove Amboseli 18.01.2024.jpg

Straus Amboseli 18.01.2024.jpg

Zebra Amboseli 18.01.2024.jpg

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Чета и се смея на някои от случките. И си припомням как е в ония ширини. Всичко се случва pole, pole - синдромът "Африка". Всъщност психически трябва да се подготвя за това. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

18.01.2024-Tsawo West

След като се разделихме с масаите, тръгнахме към Tsavo West. Пътят е черен и се пътува бавно. Сами ни каза, че там е най-хубавият хотел от 3-те Kilaguni Serena Safri Lodge. Трудно можех да си представя по-хубав хотел от Amboseli Serena Safari Lodge. След като влязохме в парка спряхме на мястото на бивш вулкан.

I pak vulkan west tsavo 18.01.2024.jpg

Pavel na vulkana west tsavo 18.01.2024.jpg

 

Продължихме към лоджа, имаше много животни.

antilopa west tsavo 18.01.jpg

bivoli west tsavo 18.01.jpg

gazeli west tsavo 18.01.2024.jpg

 

Около 12 пристигнахме в Лоджа. Гледките бяха зашеметяващи.

Kilaguni serena safari lodge 18.01.2024.jpg

Bivol i maimunki serena west tsavo 18.01.2024.jpg

Bivol west tsavo 18.01.2024.jpg

gekon serena west tsavo 18.01.jpg

i otnovo staya s gledka serena west tsavo 18.01.2024.jpg

i pak staya s gledka serena west tsavo 18.01.2024.jpg

ptici ot hotela west tsavo 18.01.2024.jpg

west tsavo vhod 18.01.2024.jpg

 

Настанихме се , хапнахме ме и се размазахме на басейна. 

pavel serena west tsavo 18.01.2024.jpg

smoking zone serena west tsavo 18.01.2024.jpg

 

Към 16 тръгнахме на game drive. Отидохме до една река, където видяхме крокодили. Униформени с калашници ни направиха кратък тур. Така и не разбрах защо бяха въоръжени.

croki west tsavo 18.01.jpg

crokodile west tsavo 18.01.jpg

Pavel otnovo reka west tsavo 18.01.jpg

Pavel reka west tsavo 18.01.jpg

reka west tsavo 18.01.jpg

riba reka west tsavo 18.01.jpg

 

След реката продължихме с разходката. Все още не бяхме видяли хищници, но видяхме доста тревопасни.

jiraf i zebri west tsavo 18.01.2024.jpg

jiraf otnovo west tsavo 18.01.jpg

jiraf west tsavo 18.01.jpg

 

slon west tsavo 18.01 sledobed.jpg

kroki west tsavo 18.01.jpg

 

 

zebra west tsavo 18.01.2024.jpg

 

Прибрахме се около 19 , вечеряхме , постояхме до лагерния огън с по чаша Джин с Тоник и си легнахме.

vecheren ogyn serena west tsavo 18.01.jpg

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

19.01.2024 Tsavo West

Сутринта се събудихме към 6 с тази гледка.

ptici do hotela tsavo west 19.01.jpg

 

Хапнахме и към 6.30 тръгнахме на game drive и към Tsavo East. 

bivoli otnovo west tsavo 19.01.jpg

bivoli west tsavo 19.01.jpg

hypo tsavo west 19.01.jpg

hypo pak tsavo west 19.01.jpg

leshoyad tsavo west 19.01.jpg

ptichka na dyrvo tsavo west 19.01.jpg

 

Към 9,30 излязохме от парка и се насочихме към магистралата, там видяхме влака Момбаса-Найроби.

vlaka mombasa cairo tsavo west 19.01.jpg

i pak vlaka tsavo west 19.01.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

19,01,2024 Tsavo East 

Към 11,30 бяхме пред входа на парка.

tsavo east 19.01.jpg

 

Не след дълго и в лоджа Ashnil Aruba Lodge. Тук имаше леко разочарование, нета се губеше на моменти , wifi имаше само на бара, а при наличието на доста хора връзката беше ужасна . Аз все пак бях на работа и трябваше да направя фирмените плащания, успях някак си, но леко се изнервих. Хапнахме , цопнахме се за 2 часа в басейна и към 15,30 излязохме на game drive.

Ashnil aruba lodge 19.01.jpg

gekon ashnil aruba lodge 19.01.jpg

ograda ashnil aruba lodge 19.01.jpg

 

 

pravila basein ahnil aruba lodge 19.01.jpg

Видяхме много газели, хипопотами, жирафи, слонове, зебри но липсваха хищниците....

gazela pak tsavo east 19.01.jpg

gazela tsavo east 19.01.jpg

gazeli pak tsavo east 19.01.jpg

gazeli tsavo east 19.01.jpg

hypo tsavo east 19.01.jpg

i pak gazeli tsavo east 19.01.jpg

i pak jiraf tsavo east 19.01.jpg

jiraf pak tsavo east 19.01.jpg

jiraf tsavo east 19.01.jpg

slon na pytya tsavo east 19.01.jpg

slon tsavo east 19.01.jpg

zebri tsavo east 19.01.jpg

 

В един момент Сами рязко смени посоката, явно по радиостанцията му бяха дали инфо. Движехме се със 70 по черните пътища. След минути се разминахме с джип от който му направиха забележка за бързото каране. Оказа се шефът на парка-англичанин. След малко бяхме пред тази гледка. Лъвовете кротко си спяха на 10 метра от пътя. Постояхме малко, мястото се напълни с джипове. След малко се преместихме и отново видяхме лъвове, този път се пробуждаха за вечерен лов. Слънцето започна да залязва и трябваше да се прибираме, по пътя видяхме и щрауси.

lyvove spyat tsavo east 19.01.jpg

lyvove tsavo east 19.01.jpg

lion tsavo east 19.01.jpg

i pak lyvove tsavo east 19.01.jpg

lion otnovo tsavo east 19.01.jpg

lyvove za koi li pyt tsavo east 19.01.jpg

straus tsavo east 19.01.jpg

 

strausi east tsavo 19.01.jpg

 

Прибрахме се по залез слънце, вечеряхме , Павел си легна, аз изпих няколко бири до лагерния огън. В стаята беше много задушно въпреки, че двата вентилатора работеха. Успяхме някак си да заспим след този невероятен ден.

lageren ogyn ashnil aruba 19.01.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

20,01,2024 Tsavo East 

Въпреки голямата жега спахме добре и към 6 часа станахме, Закусихме и тръгнахме на последния game drive. Отново видяхме лъвове и други животни. Към 9,30 напуснахме парка и се насочихме към Момбаса. Спряхме на едно заведение за по кафе и към 12 бяхме в Момбаса. На следващият ден Павел се прибираше, а аз отивах към Ламу. Прогнозата беше за 38 градуса и като си спомних последната нощ, не се изпълвах с оптимизъм....

gazeli tsavo east 20.01.jpg

lyvove tsavo east 20.01.2022.jpg

pak gazela tsavo east 20.01.jpg

pak pydpydyci tsavo east 20.01.jpg

tsavo east bezkrai.jpg

tsavo east 20.01.2024.jpg

pydpydyce tsavo east 20.01.jpg

ptichka tsavo east 20.01.jpg

pak tsavo east 20.01.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

21,01,2024 Ламу-Рая

40 минутният полет на Skyward Expess излетя навреме. Самолета беше малко мръсничък, но дадоха вода бисквитка и сокче.

 

Skyward expres zakuska.jpg

Lamu ot visoko 21.01.jpg

 

След като кацнахме ме посрещна 12годишно дете и ми каза да изчакам да посрещне останалите от групата. Помолих го да ме насочи към зоната за пушене и изпуших една цигара. Малко се притесних как това дете ще кара лодката, но се оказа, че е само викач. Дадох му дребен бакшиш и изчаках лодката си, която беше само за мен.

Smoking zone manda airport 21.01.jpg

Pristanishte Manda airport 21.01.jpg

Manda Island ot lodkata 21.01.jpg

 

Бях попаднал в Рая или поне така изглеждаше Рая в моите представи, След 15 мин стигнахме Шела , оставих дребен бакшиш на двамата лодкари и на брега ме чакаше представител на Banana House. За 70$ на вечер получих нещо невероятно.

banana House 21.01.jpg

Banana House basein 21.01.jpg

Banana House terasa.jpg

Banana House ulitsa.jpg

 

otnovo Pytya kym pristanishteto 21.01.jpg

 

Посрещна ме мило момиче, което ми каза, че са ми ъпгрейднали стаята, имаше огромна тераса. Показа ми листа с активностите и ми каза, ча ако искам да обядвам или вечерям в Хотела, трябва да си поръчам в кухнята до 13, респективно 19 часа. Закуската беше от 8 и беше включена в цената. В стаята имаше малки триъгълни дупки които осигуряваха приятен полъх. Температурата в 15 часа беше 32 градуса, не 38 каквито бяха прогнозите. Веднага отидох на басейна, който се оказа с морска вода и 30 градусова тмпература. Изпих една Бира и тръгнах към плажа. Плажа на Шела е перфектен-безкрайна плажна ивица и никакви туристи. От Banana House до пристанището са стотина метра по пясъчна улица. От пристанището наляво в пътя за Ламу , а надясно са заведения и сергии за сувенири . След няколкостотин метра се стига до Peponi, най-луксозният хотел в Шела на брега на морето и оттам почва безкрайният плаж. Хапнах няколко Самоси от продавача по 1 парчето и към 18,30 по залез се прибрах в хотела. Басейна е отворен 24 часа , покиснах до 21 и си легнах. Отвън се чуваше как децата играят, изобщо не ме дразнеше, бях спокоен и щастлив както никога досега. Унесох се и заспах неусетно. 

Shela Beach 21.01.jpg

Shela Plaj 21.01.jpg

Shela plaj otnovo 21.01.jpg

sunset 21.01.jpg

Zalez 21.01.jpg

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.