Прескочи до съдържание

2 Седмици в Португалия - Май/Юни


П.Кръстев

Препоръчани мнения

Здравейте,


Най-вероятно тези дни ще взема билети за 2 седмици в Португалия края на Май и началото на Юни. 

Все още имаме колебания обаче от и до къде точно да са билетите, затова се обръщам към експерите тук с няколко въпроса, т.к. досега честно казано никога не съм чел или интересувал особено от Португалия.

  • Да се средоточим ли само върху континенталната част или с 2 седмици може да включим и Мадейра?
  • Ако решим да включим Мадейра си го представям така: 
    • Кацане вечерта в Лисабон, на следващия ден сутринта полет до Мадейра с 5-6 пълни дни на острова.
    • Връщане в Лисабон и разглеждане на града + Алгарве за ~6 пълни дни (вероятно наемане на кола за 3-4 дни и 2 дни за Лисабон)
  • Ако решим да останем само в континенталната част:
    • Open-jaw билети с пристигане в Лисабон и връщане от Порто
    • Предполагам с пристигането ще останем 2-3 дни в Лисабон, след което ще наемем кола, ще обиколим Алгарве както и някои места недалеч на север от Лисабон, след което ще върнем колата отново в града 
    • Придвижване с влак до Порто и оставане няколко дни там (връщането на колата на различно място има 150 евро такса, което ми се струва безсмислено, при положение че има автобуси на цена 15 евро на човек)
  • Има и трети вариант, да купим сега билетите София-Лисабон-София и на по-късен етап да преценим дали да разгледаме само континенталната част или да отскочим до Мадейра за 5 дни. В случай, че преценим обаче да останем само на континента, ще е малко по-кофти, че връщането ни е от Лисабон и след като видим Порто трябва да се връщаме обратно, излишни логистики

 

Общо взето това е основното чудене в момента, вземем ли веднъж самолетните билети ще се мисли детайлен план на действие.

Връзка към мнение

И аз се загледах за Португалия, но може би есента, така че ще ми е полезна информацията от тази тема. Ще следя с интерес как ще протече вашата разходка.

Връзка към мнение

След като сте в Португалия за 2 седмици, защо островите да не са Азорите. До там се стига по-трудно от не-Португалия, докато Мадейра се стига относително по-лесно с едно прекачване от БГ и може да се направи на отделно пътуване.

Връзка към мнение
преди 1 минута , jorocontrola каза:

След като сте в Португалия за 2 седмици, защо островите да не са Азорите. До там се стига по-трудно от не-Португалия, докато Мадейра се стига относително по-лесно с едно прекачване от БГ и може да се направи на отделно пътуване.

Не съм се замислял, също е вариант. По-скоро се чудя дали за 2 седмици си струва да се напуска континенталната част изобщо, дали за 6 пълни дни ще й отделим достатъчно време и в същото време няма да претупаме някой от островите ако има прекалено много активност. 6 пълни дни не са малко време де, но все пак...

Връзка към мнение
Светославов
преди 18 минути , П.Кръстев каза:

По-скоро се чудя дали за 2 седмици си струва да се напуска континенталната част изобщо, дали за 6 пълни дни ще й отделим достатъчно време

На вкус и на цвет...

Аз не бих се чудил и бих останал само в континенталната част, а по-нататък 10-14 дни за Азорите, 10-14 дни за Мадейра, или в краен случай за по седмица поне 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 49 минути , П.Кръстев каза:

Не съм се замислял, също е вариант. По-скоро се чудя дали за 2 седмици си струва да се напуска континенталната част изобщо, дали за 6 пълни дни ще й отделим достатъчно време и в същото време няма да претупаме някой от островите ако има прекалено много активност. 6 пълни дни не са малко време де, но все пак...

Категорично седмица на континента + седмица на Азорите. 

Връзка към мнение

Моят личен опит е 13 нощувки на Мадейра / обиколно, не лъчево/ с кола под наем и въпреки това не изпълнихме заплануваното. Да вметна, че имахме 3 пешеходни прехода, не всички обичат да са планинари. 7 нощувки близо до Лисабон, лъчево с организирана група всеки ден нанякъде и остана тоооолкова много за разглеждане в континентална Португалия.  Това са 2 отделни във времето пътувания. Въпрос на поведенческо пътешествие е, някои хора обикалят нон стоп. Аз предпочитам екскурзионните почивки, да се разгледа, но и да се поплува, да се излежаваш на плажа, с велосипед нанякъде или лежерно в кафене, парк и т.н. 

Връзка към мнение

Ами това са си лични предпочитания. Ако обичате природа, трекове и гледки, идете на островите. Както и да го направите, не е толкова невъзможно да отидете пак и да видите пропуснатото.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами може да се пробва и само континента. Реално има много интересни места и нагоре/навътре от Порто, така че да се обикаля само с кола пак е опция.

Не знам дали има какво да се прави в Алгарве цяла сецмица, ако не става за плаж.

Аз планирам тур по река Дуеро навътре от Порто някой ден, пък да видим ...

Връзка към мнение

И аз бих махнал Алгарве нацяло, след като не сте били никъде.

Вече каква комбинация ще направите, дали острови и/или  континентална част е ваш избор.

Може да направихте Лисабон и наоколо, Мадейра или Азори, връщане в Порто и обикаляне наоколо.

Връзка към мнение
преди 1 минута , Alexander каза:

И аз бих махнал Алгарве нацяло, след като не сте били никъде.

Вече каква комбинация ще направите, дали острови и/или  континентална част е ваш избор.

Може да направихте Лисабон и наоколо, Мадейра или Азори, връщане в Порто и обикаляне наоколо.

Нещо не те разбрах, би го махнал, в смисъл, че изобщо не би го посетил и би се фокусирал върху останалите неща, които си изредил ли ?

 

Иначе да, определено обичаме природа и трекове, лежерното размотаване в градчета и лежане по цял ден по-скоро не е нашия тип пътуване. Последните 3 години всяко лято сме били на доста активен тип "почивка" - По ~2 седмици в Доломитите, Швейцера и Исландия - всичките пъти на палатка или кемпер с доста преходи всеки ден.

Това пътуване по-скоро си го представяме една идея по-лежерно, но не прекалено, от там се зароди и идеята за комбинация между континенталната част и някой остров.

Връзка към мнение
17 minutes ago, П.Кръстев said:

Нещо не те разбрах, би го махнал, в смисъл, че изобщо не би го посетил и би се фокусирал върху останалите неща, които си изредил ли ?

 

Иначе да, определено обичаме природа и трекове, лежерното размотаване в градчета и лежане по цял ден по-скоро не е нашия тип пътуване. Последните 3 години всяко лято сме били на доста активен тип "почивка" - По ~2 седмици в Доломитите, Швейцера и Исландия - всичките пъти на палатка или кемпер с доста преходи всеки ден.

Това пътуване по-скоро си го представяме една идея по-лежерно, но не прекалено, от там се зароди и идеята за комбинация между континенталната част и някой остров.

Исландия на палатка или с кемпер под наем посетихте?

Връзка към мнение
преди 13 минути , Antigona каза:

Исландия на палатка или с кемпер под наем посетихте?

С кемпер(че). Т.к. това е малко извън темата за Португалия, пиши на ЛС ако имаш въпроси и ще ти дам информация.

Връзка към мнение
преди 2 часа, П.Кръстев каза:

Нещо не те разбрах, би го махнал, в смисъл, че изобщо не би го посетил и би се фокусирал върху останалите неща, които си изредил ли ?

 

Иначе да, определено обичаме природа и трекове, лежерното размотаване в градчета и лежане по цял ден по-скоро не е нашия тип пътуване. Последните 3 години всяко лято сме били на доста активен тип "почивка" - По ~2 седмици в Доломитите, Швейцера и Исландия - всичките пъти на палатка или кемпер с доста преходи всеки ден.

Това пътуване по-скоро си го представяме една идея по-лежерно, но не прекалено, от там се зароди и идеята за комбинация между континенталната част и някой остров.

Точно така, не бих го сложиш във вашия план.

Щом е първо ходене и след като мислите  и за острови и ще по това време на годината.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И така, билетите са взети. 

 

23.05 София -> Лисабон (кацане късно вечер)

06.06 Порто -> София 

 

Още проучваме въпроса за Азорите или Мадейра и колко точно време да заделим. За Азорите предполгам, че бихме останали само в Сан Мигел, не мисля че има смисъл да обикаляме и по останлите острови предвид времето, с което разполагаме. Според вас 28.05 (кацане следобяд) до 02.06 (полет към Порто) дали е достатъчно време да видим основните неща на острова?  По този начин ще имаме 4 пълни дни за Лисабон и региона, 4.5 дни за Сан Мигел и 3.5 за Порто. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, П.Кръстев каза:

И така, билетите са взети. 

 

23.05 София -> Лисабон (кацане късно вечер)

06.06 Порто -> София 

 

Още проучваме въпроса за Азорите или Мадейра и колко точно време да заделим. За Азорите предполгам, че бихме останали само в Сан Мигел, не мисля че има смисъл да обикаляме и по останлите острови предвид времето, с което разполагаме. Според вас 28.05 (кацане следобяд) до 02.06 (полет към Порто) дали е достатъчно време да видим основните неща на острова?  По този начин ще имаме 4 пълни дни за Лисабон и региона, 4.5 дни за Сан Мигел и 3.5 за Порто. 

Добре си разпределил дните. Денят тогава е дълъг и ще ти стигне времето. За Азорите си мисля, че ще е по-вероятно времето да е дъждовно, отколкото в Мадейра. Мое разсъждение, не съм синоптик🙂: когато океанът започва да се стопля, респективно изстива, а на сушата все още е обратно, т.е. при преходни сезони, времето е кофти. Ако намериш изгодни билети за Мадейра, възползвай се. Обаче за там 4,5 дни са малко, но може да вземеш още малко време от Лисабон и/или Порто, докато за Сан Мигел са добре, стига всичките дни да са с хубаво време. С какво асоциирам двата острова като лично преживяване: Сан Мигел е с усещане за фадо музика, много е спокойно, чак меланхолично по португалски. Мадейра е с латино ритъм, гледките са по-драматични, нямаш насищане за още и още, по-жива и развиваща се е като начин на живот🙂
Когато обичаш да пътуваш, ще направиш и двата острова, дори можеш да повториш някой. В крайна сметка и двете места ще ти харесат, някое малко повече. Закъдето ти пасват самолетните билети като време и цена, това ще е тази година, а другото следващия път.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Нещата около Азорите леко ескалираха и колкото повече проучвахме за различните острови, толкова повече намалявахме дните на континента. В крайна сметка се оказахме с 3 нощувки в Лисабон (2 пълни дни), 8 нощувки на Азорите (4 на Сан Мигел и 4 на Пико - с дей трип до Файал и евентуално да Sao Jorge) и 3 нощувки в Порто (2.5 дни) 

 

Все пак континенталната част е най-лесно достъпна и дори да не успеем да разгледаме градовете достатъчно добре, винаги може да се открият сравнително евтини билети извън сезон за доразглеждане 🙂 

 

  • Харесвам 3
  • Браво 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.