Прескочи до съдържание

За първи път в Румъния: Букурещ или Крайова?


Препоръчани мнения

Здравейте, предстои ми първото ми напускане на граница на България по земя. Досега винаги съм летял извън родината.

Реших този март да отида до Румъния с влака. Въпросът ми е кое е за предпочитане - Букурещ или Крайова?

От всички посетени големи градове досега - Лондон, Париж, Амстердам, Мюнхен, Прага, Виена и Атина досега ми харесаха само Париж и Прага.

 

Виена, Мюнхен, Атина, Лондон и Амстердам ме разочароваха тотално. Май не харесвам големи градове около милион и повече. Затова пък градове като Залцбург и Братислава ме изненадаха приятно и мисля, че за соло пътуване предпочитам по-малки и спокойни градове като тях.

 

Затова се чудя дали Крайова няма да е по-добър избор като първи град, който да посетя в Румъния? От друга страна Букурещ бил по-монументален, но пък такива големи градове като че ли биха били по-подходящи с организирана екскурзия от туристическа агенция. Само един пълен ден ще съм там (2 нощувки като почти целия първи ден минава в пътуване във влака, но има няколко часа в късния следобед и вечер за разглеждане, а последния ден влаковете от Румъния са по-късно и няма да имам много време сутринта). Не искам да препускам насам-натам, което неминуемо ще стане в Букурещ. Влакът от София с прехвърляне във Видин пристига в Крайова в 16.00, докато този до Букурещ пристига в 17:00, така че за Крайова ще имам и цял час повече в първия ден да разгледам поне нещо малко. От друга страна не знам дали забавянето на влака към Видин не е по-голямо от това на влака към Русе. Кой от двата града бихте препоръчали за само 1 пълен ден плюс няколко часа следобед и вечер в деня на пристигане? 🙂

 

Също така малко ме е страх какви са пътниците във влаковете в Румъния, четох, че се возели много малцинства, дали има кражби? 😁

Иначе, за да не звуча преднамерен искам да кажа, че искам именно Румъния да е първата държава към която преминавам земна граница, а не другите ни съседи. Аз ще пътувам до Будапеща през Сърбия с автобус по-късно през пролетта април или май и затова трябва бързо да избера в кой от двата румънски града да отида през март.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Пътуването с влак до Видин си е почти 5 часа . И после още четири до Крайова... Ходила съм преди доста години( не с влак обаче) и ми хареса . За мен не си заслужава с влак ,особено за един ден. За Букурещ не знам,летяла съм само.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Щом ви е страх с влак има български автобуси Flixbus до Букурещ. Във влака от Русе до Букурещ почти няма хора и да има някой от малцинствата се държат скромно,пък има и кондуктори.И аз първия път като сам отидох до Румъния с влак беше до Гюргево,но следващия път като посетих Букурещ видях най-модерния и богат град на страната. И в Крайова съм кацал и се прибрах с влака до София през Видин.

2024_02_16_08.11.57.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Крайова съм била за коледни базари, хареса ми, но ако имах твоята дилема със сигурност щях да се спра на Букурещ.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

За мен лично Крайова е по-добрия вариант от Букурещ, но това, естествено, е чисто субективно. Аз също не си падам по големите мегаполиси и също съм от онези "еретици" дето Виена и Лондон не им харесват! Единствено, не съм наясно с отправната точка, защото ако е София, то Букурещ е по-лесно достъпен, отколкото Крайова, ако говорим за обществен транспорт! А що се отнася до притесненията от пътуванията с румънските влакове и като цяло с пътуването в Румъния, мисля че няма нищо по-различно и заслужаващо притеснения, отколкото с нашенското БДЖ.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Да, София е отправната точка. Аз съм от София, но и тя ми е много голяма, затова на екскурзия предпочитам по-малките градове вече.

Гугъл Мапс ми казва, че ако отида с влак в Крайова ще съм около 16;00, а в Букурещ 17:00. Това е цял час повече за разглеждане още първия ден. Този 1 екстра час би ми дошъл добре, още повече, че Крайова е доста по-малка. Въпреки, че видях всичко, което исках в Атина за 2 нощувки, т.е. само 1 цял ден плюс няколко часа следобед първия ден, то пак си беше едно бясно препускане, заради размерите на града.

 

@dimitrov6, с автобус никога не е ясно дали има функционираща WC, дори да пише, че има често не работят, а аз имам безвкусен диабет и ще трябва да не пия нищо с часове преди и по време на прехода. 😅 Пътуването с автобус е премеждие по тази причина и затова клоня към влака. Апропо ако някой знае хапче за задържане на течности да каже как се казва, тогава няма да ми е проблем.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 9 минути , esto каза:

 

@dimitrov6, с автобус никога не е ясно дали има функционираща WC, дори да пише, че има често не работят, а аз имам безвкусен диабет и ще трябва да не пия нищо с часове преди и по време на прехода. 😅 Пътуването с автобус е премеждие по тази причина и затова клоня към влака. Апропо ако някой знае хапче за задържане на течности да каже как се казва, тогава няма да ми е проблем.

Автобуса спира на една бензиностанция близо до Търново  и после на границата в Русе,та там може да се иде до тоалетна,а в  автобуса на тази фирма работи винаги. Аз пък съм от малък град  и такива столици не са ми омръзнали,напротив в тях има голяма енергия от толкова движение на коли и хора.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте, имам въпрос за влаковете от София до Русе. В сайта на БДЖ дава, че ако се хване сутрешния влак в 7 часа БВ 2611 първото прекачване е на Г. Оряховица, където трябва да се хване МБВ 462. А на връщане дава само 1 прехвърляне - от румънския влак на МБВ 463 в Русе и така направо до София.

На този линк обаче дава, че МБВ 462 също тръгва от София:

https://moovitapp.com/index/bg/градски_транспорт-line-МБВ_462-Sofia_София-3501-857841-22400027-0

 

Въпросът ми е в колко часа тръгва влак МБВ 462 от София, защото системата за резервации не го показва?

БВ 2611 пристига в Г.О. в 11:05, а МБВ 462 тръгва от там в посока Русе в 11:35 часа. Малко ми е съмнително дали не става въпрос за разделяне на един и същ влак и реално да не трябва да се слиза на Горна Оряховица, а просто да разкачат част от вагоните и те продължават като МБВ 462 към Русе, а другата част като БВ 2611 към Варна? Те пишат просто "прекачване", но не е много ясно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 52 минути , esto каза:

Здравейте, имам въпрос за влаковете от София до Русе. В сайта на БДЖ дава, че ако се хване сутрешния влак в 7 часа БВ 2611 първото прекачване е на Г. Оряховица, където трябва да се хване МБВ 462. А на връщане дава само 1 прехвърляне - от румънския влак на МБВ 463 в Русе и така направо до София.

На този линк обаче дава, че МБВ 462 също тръгва от София:

https://moovitapp.com/index/bg/градски_транспорт-line-МБВ_462-Sofia_София-3501-857841-22400027-0

 

Въпросът ми е в колко часа тръгва влак МБВ 462 от София, защото системата за резервации не го показва?

БВ 2611 пристига в Г.О. в 11:05, а МБВ 462 тръгва от там в посока Русе в 11:35 часа. Малко ми е съмнително дали не става въпрос за разделяне на един и същ влак и реално да не трябва да се слиза на Горна Оряховица, а просто да разкачат част от вагоните и те продължават като МБВ 462 към Русе, а другата част като БВ 2611 към Варна? Те пишат просто "прекачване", но не е много ясно.

 

Screenshot 2024-03-19 at 19-46-54 ptev-mezhd-sofia-bucuresti-4049.pdf.png

 

Сега погледнах пак и май трябва вие да слезете в Горна от софийския влак и да се качите на международния влак от Истанбул.Сигурно са  спрели един до друг.1057488165_Screenshot2024-03-19at20-10-24--.png.38132cf53ab92d5f55e48c8aa884080a.png

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, трябва да сляза на Горна. И до колкото разбирам имам и второ слизане на Русе, за да хвана 1094. Освен ако вагоните на МБВ 462 не ги закачат за румънския локомотив и така да става влак с номер 1094?

Мисля, че ще трябва да сляза, защото 1094 бил с вагони само втора класа, а за влака от Горна до Русе си има първа класа вагони. Все пак ще питам кондуктор или на гарата в Русе. 🙂 

image.png

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.