Прескочи до съдържание

От София до Будапеща с автобус?


esto

Препоръчани мнения

Здравейте, досега никога не съм пътувал толкова далече с автобус, но няма лесни и бързи начини за стигане до Централна Европа със влакове.

С автобус излиза, че времето не е много, но пак изглежда доста дълго за транспорт с тесни седалки и често липса на тоалетна в автобуса. Чудя се дали ще е гадно като пътуването ми с Юнион Ивкони до Стара Загора, която все пак е много по-близо до София? При ЮИ май не можеш и място да си избереше в онлайн платформата и редовно нямат работещи WC. Искам да попитам мъчение ли е пътят до Будапеща с автобус от София? Друга опция нямам, защото за такива сравнително не толкова далечни дестинации не искам да минавам през летище София и вечното чакане там, проверки на багажи. Може да е бързо, но на мен и 20 минути, прекарани на софийското летище ми развалят вяско пътуване.

Връзка към мнение

Може би Flixbus е по-добрият вариант от КаратС или ЮИ. 

Въпросът е друг, ако двайсет минути ти е много и трудно ги издържаш на нашето летище, как ще издържиш около 20 часа в автобус? 

  • Харесвам 5
  • Смея се 1
Връзка към мнение

За мен част от приключението е самият път. А не просто да се преместя от точка А до точка Б. Със самолет ще отида за час и малко до Будапеща, но няма да видя Сърбия панорамно. Харесва ми как една култура се превръща в друга и после в трета. От Париж до Амстердам видях как постепенно френската архитектура изчезва и отстъпва на белгирска, а накрая съвсем холандска и как се променя средата от държава в държава. Със самолет само за повече от 1000 километра ще летя. Да, два дни ще заминат само отиване и връщане между София и Будапеща, на аз не бързам и си взех 2 седмици отпуска.

 

Най-хубавото е, че с автобус можеш да носиш повече неща, вода колкото можеш да носиш и то на цена от супермаркета, а не надценените на летището или в самолета. Отделно в автобуса въздуха не е толкова сух.

Проблемът там е само един - ако няма работеща WC в автобуса, защото имам безвкусен диабет. Увериха ме, че спирали на всеки 4 часа, но пак е много дълго за мен. Ако някой знае за хапче, което спира прекомерното изхвърляне на течности да пише! 😁

Най-много обичам влаковия транспорт заради многото място за краката спрямо тесните седалки в автобусите и самолетите, винаги можеш да се разтъпчеш, но уви Сърбия е по-зле и от Индия откъм влакове и няма как да се отиде до Централна Европа с влак освен ако не си изхабиш цели два дни.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Логично е безвкусният диабет да се лекува от съответния специалист. Има терапия, напр. дезмопресин (с различни търговски имена), но изписването и дозирането е работа на ендокринолог.

Връзка към мнение

Нали не мислиш, че по сръбската и унгарската магистрали ще видиш нещо? Това са едни от най-скучните и еднообразни магистрали, не ги бъркай с австрийските, италианските и ред други. Единствено може да видиш малко от Белград /"Комбанк арена" напр/ , ако автобуса не реши да кривне по околовръстното. Пък и ако се падне нощ ще видиш...  да не казвам какво. За Унгария - забрави за каквито и да е гледки. Освен две бензиностанции, на които ще спреш. Що си го причиняваш, бе , човек.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 35 минути , esto каза:

За мен част от приключението е самият път. А не просто да се преместя от точка А до точка Б. Със самолет ще отида за час и малко до Будапеща, но няма да видя Сърбия панорамно. Харесва ми как една култура се превръща в друга и после в трета. От Париж до Амстердам видях как постепенно френската архитектура изчезва и отстъпва на белгирска, а накрая съвсем холандска и как се променя средата от държава в държава. Със самолет само за повече от 1000 километра ще летя. Да, два дни ще заминат само отиване и връщане между София и Будапеща, на аз не бързам и си взех 2 седмици отпуска.

 

Най-хубавото е, че с автобус можеш да носиш повече неща, вода колкото можеш да носиш и то на цена от супермаркета, а не надценените на летището или в самолета. Отделно в автобуса въздуха не е толкова сух.

Проблемът там е само един - ако няма работеща WC в автобуса, защото имам безвкусен диабет. Увериха ме, че спирали на всеки 4 часа, но пак е много дълго за мен. Ако някой знае за хапче, което спира прекомерното изхвърляне на течности да пише! 😁

Най-много обичам влаковия транспорт заради многото място за краката спрямо тесните седалки в автобусите и самолетите, винаги можеш да се разтъпчеш, но уви Сърбия е по-зле и от Индия откъм влакове и няма как да се отиде до Централна Европа с влак освен ако не си изхабиш цели два дни.

Не ме убеди. Помисли си отново дали виждането на митници и магистрали е точно панорамната гледка, за която мечтаеш. Защото от високо се вижда по-различно и е интересно, докато гледката на коли и камиони рядко е вълнуваща... Водата на летището като е надцененна, вземи си филтрираща чаша. Само за тоалетни по 1 евро на границите с Унгария и Сърбия ще дадеш повече пари, отколкото за минаването през летище. Че и автобусът е по-скъп от полета.. 

Естествено всеки им право да е мазохист, но да опишеш идеята си не я прави по-логична. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Как да не може с влак да се стигне до Будапеща? Разбира се, че може. Ето вариант:

София - Видин - Крайова

Screenshot_20240216-141426.png.08476ef4863622656a32ba8500f9006b.png

 

Крайова - Будапеща

Screenshot_20240216-141211.png.bb0e76e0682100dc70d1c5ec79a754b8.png

 

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение

От Будапеща съм се прибирал веднъж с автобус, когато омразните ми Уиз ми отмениха обратния полет... Какво видях ли? Както и по-горе ти казаха само едно - магистрали! Скууукаааа! Сърбия е много хубава страна (Унгария също), но точно с транзита София - Будапеща няма да видиш нищо, без да преувеличавам.

Апропо преди няколко месеца реших точно по твоята логика да пътувам от Търговище до Ербил (Ирак) с автобус. Какво помня от пътуването ли? Не е хубавите гледки околовръст! Напротив - спомням си разправията с автобусните билети и отменени/променени автобуси, адската умора и отеклите крака и болки в кръста, постоянния страх заспиващия шофьор между Истанбул и Адана (бях на първите седалки) да не обърне автобуса, както и мизерните места и непочистени тоалетни на местата, на които автобуса спираше... На връщане реших да не си го причинявам и си хванах самолета до Истанбул! Иначе и аз съм фен на пътуването по земя пред това по въздух, но със собствен транпорт, което ти дава свободата да си налагаш темпото на пътуване, както и да си сътвориш твой интересен маршрут!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да, но това са страшно много часове изчакване в Крайова. Иначе също е вариант. Даже по-добре защото Румъния ми е по-интересна от Сърбия.

 

Просто след 2 полета отиване и връщане и то все претъпкани летища - Софийското, Меминген и Атинското, тоест общо 4 полета само миналата година не ми се лети вече. Само като се сетя за опашките на Софийското летище и ми се отщява на пътувам. На Атинското чакахме цял час само за паспортна проверка и после 40 минути за метрото до самия град. Това в Меминген уж е малко, но пък е претъпкано, понякога няма и къде да седнеш.

 

Освен да летя от/до Нишкото летище? Нямам проблем само с такива малки и непретъпкани летища, където може да отидеш само половин час преди полет дори. В Софийското най-добре се чувствам като отида едва 40 мин. преди полета, но си е риск. Даже с умиление си спомням как летях от Любляна и Братислава. Толкова бързо и спокойно се минава за разлика от претъпканото софийско, че можеш и 30 мин преди полет да си там. Никой не те пришпорва, бързо се минава на лентите с багажа.

 

Ако никога не стъпя отново на летище тип Виенското или Софийското няма да е зле. Всеки път като летя от и до София се питам защо си го причинявам. Не трябва ли едно пътуване да е разтоварване, а не натоварване? От Ниш до София е само 3 часа с автобус, та поне за връщане става ли да се ползва то? Вариантът през Крайова с влака изглежда все по-добре за отиване, но се губи повече време.

Връзка към мнение

@esto Питаш дали автобусът София-Будапеща ще е мъчение и отговорът, ако досега не си го разбрал е, че някои хора намират четенето на книги за наказание, а други за блаженство. Следвай си твоята зона на комфорт и много-много не се съобразявай с нас тук.

Конкретно, пътувал съм преди години този маршрут в началото на века и тоалетната в автобуса беше заключена. При Фликсбус те обикновено работят, но след n на брой ползвания ти се отщява да влезеш вътре. Трудно ми е да бъда по-конкретен. Лек път, както и да решиш да го осъществиш!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Щото на Нишкото летище няма струпване от хора и блъсканица на място в пъти по-малко от гейтовете на Терминал 1. 

Не ми звучи сериозно написаното до тук, че дори и другите теми ако вземем под внимание. Опитваш да убедиш себе си в избора, в който още се колебаеш да направиш. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, esto каза:

От Ниш до София е само 3 часа с автобус, та поне за връщане става ли да се ползва то?

Да, става! Но твоят проблем според мен е  паспортният контрол на летищата. След 30 03 2024 с въздушния шенген, ще е много по-лесно и по - бързо. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 27 минути , epetkov каза:

Да, става! Но твоят проблем според мен е  паспортният контрол на летищата. След 30 03 2024 с въздушния шенген, ще е много по-лесно и по - бързо. 

А на Калотина? Особено, ако има късмет да си отвиси по непонятни причини час-два. После има и други граници. Унгарците например, както и хърватите,  много обичат да се ровят из всички кьошета на коли и автобуси и да бавят максимум. Но пък и това си е емоция, нерви, губене на време. Случват се и изключения, но сигурно има хора, на които би им харесало  😉

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, esto каза:

Не трябва ли едно пътуване да е разтоварване, а не натоварване? 

За мен винаги е натоварване,даже в живота такова досега не бях виждал,затова почивката е в къщи.Говоря,ако нямаш пари за хотел като мен.През Нишкото летище е  чакане на Калотина,30 лв до Ниш и после трябва с градски автобус.До Будапеща с автобус наистина е скучна магистрала.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Помислих малко и реших да съчетая двете пътувания. Вместо март да ходя само до Румъния и през май само в Австрия и Унгария ще направя една доста дълга обща екскурзия с влакове.

 

Нещо такова:

Сутринта от София ще взема влака за Видин и от там този за Крайова. Пристига в 16 часа следобяд същия ден. Имам няколко часа време да разгледам, тя е малка. И понеже ще е в началото на май денят ще е по-дълъг от колкото през март. 1 нощувка там. Сутринта на втория ден в 8:45 ще взема влак до Будапеща, той пристига в унгарската столица в 20:50 ч вечерта на същия ден. Така ще избегна нощния влак, който е доста по-скъп, а и да се спи на хотел е по-удобно от колкото във влака. Мисля, че по пътя ще видя нещо от планините на Румъния, а някои влакове изглежда минават и покрай Дунава, може би ще е красиво.

 

В Будапеща ще спя 2 нощувки, за да имам един цял ден за разглеждане. След втората нощувка в Будапеща взимам влака за Грац, за да видя какъв е втория град на Австрия и там вече ще имам поне 3 нощувки, а може би 4, та да си отпочина от пределно многото път. Само него ще разглеждам и ще го давам лежерно в някое кафене.

 

После вече за да не изхабя всичките 14 дни от двуседмичната ми екскурзия може да летя обратно от Виена, Братислава или Будапеща до София. Дотогава ще знам дали дългите преходи с влак са моето нещо или е по-добре да летя. 😉 И ще съм избегнал автобусните преходи. Аз от София до Стара Загора бях като пребит и ми се наложи да седя най-отзад на автобуса. И най-важното - няма да се налага да минавам през Сърбия! 😉 Всъщност това ми беше първоначалната идея, но се бях отказал в идеята на две отделни екскурзии, но пък ако взема две седмици отпуска не виждам защо да не ги съчетая. Малко повече е времето по влаковете, но Карпатите ми изглеждат много красиви, отделно и Искърското дефиле у нас е хубаво.

 

Тук в клипа между Видин и Крайова има няколко човека в целия влак. Малко по-навътре в Румъния се качват и пак са малко, а влакът е модерен влак, хич не изглежда зле на фона на претъпкан автобус без WC. Е, по-бавно е, но ще е нещо наистина различно:

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Ами... ще се ходи до Будапеща с автобус в крайна сметка, а до Румъния ще ходя отделно за 4 дни в Букурещ.

Просто това преспиване в Румъния ще ми удължи пътя и времето много. Време, което искам да прекарам в Будапеща.

И понеже през Сърбия влакове няма или са с 40 километра в час няма как иначе. Но тръгване в 9 часа от София и пристигане в 19-20 часа в Будапеща изглежда доста добре като време, това дават транспортните компании и пътуващи с тях ми потвърдиха. Дано да се вредя за място по-отпред само. 🤭

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 16.02.2024 г. в 12:44, esto каза:

За мен част от приключението е самият път. А не просто да се преместя от точка А до точка Б. Със самолет ще отида за час и малко до Будапеща, но няма да видя Сърбия панорамно. Харесва ми как една култура се превръща в друга и после в трета. От Париж до Амстердам видях как постепенно френската архитектура изчезва и отстъпва на белгирска, а накрая съвсем холандска и как се променя средата от държава в държава. Със самолет само за повече от 1000 километра ще летя. Да, два дни ще заминат само отиване и връщане между София и Будапеща, на аз не бързам и си взех 2 седмици отпуска.

 

Най-хубавото е, че с автобус можеш да носиш повече неща, вода колкото можеш да носиш и то на цена от супермаркета, а не надценените на летището или в самолета. Отделно в автобуса въздуха не е толкова сух.

Проблемът там е само един - ако няма работеща WC в автобуса, защото имам безвкусен диабет. Увериха ме, че спирали на всеки 4 часа, но пак е много дълго за мен. Ако някой знае за хапче, което спира прекомерното изхвърляне на течности да пише! 😁

Най-много обичам влаковия транспорт заради многото място за краката спрямо тесните седалки в автобусите и самолетите, винаги можеш да се разтъпчеш, но уви Сърбия е по-зле и от Индия откъм влакове и няма как да се отиде до Централна Европа с влак освен ако не си изхабиш цели два дни.

Аз съм от малкото хора тук, които ще те подкрепят. Няма нищо, което да се сравни с пътуването с влак, като удоволствие и комфорт. Но според мене просто трябва да планираш по-добре полетите си. Като изключим бруталния час-пик рано сутрин, софийското летище изобщо не е натоварено. А полетите до Будапеща не са рано сутрин. Ще видиш, че има много часови пояси, когато буквално за по 5 минути се минава всякакъв контрол. Но мога да ти предложа и нещо друго. Помисли не за полет до Будапеща, а за такъв до Виена или Братислава. А след това оттам пътувай с влакове до Будапеща. 🙂  Пък и Виена, и Братислава има какво да предложат за ден, макар да не могат да се сравнят с Будапеща

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Пътувал съм на една ученическа екскурзия преди много време с автобус до Будапеща, като даже тръгването беше от Бургас, а не от София - като си прелистих и снимките и спомените - нищо впечатляващо няма по пътя, нито в Сърбия, нито в Унгария. Но на мен ми беше забавно, понеже бяхме голяма компания, а в автобуса си имаше и тоалетна, тъй като целия маршрут беше чак до Лондон, а имахме и нощни преходи. Минавал съм го маршрута и с кола, отново най-хубавото в пътуването със сигурност не са гледките по пътя, така че ако главната причина да избереш автобус пред самолет е това, аз лично, не мисля, че има смисъл. 🙂

 

 

Връзка към мнение

Ами в интерес на истината има доста голяма разлика в комфорта между влака и автобуса, та ако влака отпада поради 40 км/ч аз не бих се занимавал с автобус...

Още доста отдавна съм пътувал в Европа с влак или автобус (сравнително къса отсечка и липса на полети, примерно Брюксел - Париж), разликата в комфорта е ясно видима с предимство за влака, както и разликата в цената, за автобуса. Просто смятам, че поставянето на знак за равенство между влака и автобуса като противовес на самолета категорично не е правилно.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.