Прескочи до съдържание

Съвети и помощ за дестинация


Препоръчани мнения

Банда, помагайте!!!

 

Планираме пътуване за двадесет и три години от моята двадесет и седем годишнина. Понеже поводът е по-специален, иска ми се и дестинацията да бъде по-специална. И понеже досега времето или други приоритети не са ми позволявали да отида по-надалеч, този път искам пропускът да бъде поправен.

Периодът не е точно определен, може би между август и ноември. Все пак да бъде след събитието, а и има други ангажименти до тогава.

Търси се място, на което има какво да се види, да се пообиколи, а не само почивка, като периодът ми е до 10 дни.

 

От малък имам желание да видя Серенгети, Нгоронгоро и района и съвсем естествено това ми е първият ми избор за дестинация. В кой сезон е най-доброто време да се посети това място, какво място е препоръчително? До каква степен е самостоятелното организиране и на кой етап са организираните сафарита? Свързах се с местни компании, даже ми пратиха оферти, не съм разглеждал още по същество, но в общи линии беше 3-4 дни сафари и 3-4 дни Занзибар, което като цяло ми (ни) отговаря на изискванията. Там посочих някакви примерни дати, които надали ще останат, идеята ми беше да получа някаква предварителна информация.
Как стои въпросът с Кения?

 

Други желани дестинации са Индия с нейния златен триъгълник, Индокитай, може би Мексико. Перу ми е малко невъзможно от гледна точка на ограничението във времето.

Основният въпрос е къде климатът е подходящ по това време, след което мога да стесня избора и да се съсредоточа по конкретните аспекти.

Малко са ми разхвърляни и неконкретизирани въпросите.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 минути , Zaro каза:

Банда, помагайте!!!

 

Планираме пътуване за двадесет и три години от моята двадесет и седем годишнина. Понеже поводът е по-специален, иска ми се и дестинацията да бъде по-специална. И понеже досега времето или други приоритети не са ми позволявали да отида по-надалеч, този път искам пропускът да бъде поправен.

Периодът не е точно определен, може би между август и ноември. Все пак да бъде след събитието, а и има други ангажименти до тогава.

Търси се място, на което има какво да се види, да се пообиколи, а не само почивка, като периодът ми е до 10 дни.

 

От малък имам желание да видя Серенгети, Нгоронгоро и района и съвсем естествено това ми е първият ми избор за дестинация. В кой сезон е най-доброто време да се посети това място, какво място е препоръчително? До каква степен е самостоятелното организиране и на кой етап са организираните сафарита? Свързах се с местни компании, даже ми пратиха оферти, не съм разглеждал още по същество, но в общи линии беше 3-4 дни сафари и 3-4 дни Занзибар, което като цяло ми (ни) отговаря на изискванията. Там посочих някакви примерни дати, които надали ще останат, идеята ми беше да получа някаква предварителна информация.
Как стои въпросът с Кения?

 

Други желани дестинации са Индия с нейния златен триъгълник, Индокитай, може би Мексико. Перу ми е малко невъзможно от гледна точка на ограничението във времето.

Основният въпрос е къде климатът е подходящ по това време, след което мога да стесня избора и да се съсредоточа по конкретните аспекти.

Малко са ми разхвърляни и неконкретизирани въпросите.

 

Намерих една симпатична карта на Голямата миграция в Танзания/ Кения. Не знам дали е идеално точна, не знам дали ще искаш толкова рошава гарга, но ако за Африка копнее сърцето, въобще не ги гледай другите изброени. 

 

https://www.asiliaafrica.com/great-wildebeest-migration/when-to-travel/

Map showing the Great Migration each month of the year

 

  • Харесвам 2
  • Браво 3
Връзка към мнение

Аз нямам обширните познания на FlyTraveler за сафаритата, но преди две години организирахме 5-6 дневно сафари в Танзания и 4 дни в Занзибар. Избрахме сафарито ни да съвпада с периода на масовите раждания в Серенгети и горещо ти препоръчвам този период. Антилопите раждат малките си вкупом в рамките на 2-3 седмици, за да не могат хищниците да изядат всички бебета и по този начин да им дадат по-голям шанс за оцеляване. По това време Серенгети и особено района Ндуту гъмжи от милиони животни - както раждащите тревопасни, така и хищниците, които следват миграцията. Екшънът е гарантиран. Ние бяхме в първата седмица на февруари и ражданията бяха в разгара си. Всяка година е различно, според дъждовете, но се пада горе-долу в началото на февруари. От март започва дъждовния сезон и като че ли не е особено подходящо за сафари, но пък цените са по-ниски. И като заговорихме за цени, доколко луксозно (и съответно скъпо) е едно сафари зависи от това къде ще спите. Другото е кажи-речи еднакво за всички - водач с преоборудван джип с вдигащ се покрив, който ви вози по интересни места и ви показва животните. От това колко опитен е водачът ви зависи какво ще видите. От Килиманджаро има вътрешни полети до Занзибар, които не са скъпи.

 

Кратерът на Нгоро-нгоро е затворена екосистема и там като че ли няма особено значение кога ще отидете. Всичко е доста по-компактно. Там също ни хареса.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Дани Магелани

Всичко зависи на къде ви тегли повече. Ако е планина и животни - Килиманджаро, сафари и релакс на Занзибар е добър вариант. Яничка успя и сватба да вмъкне в програмата.

Ако водата и морският свят са предпочитани - добър подводен свят, в близост до нашата страна, е Червено море.

Но това което ще остане в спомените ви завинаги са атмосферата, белите пясъци, кораловите градини и морските обитатели на Малдиви.

 

Връзка към мнение

Прекрасен повод за хубаво пътуване 🥂

 

Аз бих задраскал Мексико за такъв повод , идете на специално място , което дълго време сте желали. Ако Кения и Занзибар отпаднат , бих препоръчал с две ръце Аржентина или Япония .

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 часа, Дани Магелани каза:

Яничка успя и сватба да вмъкне в програмата.

Съвсем случайно се засякохме със сватбарите в Серенгети и после летяхме заедно към Занзибар. Още едно доказателство, че светът е прекалено малък за магеланците. 

 

Присъединявам се и аз към тези, които съветват да слушаш сърцето и да отидеш там, където то те води. Още от дете исках да посетя Куба и това ми беше едно от най-ярките и емоционални пътешествия. Наистина сбъдната мечта. Като дестинация Куба е малко по-особена, но пък има много какво да предложи - и като уникална атмосфера, и като плажове и природа.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, tougherty каза:

Присъединявам се и аз към тези, които съветват да слушаш сърцето и да отидеш там, където то те води

Чувал ли си за Буридановото магаре - седяло между две еднакви купи сено и се чудило коя да избере, и накрая умряло от глад. Та и аз съм така. От много дестинации, за които сърцето крещи....

  • Смея се 1
Връзка към мнение

 

преди 9 часа, Zaro каза:

може би между август и ноември. Все пак да бъде след събитието, а и има други ангажименти до тогава.

Търси се място, на което има какво да се види, да се пообиколи, а не само почивка, като периодът ми е до 10 дни.

 

От малък имам желание да видя Серенгети, Нгоронгоро и района и съвсем естествено това ми е първият ми избор за дестинация. В кой сезон е най-доброто време да се посети това място, какво място е препоръчително? До каква степен е самостоятелното организиране и на кой етап са организираните сафарита? Свързах се с местни компании, даже ми пратиха оферти, не съм разглеждал още по същество, но в общи линии беше 3-4 дни сафари и 3-4 дни Занзибар, което като цяло ми (ни) отговаря на изискванията. Там посочих някакви примерни дати, които надали ще останат, идеята ми беше да получа някаква предварителна информация.
Как стои въпросът с Кения?

 

Други желани дестинации са Индия с нейния златен триъгълник, Индокитай, може би Мексико. Перу ми е малко невъзможно

В Танзания, Кения можеш да съчетаеш сафари с няколко лежерни дни по плажовете. Август - септември имаш шанс да наблюдаваш впечатляващата голяма миграция в Кения. За жалост в двете държави сафарито не може да бъде самоорганизирано, използват се местни агенции, които се грижат за всичко - взимат те от летището, превозват те до планираните точки на интерес, осигуряват ти настанявания (по твой вкус), храна и вода, обикновено шофьорът ти е и гид, връщат те на летището, моделират програмата според твоите интереси, с тях може да договаряш всичко. Африканците не са много лесни за комуникация, леко мудни (на място - много мудни), но се опитват да проявяват гъвкавост и да осигуряват търсения от белия човек комфорт. Ако могат да те излъжат, може и да не се поколебаят да го направят. Тъй че имай едно наум с тях. Входните такси в парковете са сериозно перо, за Танзания не съм търсила актуално инфо, но в Кения сумите не са малки, особено що се касае до Масай Мара. Най-общо казано: ако искаш задоволителен резултат - довери се на агенция с добър рейтинг и отдели по-голяма сума. 

Харесва ми всичко, което съм видяла до момента от Африка като природа и усещане, което оставя в теб преживяното, но трудно се боря с мудността им. Всичко се случва бавно и тегаво, а аз съм бързак по природа. Искаш нещо да се случва по-експедитивно, но насреща получаваш мазна усмивка с редовното: "Pole, pole, rafiki!" (Спокойно (бавно), приятелю). Ей с това трудно свиквам в Африка.
Ако трябваше да избирам, бих се спряла на детската си мечта. Аз така и направих - първото далечно пътуване беше мечтата ми от детството - Япония и емоциите, които изпитах, когато стъпих там, остават ненадминати и до днес.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 20 минути , chandni каза:

За жалост в двете държави сафарито не може да бъде самоорганизирано, използват се местни агенции, които се грижат за всичко

Свързах се с такава - доста добре изглежда за незапознат с материята като мен. Собственикът е холандец. Офертата включва всичко на терен, от взимане до връщане, включително и вътрешен полет.

Намерих и някаква платформа, в която си задаваш критериите и започват да те атакуват с оферти.

 

Започвам да се ориентирам лека-полека, конкретизирах си малко изискванията. Но двете (или повече) купи сено пред мен си стоят. :crazy:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 33 минути , Zaro каза:

Свързах се с такава - доста добре изглежда за незапознат с материята като мен. Собственикът е холандец.

Намерих и някаква платформа, в която си задаваш критериите и започват да те атакуват с оферти.

 

Започвам да се ориентирам лека-полека, конкретизирах си малко изискванията. Но двете (или повече) купи сено пред мен си стоят. :crazy:

Можеш да погледнеш и тук. За Танзания използвахме агенция от този сайт. В Занзибар прекарахме няколко дни с нает автомобил и всеки ден обикаляхме различна част на острова. За Кения, която предстои, след като буквално се заринах с оферти от случайни и препоръчани агенции, се спряхме на тази, с която комуникацията течеше сравнително гладко, отговаряха бързо и взеха предвид всичките ни желания. Надявам се на живо всичко да протече в рамките на договореното и очакваното (или близо до това). Всички искат предплащане, ние сме платили депозит 30% от сумата. 

Fly Traveler често си организира сафарита и беше споменал, че Кения е една от най-евтините за сафари в Африка държави. Може и това да ти е отправна точка. Но щом периодът ти е около Голямата миграция в Кения, то и това накланя везните към Кения. Пък някои съфорумци наскоро направиха Кения и Танзания в едно пътуване, организирано с една и съща агенция.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако си се спрял на Сафари и Плаж,Кения е твоето място. За първо сафари подбери луксозни места за настаняване, ще се върже около 300$ на вечер, но си заслужава всеки цент. После 4-5 дни на Ламу, потапяш се в атмосферата на местните и друго не ти трябва. Ако обичаш плаж, Шела на Ламу е твоето място. Не знам дали е сезон есента.  ЮИА и Карибите май не са сезон есента.

Оман, 5 дни около Мускат и 5 дни Салалах също е прекрасно и бюджетно, само че да е Ноември. Панама и Колумбия е невероятна комбинация! Всичко между 20 градуса Северна и Южна ширина е прекрасно. Ще ползваш европейските летища вече само за свързващи полети.Успех!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не става ясно дали ще пътувате двама с половинката като двойка или дали ще сте с деца. Това, според мен, е доста определящо за мястото, където искате да отидете. Децата бързо се отегчават, а няма нищо по-лошо от ваканция с отегчено дете. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, Deja Vu каза:

Не става ясно дали ще пътувате двама с половинката като двойка или дали ще сте с деца. Това, според мен, е доста определящо за мястото, където искате да отидете. Децата бързо се отегчават, а няма нищо по-лошо от ваканция с отегчено дете. 

"Детето" е на 21. От малко е издръжливо като товарно муле.

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Колкото и да е прекрасно, в момента Червено море не е най-добрата дестинация.

 

Аз съм, разбира се, пристрАстен по темата, но бих препоръчал о-в Сулавеси, с опцията за прескачане от двете страни на линията на Уолъс, да не говорим за гмуркане в полета от морски зайци, скариди и всякаква дребна фауна. Над водата също има доста история за разглеждане, както и нематериално световно наследство - местното лодкостроене е вписано в UNESCO. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.