Прескочи до съдържание

Япония през април 14 дни


m.zh.ivanova

Препоръчани мнения

Здравейте, готини хора, смели пътешественици и фенове на Япония! 

Миналата седмица ми се отдаде възможността да си сменя полета за връщане от Китай към БГ и реших да отида до Япония и трябва в много кратък срок да организирам това пътуване. Но колкото повече гледам, толкова повече се обърквам и се реших да пиша тук. Никога не съм организирала такова далечно пътешествие, но някак си се успокоявах, че там всичко е много подредено и затова се наех да го правя...

Та пристигам на 5ти април в Токио (летище Ханеда), до тогава вишните трябва да са прецъфтяли, защото гледах някаква прогноза за тях и имам надежда, че няма да е чак такава навалица. Имам 14 дни на разположение, в които искам да посетя толкова много места, но още не съм букнала нищо. Все още се колебая дали ще ми се налага да купувам този JR pass. (Най-голямо притеснение винаги ми е бил транспорта.)

 

1. Може ли да ви напиша местата, които искам да посетя и вие, по-запознатите с транспорта, да ми кажете дали за тези маршрути си заслужава да се купи JR pass?

Желани дестинации: Tokyo, Nikko, Hakone, Takayama (евентуално Matsumoto, ако успея да го впиша в графика), Shirakawa-go, Kanazawa, Kyoto, Nara, Osaka (от Oсака ми е полета за излизане от Япония, за това смятам да е крайна дестинация, но ако има време бих отскочила също до Himeji, Hiroshima и Miyajima island). Та знам че е грандиозно, но все пак искам да видя колкото се може повече.

 

2. По колко нощувки е добре да си оставя за големите градове в този план?

 

3. Някъде назад в постовете четох, че не било добре да се пътува с голям куфар, но аз преди Япония ще прекарам две седмици в Китай и някак няма да успея да съхраня целия багаж в малко куфарче, та приемам съвети относно изпращане на големия багаж с тези куриерски фирми, по маршрута ми.

 

4. Също приемам всякакви местоположение за удобни хотели, за човек с голям куфар 🙂 

 

Много ще съм благодарна, ако някой се отзове на помощ. Oбещавам да черпя 😛

Връзка към мнение

Здравейте отново, след горе долу плануване цяла вечер, мисля че успях да изградя плана с нощувките. Оставям го тук и ще очаквам някакви отзиви дали ще ми стигнат за всичко така разпределени нощувките 😛

 

- Tokyo (4 нощи - 5 дни) с еднодневни до Nikko и Hakone. Като тук имам леко колебание дали да не направя 3 нощувки в Токио и една в Хаконе и да пътувам за Такаяма директно от там 🙂

- Takayama (3 нощи - 4 дни) с прескачане до Shirakawa-go и Kanazawa

- Kyoto (3 нощи - 4 дни) с еднодневна до Nara и пълна наслада в Kyoto

- Osaka (отново 3 нощи - 4 дни) с отскачане до Himeji, Hiroshima и Miyajima island

 

и от там чао чао Япония, здравей Taiwan 😛

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Относно фирмите за изпращане на багаж - на Ханеда има гишета, където можете да ги изпратите към хотела в Токио, а до там да стигнете лесно с транспорт само с раница. 🙂 Досега съм изпращал само от един град в друг, но за същия град (Ханеда-Токио), мисля, че ако се изпращаше до някакво време сутринта има шанс да пристигне още на същия ден. 🙂  При положение, че ще пътувате много из страната - горещо препоръчвам услугата за между градовете - слизате на рецепцията в хотела, помагат ви да си попълните бланките, оставяте си куфара и пътувате спокойно. 🙂

 

За Киото бях 7 нощувки и посетих точно местата, които сте изброила + Кобе и хотел Mercure Kyoto Station ми беше супер удобен - няма и 10 минути пеша от гарата, чудесни условия и уникален ресторант точно пред хотела. След-ковидно време цените бяха чудесни, сега може и да е по-скъпичък, но като локация на мен ми свърши перфектна работа, има и автобуси до хотела, с които човек може да се придвижва към останалите забележителности на Киото. 

 

Ето и JR Pass calculator, съфорумец го беше пуснал преди време тук, въвеждате си всички пътувания и изчислявате дали ви е изгоден, или не 🙂 -> https://www.japan-guide.com/railpass/ Надявам се, да са ъпдейтнали цените, след последните увеличения. 

Приятно пътуване! 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, m.zh.ivanova каза:

Здравейте отново, след горе долу плануване цяла вечер, мисля че успях да изградя плана с нощувките. Оставям го тук и ще очаквам някакви отзиви дали ще ми стигнат за всичко така разпределени нощувките 😛

 

- Tokyo (4 нощи - 5 дни) с еднодневни до Nikko и Hakone. Като тук имам леко колебание дали да не направя 3 нощувки в Токио и една в Хаконе и да пътувам за Такаяма директно от там 🙂

- Takayama (3 нощи - 4 дни) с прескачане до Shirakawa-go и Kanazawa

- Kyoto (3 нощи - 4 дни) с еднодневна до Nara и пълна наслада в Kyoto

- Osaka (отново 3 нощи - 4 дни) с отскачане до Himeji, Hiroshima и Miyajima island

 

и от там чао чао Япония, здравей Taiwan 😛

Добра програма, постижима. Само съвет - набележете си задължителни и пожелателни места, за да сте гъвкави на место и да може да ускорявате и забавяте според настроението.
За паса не мога да кажа, трябва да се пресметне, но интуитивно усещам, че може би ще е излишен, особенно след като се каца в Токио и се излита от Осака.
Големите куфари могат да се пращат от хотела до следваща или по-следваща дестинация, много е удобно. Например може да се отиде с раница до Такаъама, Ширакава и Каназава, а куфарът да пътува Токио-Киото и да ви чака в хотела. Много удобно! Може да ви чака в хотела до 3 дни, мисля (може да се пита).

Успех!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Kosta Grudov @samuraika много ви благодаря за отделеното време и отговорите. Наистина ми помогнахте. И това с куфара от/до хотелите наистина улеснява доста нещата. 

И да, JR pass-a не си заслужава спрямо този сайт. Само че не знам как е по-добре в този случай да постъпя?  Да си купувам единични билети или карта за определени региони? 

Може ли да попитам още нещо? 

Дали можете да ми предложите някой готин Ryokan по маршрута. Много ми се иска да пробвам и това изживяване 🙂

Връзка към мнение

Ние кацнахме в Токио и пратихме директно единия куфар към Киото, където отидохме след седмица чак. Куфарът си ни чакаше там. Струваше ни около 13 евро.
Моят съвет е да си отделиш (с помощта на модераторите) въпросите в отделна тема, иначе много ще ти се размият тук отделните мнения.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, m.zh.ivanova каза:

@Kosta Grudov @samuraika много ви благодаря за отделеното време и отговорите. Наистина ми помогнахте. И това с куфара от/до хотелите наистина улеснява доста нещата. 

И да, JR pass-a не си заслужава спрямо този сайт. Само че не знам как е по-добре в този случай да постъпя?  Да си купувам единични билети или карта за определени региони? 

Може ли да попитам още нещо? 

Дали можете да ми предложите някой готин Ryokan по маршрута. Много ми се иска да пробвам и това изживяване 🙂

Няма смисъл от пасове по региони. Една пластика тип Pasmo, IcoCa и т.н. в която си зареждаш парички на машинките и не мислиш повее коя линия и кой маршрут се покрива от кой пас. Единствено за Токио може да си вземеш карта за метрото за 3 дни с билет от летището.

Връзка към мнение

Звучи много добре, а има ли някакъв начин да се проверява наличността по картата и само с парички кеш ли се зареждат (да знам да се запася 😄)?

С тези карти за шинкансените могат ли пак да се резервират места?

Връзка към мнение
На 6.03.2024 г. в 18:09, m.zh.ivanova каза:

Звучи много добре, а има ли някакъв начин да се проверява наличността по картата и само с парички кеш ли се зареждат (да знам да се запася 😄)?

С тези карти за шинкансените могат ли пак да се резервират места?

На всяко влизане и излизане като докоснеш картата и ти показва на машинката колко имаш. На входа на гарите също можеш да провериш наличност и да заредиш.  За шинкансен трябва на гише да си купиш билет и резервираш място (може вече и на машинки да може, аз много отдавна не съм пътувала с шинкансен, предкоронно последно, така че не е меродавно мнението ми).

Има разни регионални карти, които могат да се погледнат. Osaka Amazing Pass може да се използва много добре за два дена из Осака, като се ползва транспорт, но си струва само ако се обиколят безплатните атракции (не всички, но Умеда Скай, лодка по канала, виенско колело, замъка...) и се ползват намаления при покупки в определени магазини. Тогава може транспорта да излезе без пари и отгоре даже. Но си иска два дни плътно обикаляне из Осака.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@samuraika Moже ли да попитам, ти като една видна японка, обикаляла доста там, дали можеш да ми препоръчаш някои по-местни заведенийца, в които да опитаме истинска японска храна, а не такава, местна ама направена за туристи ? 😊

Връзка към мнение
  • 5 седмици по-късно ...
На 12.03.2024 г. в 20:21, m.zh.ivanova каза:

@samuraika Moже ли да попитам, ти като една видна японка, обикаляла доста там, дали можеш да ми препоръчаш някои по-местни заведенийца, в които да опитаме истинска японска храна, а не такава, местна ама направена за туристи ? 😊

Ако сте в което и да е заведение за японска храна - тя ще си е японска, а не за туристи. 

Пробвайте gurunavi за ориентация. Има доста подробно за всички видове заведения.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.