Прескочи до съдържание

Загреб - Любляна - Виена - Прага - Братислава - Будапеща - дайте съвети


milenavladova

Препоръчани мнения

Здравейте,

Края на септември планираме пътуване и тъй като за първи път ще пътуваме с двете ни кифлички, които тогава ще са почти на 2 години, се притеснявам дали всичко съм проверила и обмислила. След като изчетох всеки пътепис тук, както и всяка тема за описаните градове, все още съм сигурна, че пропускам важни неща.

 

Планирала съм по 2 нощувки в Загреб, Любляна, Виена и Прага. През Братислава решихме да минем транзит, защото ми се стори много "скучна" столица, ако цитирам една приятелка. След това една нощувка преди Будапеща и прибиране в къщи. Всички сме ходили в Будапеща, та времето там няма да е много. Просто да се поразходим. 

В любимия ексел съм отбелязала на кои бензиностанции да спираме горе-долу на два часа, защото не очаквам девойките да се чувстват добре да пътуват дълго.

Отбелязала съм платените паркиннги на местата, където ни трябва. Даже съм проверила за всеки от тях колко е височината, защото кората ни е почти 2.1 м.

Отбелязала съм тол такси / винетки във всяка държава.

Отбелязала съм си за всяка държава каква валута трябва, както и колко е входът на всяка от забележителностите.

На ден съм планирала максимум по 6 км. ходене, защото девойките ще са на кенгурута в нас и се надявам по пътя да намираме и площадки. 

И сега важният въпрос - какво пропускам

Моля ви, подскажете ми

Връзка към мнение
преди 36 минути , milenavladova каза:

Здравейте,

Края на септември планираме пътуване и тъй като за първи път ще пътуваме с двете ни кифлички, които тогава ще са почти на 2 години, се притеснявам дали всичко съм проверила и обмислила. След като изчетох всеки пътепис тук, както и всяка тема за описаните градове, все още съм сигурна, че пропускам важни неща.

 

Планирала съм по 2 нощувки в Загреб, Любляна, Виена и Прага. През Братислава решихме да минем транзит, защото ми се стори много "скучна" столица, ако цитирам една приятелка. След това една нощувка преди Будапеща и прибиране в къщи. Всички сме ходили в Будапеща, та времето там няма да е много. Просто да се поразходим. 

В любимия ексел съм отбелязала на кои бензиностанции да спираме горе-долу на два часа, защото не очаквам девойките да се чувстват добре да пътуват дълго.

Отбелязала съм платените паркиннги на местата, където ни трябва. Даже съм проверила за всеки от тях колко е височината, защото кората ни е почти 2.1 м.

Отбелязала съм тол такси / винетки във всяка държава.

Отбелязала съм си за всяка държава каква валута трябва, както и колко е входът на всяка от забележителностите.

На ден съм планирала максимум по 6 км. ходене, защото девойките ще са на кенгурута в нас и се надявам по пътя да намираме и площадки. 

И сега важният въпрос - какво пропускам

Моля ви, подскажете ми

 

Ами като за начало каква е целта на обиколката? По равен брой нощувки в Загреб и Любляна от една страна и от друга Виена и Прага ми се струва нелогично. Зареб и Любляна са доста близо един до друг, та спокойно може едната нощувка в Любляна да се прехвърли към Прага. Градчето, макар и китно и уютно, е малко и да му се отделя време колкото на някой от втората половина на пътуването е излишно. Към Загреб също имам особено мнение, но там съм минавал единствено на връщане от Италия и на този фон бледнее.

Връщането от Будапеща е напълно изпълнимо, но си е бая път, а с двете малки шефчета ще имате повече спирки от обичайното. Септември денят се скъсява вече. Аз бих прехвърлил междинната спирка в Нови Сад или Белград - горе-долу посредата между Прага и София.

Планираното ходене е субективно - зависи от забележителностите. А във Виена и в Прага са много.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
В момента, Zaro каза:

 

Ами като за начало каква е целта на обиколката? По равен брой нощувки в Загреб и Любляна от една страна и от друга Виена и Прага ми се струва нелогично. Зареб и Любляна са доста близо един до друг, та спокойно може едната нощувка в Любляна да се прехвърли към Прага. Градчето, макар и китно и уютно, е малко и да му се отделя време колкото на някой от втората половина на пътуването е излишно. Към Загреб също имам особено мнение, но там съм минавал единствено на връщане от Италия и на този фон бледнее.

Връщането от Будапеща е напълно изпълнимо, но си е бая път, а с двете малки шефчета ще имате повече спирки от обичайното. Септември денят се скъсява вече. Аз бих прехвърлил междинната спирка в Нови Сад или Белград - горе-долу посредата между Прага и София.

Планираното ходене е субективно - зависи от забележителностите. А във Виена и в Прага са много.

 

В Загреб нощувките са две, защото първият ден пътуваме за там. За Любляна и аз много се чудих, но искам да е по-лежерно. Освен това следобед от 14 до 16 е време за спане и ако сутринта пътуваме от Загреб, после обяд, спане и остава много малко време да разгледаме Любляна. Ще разгледаме по-интересното от градовете, без да влизаме в музеи, единствено ще отделим един ден на Шонбурн и половин ден на Пражкия дворец. Относно Будапеща, не обясних правилно. Ще спим преди Будапеща, след това в Суботица и тогава се прибираме. Най-дългото ни пътуване е над 8 часа до Загреб. Всичко останало е до около 6 часа на ден.

За Виена сме набелязали

Белведере - само отвън
Църквата Св. Карл (Karlskirche)
Минаваме покрай Kärntner Str.
Виенска Държавна Опера
Албертина
Хофбург
Свети Стефан
Rathausplatz - Общината 

Шонбрун

Пратера (само за нас докато децата спят)

 

За Прага сме набелязали за ден и половина

Общината (Obecni dum)
Прашна Кула, Prašná brána
Václavské nám. Градски площад
Национален музей, Národní muzeum 
Пражки замък, Pražský hrad 
Свети Вит, Katedrála Sv. Víta

Lennon Wall
Карловият мост (Karluv most)
Klementinum - Библиотека - 300 крони на човек вход
Пражки часовник, Pražský orloj
Old Town Square, Staroměstské náměstí
Църквата Дева Мария пред Тин (Chrám Panny Marie pred Týnem)

Връзка към мнение

То всеки си има вкус, ама не виждам смисъл да се натрупат 6 големи града на едно пътуване. На мен едни Загреб, Любляна и Виена ще са ми достатъчни на един път,  пък за разнообразие някое и друго езеро, плаж, пещера…

Не знам, просто не си представям да обикалям толкова, че и с много малки деца, които нищо не разбират…

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Будапеща - Суботица се взима за малко над 2 часа в път, но зависи от чакането на границата. По скоро обърнете внимание на Нови сад ,ако не ви се пътува до Белград.

Друго за което мога да дам съвет е да не зареждате гориво от бензиностанциите на магистралите - отбиване от 200,300,500 метра от магистралата може да спести около 15 лв на зареждане. Винетки се купуват онлайн от официалните сайтове,защото има такива които начисляват допълнителна такса.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 16 минути , milenavladova каза:

В Загреб нощувките са две, защото първият ден пътуваме за там. За Любляна и аз много се чудих, но искам да е по-лежерно. Освен това следобед от 14 до 16 е време за спане и ако сутринта пътуваме от Загреб, после обяд, спане и остава много малко време да разгледаме Любляна. Ще разгледаме по-интересното от градовете, без да влизаме в музеи, единствено ще отделим един ден на Шонбурн и половин ден на Пражкия дворец. Относно Будапеща, не обясних правилно. Ще спим преди Будапеща, след това в Суботица и тогава се прибираме. Най-дългото ни пътуване е над 8 часа до Загреб. Всичко останало е до около 6 часа на ден.

За Виена сме набелязали

Белведере - само отвън
Църквата Св. Карл (Karlskirche)
Минаваме покрай Kärntner Str.
Виенска Държавна Опера
Албертина
Хофбург
Свети Стефан
Rathausplatz - Общината 

Шонбрун

Пратера (само за нас докато децата спят)

 

За Прага сме набелязали за ден и половина

Общината (Obecni dum)
Прашна Кула, Prašná brána
Václavské nám. Градски площад
Национален музей, Národní muzeum 
Пражки замък, Pražský hrad 
Свети Вит, Katedrála Sv. Víta

Lennon Wall
Карловият мост (Karluv most)
Klementinum - Библиотека - 300 крони на човек вход
Пражки часовник, Pražský orloj
Old Town Square, Staroměstské náměstí
Църквата Дева Мария пред Тин (Chrám Panny Marie pred Týnem)

Децата какво мислят за забележителностите? 😎

Зоопарка във Виена? В Прага?

На върха на Петржин в Прага имаше нещо като музей на огледалата - за тях ще е интересно. В Пратера също може да има нещо и за тях.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте, и аз се присъединявам към горните мнения, че в някои от градовете нощувките идват малко, но вие си знаете темпото, а и сигурно вече сте запазили настаняване. Единствено бих препоръчала да вземете поне една малка сгъваема количка, защото на някое от децата може да му омръзне в кенгуруто или да заспи, също ако в някое заведение нямат достатъчно столчета, едното дете може да седи в количката. Ние от миналото лято започнахме да пътуваме с нашето дете, което е на подобна възраст, но винаги взимаме количка + кенгуру и ползваме според ситуацията. Тук във форума даже бяха препоръчали много лек и компактен модел количка за пътуване и съм много доволна. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз мисля,че може да се направят отделни пътувания със самолет през няколко месеца до всеки град,вместо това дълго пътуване с кола. Има директни полети до Виена,Будапеща, Братислава.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 9 часа, Zaro каза:

Децата какво мислят за забележителностите? 😎

Зоопарка във Виена? В Прага?

На върха на Петржин в Прага имаше нещо като музей на огледалата - за тях ще е интересно. В Пратера също може да има нещо и за тях.

В Прага близо до Пражкия замък има Музей на играчките, може да ви се стори интересен. Има играчки от цял свят и огромна Барби колекция. Като площ е малък и бързо се разглежда. 

Също така Gallery of Steel figures е интересно място, с най-различни стоманени фигури от разни филми, анимации и т.н. Имаше доста деца, когато го посетихме.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И ние плануваме през септември пътуване до Прага с кола, но без детето :D Той е такава фурия, че нищо няма да успеем да видим. Към момента планът е Белград, Будапеща-Прага. Във Виена сме били и ще я пропуснем, но се чудя за Братислава 🙄? Ако някой има предложение за готино градче/място/забележителност по този маршрут, ще го приема на драго сърце :) 

Връзка към мнение

@milenavladovaоткъде намери информация за пътни такси и винетки за съответните държави. И ние планираме пътуване с колата от България, но ще минаваме през Румъния, Унгария, Австрия, Германия и Италия.

Има ли сайт през, който могат да се купят електронни винетки. Ще мие полезно, ако споделиш информация.

Връзка към мнение
преди 5 минути , alienad каза:

@milenavladovaоткъде намери информация за пътни такси и винетки за съответните държави. И ние планираме пътуване с колата от България, но ще минаваме през Румъния, Унгария, Австрия, Германия и Италия.

Има ли сайт през, който могат да се купят електронни винетки. Ще мие полезно, ако споделиш информация.

 

Всяка държава си е отделно, но тук има систематизирана информация и адресите, откъдето могат да се вземат: https://www.tolls.eu/

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Многократно съм пътувал с автомобил по този маршрут. Ако правилно се ориентирам ще тръгнете сутринта от София и се очаква да сте в Загреб в ранния следобед. Следва настаняване по възможност в центъра и разходка в стария град. За мен при толкова сгъстена програма е по-добре на следващия ден да пътувате към Любляна, в която отново препоръчвам само една нощувка по същата схема. На следващия ден, след два относително лежерни дни, препоръчвам да пътувате директно към Прага и да останете там за три нощувки, което ще рече два пълни дни - санитарен минимум за чешката столица. Следва пътуване към Виена и нови три нощувки. Братислава е чудесна, но явно за Вас е "скучна" и няма смисъл да пиша за нея затова от Виена връщане през Будапеща с поне една нощувка и прибиране с нощувка в Нови Сад, който е прекрасен... 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 15 часа, Otnesen каза:

Будапеща - Суботица се взима за малко над 2 часа в път, но зависи от чакането на границата

И двата гранични пункта Хоргош-Röszke са отвратителни при това двупосочно. Това ежедневно. Ако се падне и по време на някое от "преселенията", става многократно по-отвратително.

Връзка към мнение
Преди 1 час, JazzMaster каза:

И двата гранични пункта Хоргош-Röszke са отвратителни при това двупосочно. Това ежедневно. Ако се падне и по време на някое от "преселенията", става многократно по-отвратително.

Е то затова има други два в съседство, като единият е с работно време и само за граждани на ЕС.

Връзка към мнение

Хоргош 1 и Хоргош 2 са, успоредни "в близост", на който и да кацнеш дървото е еднакво. Има периоди в които Хоргош 2 не работи и го разбираш като кацнеш на бариерата.

преди 8 минути , Zaro каза:

други два в съседство

Кой е третия?

Връзка към мнение
преди 3 минути , JazzMaster каза:

Хоргош 1 и Хоргош 2 са, успоредни "в близост", на който и да кацнеш дървото е еднакво. Има периоди в които Хоргош 2 не работи и го разбираш като кацнеш на бариерата.

Кой е третия?

 

https://maps.app.goo.gl/qnmcE6DPg4HzFxS78

Този е с работното време от 7 до 19 часа.

 

И

https://maps.app.goo.gl/qRNmhLRcbPqRjEYT7

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , Zaro каза:

https://maps.app.goo.gl/qnmcE6DPg4HzFxS78

Този е с работното време от 7 до 19 часа.

Полезен! По време на "преселениеята" се чудя как е....

 

Другия, Келебия-Томпа за мен не е "в съседство", плюс че достъпа до аутобан е задълго невъзможен.

Връзка към мнение
преди 57 минути , JazzMaster каза:

Полезен! По време на "преселениеята" се чудя как е....

 

Другия, Келебия-Томпа за мен не е "в съседство", плюс че достъпа до аутобан е задълго невъзможен.

Ами аз съм минавал от там точно по време на преселенията. На Хоргош опашката беше няколко километра. На Бачки Винохради минахме за 55 минути, като колата пред нас се забави 15 минути.

Келебия винаги е опция пред алтернативата да стоиш на едно място.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 21 часа, Zaro каза:

 

Ами като за начало каква е целта на обиколката? По равен брой нощувки в Загреб и Любляна от една страна и от друга Виена и Прага ми се струва нелогично. Зареб и Любляна са доста близо един до друг, та спокойно може едната нощувка в Любляна да се прехвърли към Прага. Градчето, макар и китно и уютно, е малко и да му се отделя време колкото на някой от втората половина на пътуването е излишно. Към Загреб също имам особено мнение, но там съм минавал единствено на връщане от Италия и на този фон бледнее.

Връщането от Будапеща е напълно изпълнимо, но си е бая път, а с двете малки шефчета ще имате повече спирки от обичайното. Септември денят се скъсява вече. Аз бих прехвърлил междинната спирка в Нови Сад или Белград - горе-долу посредата между Прага и София.

Планираното ходене е субективно - зависи от забележителностите. А във Виена и в Прага са много.

 

Така, променихме програмата с 1 нощувка в Загреб и 3 в ъв Виена. Благодаря

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 20 часа, Otnesen каза:

Будапеща - Суботица се взима за малко над 2 часа в път, но зависи от чакането на границата. По скоро обърнете внимание на Нови сад ,ако не ви се пътува до Белград.

Друго за което мога да дам съвет е да не зареждате гориво от бензиностанциите на магистралите - отбиване от 200,300,500 метра от магистралата може да спести около 15 лв на зареждане. Винетки се купуват онлайн от официалните сайтове,защото има такива които начисляват допълнителна такса.

Благодаря

Иначе сме избрали Суботица, защото хем да минем границата във въпросния ден, хем да имаме максимално време за разходка в Будапеща. Иначе сте прав, че Нови Сад е по-хубав град

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 7 часа, alienad каза:

@milenavladovaоткъде намери информация за пътни такси и винетки за съответните държави. И ние планираме пътуване с колата от България, но ще минаваме през Румъния, Унгария, Австрия, Германия и Италия.

Има ли сайт през, който могат да се купят електронни винетки. Ще мие полезно, ако споделиш информация.

От тук взех информация https://www.vinetka.com/category/vinetki-evropa/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 19 часа, DenitsaS каза:

Здравейте, и аз се присъединявам към горните мнения, че в някои от градовете нощувките идват малко, но вие си знаете темпото, а и сигурно вече сте запазили настаняване. Единствено бих препоръчала да вземете поне една малка сгъваема количка, защото на някое от децата може да му омръзне в кенгуруто или да заспи, също ако в някое заведение нямат достатъчно столчета, едното дете може да седи в количката. Ние от миналото лято започнахме да пътуваме с нашето дете, което е на подобна възраст, но винаги взимаме количка + кенгуру и ползваме според ситуацията. Тук във форума даже бяха препоръчали много лек и компактен модел количка за пътуване и съм много доволна. 

Благодаря много. Количката е страхотна идея. Със сигурност ще вземем две сгъваеми колички.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.