Прескочи до съдържание

Зимна ваканция ‘25 : Виетнам + Камбоджа


Препоръчани мнения

Търся мнения  и идеи за оптимално разпределение на 24 дни в периода 14.02-09.03.

 

 

Пристигаме в Тайпе сутринта рано (05.30ч) на 13.02 с нон стоп полет от Сиатъл .Полетът е с идеално времетраене за пълноценно наспиване (13 часа ) ,освен това е нощен ( излита в полунощ ) , тоест ще пристигнем в Тайпе идеално отпочинали . Първоначално мислех да отделя два пълни дни , но предвид сравнително малкото време за Виетнам и Камбоджа , съм склонен да съкратя престоя на един цял ден ( дай Боже да не се случи дъждовен ден ).

 

След недостатъчно четене , грубият план е този :

 

1. 13.02 Тайпе ( 1 ден ) , нощувка в района на Кулата 101 , сутрешен полет към Сайгон 

 

2.  Сайгон - ден и половина , 14-15.02, на 16.02 сутрешен полет към Фу Куок

 

3. Фу Куок - 5 нощувки , 16-20.02 , плажна ваканция , на 21 полет към Да Нанг

 

4. Хой Ан   - 4 нощувки , 21-24.02 , на 25 полет към Ханой

 

5. Ханой - 5 нощувки , 25-01.03 , на 02.03 полет към Сеем Рееп ( Siem Reap )

 

6. Aнгкор Ват - 3 нощувки , 02-04.03 , полет на 05.03 към Sihanoukville 

 

7. Koh Rong - 3 нощувки , 05-07.03 ,  плажна ваканция , сухопътен трансфер към столицата на 08.03

 

8. Пном Пен - 1 нощувка , вечерен обратен полет на 09.03.

 

Междуконтиненталните ( рифандабъл) полети са фиксирани вече , но нищо друго . За съжаление, не разполагаме с повече дни , при 15 дни отсъствие подред - ще изключат малкият ученик ( системата е автоматична ) , ние ползваме 14 дни 😉 + детска зимна ваканция .


 

 

 

 

 


 


 

Връзка към мнение

Имай предвид, че Sihanoukville  и околността е станало пълно мазало с китайци. Пишат, че е много зле всичко.

3 нощувки в Сием рип са множно, 2 пълни дни в Анкор ват са напълно достатъчни.

5 нощувки в Ханой, вери много са.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За мен 3 нощи в Ангор съвсем не са много. За Ханой - предполагам ще има трипове от там. Иначе за самия град са много, но от там има в  близост много места за посещение. То само за Халонг си отиват 2 дни.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ако няма да ходите до Халонг бей, 5 нощувки са прекалено много за Ханой. Реално 3 дни в града са предостатъчно, като включвам и вечеря със змия в змийскоти село, както и воден театър. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, era123 каза:

Имай предвид, че Sihanoukville  и околността е станало пълно мазало с китайци. Пишат, че е много зле всичко.


Така е , затова и мисля да отделя само 3 нощувки за Koh Rong ( евентуално ). В самият град няма да спираме . Островът не е нешо невиждано , но пък е сравнително удобна логистиката от Ангкор Ват с директен полет до Sihanoukville и не намирам друго място в Камбоджа като  интересна алтернатива . А пък да го заместим с Да Нанг веднага след Фу Куок ми оглежда като скучна и мързелива идея…

 

Преди 1 час, era123 каза:

3 нощувки в Сием рип са множно, 2 пълни дни в Анкор ват са напълно достатъчни.

Три нощувки са си два пълни дни за Ангкор Ват . Един ден трансфер от Ханой и лежерна разходка за града/ Тонле Сап - сух период и сигурно ще отпадне /отдалеченият храм + два пълни дни за храмовете. Може да се направи с две нощувки , но за сметка на много ранно ставане в Ханой и голяма припряност .

 

Преди 1 час, era123 каза:

5 нощувки в Ханой, вери много са.


На прима виста е така , идеята е за трипове според времето , тонуса и компанията 👍 . Сапа , Халонг/Бай Ту Лонг, Транг Ан

 

Ера , ти как би разпределил тези 24 дни , ако пътуваш семейно с първокласник ?

 

преди 58 минути , Роми каза:

За мен 3 нощи в Ангор съвсем не са много. За Ханой - предполагам ще има трипове от там. Иначе за самия град са много, но от там има в  близост много места за посещение. То само за Халонг си отиват 2 дни.

Именно , но клоня повече (според прочетеното)  тук да вместя Халонг/Бай Ту Лонг в един ден.

 

Да вметна и един друг нюанс - ако намеря подходящ сподвижник , с удоволствие бих останал в Азия още седмица ( Лаос ) или две седмици (Непал ) за ежегодният ми трек в мъжка компания ( за който имам lifetime visa  😉 ). @era123 не е ли време за Everest Base Camp ?

Връзка към мнение
преди 11 минути , tougherty каза:

Ако няма да ходите до Халонг бей, 5 нощувки са прекалено много за Ханой. Реално 3 дни в града са предостатъчно, като включвам и вечеря със змия в змийскоти село, както и воден театър. 

Халонг/Бай Ту Лонг е задължителен , но се целя и в Сапа за два дни ( ако е времето е подходящо , края на февруари - началото на март изглежда 60/40 да е ОК ) . Ако времето не кооперира - Транг Ан и нещо друго ?

Връзка към мнение

За мен района на Сием Рип си е дори към седмица и бих увеличил поне с ден тези три за сметка от Фу Куок или Хой Ан (супер е ама цели четири дни там). 

 

Ко Ронг плажът е в пъти по-добър от Фу Куок. Лудницата и китайците са в Сихануквил и казината, не са на Ко Ронг.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 13 минути , T.E.Lawrence каза:

За мен района на Сием Рип си е дори към седмица и бих увеличил поне с ден тези три за сметка от Фу Куок или Хой Ан (супер е ама цели четири дни там). 


Благодаря , това е интересно  инфо за мен .

 

От ризорта във Фу Куок ( Интерконтинентал) не мога  да отрежа ден , освен ако не искам мърмореща спътница през останалото време на пътуването …

 

Хой Ан в три дни май ще дойде много припрян за града + Ба На Хилс + ден за amusement park в Да Нанг ?  Или Ба На Хилс  е такъв парк и е достатъчно за ден ?
 

За Сайгон има доста двуполюсни мнения и ако трябва да режа ден или два , май е топ кандидат , друга опция е да намаля Ханой на три дни и да зачеркна предварително Сапа.

Връзка към мнение

Аз намирам отделеното време за Сайгон за твърде малко при положение, че е логично да се отдели поне един ден за трип до Делтата на Меконг. Не видях и посещение на старата столица Хуе, както и задължителния преход през прохода Хай Ван и Мраморната планина. И четири нощувки в Хой Ан са съвсем ОК, ако се използва и като плажна дестинация. Бих пропуснал Дананг...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Идеята ми за 4 дни в Хой Ан е да бъде база за Ба На за ден , Хуе за ден . Мраморната планина - твърдо да , докато прохода не ми изглежда особено интересен .

Връзка към мнение

Сапа зимата си е студено и можеш да уцелиш мъгла и кал, особено февруари. Няма оризища и т.н. Ако има как логистично, севрен Виетнам го врътни към март поне.

 

Интерконтинентал е наистина топ мястото във Фу Куок с невероятни коктейли и залез гледки от рууфтоп бара. Пробвай коктейла Uncle Ho's penicillin 🙂

Може да отидете и до ресторанта с морска храна в Новотела, той е наблизо.

 

Ба На е достатъчен за един ден. Старата част на Хой Ан е уникално красива, но компактна и е ден също.

 

Сайгон е за нощен живот и бизнес. Автентичните места са Хой Ан и около Ханой. 

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , stanislavpp каза:

Идеята ми за 4 дни в Хой Ан е да бъде база за Ба На за ден , Хуе за ден . Мраморната планина - твърдо да , докато прохода не ми изглежда особено интересен .

Според мен е по-добре да предвидиш отделна нощувка в Хуе, защото само цял един ден ще отнеме посещението на храмовете извън града, този в града и останките от форта в ДМЗ, а все пак и едно лежерно плаване с лодка по Парфюмираната река е нужно. И други са писали, но Ханой не е удачен за база - градът е подтискащ, но за сметка на това трафика е ужасен...

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 57 минути , T.E.Lawrence каза:

Сапа зимата си е студено и можеш да уцелиш мъгла и кал, особено февруари. Няма оризища и т.н. Ако има как логистично, севрен Виетнам го врътни към март поне.

 

Интерконтинентал е наистина топ мястото във Фу Куок с невероятни коктейли и залез гледки от рууфтоп бара. Пробвай коктейла Uncle Ho's penicillin 🙂

Може да отидете и до ресторанта с морска храна в Новотела, той е наблизо.

 

Ба На е достатъчен за един ден. Старата част на Хой Ан е уникално красива, но компактна и е ден също.

 

Сайгон е за нощен живот и бизнес. Автентичните места са Хой Ан и около Ханой. 

Да, затова и планувам Са Па 28 февр - 1 март , ако времето е ОК .Ако не - друг трип от Ханой

 

Записвам си ресторанта в Новотела .

преди 50 минути , Duke каза:

Според мен е по-добре да предвидиш отделна нощувка в Хуе, защото само цял един ден ще отнеме посещението на храмовете извън града, този в града и останките от форта в ДМЗ, а все пак и едно лежерно плаване с лодка по Парфюмираната река е нужно.


Даваш ми хубава идея - ще разделя нощувките Хой Ан и Хуе 2+2 или 3+1 . Изглежда ми много смислено , особено като прибавим и директни полети от Хюе до Ханой. 
 

21.02 полет Фу Куок - Да Нанг , трансфер към Хой Ан с попътен  стоп Мраморна планина

22.02 Хой Ан 

23. трансфер към Хюе с целодневен стоп Ба На Хилс , нощувка Хюе

24. Хюе , нощувка 

25.02 полет Хюе - Ханой 

 

Връзка към мнение

Моето мнение е по- различно. Хуе за ден е достатъчно и се отправяйте към Ханой. За Хой ан- остани си с плана за нощувките там. Прохода Хай ван  е една абсолютна загуба на време и лашкане по завои. Нищо невиждано не е, минете през тунела. Хой ан е прекрасен, ще хареса на всички. 
Бих препоръчала Нин бин за поне 2 дни. С нощувки. За мен беше най- хубавото място във Виетнам. 
За Сапа, както ти е казал Лорънс, е рано, и ние за това я пропуснахме. 
 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, stanislavpp каза:

2.  Сайгон - ден и половина , 14-15.02, на 16.02 сутрешен полет към Фу Куок

За Сайгон доста зависи какво търсиш в града. Ако се интересуваш от войната, има достатъчно за 1-2 дни само това. Меконг също е добро предложение както споменаха по-нагоре, но то е day trip.

 

В града има много добра и разнообразна храна, ако това е нещо което ви интересува. Ippudo е топ рамен.

 

преди 2 часа, stanislavpp каза:

Хой Ан в три дни май ще дойде много припрян за града + Ба На Хилс + ден за amusement park в Да Нанг ?  Или Ба На Хилс  е такъв парк и е достатъчно за ден ?

Хой Ан мисля че ден е достатъчен.

 

Ба На Хилс е увесилителен парк. Представлява изкуствен средновековен европейски град (+ още 1-2 стила може би), основно посещаван от корейци. Честно казано, спокойно можеш да го пропуснеш. Качването с кабинковия лифт е интерсено, но на Фу Куок имаш същия кабинков лифт над океана.

 

преди 4 часа, stanislavpp каза:

7. Koh Rong - 3 нощувки , 05-07.03 ,  плажна ваканция , сухопътен трансфер към столицата на 08.03

Не съм бил в Koh Rong, но бях в Koh Rong Sanloem, островът до него. От рисърча който направих по времето когато отидох (2020, точно преди ковид), Koh Rong е по-парти островът, където ходят повечето хора.

 

Koh Rong Sanloem беше изключително спокоен и приятен, плажът е в един голям залив и реално няма никакви вълни. На островът няма и никакви пътища, само хотели по плажа до които се стига с лодка.

 

Може и да се е променило от 2020.

 

преди 5 часа, stanislavpp каза:

8. Пном Пен - 1 нощувка , вечерен обратен полет на 09.03.

Ако се интересуваш от скорошната история на кхмерите, определено отдели поне ден за това.

 

Училището (Tuol Sleng) и полетата са най-тъжните места на които съм бил, далеч по-зле от това което можеш да преживееш в Аушвиц сега (може би защото всичко изглежда чисто и спретнато). Един от оцелелите от мъченията и убийствата все още идва в училището някои дни от седмицата (поне 2020 беше там).

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
3 hours ago, stanislavpp said:


Така е , затова и мисля да отделя само 3 нощувки за Koh Rong ( евентуално ). В самият град няма да спираме . Островът не е нешо невиждано , но пък е сравнително удобна логистиката от Ангкор Ват с директен полет до Sihanoukville и не намирам друго място в Камбоджа като  интересна алтернатива . А пък да го заместим с Да Нанг веднага след Фу Куок ми оглежда като скучна и мързелива идея…

 

Три нощувки са си два пълни дни за Ангкор Ват . Един ден трансфер от Ханой и лежерна разходка за града/ Тонле Сап - сух период и сигурно ще отпадне /отдалеченият храм + два пълни дни за храмовете. Може да се направи с две нощувки , но за сметка на много ранно ставане в Ханой и голяма припряност .

 


На прима виста е така , идеята е за трипове според времето , тонуса и компанията 👍 . Сапа , Халонг/Бай Ту Лонг, Транг Ан

 

Ера , ти как би разпределил тези 24 дни , ако пътуваш семейно с първокласник ?

 

Именно , но клоня повече (според прочетеното)  тук да вместя Халонг/Бай Ту Лонг в един ден.

 

Да вметна и един друг нюанс - ако намеря подходящ сподвижник , с удоволствие бих останал в Азия още седмица ( Лаос ) или две седмици (Непал ) за ежегодният ми трек в мъжка компания ( за който имам lifetime visa  😉 ). @era123 не е ли време за Everest Base Camp ?

Оооох 24-25 дни съм го правил Виетнам и Камбоджа през 2012, ама бледи спомени вече. Верно без дете, а това си иска детски забавления.

Само не стой повече от 1 ден в Хуе. 🙂

Сайгон ми хареса доста. Делатата на Меконг е задължителна.

Вижте бамбуковата железница в Камбоджа, за малкия може да е интересно.

Пном пен е (беше) готин. Сега май е китайски.

Или боднете един Лаос ако ви се мърда повече.

 

П.С. Не е лошо за кемпа на еверест, ама миналата година бях планинско в Пакистан, а и нещо коляно ме върти 🙂 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, Biser Hong каза:

За Сайгон доста зависи какво търсиш в града. Ако се интересуваш от войната, има достатъчно за 1-2 дни само това. Меконг също е добро предложение както споменаха по-нагоре, но то е day trip.

 

В града има много добра и разнообразна храна, ако това е нещо което ви интересува. Ippudo е топ рамен.

Тунелите Ку Чи ще пропуснем , но трипа по Меконг - да 👍. Записвам Ippudo , в нета

 

преди 2 часа, Biser Hong каза:

Ба На Хилс е увесилителен парк. Представлява изкуствен средновековен европейски град (+ още 1-2 стила може би), основно посещаван от корейци. Честно казано, спокойно можеш да го пропуснеш. Качването с кабинковия лифт е интерсено, но на Фу Куок имаш същия кабинков лифт над океана.

Супер, че е увеселителен парк - трябва да има и забавления за малкият . В Хой Ан също има много добър - VinWonders , но едва ли ще има време  и за двата . Ба На идеално се вмества пътьом при трансфер от Хой Ан към Хуе .

 

Съседният Ко Ронг Санлоем го гледах първоначално , но няма настаняване , което да ми хваща окото.

 

Killing Fields го планувам , ще видя на място дали има време и за училището .

 

Нин Бин явно ще замести два дни от Ханой, след като Са Па отпада. 

 

13.02 Тайпе 

14 и 15 Хо Ши Мин 

16-20 Фу Куок (5 нощувки )

21-22 Хой Ан

23-24 Хуе ( денят на 23 е за Ба На Хилс )

25-26 Нин Бин 

27-28-01 Ханой 

02-03-04 Сием Реап

06-06-07 Ко Ронг

08 Пном Пен 

09 отпътуване в ранната вечер 

 

От Нин Бин може би е смислено да се направи трансфер към Халонг Бей с нощувка , дневен тур на другият ден и трансфер вечерта към Ханой. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не бих пропуснал Халонг Бей. За мен все още си остава най-красивото място, на което съм бил. Но всеки си има предпочитания. Също така зависи от много фактори, например време. Аз случих на доста хубаво време и залезът беше незабравим. Бях декември, което е сравнително студено за северен Виетнам.

 

Някои от туровете от Ханой за Халонг Бей предлагат и нощувка в корабчетата, има доста приятни откъм условия и може да ви допадне не само да отидете но и да нощувате. Аз лично исках да направя и втори тур, но с полет със самолет от Ханой, но за съжаление многото вятър ги отмени 2 поредни дни и така и не се осъществи. Въпреки всичко остават  невероятните спиращи дъха гледки. 

 

Нин Бин също много ми хареса и имах късмет с времето. Според мен 2 дни за Ханой са много но така или иначе туровете ги правят от там, иначе почти няма кой знае какво да се види. На мен по-интересен ми беше Хо Ши Мин. 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 11 часа, Роми каза:

За мен 3 нощи в Ангор съвсем не са много. 

...

А има ли интересни животинчета в района или за нас ще са много?

Връзка към мнение

Тези пет дни Ханой мислех, че ги смяташ с дневни трипове. Няма смисъл да се местиш толкова. Стой в Ханой като база и оттам ги прави - Нин Бин (Транг Ан, Там Кок), Халонг Бей. Халонг Бей е ок нощувка с кораб, ако направиш голям търсене, че скамът с пробитите корита за една камара пари е ужасен. Обаче, февруари са мъглите и хладното време. Според мен този период си е за дневен трип от Ханой. При малшанс да седиш два дни на кораб в мъгла, предвид ограниченото време...

 

И друг път съм писал тук. Ако търсиш качествени трипове, не максимално изпилени цени - funny travel Hanoi. Собственикът ми е приятел от много години и е топ организатор. Можеш да му видиш рейтинга в трипадвайзър.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Обмислете посещение на My Son (https://whc.unesco.org/en/list/949/) докато сте в Хой Ан. Супер интересно е. Впечатляващи са и кратерите от бомбите пръснати около храмовете. Определено си заслужава когато сте наблизо 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.