Прескочи до съдържание

Директни полети до САЩ?


captain_oveur

Препоръчани мнения

Български превозвач чака разрешение от американската администрация за директни полети от България до САЩ.

 

Да бе! Верно ли?!

 

Ето я цялата новина: http://money.bg/news/id_675844783

Ето я и авиокомпанията: http://www.bhairlines.com/

Връзка към мнение

Стара новина като цяло. Те се мъчат от повече от година да подкарат тези полети и разрешението им за превози до щатите е още от Януари 2013, сега само трябва да си наемат 2 самолета и да се разберат с щатските власти за сервизирането на полетите и т.н. Обаче дори и да почнат директни полети, поне според мен, нямат никакъв шанс да са на печалба. Опитът на Делта с полетите от JFK до Букурещ от преди 2-3 години също е показателен. До щатите няма толкова голям пътникопоток, та да оправдае седмичните полети, защото основният пик на завръщащи се емигранти от там е само лятото, а през другото време с кой ще пълнят самолетите не е ясно. Но все пак, им пожелавам успех!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

При спотърите вече се понесе слух за 332 или 333. Показателно е, че няколко медии публикуваха текст, който е почти 1:1, което значи че или са копирали прес съобщение, или а/к си е платила за популяризиране на идеята...   :)

А до БУД летяха Америкън, защото Малев им беше в алианса и се предполагаше, че захранва полета с транзитни пътници. Полетите спряха след фалита на Малев... Делта имат сходен опит с Букурещ доколкото ми е известно, но преди Таром да влезе в техния алианс.. US продължават да летят между Филаделфия и Атина, доколкото разбрах със 767 и 757...

Чехите взеха 1 332 за едните полети до Корея, та защо БХ да не вземат 1 подобен самолет за полети отвъд Атлантика...

Връзка към мнение

 Опитът на Делта с полетите от JFK до Букурещ от преди 2-3 години също е показателен. До щатите няма толкова голям пътникопоток, та да оправдае седмичните полети, защото основният пик на завръщащи се емигранти от там е само лятото, а през другото време с кой ще пълнят самолетите не е ясно.

Аз нищо не разбирам от авиационен бизнес, но като на лаик ми е любопитно - дори и да има пътници за един, или два, или даже три полета на седмица..., какво прави този самолет през останалото време?

Връзка към мнение

Виси си на летището и за това се очаква, че линията няма да е печеливша.

Друг вариант е да му се намери още една дестинация и така да си запълни седмицата.

Връзка към мнение

Аз нищо не разбирам от авиационен бизнес, но като на лаик ми е любопитно - дори и да има пътници за един, или два, или даже три полета на седмица..., какво прави този самолет през останалото време?

Ами... Те са чартърна компания, най-вероятно ще се опитат да го ползват за чартъри до някакви по-далечни дестинации. Предполагам, че и те още не са много наясно, честно казано. :)

Връзка към мнение

Виси си на летището и за това се очаква, че линията няма да е печеливша.

Друг вариант е да му се намери още една дестинация и така да си запълни седмицата.

То най-абсурдното е, че май полетите до Чикаго ще минават първо през JFK, а няма да са директни, което ако е вярно, абсолютно обезсмисля цялото упражнение, защото ако цените не са някакви супер низки, в което се съмнявам, потенциалните пътници от Чикаго, от където всъщност ще е по-големият поток предполагам, няма да имат абсолютно никакъв смисъл от този полет, при положение, че ще имат спирка в Ню Йорк и за тях ще е все тая дали ще спират в Ню Йорк или във Франкфурт, Мюнхен и т.н. Даже аз ако бях потенциален клиент, бих предпочел да трансферирам  в Мюнхен примерно, за да ям по един вурст и да пия по бира на летището там. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

То най-абсурдното е, че май полетите до Чикаго ще минават първо през JFK, а няма да са директни ... при положение, че ще имат спирка в Ню Йорк и за тях ще е все тая дали ще спират в Ню Йорк или във Франкфурт, Мюнхен и т.н. Даже аз ако бях потенциален клиент, бих предпочел да трансферирам  в Мюнхен примерно, за да ям по един вурст и да пия по бира на летището там. :)

Абе понякога при такива спирки пътниците, които продължават не слизат от самолета изобщо, само свалят тези за Ню Йорк на отиване, и качват от Ню Йорк на връщане. Багажа също не сменя самолети, което е предимство. JES AIR  навремето така летяха София - Отава - Ню Йорк.

 

Отделен въпрос е, че наистина не е рентабилно да се поддържат далечни линии с 2-3 полета на седмица. Даже чехите гледам са спрели директните си полети от Прага до Торонто и Ню Йорк, много дълго време поддържаха тези линии с А 310, аз съм летял поне 3-4 пъти. Сега използват полети на Делта от Западна Европа с тяхна връзка от/за Прага.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз нищо не разбирам от авиационен бизнес, но като на лаик ми е любопитно - дори и да има пътници за един, или два, или даже три полета на седмица..., какво прави този самолет през останалото време?

 

Виси си на летището и за това се очаква, че линията няма да е печеливша.

Друг вариант е да му се намери още една дестинация и така да си запълни седмицата.

Момчета,  мисля че забравяте нещо много важно - ами часовата разлика (jet lag-a)? На отиване може да пристигне същия ден, но на връщане отиват два заради часовите пояси. Така една ротация иска 2 дена. Затова според мен 3 презокеански ротации даже е максимума на един самолет ;) А и трябва да се отделя време и внимание на поддръжката, защото ако се появи дори малка повреда, цялата линия спира. Даже си мисля, че е нужен и втори дублиращ самолет в такива случаи, но за не чак толкова мащабна компания като BH това засега май не е възможно.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Говорихме го в блога това преди доста време. Нереално и хипер оптимистично според мен, ако не става дума за поредната перачница. Бих се изненадал, ако тази линия тръгне въобще и още повече бих се изненадал, ако изкара повече от година. 

Връзка към мнение

Пропускате нещо много важно - BHAir е чартърна авиокомпания. Техният начин за намиране на клиенти и самите клиенти са много по-различни, отколкото при познатите ни авиокомпании, продаващи билети. Т.е. ако трета страна (най-често туристическа агенция) им плаща по един полет седмично, BHAir изобщо няма да се интересуват дали возят пътници, куфари, или просто въздух. 

Връзка към мнение

Пропускате нещо много важно - BHAir е чартърна авиокомпания. Техният начин за намиране на клиенти и самите клиенти са много по-различни, отколкото при познатите ни авиокомпании, продаващи билети. Т.е. ако трета страна (най-често туристическа агенция) им плаща по един полет седмично, BHAir изобщо няма да се интересуват дали возят пътници, куфари, или просто въздух. 

Добре, да речем, че агенция им пълни 30 % от полета, а останалото се пълни чрез стандартни пътнически резервации. Това пак не им решава проблема, защото при един полет седмично, този самолет ще им струва много повече в такси за паркиране на JFK / ORD и в София, отколкото ако самолета е във въздуха и прави ротации. За 2 или повече полета пък на седмица, едва ли би имало толкова много пътници и въобще, сложна работа.

А и според мен, както казах в първото си мнение, предполагам ще им трябват поне 2 самолета, защото представи си, ако единия самолет се развали, какво правим тогава?

А, да, сега се сетих и друго, когато трябва да отива на maintenance check въпросният самолет, това май няма как да става в София, защото мисля, че Луфтханза Техник нямат капацитет да правят поддръжка и проверки на широко-фюселажни самолети тук, та тези проверки сигурно ще са на контракт някъде из Европа, което са още разходи и така. Въобще, много неизвестни. Виж, ако БГ Ер пускаха линията, можеше и да е малко по-добро положението, защото поне са известна компания, колкото и некадърни да са, та поне откъм маркетиране на билетите, щяха да са в по-добра позиция. :)

Връзка към мнение

Ако се върнем на примера с чехите - техният 333 лети до ICN. А когато не е зает с тази линия, обслужва Москва и Тел Авив. Разбира се, БХ няма партньорството с алианс и БГ няма заводите на корейски/американски автомобилни производители, но най-вероятно хората от БХ са го сметнали... Модерната българска традиция изисква да е ясна точната печалба, още преди захващането с някаква работа :)

Сингапур, които са първокласна компания, имат редица полети с "техническо спиране" - Атина - Сингапур през Истанбул, Сао Пауло - Сингапур през Барселона, ...

Връзка към мнение

Абе понякога при такива спирки пътниците, които продължават не слизат от самолета изобщо, само свалят тези за Ню Йорк на отиване, и качват от Ню Йорк на връщане. 

 

За това сигурен ли си, че имаш примери точно от Съединените щати? Бих се учудил.

Би било в противоречие с фундаменталното им имиграционно правило - че Всеки минава граница и митница в първата точка на пристигане в САЩ, даже и да прави връзка за друг град и даже в другия град да има КПП и митница.

 

(Ако продължава за трета държава на теория минава само граница без митница, но от личен опит - това води до сериозни закъснения на пристигането на багажа в крайната точка)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

За това сигурен ли си, че имаш примери точно от Съединените щати? Бих се учудил.

Би било в противоречие с фундаменталното им имиграционно правило - че Всеки минава граница и митница в първата точка на пристигане в САЩ, даже и да прави връзка за друг град и даже в другия град да има КПП и митница.

 

(Ако продължава за трета държава на теория минава само граница без митница, но от личен опит - това води до сериозни закъснения на пристигането на багажа в крайната точка)

Той говореше за 1991-1992 мисля... Иначе и аз зная, че няма значение какъв е полета, винаги се минава емиграционен и митнически контрол в първата точка при влизане в щатите. Поне моят опит  от преди 3 години и половина е такъв.

Връзка към мнение

За това сигурен ли си, че имаш примери точно от Съединените щати? Бих се учудил.

Би било в противоречие с фундаменталното им имиграционно правило - че Всеки минава граница и митница в първата точка на пристигане в САЩ, даже и да прави връзка за друг град и даже в другия град да има КПП и митница.

 

(Ако продължава за трета държава на теория минава само граница без митница, но от личен опит - това води до сериозни закъснения на пристигането на багажа в крайната точка)

Всъщност сигурно си прав, моят опит беше от полети, които кацаха в Канада (Отава), оставяха пътници, после с останалите продължаваха до Ню Йорк, което е друго, не е като и двете "спирки" да са в САЩ.

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към мнение

"На 27.11.2013 г. инспекторите от ГВА издават заповед за ограничаване на правата на ръководни летци от авиофирмата Би Ейч Еър (BH Air) заради фалшифициране на тренировка на симулатор. В нередовния акт за отразяване на проверката на фирмения управител Янко Иванов липсват 27 подписа, инструкторът е присъствал само 30 мин., вместо 4 часа, а накрая неговият подпис е фалшифициран. С други думи Иванов незаконно придобива право да лети още 1 година.

 

Директорът по летателната експлоатация на BH Air Иван Митков пък изобщо не влязъл в симулатора, на който инструктор е ръководителят на обучението в ВН гръцкият гражданин Анестис Коурниактис. Той обаче е сложил печат в документа. Случаят е достигнал до EASA, която издири гърка и съвсем скоро ще дойде с него в България за разследване и предявяване на отговорност за обучение на български пилоти без разрешение на ГВА.

 

BH Air я заплашва отнемане на лиценза, но Минчо Цветков с формални основания анулира заповедта на инспекторите, вместо да я върне за доработка и така дава възможност на шефовете от BH Air отново да возят пътници при явни нарушения на законовите изисквания.

 

Цялата статия

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Цялата история с фалшификациите тук, които явно се подкрепят на най-високо държавно ниво:

На темата трябва да се даде максимална гласност според мен.

 

На 22 януари разследващият журналист Ганчо Каменарски изпраща по Закона за достъп до обществена информация 5 твърде неудобни въпроса до транспортния министър Данаил Папазов.
В тях са описани случки, които не носят бомбастично заглавие. Но за сметка на това касаят безопасността на полетите, драстични нарушения на процедурите във въздухоплаването и злоупотреби в министерството на транспорта.
Мълчанието на транспортния министър Папазов повдига въпроса дали той лично не е ангажиран с прикриването на злоупотребите.

Зад журналистическите въпроси на Ганчо Каменарски, който е бивш авиатор, очевидно стои достатъчно информация и документи по казусите.
Каменарски иска от министъра да се произнесе вярна ли е информацията, с която разполага и да я коментира.
След като повече от месец не получава отговор, той изпрати текст до редакцията на OFFNews, в който описва случките, за които пита министъра.

Публикуваме го със съкращения.

Журналистическият ми интерес е към опасни закононарушения на главния директор на ГД ГВА (Гражданска въздухоплавателна администрация) Минчо Цветков, които застрашават сигурността на полетите в някои авиотранспортни фирми.

За да стане ясно неглижирането от страна на министър Папазов на авиационната сигурност в България, цитираните 5 въпроса от 22 януари ще бъдат разказани с ония доказателства, които служеха за тяхна скрита подплата. Те главно опират до спазване на правилата за допускане до полети на летци и самолети, почти общовалидни в цивилизования свят, а EASA - Европейска агенция за авиационна безопасност ги прави задължителни в България. В противен случай фирмите следва да се разделят със своя САО – Сертификат за авиационен оператор.

1. На 30 май 2013 г. инспекторите на ГВА съставят акт за административно нарушение на управителя на авиокомпания „Фортуна” Ганчо Даскалов за извършване само по документи на фиктивна 2-часова летателна проверка на пилот на вертолет и допускането му до агрохимическа работа, с която незаконно му се разрешава летателна дейност през следващата една година. Шефът на ГВА Минчо Цветков обаче немотивирано отменя съставения акт и то при положение, че самият Даскалов си е признал нарушението: „Не знаех, че ще погледнете толкова сериозно!

2. На фирмата „Ер макс” изобщо е отнет САО заради извършване на фиктивен 2400-часов регламентен преглед на 20-местен пътнически самолет Л-410. Самолетът е взет на лизинг от фирмата „Хели еър” и именно тя подава сигнала на ГВА, защото самолетът им не е обслужен. Управителят на фирмата Милко Запрянов изобщо не оспорва факта и се оправдава, че нямал необходимите средства за извършване на прегледа. Още на следващия ден шефът на ГВА му връща сертификата пред смаяните и унизени инспектори.

3. Следващият случай е съвсем криминален. Авиационният оператор "АЛК" с управител Валтер Колев остава без единствения си самолет „Лиърджет 60”, тъй като собственикът му си го прибира. Преди това бизнесменът заподозрял Валтер Колев, че извършва с „джета” тайни полети и по този начин го ограбва. По-голямата беда обаче е другаде: Укритите полети не се вписват в техническия борден дневник, което води до невъзможност да се следят пролетените часове на самолета и агрегатите му, както и до невъзможност да се следят пролетените часове от пилотите и тяхното работно време.

Собственикът на „Лиърджета” иска от ДП Ръководство въздушно движение справка за изпълнените полети от самолета му. Тя обаче е укрита от Минчо Цветков заради някакво спонсорство на Валтер Колев. (Впрочем те са от един випуск на Военновъздушното училище и са приятели.) Справката е предадена на бизнесмена едва след като той си я намира по свои канали.

След като „АЛК” остава без никакъв самолет, съгласно Наредба 37 в такива случаи автоматично се прекратява дейността на авиационния оператор. Според информация от ГВА обаче Валтер Колев вече 3-и месец не връща в ГВА своя САО, тъй като Цветков не му го е изискал. Това създава възможност с него да се злоупотребява и да се извършват нерегламентирани полети.

За допускането, освен случаят с „Лиърджета”, има и други конкретни факти. От ГВА твърдят, че не отдавна известният бизнесмен Васил Божков е осъдил Валтер Колев да му възстанови над 1 милион лева причинени загуби, които трудно може да се натрупат от друго, освен от „черни курсове”.

4. На 27.11.2013 г. инспекторите от ГВА издават заповед за ограничаване на правата на ръководни летци от авиофирмата Би Ейч Еър (BH Air) заради фалшифициране на тренировка на симулатор. В нередовния акт за отразяване на проверката на фирмения управител Янко Иванов липсват 27 подписа, инструкторът е присъствал само 30 мин., вместо 4 часа, а накрая неговият подпис е фалшифициран. С други думи Иванов незаконно придобива право да лети още 1 година.

Директорът по летателната експлоатация на BH Air Иван Митков пък изобщо не влязъл в симулатора, на който инструктор е ръководителят на обучението в ВН гръцкият гражданин Анестис Коурниактис. Той обаче е сложил печат в документа. Случаят е достигнал до EASA, която издири гърка и съвсем скоро ще дойде с него в България за разследване и предявяване на отговорност за обучение на български пилоти без разрешение на ГВА. BH Air я заплашва отнемане на лиценза, но Минчо Цветков с формални основания анулира заповедта на инспекторите, вместо да я върне за доработка и така дава възможност на шефовете от BH Air отново да возят пътници при явни нарушения на законовите изисквания.

5. Последният случай се отнася до правителствения Отряд 28. При извършване на одит за продължаване на срока на сертификата инспекторите констатират, че пилотите на получения през 2010 г. вертолет Агуста 109 никога не стъпвали на подготовка в симулатора в италианския град Наполи, а всяка година трябва да преминават там поне веднъж пълна програма на подготовка. Бъркотията е заложена още в договора за закупуване. Инспекторите от ГВА обаче са убедени, че екипажът не владее в достатъчна степен авиационен английски и ако отидат, то италианците изобщо ще ги спрат от полети. Минчо Цветков обаче разпорежда предписанието да не бъде връчено и така екипажът в някаква степен застрашава сигурността на пътуващите във вертолета държавни лица. Например МВР притежава два такива вертолета, но там такъв проблем не стои.

Подробно формулираните въпроси автоматично предполагат журналистът да притежава съответни документи и би следвало да заострят вниманието на министър Папазов, като разпореди незабавна проверка на маркираните факти.

От 10 до 12 февруари министър Папазов летя чак до Сингапур на среща с министри по авиационен транспорт и други видни представители в този бранш. От съобщенията е видно, че са дискутирани проблеми и на авиационната сигурност. Дано нещо да е влязло у министър Папазов и по самоувереното му лице да премине сянка загриженост от прозрението, че влаковете, камионите и корабите могат да спрат насред път, но не и самолетите, че авиационната безопасност се основава на строго и безусловно спазвани правила и регламенти.

ПОСЛЕСЛОВ: Рано сутринта на 20 февруари този текст бе изпратен до ръководството на МТИТС чрез пресцентъра с цел на отстраняване на евентуални пропуски и неточности. В отговор последва гордо и презрително мълчание.

Ганчо КАМЕНАРСКИ

Връзка към мнение

Това ако е така, нещата са за съд - фалшификации, в резултат на които се поражда потенциална заплаха за живота на хора ... :huh:

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

В спотърския форум стана ясна и българската регистрация на машината - LZ-AWA. Да им е честито на БХ и много  безаварийни полети!  :)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Някой да даде акъл къде може да се правят техни резервации, освен в жалкия им сайт?

През Балкан Холидейс излизат много прилични оферти от Британия насам, и ако може да се обърне посоката .. би било готина алтернатива.

Връзка към мнение

Някой да даде акъл къде може да се правят техни резервации, освен в жалкия им сайт?

През Балкан Холидейс излизат много прилични оферти от Британия насам, и ако може да се обърне посоката .. би било готина алтернатива.

 

По телефона май става обикновено, или по телефона към агенцията, която е наела самолетите. Това само на теория съм го чувал, на практика никога не съм го пробвал :) 

Връзка към мнение

Онлайн ми се щеше .. да разгледам календара и комбинациите. По телефона като тръгнеш да ги разкарваш нагоре-надолу по датите да спестиш 5 евро и току виж те сложат да седиш на крилото за назидание..

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Авиокомпания Би Ейч Еър още от пролетта може да осъществява директни полети от София до Ню Йорк и Чикаго. Преди повече от 2 години авиокомпанията е поискала от транспортното министерство да бъде назначена като български превозвач по двустранни спогодби за полети до Китай, Индия и Русия.

 

http://dnes.dir.bg/news/samolet-poleti-eych-ear-17193069?nt=4

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.