Прескочи до съдържание

Кредитна карта за пътуващи..?


Препоръчани мнения

Един въпрос леееко встрани от темата:

Искам да си издам кредитна карта от чужда банка, дайте съвет къде мога и какви са им условията?

Георги беше споменал, че трудно ще се навият, тъй като няма да имам доходи във въпросната държава. А ако си направя гарантиран депозит и мога да тегля до размера на наличната сума?

Имам една такава "лъже"кредитна карта (не на мое име), която всъщност е си е чиста дебитна, но номера и залъгва хотели и авиокомпании, че е кредитна. И си я зареждам периодично и си се разплащам..

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Някой с повече и по-глобален опит трябва да каже, но обикновено изискват не само доходи, а и местожителство. Дали може да се заобиколи, ако внесеш определена сума не знам. Може би офшорните няма да искат местожителство.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И двамата по-нагоре сте прави, пробвал съм в Турция, искат ми турски паспорт.

Знам, че е трудно, затова и питам, някой ако знае някаква вратичка.

Преди време един приятел имаше КК в долари от някаква банка в Танзания, ама не беше удобно да го разпитвам, нещо ми миришеше на кофти тая работа. А и да ходя до Танзания сметка да откривам...тц.

Връзка към мнение

Лесно няма, евентуално офшорна сметка, предполагам, че е сравнително лесно и евтино дори да се направи някаква фирма тип пощенска кутия, ако не може лична сметка. Но нямам опит.

Имам опит в Англия, Италия и Бразилия, навсякъде се иска поне постоянен адрес (не е нужно гражданство).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Виж hsbc expat сметките на hsbc.co.uk, не знам дали това се пита.

 

Като цяло бг кк за пътуващи са доста добри според мен.

 

Гимнастиките, дето се пускате да правите дали си струват, ако се ползва тая кк само при пътуване от по седмица до месец на година?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Виж hsbc expat сметките на hsbc.co.uk, не знам дали това се пита.

 

Като цяло бг кк за пътуващи са доста добри според мен.

 

Гимнастиките, дето се пускате да правите дали си струват, ако се ползва тая кк само при пътуване от по седмица до месец на година?

Здравей,

 

кои са добрите КК за пътуващи, според теб? Съгласно критериите, които търся (достъп до бизнес салони, рентакар бонуси и кеш бек?  :)  )

Връзка към мнение

HSBC за Експати ще стане само ако живее в ЮК или има постоянен адрес там и доходи над 50000 паунда май беше, или депозит от 25000. Нещо такова. Подобни са нещата и за офшорни сметки в различни банки от различни страни. В общият случай , не се изисква адрес в страната в която ще се вади сметката, обаче се изискват големи доходи или огромни депозити. Сега ако става въпрос за суми от порядъка на 50-100000 Евро, Паунда или Долара, няма да има проблем никъде да си открие човек сметка. :) И едно е сметка, а съвсем друго кредитна карта. По принцип дори и да имаш доходи, винаги банките изискват някакво време да имаш сметка в тяхната банка, за да ти издадат и кредитна карта. Причината е, кредитният рейтинг. Почти няма банка, която да издава кредитни карти, без да се консултира с кредитните агенции и като в техните бази данни те няма или кредитният ти рейтинг е много нисък, автоматично компютрите не разрешават на служителите да издадат кредитна карта, независимо какви доходи представяш.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

След доста проучвания се спрях на Dinners карта от ПИБ - ще опитам да я ползвам като основна - а УниКредит-ската като втора такава.. дано се получи :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Един въпрос леееко встрани от темата:

Искам да си издам кредитна карта от чужда банка, дайте съвет къде мога и какви са им условията?

Георги беше споменал, че трудно ще се навият, тъй като няма да имам доходи във въпросната държава. А ако си направя гарантиран депозит и мога да тегля до размера на наличната сума?

Имам една такава "лъже"кредитна карта (не на мое име), която всъщност е си е чиста дебитна, но номера и залъгва хотели и авиокомпании, че е кредитна. И си я зареждам периодично и си се разплащам..

 

По принцип какви предимства дава кредитната карта от чужда банка и струва ли си гимнастиката? Не съм запознат...

Връзка към мнение

По принцип какви предимства дава кредитната карта от чужда банка и струва ли си гимнастиката? Не съм запознат...

 

По начало чуждите банки имат доста по-добри условия, най-вече картите, които са вързани към някоя програма за лоялни клиенти към дадена авиокомпания (тия програми дето грам не те кефят :)) Аз го подхвърлих като идея по-горе, че при положение, че се прави голям оборот на картата може да се проучи дали има вариант да се извади чрез друга сметка в чужбина, респективно да се използва по-голям кешбек или други бонуси, но изглежда е почти невъзможно. 

Връзка към мнение
Георги Матеев

По начало чуждите банки имат доста по-добри условия, най-вече картите, които са вързани към някоя програма за лоялни клиенти към дадена авиокомпания (тия програми дето грам не те кефят :)) Аз го подхвърлих като идея по-горе, че при положение, че се прави голям оборот на картата може да се проучи дали има вариант да се извади чрез друга сметка в чужбина, респективно да се използва по-голям кешбек или други бонуси, но изглежда е почти невъзможно. 

 

Не ми напомняй, срам и позор за мен - точно днес си получих Miles & More картата от Lufthansa  :lol:  В следващите месеци имам доста полети със Star Alliance и най-накрая се прежалих да дам шанс на програмата за лоялни клиенти. Но ако до края на годината не изкарам мили за поне 1 безплатен билет ще ме изпуснат като клиент  :) 

 

По темата - преди 2 месеца правих безуспешен опит да си извадя карта в Индонезия, но местната банка безмилостно ме отряза по всички параграфи. Изглежда ако нямаш гражданство и постоянен локален адрес ваденето на карта в чужбина е доста сложен процес.

 

P.S. Мечтата ми е една кредитна карта в САЩ, която дава 5% кешбек. Миналата година точих лиги по нея  :wub:

Връзка към мнение

Чуждите предлагат мили, да, но не и кеш-бек едновременно с милите. Аз лично бих предпочел кеша, ако стойностите са съизмерими. Общо взето според мен има смисъл, ако получаваш някоя карта, която не можеш да вземеш в България, да речем онази Мастер кард дебит ли беше, която е рядка и никой сайт не чарджва допълнителни такси върху нея. Иначе някои условия са по-добри от българските, някои са по-лоши, например в Англия да няма foreign currency transaction fee е рядкост и които предлагат това не дават мили или кешбек. За сметка на това обикновено нямат годишна такса.

Евентуално изгодни може да са карти от хотелските програми, защото обикновено предлагат 1 безплатна нощ в който и да е хотел от веригата (за Хилтън), или в определени категории за други вериги. Или Амекс Платинум, но вероятно много трудно може да се вземе от чужденец без жителство.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

 Общо взето според мен има смисъл, ако получаваш някоя карта, която не можеш да вземеш в България, да речем онази Мастер кард дебит ли беше, която е рядка и никой сайт не чарджва допълнителни такси върху нея.

Mastercard Debit вече се предлага от ПИБ. Днес си пуснах заявка за такава карта. Поддръжката й е само 1 лев на месец, а ще спести доста пари от такси при покупка от определени сайтове.

Връзка към мнение

 Но ако до края на годината не изкарам мили за поне 1 безплатен билет ще ме изпуснат като клиент  :) 

Мисля, че си малко оптимист, Луфтханза постоянно си влошават програмата, доколкото ги следя, а и милите им изтичат за 2 години, освен ако нямаш статус или кредитната им карта ( :P !). Но ти летиш много, доколкото видях, може и да стане. Имай предвид и високия fuel surcharge  на Луфтханза, той може да се плаща и с мили, но така пък ще ти трябват много повече.

Връзка към мнение

Mastercard Debit вече се предлага от ПИБ. Днес си пуснах заявка за такава карта. Поддръжката й е само 1 лев на месец, а ще спести доста пари от такси при покупка от определени сайтове.

Да, вече се прердлага. Преди време, още като нямаше такива карти, един ден пробвах с обикновена Maestro PayPass pak na FIB, и се получи. От тогава  няколко пъти съм я ползвал вместо Mastercard Debit и сайтовете ми я разпознават без проблем като такава.

И на мен  целта ми беше точно тази - нулева такса при купуване на билети ;)

 

Все пак мисля, че условията на Maestro PayPass, са малко по-добри. Виж добре Тарифата и Таксите на FIB, и ги сравни за двете карти.

Редактирано от wilks
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По принцип какви предимства дава кредитната карта от чужда банка и струва ли си гимнастиката? Не съм запознат...

Никакви.

Просто нямаш история. Ако ти тръгне някаква дребна ревизийка, всеки веднага търси проверка какви коли караш, къде живееш и какво си харчил от КК. Еле пък ако си отскокнал до някой друг континент...БИНГО-О-О!

Капиталист мръсен...и т.н.

Редактирано от Sun4o
Връзка към мнение

Мисля, че си малко оптимист, Луфтханза постоянно си влошават програмата, доколкото ги следя, а и милите им изтичат за 2 години, освен ако нямаш статус или кредитната им карта ( :P !

Те да бяха само Ханзетата...Тюркиш ако пуснат някоя тъпа оферта и веднага те резват от точките. Летял съм до Йордания за 380 евро и било "промоушън". Точки - "на-най"....ай сиктир...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Aкo Maestro PayPass върши същата работа като Мастеркард Дебит, е по-добре, защото няма месечна поддръжка от 1 лв. Ще ме накарате да си сменя картата... Не че ще ми трябва със сигурност, ама така за всеки случай.

Тя приема ли се като кредитна, т.е. ако сайта приема само Mastercard и Visa? Може ли да се регистрира в Пейпал? Едно време Маестрото на ПИБ не можеше.

Редактирано от neuromancer
Връзка към мнение

Maestro PayPass има "скрита" такса - 0.50 лв на месец за разплащателната сметка. Е ако вече имаш такава или имаш друга дебитна карта - тогава може да се каже че няма :)

 

 Или Амекс Платинум, но вероятно много трудно може да се вземе от чужденец без жителство.

Ако ти се намират $75000 за гаранция няма да те върнат  :P

 
 

Здравей,

 

кои са добрите КК за пътуващи, според теб? Съгласно критериите, които търся (достъп до бизнес салони, рентакар бонуси и кеш бек?   :)  )

Като цяло с безплатен достъп до ВИП салоните са само две карти:

Diners Club (безплатен при оборот от 500 лв за последните 90 дни)

Visa Platinum на ЦКБ (безплатен при полет с България Ер като опериращ превозвач за някой летища)

 

Mastercard Gold (Сибанк),Visa/Mastercard Platinum (ДСК) всъщност май всички Platinum карти дават като бонус PriorityPass карта (24 Евро на посещение на човек в салона)

 

След доста проучвания се спрях на Dinners карта от ПИБ - ще опитам да я ползвам като основна - а УниКредит-ската като втора такава.. дано се получи  :)

Diners като основна карта в България бая зор ще видиш.

 

Първо - заради по-високата комисионна към търговците, а тук трудно се навиват да я приемат и то обикновено е в места с по-голям марж - предимно услуги, хотели, ресторанти и пр.

 

Второ - за да може да се оторизира транзакцията ПОС терминалът трябва да е на ПИБ или на ОББ. На някой места редовно си водя разправии с касиерите, че за да платя ми трябва точно пос-а на ОББ, а не този на ДСК, Булбанк, Пощенска или който и да е друг. На ОББ устройствата са бавни и без батерии обикновенно и не ги предпочитат.

Подобно е положението с АмЕкс - те се оторизират само от терминали на Пощенска и ДСК, въпреки че например на OMV (който са на ПИБ) също може да се плати с Amex, само че картата минава през собственото ПОС устройство на OMV - това, което се ползва за картите им за гориво.

 

Трето - търговецът трябва да подпише допълнителен договор с Дайнърс Клуб България, така че наличието на терминал на горните две банки не е гаранция за приемане на картата. Търсиш лепенка на вратата на търговския обект, те пък понякога пропускат да ги сложат. Отделно, че информацията на сайта им понякога е неактуална.

 

В чужбина (Европа) също има доста места, където не я приемат заради таксите. В Македония обаче беше доста масова - там май франчайза се държеше от жената на някакъв политик  :lol:

 

За Diners Club трябва да се има предвид и следните особености:

- баланс по картата може да се види или на банкомат на ПИБ, или по телефона. През интернет банкирането на ПИБ или epay не може.

- минималната погасителна вноска (ако си избрал револвиращ Diners, а то и не виждам причина човек да избере charge такава) е 10%, а не 3 или 5, както при останалите видове КК

- ПИН код не може да се сменя.

- при charge вариант няма cash-back бонус, при револвиращия минималния оборот е 3000 лв за 6 месеца.

- разликите между двата вида Класик и ПИБ са основно: застраховка ($35000 срещу $20000); месечна такса (4.80 срещу 4 лв).

Като цяло лимитите по застрахователните събития при Diners са по-високи отколкото при Visa/Mastercard Gold, а някой са по-високи и от Platinum вариантите - diners условия, visa/master условия

 

 

 

Adreno, страхотен аватар имаш  :)

Мерси dj  :)

Редактирано от adreno
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Георги Матеев

Aкo Maestro PayPass върши същата работа като Мастеркард Дебит, е по-добре, защото няма месечна поддръжка от 1 лв. Ще ме накарате да си сменя картата... Не че ще ми трябва със сигурност, ама така за всеки случай.

Тя приема ли се като кредитна, т.е. ако сайта приема само Mastercard и Visa? Може ли да се регистрира в Пейпал? Едно време Маестрото на ПИБ не можеше.

 

Чисто информативно - ако вече имаш разплащателна сметка с друга дебитна карта в ПИБ, към същата сметка можеш да вържеш и една Mastercard Debit (тоест да имаш 2 различни карти на 1 сметка) и така месечната такса на практика намалява.

 

Иначе Maestro PayPass е подобна на Visa Electron - понякога е ОК, понякога не е, малко руска рулетка е. За съжаление някои търговци категорично отказват да я приемат. Особено при плащане на пос-терминал в чужбина Maestro-то много често не минава.

 

За сметка на това Mastercard Debit се приема навсякъде като обикновена кредитна Mastercard и със сигурност се регистрира без проблем в Пейпал. Също така и тя е PayPass. Допълнително сериозно предимство на Mastercard Debit е, че с нея в България може да се тегли кеш от абсолютно всеки банкомат в страната (дори и да не е на ПИБ) без никаква такса.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Хм, благодаря.

Аз като се замисля, ПИБ имат някакви депозитни сметки, които са без годишна такса и позволяват (почти) свободно прехвърляне, дали може да нямам картова сметка и да ползвам такава (за да избегна 50те стотинки на месец)? Май най-добре тях да питам.

Работата е там, че не живея в България и нямам доходи в България, но ми се иска да оставя някаква сума на депозит и да я ползвам през карта в чужбина. Тук в Бразилия има такси за превалутиране, които ми се иска да избегна, ако купувам билети, т.е. за големи харчове. Затова Maestro PayPass  ми се вижда по-добра, няма месечна такса. А МастерКард дебит има, ама пък е дебитна и следователно няма кешбек. Абе няма пълно щастие.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.