Прескочи до съдържание

Кредитна карта за пътуващи..?


Препоръчани мнения

Да, но осигуряваха приятни отстъпки през "онези"сайтове плюс хубав кешбек.Аз лично с кеф си я ползвах и ми спести не малко пари в последната година. За съжаление и нея, както и Маестрото недоброволно ще ми я сменят с Мастъркард :(

Връзка към мнение

Някой да сподели впечатления за тази странна карта N26 Mastercard. Като им чета инфото на сайта ми изглежда само цветя и рози, ама знае ли човек къде може да са завряли дребния шрифт.

За сега не е достъпна от България (май), но като гледам как агресивно се рекламират по други части на Европа, явно и до наше село ще дойде.

Връзка към мнение

Като гледам е същото като Revolut (която също е Mastercard и се издава и за българи, пращат я до България). Има тема във форума, можеш да потърсиш и да я разгледаш.

Редактирано от chandni
Връзка към мнение

Изобщо не са цветя и рози, имат такси и ограничения за много от услугите си. Тук сме ги предъвкали за последния скандал:

http://magelanci.com/topic/1152-най-добрите-условия-за-кредитна-карта-за-често-п/?p=159860

Връзка към мнение

Знаех си, че някъде из форума не може да не е правена дисекция и на тая карта, но пусто като форума иска поне 4 символа при търсене, с това Н26 нищо не открих.

Ясно, ще я прескоча за момента :)

Мерси за отговорите!

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте,

Моля, споделете каква според вас е най-подходящата кредитна карта за човек, който би я ползвал за купуване на билети онлайн или плащания в чужбина (основно в ЕС). Доколкото четох тук се насочих към Виза на ДСК или Пиреус. Но при търсене на билети преди си спомням, че с карти Маестро може да се генерират доста добри отстъпки.

Връзка към мнение

Здравейте,

Моля, споделете каква според вас е най-подходящата кредитна карта за човек, който би я ползвал за купуване на билети онлайн или плащания в чужбина (основно в ЕС). Доколкото четох тук се насочих към Виза на ДСК или Пиреус. Но при търсене на билети преди си спомням, че с карти Маестро може да се генерират доста добри отстъпки.

 

- Маестро е добре да се има точно заради отстъпките и ще върши работа за нещата, които си изброила. Не пречи да имаш и дебитна Маестро и някаква кредитна. 

- ДСК е добър избор, добър кешбек и без някакви уловки поне за сега

- Пиреус не е добър избор, имаха такса превалутиране, т.е. ще щипват по някой друг процент от всяка транзакция

- Ослушвай се за промо без годишна такса, повечето банки ги пускат често като промоциите на Уиз. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

привет, темата е огромна и не можах да я прочета изцяло, но видях, че още в началните страници се е коментирало за застраховките по кредитните карти, така че вероятно тук е подходящото място да попитам как седят нещата /подсети ме вчерашната дискусия по повод силно закъснял полет на Wizz, където @Дани Магелани даде предложение хората да се възползват от застраховката по кредитните си карти за възникналите разходи/

 

та, в семейството ни имаме 4 кредитни карти /аз - Diner`s и MC, мъжа ми - Visa и MC/, всичките са със застрахователен сертификат от Generali и FIHealth, но предполагам, че условията са по-скоро стандартни за всички кредитни карти от български банки

 

ако различни елементи от едно общо пътуване са платени с всяка от 4-те карти, на практика и четирите застраховки са активирани, но не съм наясно дали в случай на покрито събитие всеки от нас би имал право да предяви претенция и да получи обезщетение по двете му собствени застраховки

 

принципно в самите сертификати не откривам условие, което да ограничава това право, с изключение на събитието "Отменяне на пътуването", където се говори за покриване на разходи, които "не могат да бъдат възстановени от друг източник", дори не знам дали под "друг източник" може да се разбира друга застраховка, по която е предявена претенция? но, да кажем, за медицински асистънс, или забавяне на полет няма такъв текст?

 

за момента питам чисто теоритично, надявам се и пожелавам на никого да не му се налага да използва подобни застраховки, но досега всеки път сме си правили и отделни медицински застраховки за пътуване /които включват същите неща/ и започнах да се чудя изобщо има ли смисъл да ги правим допълнително, ако имаме други 4 валидни по картите, и дали изобщо могат да се използват заедно и накуп, или предявена претенция по едната автоматично те ограничава да ползваш другите? ако някой е имал и практически опит със застраховател по кредитна карта, ще е интересно да сподели дали нещата минават гладко, или и там има всякакви врътки?

Връзка към мнение
преди 4 минути , antea каза:

за момента питам чисто теоритично

Аз също отговарям теоретично! Основен принцип в правото е, че за едно и също нещо не може да се претендира плащане два пъти. Най-общо казано това означава, че при застрахователно събитие можеш да претендираш обезщетение само по една от двете застрахователни полици. Или иначе казано, можеш да претендираш и по двете карти, но по всяка вероятност ще бъдеш задължена да декларираш, че не си получила обезщетение от друг източник за същата застрахователна щета. Ясно, че можеш и да поемеш риск и да подпишеш декларацията, но аз като юрист не бих те посъветвал подобно нещо. С две думи, получаването на две обезщетения за една и съща щета се явява нещо като неоснователно обогатяване, което подлежи на връщане. Пак да кажа, пиша теоретично на база общи положения! Това не означава, че обезателно написаното от мен е вярно за всеки конкретен случай и всичко зависи от застрахователните полици и общите условия на застрахователя, както и от изискуемите от него документи и целия документооборот по време на процедурата по изплащане на застрахователна щета. Предполагам обаче, че без декларацията за която пиша по-горе, няма как да се мине...

 

преди 11 минути , antea каза:

досега всеки път сме си правили и отделни медицински застраховки за пътуване /които включват същите неща/ и започнах да се чудя изобщо има ли смисъл да ги правим допълнително, ако имаме други 4 валидни по картите, и дали изобщо могат да се използват заедно и накуп, или предявена претенция по едната автоматично те ограничава да ползваш другите?

Аз също винаги правя отделни медицински застраховки за всички наши пътувания извън Европа при които разчитаме на европейската здравна карта. Никога не съм ползвал и разчитал на застраховките по кредитните карти, защото гледам на тях като на безплатен бонус към нещо коренно различно, а именно платежен инструмент с различно предназначение. Тоест, приемам за установено, че щом става дума за безплатна опция, същата не следва да бъде възприемана от мен за достатъчна и надеждна алтернатива на стандартната застраховка... 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Освен декларацията, че няма обезщетение от трета страна, застрахователите събират всички оригинални документи (амбулаторни листа, рецепти, касови бележки и фактури) и не ги връщат. Така че няма как да се заведе претенция на две места.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 2 часа, Ilian359 каза:

Освен декларацията, че няма обезщетение от трета страна, застрахователите събират всички оригинални документи (амбулаторни листа, рецепти, касови бележки и фактури) и не ги връщат. Така че няма как да се заведе претенция на две места.

Имах в травел застраховка и в Дайнерс карта за опция закъснение на полет. Само от едната ми беше изплатено, защото задължително прилагаш касовите бележки. Използваш застраховката с по-голямо покритие.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не само че няма как да претендираш за обезщетение от двама (или повече) застрахователи за едно застрахователно събитие - което би било застрахователно измама - но подозирам, че ако например претендираш и получиш полагащо се обезщетение от самата авиокомпания по повод закъснение на полет, например, то в този случай също нямаш право да предявяваш претенции към застраховател по същия повод. 
Не съм юрист, но така съм чувал.
Впрочем - във форума има юристи, даже май има такива, които работят точно в застраховането, така че може да дадат по-компетентно мнение. 

преди 4 часа, Duke каза:

. Тоест, приемам за установено, че щом става дума за безплатна опция, същата не следва да бъде възприемана от мен за достатъчна и надеждна алтернатива на стандартната застраховка... 

Какво те притеснява, при положение, че ти е издадена застрахователна полица? 
Опцията може и да изглежда като "безплатна", но както е добре известно - безплатни неща няма, банката си е направила сметка как от таксите да покрива тези застраховки. 

 

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение
преди 5 минути , Фил каза:

Какво те притеснява, при положение, че ти е издадена застрахователна полица? 

Принципи, нищо друго. Предпочитам да купувам хляб от фурна, вместо от супермаркет... ;) 

Връзка към мнение

значи да разбирам, че човек не може да има две застраховки за едно и също нещо? например по две застраховки Живот, независимо, че са платени премиите, едната ще изгори, защото застрахователят по нея ще се позове, че другият застраховател е изплатил обезщетението, независимо, че съм платила за риска и на първия? или например за имоти с ипотеки - ако банката е направила застраховка, е безсмислено и собствениците да плащат за такава, защото нямат да получат нищо в случай на събитие

 

хубаво, че си го изясних предварително :) доста се различава например с осигуряването, където няма такава постановка, при която да не можеш да претендираш за плащане два пъти, след като си платил и два пъти на осигурителя.... например ако човек се осигурява за болнични на две основания, и се разболее, ще получи две обезщетения от НОИ, независимо, че е пил едни и същи лекарства и все един той си е стоял вкъщи в болнични - т.е. за едно събитие - две плащания; или при допълнително осигуряване/застраховане  - пак така, няма как фондът да ми откаже плащане, защото вече веднъж държавният осигурител ми е платил дължимото

Връзка към мнение
Преди 1 час, antea каза:

значи да разбирам, че човек не може да има две застраховки за едно и също нещо? например по две застраховки Живот, независимо, че са платени премиите, едната ще изгори

За да не те подведа нещо, пак да кажа, че не съм юрист и специално за застраховките "живот" положението може да е по-различно, понеже те са по-специфични и имат и някакъв спестовен елемент. 
Мисълта ми е, че доколкото аз знам, ако например имаш три здравни застраховки и се наложи в чужбина да платиш примерно $500 за лечение на зъб (ако не си с асистънс), после трябва да си избереш от кой застраховател да поискаш да ти възстанови $500, а не можеш да отидеш и при тримата застрахователи за да получиш 3x500= $1500, грубо казано.

 

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

да, това и аз съм сигурна, че е така - идеята на този тип застраховка е да ти възстанови определени разходи, а не да излезеш на печалба, защото някаква фиксирана сума ти е върната тройно

 

но ако примерно лечението е струвало 1200 евро, а по едната имам лимит 500, а по другата 800, не виждам защо да не мога да си искам обезщетение и от двете?

 

разбира се, в обичайна ситуация никой не би си направил две еднакви застраховки и да плати две премии, като може просто да плати една с по-високи лимити; цялото питане е основано върху ползване на застраховките по кредитните карти, които така или иначе са валидни и без да плащаме текущо премията, и оставам с впечатление, че в България масово никой не ги ползва точно поради неизяснения им статут или поради това, че не са популяризирани добре

Връзка към мнение
преди 39 минути , antea каза:

в България масово никой не ги ползва точно поради неизяснения им статут

Не знам какво трябва да се разбира под "неизяснен статут" , Duke също казва нещо в подобен смисъл, но аз, например, и по двете кредитни карти - Мastercard  и Diners си имам застрахователни полици от съответните застрахователи.  Същите, каквито ще получиш, ако отидеш да си направиш сам застраховка.
Може би единствената особеност е, че трябва да се има предвид условието, което коментирахме, че трябва да е ползвана картата при закупуването на  нещо, свързано с пътуването, за да се активира застраховката.

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

под "неизяснен статут" имах предвид, че почти не откривам дискусии /не само тук/, в които някой да е споделил дали му е свършила работа такава застраховка, защото изглежда хората не ги ползват особено, а ако практически са равностойни на допълнителните, които почти всеки си прави отделно, би било практично да не се *презастраховаме*, плащайки ги без особен смисъл - верно че не са някакви чутовни суми тези застраховки *пътуване в чужбина*, ама си е занимавка да ги правиш

Връзка към мнение

Това съм го правил преди време и съм го описвал някъде. Подписваш, че не си получил!! друго обезщетение, а не, че не си кандидатствал за такова. Реално няма измама :) Никой не те спира да кандидатстваш при авиокомпанията и при застрахователя едновременно, на първите пращаш копия електронно, на вторите оригиналите на място.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 17 минути , antea каза:

 би било практично да не се *презастраховаме*, плащайки ги без особен смисъл - верно че не са някакви чутовни суми тези застраховки *пътуване в чужбина*, ама си е занимавка да ги правиш

Flytraveler, например,  е изказвал тук съображение, че за по-специфични дестинации (като неговите африкански сафарита) е възможно лимитът от $25000  или $35000, (каквито са обичайно при станадартни  кредитни карти) в някои случаи да се окаже недостатъчен и затова той се "презастрахова" за по-високо покритие.

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение
преди 41 минути , antea каза:

но ако примерно лечението е струвало 1200 евро, а по едната имам лимит 500, а по другата 800, не виждам защо да не мога да си искам обезщетение и от двете?

Аз преди няколко месеца се възползвах от застраховка Отмяна на пътуване от кредитна карта. Бях плащала пътуването с две различни кредитни карти, съответно и двете имаха такава застраховка. Свързах се с двамата застрахователя и продължих с този, който реагира първи. Изрично попълних декларация, че няма да претендирам за същата застраховка и обезщетение по втората застраховка от другата кредитна карта-това беше изискване на първия застраховател. Покритието и на двете полици беше еднакво-до 200 долара. Моите разходи надхвърлиха 200 долара. Тогава първия застраховател се свърза с втория с идеята той да ми доизплати разликата над 200 долара. Вторият отказа, защото застраховката не покривала точно такъв тип отмяна на пътуване.

Така че , според мен, в конкретния пример за лечението ще се използват и двете застраховки, но една след друга. Аз обикновено като пътувам с майка ми, винаги взимам още една медицинска застраховка за същата или по голяма сума от тази, в кредитната карта.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз лично правя допълнителна застраховка, защото пътуваме цялото семейство, а картата май покрива само лични разходи. Преди не правих и разчитах на тази от картата.

Връзка към мнение

Стана ми интересно и си прочетох полицата за застраховка с VISA-та ми. Там, освен подробно описание как се активира пише и че важи и за членовете на моето семейство - съпруг и деца, пътуващи с мен.  

 

P.S. Не пише нищо за възраст на децата!

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.