Прескочи до съдържание

Кредитна карта за пътуващи..?


Препоръчани мнения

Георги Матеев

Хм, благодаря.

Аз като се замисля, ПИБ имат някакви депозитни сметки, които са без годишна такса и позволяват (почти) свободно прехвърляне, дали може да нямам картова сметка и да ползвам такава (за да избегна 50те стотинки на месец)? Май най-добре тях да питам.

Работата е там, че не живея в България и нямам доходи в България, но ми се иска да оставя някаква сума на депозит и да я ползвам през карта в чужбина. Тук в Бразилия има такси за превалутиране, които ми се иска да избегна, ако купувам билети, т.е. за големи харчове. Затова Maestro PayPass  ми се вижда по-добра, няма месечна такса. А МастерКард дебит има, ама пък е дебитна и следователно няма кешбек. Абе няма пълно щастие.

 

И аз опитвах да измамя системата като си вържа дебитните карти към депозитна сметка (без такса), ама не можело, трябвало да е картова разплащателна сметка. Доколкото знам май няма как да се избегнат 50-те стотинки на месец.

 

Иначе то и Maestro PayPass няма кешбек? Лично според мен Mastercard Debit е по-добрият вариант, тъй като с тази карта ще спестяваш пари, избягвайки такса плащане на някои сайтове, а това ще ти покрие многократно 18-те лева годишна такса поддръжка.

Връзка към мнение

Master Card Prepaid предлагат и Skrill - http://skrill.com

Това са бившите moneybookers, картата съм я ползвал на времето, когато ryanair само нея приемаха без да има такса плащане и нямаше проблеми. Таксата е 10 евро на година. Може да свърши работа на някой, който не иска да се обвързва с българска банкова сметка в конкретна банка, сметката е на практика виртуална (като paypal) с реална физическа карта. 

Редактирано от Георги
смених Debit с Prepaid
Връзка към мнение

Това Prepaid Mastercard от сайта ли е? Картата вируална ли е и вързана към съществуваща карта или изпращат реална карта по пощата?

Връзка към мнение

Това Prepaid Mastercard от сайта ли е? Картата вируална ли е и вързана към съществуваща карта или изпращат реална карта по пощата?

 

Mastercard Prepaid, да. Физическа карта изпращат по пощата, самата сметка е виртуална. На практика може да я зареждаш както Paypal - с банкова сметка, с дебитна, с кредитна карта. Друга алтернатива на виртуална сметка с физическа Master Card Prepaid, която май даже няма годишна такса, поне когато аз се интересувах: http://www.neteller.com/ но тях не съм ги ползвал. 

Връзка към мнение

Skrill прибират по 1.9% на всяко зареждане на картата с дебитна/кредитна карта, през epay.bg e 0.7%. Банковият трансфер е безплатен, но пък SWIFT-а е минимум 10 евро.

 

Неприятното на предплатените карти е, че или имат високи такси за зареждане, или след 6 или 12 месеца неактивност започват да прибират месечни такси, а и доста онлайн търговци в щатите не ги приемат например

Връзка към мнение

Dinners-a отпадна :) Не могат да ми осигурят онлайн достъп до сметката.. а пътувайки често съответно се налага да правя и чести отчети и месечната справка не ми върши работа.. така че пак съм в изходна позиция :)

 

ЦКБ Платинената също отпадна - наистина са валидни всички бонуси само ако използвам БГ Еър, а аз ги ползвам един път в годината.. май ще остана към Уникредит, докато не изпадне добро предложение отнякъде..

Връзка към мнение

На Банка ДСК кредитните карти не те ли устройват? Платинената е с Priority Pass и застраховка "Помощ при пътуване".

Аз от години съм с тяхна Visa Galaxy, както я водят, която си е класическата Visa, никакви оплаквания, а имат едно от най-добрите онлайн банкирания, щом ти трябва онлайн достъп до сметката. Достъпът до него е безплатен. Нямат такса за плащане на POS и такса за DCC.

 

https://dskbank.bg/Page/default.aspx?xml_id=/bg-BG/Individuals/cards/credit%20cards/

Връзка към мнение

На Банка ДСК кредитните карти не те ли устройват? Платинената е с Priority Pass и застраховка "Помощ при пътуване".

Аз от години съм с тяхна Visa Galaxy, както я водят, която си е класическата Visa, никакви оплаквания, а имат едно от най-добрите онлайн банкирания, щом ти трябва онлайн достъп до сметката. Достъпът до него е безплатен. Нямат такса за плащане на POS и такса за DCC.

 

https://dskbank.bg/Page/default.aspx?xml_id=/bg-BG/Individuals/cards/credit%20cards/

 

Можеш ли да я погасяваш с превод по сметка от друга банка? Или може само от интернет банкирането на ДСК. Може да ти се стори странен въпросът, ама съм се нагледал на всякакви гиманстики от нашите банки.

Връзка към мнение

На Банка ДСК кредитните карти не те ли устройват? Платинената е с Priority Pass и застраховка "Помощ при пътуване".

Аз от години съм с тяхна Visa Galaxy, както я водят, която си е класическата Visa, никакви оплаквания, а имат едно от най-добрите онлайн банкирания, щом ти трябва онлайн достъп до сметката. Достъпът до него е безплатен. Нямат такса за плащане на POS и такса за DCC.

 

https://dskbank.bg/Page/default.aspx?xml_id=/bg-BG/Individuals/cards/credit%20cards/

Всъшност не се бях сетил за тях, защото ДСК винаги съм я имал за 'мудна', old-school банка .. :) Но днес им пуснах меил и ми звъннаха след около час и половина .. та ще видим ... блазни ме златният AMEX с/у платинената от ДСК само заради кеш бека... при АМЕКС-а за похарчени 12500лв би трябвало да получа обратно 500 лв - което е много добре ако няма уловка .. (1лв = 2т.; 25000т = 500лв);

ще пиша пак като избера една от двете..

 

понеже някой в темата споменаваше за кредитни карти - брандирани от Star Alliance (Lufthansa) - май ги няма в България.. освен това с FTL-a почти никакви привилегии нямаш - доста е орязан вече - а летейки предимно в Европа - няма шанс за сенатор така че ... :)

Редактирано от luccc
Връзка към мнение

Я пак да питам аз, някой пробвал ли е Maestro PayPass на ПИБ дали работи като Mastercard Debit по-конкретно в Opodo?

Връзка към мнение
Георги Матеев

блазни ме златният AMEX с/у платинената от ДСК само заради кеш бека... при АМЕКС-а за похарчени 12500лв би трябвало да получа обратно 500 лв - което е много добре ако няма уловка .. (1лв = 2т.; 25000т = 500лв); :)

 

Аз преди няколко месеца също минах през изкушението "златният AMEX връща 500 лв. на всеки 12500 похарчени", обаче след като разгледах подробно нещата се отказах от тази карта. Основната уловка се нарича "2% такса превалутиране". Тоест, всичко което плащаш във валута, различна от тази на картата, автоматично ти поскъпва с 2%, което в голяма степен обезсмисля нещата. Освен това кеш-бекът имаше някакво ограничение на годишна база.

 

Ще споделя личен опит. Създал съм следната схема, която работи перфектно за мен. Извадил съм си 3 карти от ПИБ:

 

* Кредитна карта Visa Gold - това е основната ми карта с голям кредитен лимит и солидна (безплатна) застраховка към нея. Ползвам я за всякакво пазаруване в интернет, както и за плащане на пос-терминали в България и чужбина. Няма никакви такси за плащане, превалутиране и т.н. Картата има кеш-бек 1% и по този начин връща предостатъчно пари за да покрие годишната такса поддръжка (100 лв).

 

* Дебитна карта Visa Electron - ползвам я за теглене на пари в брой от банкомати в чужбина. Таксата за това е 3 пъти по-ниска, сравнена с всички други карти (едва 3 лв. + 3%, спрямо 10 лв. + 3% при другите карти). С нея не пазарувам онлайн или на пос-терминали, но я имам като резервна карта за всеки случай.

 

* Дебитна карта Mastercard - ползвам я за покупка на билети от някои сайтове, при които само с такава карта няма такса плащане. С нея също тегля пари в брой от всички банкомати в България без никаква такса, което е огромно предимство. Също така това ми е втора резервна карта за плащане в чужбина, ако евентуално Визи-те някъде не минат.

 

Поддръжката на двете дебитни карти струва общо 1,50 лв. на месец. До сметките на картите имам пълен достъп онлайн.

 

Проучвал съм детайлно офертите на всички банки и смея да твърдя, че в момента надали има карти с по-добри условия от Visa/Mastercard на ПИБ. Надявам се само ПИБ да не въведат някоя дразнеща таксичка за нещо си, тъй като това ще ми срине цялата система  :lol: 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

 

Проучвал съм детайлно офертите на всички банки и смея да твърдя, че в момента надали има карти с по-добри условия от Visa/Mastercard на ПИБ. Надявам се само ПИБ да не въведат някоя дразнеща таксичка за нещо си, тъй като това ще ми срине цялата система  :lol: 

 

То и аз бях като тебе супер доволен от АМЕХ, ама с тия 2 процента, дето даже са ги скрили да не се виждат системата вече се срина. Тия дни мисля да им се обадя в картов център да ги питам защо не я виждам тази такса. Ако се окаже, че наистина са я скрили, ще си говорим пак.

Връзка към мнение
Георги Матеев

 То и аз бях като тебе супер доволен от АМЕХ, ама с тия 2 процента, дето даже са ги скрили да не се виждат системата вече се срина. Тия дни мисля да им се обадя в картов център да ги питам защо не я виждам тази такса. Ако се окаже, че наистина са я скрили, ще си говорим пак.

 

 

Драсни после да кажеш какво е било развитието... Много ми е интересно Пощенска банка какво точно ще ти отговорят.

Връзка към мнение

Говорих с картов център. Таксата била "автоматично включена" в сумата. Нито курса, нито таксата са видими.

Клиентът може да пресметне курса сам. Просто гениални :angry: .

Взех, че пресметнах и курсът (заедно с таксата) се оказа съвсем приличен.

Питах ги и къде мога да си намеря обменния курс. Отговорът беше, че на сайта на Американ експрес имало. Е не можах да го открия. Ако някой успее, да постне линка тук.

Обаче намерих следните отговори там:

Why was I charged more than the rate of exchange when I made an international charge?

There is a conversion surcharge of 2.7% (2.5% on Corporate Card products) applied to international charges. Be aware that in converting such a charge, we use the exchange rate of the day it is processed, not the day when it is incurred.

What are the foreign transaction fees that appear on my statement?Previously this fee was included in the conversion formula for foreign transactions and was not separated from the charge itself.  We haven't changed the rate, but we now list the transaction(s) separately from the fee(s) so they will no longer appear as one amount.

 

Успокоително е донякъде, че и американците ги цакат с тия такси. Даже с 2.7%. Само дето при нас са "автоматично включени" :angry: .

Големият въпрос сега е дали добрият курс и кеш-бека могат да компенсират таксата. Последното ми плащане (заедно с "автоматичната такса"), си е по добър курс - близо да банковите и малко по-висок от добрите чейндж бюра в София. Ама то ако се цели човек в курса на добро чейндж бюро трябва да си носи пари кеш. Което не е смисъла на тази тема. Факт е, че банковите курсове за валутите са по-лоши от добрите чейндж бюра.

Добре би било ако можем да сравним курсовете на ПИБ за валутите след нямат такса превалутиране, понеже те превалутират по банковия си курс, а АМЕХ превалутират по курса на АМЕХ. Някак си имам повече довере на АМЕХ, отколкото на Цеко.

Ама тогава трябва да следим ден за ден.

В крайна сметка май няма да я закрия тази карта ;) .

Редактирано от georgiev
Връзка към мнение

Това нищо не е, тук има такса превалутиране, освен това има компенсация - ако курса се е вдигнал между транзакцията и извлечението плащаш разликата, съответно ако не платиш веднага, още един път ти изчисляват в следващия месец според кога си платил реално. Направо стряскащо изглежда за по-голяма сума.

Та мисля да ползвам българска карта ако не плащам в реали.

Връзка към мнение
Георги Матеев

Говорих с картов център. Таксата била "автоматично включена" в сумата. Нито курса, нито таксата са видими.

Клиентът може да пресметне курса сам. Просто гениални :angry: .

Взех, че пресметнах и курсът (заедно с таксата) се оказа съвсем приличен.

.

.

Добре би било ако можем да сравним курсовете на ПИБ за валутите след нямат такса превалутиране, понеже те превалутират по банковия си курс, а АМЕХ превалутират по курса на АМЕХ. Някак си имам повече довере на АМЕХ, отколкото на Цеко.

Хубава работа, ама българска  :lol:  Моля те дай пример за някаква похарчена сума в ХХХ валута, и колко точно (заедно с таксата) ти е взето накрая?

 

За щастие ПИБ нямат абсолютно никакво влияние върху обменните курсове, превалутиранията се извършват директно от Visa и Mastercard по техен курс, който почти винаги е по-добър от този на дори най-изгодните чейндж бюра в БГ. Погледни този линк, той е за превалутиранията на Visa: http://www.visaeurope.com/en/cardholders/exchange_rates.aspx

 

Предполагам, че търсиш същия линк за Amex, но нещо и аз не можах да го открия на техния сайт.

 

В крайна сметка ако имаш златен Amex и ако през картата минават над 12500 лева годишно (и по този начин получаваш 4% кеш-бек), тогава ползването на Amex-а излиза малко по-изгодно въпреки 2% таксата превалутиране. Обаче дори тогава разликата ще е минимална, освен ако не харчиш някакви наистина колосални суми. Въпросът в случая е малко принципен, аз лично не бих ползвал карта, която тайничко ми взима и 1 ст. без да съм напълно наясно с това.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Това нищо не е, тук има такса превалутиране, освен това има компенсация - ако курса се е вдигнал между транзакцията и извлечението плащаш разликата, съответно ако не платиш веднага, още един път ти изчисляват в следващия месец според кога си платил реално. Направо стряскащо изглежда за по-голяма сума.

Та мисля да ползвам българска карта ако не плащам в реали.

 

Това звучи направо ужасно... И рязко прави българските карти далеч по-привлекателни  B)

Връзка към мнение

Хубава работа, ама българска  :lol:  Моля те дай пример за някаква похарчена сума в ХХХ валута, и колко точно (заедно с таксата) ти е взето накрая?

 

08/02/2014   09/02/2014  ( 312.00 CHF ) 513.67

 

За АМЕХ важи датата на обработка (втората).

Пусни и ти някоя транзакция с Виза да сравним дали съвпада с калкулатора.

Иначе си прав, че не е редно да имат скрити такси. В момента се разправям с тях за много по-големи суми и не ми се занимава с тия такси, ама си плачат за по-сериозни действия.

Връзка към мнение
Георги Матеев

 08/02/2014   09/02/2014  ( 312.00 CHF ) 513.67

 

За АМЕХ важи датата на обработка (втората).

Пусни и ти някоя транзакция с Виза да сравним дали съвпада с калкулатора.

 

The rate shown applies to transactions processed by Visa Europe on 09 February 2014 with a currency conversion fee of 0.00%312.00 SWISS FRANC = 500.57 BULGARIAN LEV

Тоест, ако имах същото плащане като теб и то беше обработено от Visa на 09/02/2014, от моята карта щяха да бъдат изтеглени точно 500.57 лева.

 

Разликата е 13.10 лв, което реално е повече от 2%. Това значи, че хем имаш 2% такса превалутиране, хем курсът на Amex е по-неизгоден от този на Visa.

 

Ако допуснем, че и моята карта имаше 2% такса превалутиране, тогава би се получило следното:

The rate shown applies to transactions processed by Visa Europe on 09 February 2014 with a currency conversion fee of 2.00%312.00 SWISS FRANC = 510.58 BULGARIAN LEV

 

Сам виждаш разликата.

 

Честно казано на твое място бих обмислил незабавна смяна на картата.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

* Дебитна карта Visa Electron - ползвам я за теглене на пари в брой от банкомати в чужбина. Таксата за това е 3 пъти по-ниска, сравнена с всички други карти (едва 3 лв. + 3%, спрямо 10 лв. + 3% при другите карти).

Дебитна на ЦКБ - теглене от АТМ и ПОС в чужбина - еur2 + 1.5% от сумата ;)

Връзка към мнение

Можеш ли да я погасяваш с превод по сметка от друга банка? Или може само от интернет банкирането на ДСК. Може да ти се стори странен въпросът, ама съм се нагледал на всякакви гиманстики от нашите банки.

Да, никакъв проблем, кредитните карти се издават по сметки, които си имат реален IBAN и можеш да нареждаш превод към тях. Онлайн банкирането на БДСК може да си го ползваш в такъв случай само за да си следиш движението и салдото, всяка транзакция се отразява в реално време и балансът по кредитните карти е актуален. Освен това имат безплатно известяване по смс за всяка транзакция по кредитната карта, което можеш да си активираш онлайн.

Връзка към мнение

Дебитна на ЦКБ - теглене от АТМ и ПОС в чужбина - еur2 + 1.5% от сумата ;)

 

Георги се е объркал нещо. Таксата при теглене от АТМ в чужбина с дебитна карта (VISA Electron или Maestro) издадена от ПИБ е 3 лв. + 1,5% от сумата... ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Коректността на Дюк в случая е несъмнена!

 

post-72-0-15616400-1395760299.jpg

 

Каквито и доводи да срещам, или чета в мненията тук, картовите продукти на ПИБ са най-доброто в момента на БГ пазара. Не коментирам частни случаи като картите на ЦКБ и билетите на ТИМ ЕР, а общия случай за купуване.

 

Аз съм с Mastercard и V Electron, и ползвам Maestro PayPass, която от сайтовете се припознава като Mastercard Debit и ми спестява големи такси при купуване на билети. Всичките са на FIB.

 

Тук да използвам и да отговоря и на този въпрос

 

Я пак да питам аз, някой пробвал ли е Maestro PayPass на ПИБ дали работи като Mastercard Debit по-конкретно в Opodo?

Не съм я ползвал досега при Opodo, но на сайтовете на germanwings, Tripsta, trip.bg и още 1-2, Maestro PayPass-a си мина като чиста Debit Mastrecard без и най-малка засечка, и избегнах таксите, които идват при останалите видове карти  :)

 

ето и exchange rates за Mastercard, ако някой ги търси

https://www.mastercard.com/global/currencyconversion/index.html

Редактирано от wilks
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това нищо не е, тук има такса превалутиране, освен това има компенсация - ако курса се е вдигнал между транзакцията и извлечението плащаш разликата, съответно ако не платиш веднага, още един път ти изчисляват в следващия месец според кога си платил реално. Направо стряскащо изглежда за по-голяма сума.

Та мисля да ползвам българска карта ако не плащам в реали.

Мисля, че се взима курса, който е в деня на осчетоводяването в банковата система, а не в деня на самата авторизация (плащането), който може както да се е вдигнал, така и да е паднал реално. В българските банки не е ли така също?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.