Прескочи до съдържание

Sony RX100 или Sony Alpha 5000


Препоръчани мнения

Здравейте,

От няколко месеца следя редовно форума, но едва днес реших да се регистрирам.  :) Намирам много полезна информация сред различните теми и раздели, а след прочетената тема относно избор на апарат (Canon G16 или GX1) реших и аз да попитам няколко въпроса относно два модела на Sony. Идеята при мен е, че предпочитам качествен апарат със сравнително компактни размери, без идея за закупуване на допълнителни обективи (засега  :lol: ) или такъв със сменяеми обективи, на който да ползвам сток (или както се казва включения в комплекта) обектива. И така към двата модела:

 

Sony RX100

  • Предимства (според прочетеното в интернет) - Хубав сензор (1'), сравнително добър дисплей (1,229k dots), система за стабилизиране на лещите (Image stabilization Lens), масивно алуминево тяло с атрактивен дизайн (последното е мое мнение)
  • Недостатъци - Сравнително малък zoom, липса на Wi-Fi и NFC, дисплея e фиксиран за тялото (няма flip-out screen), няма сменяеми обективи (за мен не е недостатък), по-малък живот на батерията

 

Sony Alpha 5000

  • Предимства - по-голям APS-C сензор, сменяеми обективи, ISO 16000, малко по-голям живот на батерията, Wi-Fi и NFC
  • Недостатъци - липса на система за стабилизиране на лещите при стоковия обектив (в това май не съм много сигурен), неатрактивен дизайн (мое мнение)

 

Имайки предвид, че цената е приблизително сходна в немския Amazon, бих искал да споделите мнения за двата модела, като имате предвид, че най-вероятно няма да закупувам допълнителни обективи и ще се снима през деня - пейзажи, портрети, общо взето ваканционни снимки на открито.  ;)

 

Дали качеството на снимките със стоковия обектив на Alpha 5000 ще е по-добро от RX100? Размерите са приблизително еднакви, а дизайна на RX100 ми харесва доста повече. От друга страна, ако действително по-големия сензор на Alpha-та носи по-добро качество, може би било предпочитан избор.

 

Пропуснах да спомена, че за момента използвам сапунерка и нямам много опит в ръчните настройки. Идеята е да имам качествени снимки от пътувания и ваканции, без много усилия и настройки преди всяка снимка (и все пак няма да се снима изцяло на auto).

 

Благодаря на всички.

 

 

Връзка към мнение

Да започна, че изразявам лично мнение и то само на базата на това, което съм чел за апаратите, не съм ги ползвал на практика, демек говоря като цяло общо :)

 

Според мен RX100 е твоята машинка. Смятам, че няма полза от купуване на камера със сменяеми обективи, ако не смяташ да купуваш обективи. А ако някой ден узрееш за тази мисъл то можеш да си купиш нова камера и ползата от RX100 няма да се загуби, не случайно много хора с DSLR-и си я купуват като втора камера, просто супер компактността е от полза. 

 

Малко бъркаш относно приблизителните размери. Като тяло A5000 може да е подобен, но добавиш ли обектива почва да стърчи и спира да бъде лесно преносим в джоб на дънки и риза например. 

 

Зума на двата е абсолютно еднакъв, стандартния 3x зуум, т.е. това не е недостатък на RX100, освен ако не възнамеряваш да купуваш още обективи с другия. Като цяло и обективите с голям зум не се препоръчват, защото винаги се прави компромис - дали в широкия ъгъл или в телефотото. Размерите им също не са много компактни. 

 

Предимството на A5000 с големия сензор се неутрализира от по-яркия обектив на RX100. Най-голямата полза от по-голям сензор е по-нисък шум, което е главния проблем при нощни снимки. Но за нощна снимка ти трябва и обектив с по-голямо(малко?) f  число. Стандартния обектив в А5000 е 3.5-5.6, този в RX100 е 1.8-4.9. Същото важи и за предимството на големия сензор при портретни снимки, в които може да изолираш обекта. Там пак освен голям сензор ти трябва и обектив с голямо(малко?) f число. С прости думи - предимството на по-големия сензор в A5000 е частично неутрализирано от по-яркия обектив на RX100. Големия сензор би блеснал, ако купиш някой f1.8 обектив за А5000, но преди да се засилиш виж им цените :)

 

Особено пък очертаните от теб условия: пейзажи, при добра светлина, на открито с често разнасяне, според мен RX100 е единствения избор с компактността си. Ако по-късно решиш да се зарибиш и да се ровиш в настройките, винаги може да вземеш някой остарял модел със сменяеми оптики, пак казвам, RX100 няма да стане излишен в тоя случай. 

 

Колкото до Wi-Fi и NFC, полезни гъзарийки, но не бих си базирал избора на камера на тях. Ако толкова държиш на тях и на гъвкавия дисплей, поизчакай още някой и друг месец леко да падне цената на RX100 ii. 

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

]Да се похваля с новото Sony RX100,защото имате голяма вина да го имам  :) .Малка разходка до ботаническата градина в Балчик да видя любимите ми лалета тази година.Впечатлена съм,много лесно за комуникация,разбрахме се лесно с апаратчето.И много леко за носене.post-43-0-79367800-1397149202_thumb.jpg

post-43-0-80313800-1397149233_thumb.jpg

 

post-43-0-88688900-1397149456_thumb.jpg

  

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Той Георги, го е казал, но RX100 си е чудесна машинка за пътуване. А5000, ако му вземеш още 2 обектива примерно ще е доста по-универсално като възможности, но със сигурност няма да е компактно.

Може да провериш и на други марки моделите, не е нужно да се обвързват сравнения на 1 марка :)

Връзка към мнение

A5000 не мога да го коментирам, но покрай дискусията във форума наскоро инвестирах в RX100M2; повечето сапунерки се справят добре при дневна светлина, но при снимки в по-трудни условия RX100M2 е с класи отгоре; разбира се големия сензор в сапунерка си има цена и тя е скромното оптично увеличение, само 3,6 (28-100мм); за сравнение - сходния като размери TZ60 на Панасоник който излезе наскоро е с 30 увеличение (24-720мм); както и да е, поне за момента мисля, че единствените сапунерки които могат да се ползват при всякакви условия и да вадят добри снимки са RX100 и RX100M2; лично аз от големи апарати не се интересувам, за мен по-важна е мобилността :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Съгласен, класа е, а компактността му е много голям плюс, а при снимки на слаба/никаква светлина - няма равен. Тепърва ще се тества обстойно, т.к. все не остава време, но не съжалявам за покупката, дори напротив... Само статив трябва да помисля - компактен също :biggrin:

Връзка към мнение

Съгласен, класа е, а компактността му е много голям плюс, а при снимки на слаба/никаква светлина - няма равен. Тепърва ще се тества обстойно, т.к. все не остава време, но не съжалявам за покупката, дори напротив... Само статив трябва да помисля - компактен също :biggrin:

 

Аз се заинтересувах от възможностите на този апарат за снимки при ниско/никакво осветление. Можеш ли да покажеш някоя нощна снимка правена без статив?

Връзка към мнение

A5000 не мога да го коментирам, но покрай дискусията във форума наскоро инвестирах в RX100M2; повечето сапунерки се справят добре при дневна светлина, но при снимки в по-трудни условия RX100M2 е с класи отгоре; разбира се големия сензор в сапунерка си има цена и тя е скромното оптично увеличение, само 3,6 (28-100мм); за сравнение - сходния като размери TZ60 на Панасоник който излезе наскоро е с 30 увеличение (24-720мм); както и да е, поне за момента мисля, че единствените сапунерки които могат да се ползват при всякакви условия и да вадят добри снимки са RX100 и RX100M2; лично аз от големи апарати не се интересувам, за мен по-важна е мобилността :)

 

Хич недей да съжаляваш за големия зуум. Поне аз хич не съм фен на тия хибриди с големия оптичен зум. За да се направят се изискват доста компромиси в оптично отношение, които в крайна сметка едва ли си заслужават. А стандартния 3-4 зум си върши идеална работа в голям процент от случаите. С многото мегапиксели в днешно време можеш и съвсем спокойно да кропваш и пак да излезе читава снимка за гледане на компютър, което няма какво да се лъжем е огромния процент от снимки в днешно време. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Май ме навихте за RX100, мисля да си го купя от Германия (дано да хвана отворен магазин от препоръчаните от магеланци). Въпросът сега е RX100 или RX100М2?

Връзка към мнение

Май ме навихте за RX100, мисля да си го купя от Германия (дано да хвана отворен магазин от препоръчаните от магеланци). Въпросът сега е RX100 или RX100М2?

 

Втората версия няма кой знае какво подобрение в качеството на снимките според сравненията, появява се разлика в шума чак при много високо ISO. Въпроса е дали ти се дават повече пари за wi-fi връзката, подвижния екран, порта за светкавица и т.н.

Връзка към мнение

В момента с текущата промоция на Технополис (-10%) цената на RX100 е 809.10 лв., което бих казал е конкурентно донякъде на западноевропейската цена.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В момента с текущата промоция на Технополис (-10%) цената на RX100 е 809.10 лв., което бих казал е конкурентно донякъде на западноевропейската цена.

Това си е направо екстра цена.Въпроса е дали има калъф,СД карта?Оригиналният калъф на Сони за РХ100 марк 2 е...:-)))159 лева.Отделно ,ако трябва да си купиш и карта.,резервна батерия....и т.н.

На мен лично ми остана да се колебая още два месеца за апарат.Или Сони-то РХ100 или Панасоник Лумикс МГ1...зависи американците какви допълнителни екстри и подаръци ще предложат към апарата!

Връзка към мнение

Да, тъкмо щях да пиша за промоцията на въпросната фирма. Също новият модел е малко по-скъп - 125x лв(x=6 или 9)

И сега се четироумя, включително да го купя сега и да не нося другия.

 

@Еминко - мисля, че е цената само на фотоапарата.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

ами аз заради цените техника си купувам от amazon.de или amazon.co.uk, като винаги сравнявам цените с доставка между двата; обикновено amazon.de е по-евтино, но има и изключения; няма мита и други глупости, а RX100m2 си го взех на промоция като ми излезе колкото ми искаха в България за RX100

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Ами за инфо само... : )

 

Sony announces Cyber-shot DSC RX100 III with EVF and F1.8-2.8 zoom

         Sony has formally announced the Cyber-shot DSC RX100 III, the most advanced model yet in its 1"-type sensor range of compacts.

         The RX100 III features the same 20.2MP BSI CMOS sensor as the II, but gains the latest Bionz X processor, a pop-up electronic viewfinder and a faster lens. The RX100 III's zoom now extends across a 24-70mm equivalent range, with a maximum aperture of F1.8-2.8, a great improvement on the 28-100mm, F1.8-4.9 lenses sported by the existing two models.

         In addition, the rear LCD now flips up by up to 180° for those all-important high-quality selfies. The RX100 III includes Wi-Fi and can run Playmemories Camera Apps. Video has also been upgraded - including full-sensor readout 1080p stored at up to 50Mbps in the XAVC S format.

         The RX100 III will be available in June at a cost of around $800.

gsmarena_001.jpg

gsmarena_002.jpg

Което значи, че цената на RX100II ще падне след месец-два :)

Редактирано от SeeKnDestroY
Връзка към мнение

ами определено на RX100m2 оптичното увеличение е малко, не винаги ми е достатъчно; затова поне за мен отиването на 24-70мм си е стъпка назад... но явно това е цената за F1.8-2.8

Връзка към мнение

А аз понеже съм супер (тъп) тарикат, си купих първо калъф от английския евау (докато чаках доставка на rx100 в пловдивския Технополис), а след това апарата се оказа с калъф...

Та имам един калъф за продаване, английски, ако някой го иска - на ЛС.

Цена - 34 лева, толкова ми излезе.

 

П.П. А иначе апарата е ....суууупер. Благодарности от мен за форума, от тук се само-до-навих.

Редактирано от Sun4o
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 Скоро ще падат цените на SONY RX100,SONY RX Mark2.

Тези дни,май месец в Щатите по магазините е пуснат за продажба SONY RX M3.

 

http://www.dpreview.com/products/sony/compacts/sony_dscrx100m3

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.