Прескочи до съдържание

Сувенири - какво,кога,как!?


Препоръчани мнения

Като сувенири купувам магнити и всякакви други "прахосъбирачки" предимно за приятели и само ако нещо изключително много ми хареса за мен самата  :) 

Повече ми допада да нося храни (сладки и солени) от дадената страна или град и то, ако същите не се намират в България. Ако пътувам само с ръчен багаж (разбирай с Уиз), обикновено оставям сувенирите за летището, за да не се чудя къде да ги сместя в багажа. Да, понякога цените в безмитния са по-високи, но има и случаи в които са даже по-изгодни (пресен пример от Шарлероа).

Иначе, когато съм с чекиран багаж, гледам да накупя сувенирите по-рано, за да ми се махнат от главата и да мога спокойно да си разглеждам другите неща  :lol: 

С най-голям кеф обаче си нося карти (на града) и гидове от местата, в които съм била. Винаги има интересни неща, които да се научат и да се набележат за следващо пътуване. Не винаги успявам да ги прочета преди рязко да сменя дестинацията, но да има  :rolleyes:

Връзка към мнение

аз минавам през различна форма на събирачество :)))! започнах с картички, като задължително изпращам на поне двама човека, също купувам и малко макетче от известна сграда! след това започнах да купувам малки чашки, но бързо ми мина. От една година се зарибих и по магнитите, но само такива, които са като снимка. 

Обичам да купувам и картини и местни занаятчийски сувенири, но малка част са изложени на видно място.

Снимките обаче са най-големия ми сувенир и ако нямам подобаващ брой от дадено място - все едно не съм била там! 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Малко тъпичък въпрос.  Как подреждате магнитчетата?    1.  Според континента и държавата   2. Според вида им.

3. Според времето на придобиването им.   4. Според това дали вие сте ги купили, или са подарък...

Понеже всички събират магнити, някой няма ли да сподели как ги подрежда....

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Понеже всички събират магнити, някой няма ли да сподели как ги подрежда....

Тези, които са ми подарък са малко встрани (аз по принцип не искам да слагам магнити,които не съм купил лично,но няма как). Иначе лично закупените магнити си ги нареждам хронологично като се върна от всяко пътешествие.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Понеже всички събират магнити, някой няма ли да сподели как ги подрежда....

 

Моите са май на случаен принцип. Но най-отгоре са тези, които най-много ми харесват.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Понеже всички събират магнити, някой няма ли да сподели как ги подрежда....

 

Подреждаме ги ,както се нарежда пъзел,с цел заемане на по-малко място.Естествено в центъра са тези които най-много ни харесват. ;)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И аз да се включа в групата на събиране предимно на магнити. Подреждаме ги, както ни падне като най-отгоре в повечето случаи слагаме тези,които са ни били от последното пътуване, за да може да им се порадваме. Също така от плажни дестинации винаги си взимам мидички или камъчета, най-хубавите ми мидички засега са от Индийския океан. Моят мъж е фен на събиране на стикери от различните дестинации, засега са прибрани и се чудим за най-добър вариант къде да ги сложим. Ако си харесаме понякога си взимаме тениски или нещо друго, но много рядко. За подаръци почти винаги магнити и нещо за хапване характерно за региона. Скъп спомен са ми снимките, вкъщи имаме доста рамки, голямо чудене пада кои и как да се наредят, също най-се радвам и на снимки, които сме си купили като сувенир и са сложени в специални рамки от мястото, където сме били, например тези по-долу, но не се виждат рамкитеpost-2133-0-03527200-1455548441_thumb.jpgpost-2133-0-54118700-1455548448_thumb.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Аз нямам никаква специална подредба на магнитите. Най-новите ги слагам най-централно. Лятото се разделих и с голяма част от тях(тези,което аз наричам едновремешни - чупливи, тежки, релефни). Реших, че трябва да освободя място за нови попълнения.

Връзка към мнение

Аз съм маняк на магнитите. Винаги търся да си взема някой. От всяко място, което посетя. И все гледам да са малко по-различни. За приятелите вземам от най-обикновените, но за мен от най-кичозните. Или поне често се получава точно така.

 

В единия ъгъл съм наредил магнитите от приятели, без особен ред, възможно най-сгъчкани. Останалата част от врата на хладилника е моя. В хронологичен ред, отгоре надолу. В началото, като ми беше празен хладилника, така изглеждаше по-добре. После се получиха някой странни, не вертикални линии, криволичещи около останалите магнити.

 

Наскоро почнах да местя част от магнитите от приятели от вратата към едната страна на хладилника - поради липса на място. А предполагам, че след следващото ми пътуване в Япония ще се наложи да освободя още място на вратата, че ще донеса още една шепа магнити.

 

Освен това, като пътувам, си пазя разни билети, диплянки и карти на града и си ги редя в едни витрини. Понякога купувам и разни дребни фигурки, на някоя интересна сграда от мястото където съм, но само когато видя нещо, което наистина ми харесва.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Присъединявам се към маниаците на магнити. :) Купувам си от всеки град и паланка  :blush: 
Отдавна хладилникът не е достатъчен и в момента магнитите се подреждат на магнитни дъски. Много скоро и четвъртата дъска ще е запълнена.
Редя ги по държави, опитвам се да ги нареждам както казвате като пъзел, за да има повече място, но с някои по раздвижени трудно се получава. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
Евгени Димитров

Заключавам, че няма магеланец, който да не събира магнити, освен мен. Аз купувам заради сестра ми и то не всеки път. А тя ги лепи по хладилника без ред. Даже вчера се загледах, има 4 от Рим. До миналата година събирах чаши, ама спрях. Много са скъпи на някои места. А като се замисли човек колко пари дава за тия "боклуци", би могъл да си купи 2-3 билета за дестинации в Европа. Миналата година си взех чаша от Арт Музея във Вашингтон, с картина на Ван Гог и готин надпис. Вижте снимките по-долу. Ами беше $16, което не си е малко. Последната чаша беше от Барселона и от тогава не съм купувал. Пропуснах Торонто, Хага, Ротердам, Севиля, Мадрид, Ниагара, Неапол, Рим, Капри и т.н. Значи съм спестил около $100.

За мен, най-хубавият сувенир е нещо изработено от местен човек и материал. Много ми харесват картини и рисунки на улучните художниците. Имам и едно тесте пощенски картички от доста години. И там ми мина мерака. Ще ги прегледам и ще пиша кои бих ги подарил на някой от вас. Ако има повече желаещи, ще ги разделим по равно, че да няма сърдити.

Иначе събирах капачки от бири за един познат. За едно лято бях му изпил около 40 различни бири. Сега, съвсем отскоро ме е хванала крастата с етикети от бири. Няма да се смеете!!! Хем си правиш кефа с нов вкус бира, хем ти остава етикетче, като някои от тях са наистина много интересни.. Като станат повече, ще ги снимам и кача. Само много се изнервям, като трябва да си тръгвам отнякъде и етикета в кофата с вода от 2 дена да не се е отлепил още от шишето. Събирам само етикети от бири, които аз съм пил. Сега от Италия си донесох 14, един не успях да сваля. Качвам малко снимки на чашите си. Като си ги купувах, идеята беше да имат надпис на града или някакво лого, което като го видиш и да правиш връзката веднага от кой град е. Например чашата от Амстердам ми е от стадиона на Аякс с логото на клуба. От Ню Йорк си е класиката I love NY, нея я купих от Empire State Building. Имам чаша от Лондон с логито на метрото и т.н За Фичо, ще го имам предвид за кибритите. А, наскоро един унгарец (не се познаваме) ми писа в Trip Advisor-a, че събира картички. Пратих му една от Неапол. Та идеята с пощенската кутия ми харесва.

post-4606-0-17302400-1459109427_thumb.jpeg

post-4606-0-38742800-1459109444_thumb.jpeg

post-4606-0-16236600-1459109459_thumb.jpeg

post-4606-0-09701000-1459109472_thumb.jpeg

post-4606-0-38064500-1459109482_thumb.jpeg

Редактирано от Евгени Димитров
  • Харесвам 8
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Иначе, пазя си билетите от различни музеи и сгради където съм влизал.

Забравих да добавя в горния пост един виц за бира:

Две приятелки си говорят и едната пита другата:

- Твоя мъж какво работи?

- Ами, занимава се с бира.

- Ама, произвежда и продава ли?

- Не, купува и пие!

Редактирано от Евгени Димитров
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не си единствен , аз също не събирам магнити макар да си купувам напоследък.

Нося редовно за приятели.

 

За мен най-готините неща са тия които ся безплатни - нося си пясък и миди от морски дестинации , камъчета от други места и подобни.

Повечето неща имат стойност и са разпознаваеми само за мен :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

А, наскоро един унгарец (не се познаваме) ми писа в Trip Advisor-a, че събира картички. Пратих му една от Неапол. Та идеята с пощенската кутия ми харесва.

Внимавай с кутията и картичките, адски зарибяващо е. Аз така започнах от няколко получени и дакато се усетя, бях се превърнал в манияк на темата. Сега мой приятел пътуващ на далече трудно се разминава без да го измуфтя да праща. Непознати също. Онзи ден получих картичка от Антарктида :)

 

PS. Също не събирам магнити, макар да си купувам чат-пат и да имам няколко. Колекцията ми от чаши също расте застрашително, но не се виждам скоро да спра :/

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Понеже всички събират магнити, някой няма ли да сподели как ги подрежда....

Купуваш 4-5 магнитни дъски от ИКЕЯ-17/77 см-15 лева някъде горе-долу,монтираш ги с  дебели дюбели,подреждаш, после преподреждаш по вид,групи(анималистични примерно,или по държави), купуваш билет...

А някои просто си купуват втори хладилник  :lol:

Или апартамент :) 

Zany, нашите са на стената в коридора. Който влезе и се шашка, бая колекция сме събрали.

Ако пък имате гости в повечко ще влезнат в употреба,Тедиии,не вярвах че си толкова уталитарна  :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Идеята беше да имаме пощенска кутия, на която да пращаме картички от целият свят... но кой ще ги събира тези картички, как ще ги предоставя, ако има лични получатели, до там не го измислихме и остана всеки да се оправя самосиндикално :) Беше с цел да не се публикуват публично пощенски адреси на получателите, а ти да изпратиш на пощенската кутия картичка за мен например и аз някак да намеря начин да си я получа.

 

 Няма изгледи в близките месеци да се позанимавам с това за съжаление. 

 

Днес докато минавах покрай една симпатична пощенска станция в един малък български град, ми се стрелна някаква подобна идея - да се отвори една обща магеланска кутия, към която пътуващите магеланци да пращат картички от широкия свят. Накрая на годината от всички събрани картички се прави изложба и търг с благотворителна цел. Примерно :) 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Внимавай с кутията и картичките, адски зарибяващо е. Аз така започнах от няколко получени и дакато се усетя, бях се превърнал в манияк на темата. Сега мой приятел пътуващ на далече трудно се разминава без да го измуфтя да праща. Непознати също. Онзи ден получих картичка от Антарктида :)

 

PS. Също не събирам магнити, макар да си купувам чат-пат и да имам няколко. Колекцията ми от чаши също расте застрашително, но не се виждам скоро да спра :/

Блазе ти.Аз като стар пътешественик и нов магеланец си го откраднах първия магнит(не ми се чакаше на опашката). И се почна...Магнити,куклички,картички,билетчета,прахосъбиране яко.Аааа,забравих миди,камъчета ,раковини по-голями от котка и т.н.Цели куклички от кокоси. За сувенирите ми кажи.Вдъхновят ли те за ново пътешествие? 

Идеята беше да имаме пощенска кутия, на която да пращаме картички от целият свят... но кой ще ги събира тези картички, как ще ги предоставя, ако има лични получатели, до там не го измислихме и остана всеки да се оправя самосиндикално :) Беше с цел да не се публикуват публично пощенски адреси на получателите, а ти да изпратиш на пощенската кутия картичка за мен например и аз някак да намеря начин да си я получа.

 

 Няма изгледи в близките месеци да се позанимавам с това за съжаление. 

Бих искала да изпратя пощенска картичка на човека,който ме зарадва с коледен подарък . Не в социалните мрежи ,а в пощенската кутия.Благодаря ти.

При нашето първо пътешествие изобщо не знаехме, че ще има и следващи :)

И така, не започнахме да си събираме нещо, за което съжалявам. Купуваме магнити за братовчедка ми, вече има 2 големи плоскости на стената, че хладилника умаля :)

Иначе аз си купувам тениски понякога.

 

Как се пише омаля или умаля?

Умаля,като Укшмал,Узбекистан или просто У :)

Аз си имам само една чинийка, но пък е с наша снимка. Просто не се въздържах, докато се снимахме пред един водопад, който се вливаше в морето доста сръчни момчета ни бяха нащракали и 10 метра по-нататък вече ги бяха изпринтили върху чинийки :)

Кое е мястото?

Групата от Бергамо,не се правете на луди.Магнит чакам или едни сандалки от мола :)  Магнита да е от Citta Alta 

Връзка към мнение

Ако пък имате гости в повечко ще влезнат в употреба,Тедиии,не вярвах че си толкова уталитарна  :)

Тц, не съм, Влади ги събира. :) Аз си влача миди и раковини, които сама съм открила на брега. :)

Връзка към мнение

Миналата година си взех чаша от Арт Музея във Вашингтон, с картина на Ван Гог и готин надпис. Вижте снимките по-долу. Ами беше $16, което не си е малко.

 

Това ми напомня как преди 8 години си купих една халба от Прага, която също не беше евтина, но все още я използвам и като си сипя бира се сещам как се чудех тогава дали има смисъл :)  (беше около 14-15 евро)

Връзка към мнение

Винаги магнитче -задължително + нещо за вкъщи-ваза,покривка,дъска и т.н. Предпочитам неща който влизат в употреба, никога не купувам прахосъбирачки. А на дъщеря ми задължително кукла с традиционна дреха от държавата :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Тц, не съм, Влади ги събира. :) Аз си влача миди и раковини, които сама съм открила на брега. :)

 

Да бе, влачиш, колкото Тити влачи разни раковини, миди и камънаци от цял свят, че после аз се изгърбвам с куфарите по летища и чак вкъщи разбирам що на отиване ми се струваха по-леки... :(

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

На мен ножчетата са ми голямата слабост, това ''португалче'' си го взех заради чирените от китова кост от Азорските о-ви ;)

 

https://www.youtube.com/watch?v=BmofjmGHp4M

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.