Прескочи до съдържание

До Италия с автомобил


Duke

Препоръчани мнения

В момента, epetkov каза:

Марштутът главно зависи от това до коя част на Италия ще пътуваш. На второ място е стилът (практиката) на шофиране. 

ОК,ТОВА ГО ПРОПУСНАХ.До Латина-на 70км. от Рим!Лично аз не съм шофьор.Съпругът ми е Водачът с доста добър опит.От Мармарис до София,без почивка за нощуване!1260км

 

Връзка към мнение
преди 38 минути , gotina46 каза:

До Латина-на 70км. от Рим!

На магеланец е излишно да се казва къде се намира Латина :) . Лично аз  щом е под Рим, пък и до 150 км. над Рим предпочитам през Гърция. Така ми се накъсва пътуването и не шофирам през тъмната част на денонощието. 

Редактирано от epetkov
редакция
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Добре,горе -долу,си го нарисувах (мислено),но ако някой сподели Мотел или хотел в Загреб,или Любляна,но да са по-към магистралата-да не се отклоняваме много,ще съм много благодарна!!!Търсих в Букинга,ама не ми е ясно как да разбера дали са близо до пътя!

Редактирано от gotina46
Връзка към мнение
преди 8 минути , gotina46 каза:

Търсих в Букинга,ама не ми е ясно как да разбера дали са близо до пътя!

В Букинга има и карта :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
12 minutes ago, gotina46 said:

Добре,горе -долу,си го нарисувах (мислено),но ако някой сподели Мотел или хотел в Загреб,или Любляна,но да са по-към магистралата-да не се отклоняваме много,ще съм много благодарна!!!Търсих в Букинга,ама не ми е ясно как да разбера дали са близо до пътя!

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 8 часа, gotina46 каза:

Добре,горе -долу,си го нарисувах (мислено),но ако някой сподели Мотел или хотел в Загреб,или Любляна,но да са по-към магистралата-да не се отклоняваме много,ще съм много благодарна!!!Търсих в Букинга,ама не ми е ясно как да разбера дали са близо до пътя!

Два пъти съм бил в Calypso в началото на Загреб. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз бих   пренощувал  в град Славонски Брод, намиращ се на северния бряг на река Сава и на около  200км след Белград. http://slavonski-brod.hr/index.php/sbinfo/brod-u-slici

Редактирано от epetkov
.
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
4 hours ago, epetkov said:

Аз бих   пренощувал  в град Славонски Брод, намиращ се на северния бряг на река Сава и на около  200км след Белград. http://slavonski-brod.hr/index.php/sbinfo/brod-u-slici

Зависи в каква посока се движи човек!!Ако отиваш към Италия е безсмислено да спираш и спиш на 70-80 км от сръбско хърватската граница.Ако пък идваш от Италия не е зле като вариант,но само на 100км от там в Сърбия в гр.Сремска Митровица си има хотели с поне 30-40% по ниски цени.Славонски брод е неоправдано скъпо место за мен.Но в крайна сметка всеки си е сейбия на кесията:-)))

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте, 

планираме третото си поредно пътешествие до Италия с кола, но все още имаме няколко неща за изчистване. Имам един въпрос, който може би е по-подходящ не за тема "До Италия с кола", а за "Из Италия с кола". Една от нощувките ни е във Vitorchiano. От там през Narni ще пътуваме към Ascoli Piceno. Идеята ни беше след Norcia да пътуваме по път ss685  до  ss4 и по него до Ascoli Piceno. Избрахме този път заради красивите места през, който преминава. Съвсем наскоро обаче открих в един сайт снимки на път ss685 в този участък след последното земетресения през октомври 2016г - изглеждаше ужасно. Въпросът ми е дали някой има актуална информация в какво състояние е сeга този път и район. Ако някой е минавал или ако знае може ли някъде да се намери информация за състоянието на определен път то това ще ми бъде много полезно. Поздрави...:)

Връзка към мнение
На ‎21‎.‎5‎.‎2017‎ г. в 14:21, gotina46 каза:

Добре,горе -долу,си го нарисувах (мислено),но ако някой сподели Мотел или хотел в Загреб,или Любляна,но да са по-към магистралата-да не се отклоняваме много,ще съм много благодарна!!!Търсих в Букинга,ама не ми е ясно как да разбера дали са близо до пътя!

Малко късно видях питането, но да споделя моя опит и тук: до Италия не сме пътували, но до Германия и Белгия - да. В Загреб уцелихме изключително приятно място, със страхотни домакини (разбира се, това е лично мнение и впечатления), в предградията, ако имате навигация - никакъв проблем с намирането и лесно излизане. Vila Aria И което за нас беше важно - има собствен паркинг за автомобила.

 

Подкрепям мнението, че Славонски брод на отиване не е добра идея. Това са само 600 км, а се предполага, че човек като тръгва на път, гледа да измине максимално възможно разстояние първия ден. То не, че Загреб е много далеч, но да кажем, че е по-приемливо да се раздели по този начин пътя. Пък и в Словения нощувките са с по-високи цени. Имайте предвид обаче, че е възможно на хърватско-словенската граница да се позабавите. Преди два месеца откарахме там 2 часа. А, и да не пропуснете да си вземете винетка за Словения, че глобата е 150€, а словенските полицаи не прощават.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте,

завърши нашето автомобилно пътешествие из Италия и публикувам и моето мнение. Ще се постарая да отговоря на въпросите.

Пътуването започна от Бургас с първа цел Венеция.  Първи преход: Бургас-София-Калотина-Ниш-Белград-Загреб-Любляна-Триест-Венеция. Дистанция - 1550км. Прехода направихме с една нощувка в Жупаня (Хърватска) на около 30км от Сръбската граница. Слиза се от магистралата и на няколко км е градчето. Има табели за нощувки на входа на града - "SOBE". Хората са много гостоприемни и дружелюбни, а стаите чисти и с всичко необходимо. Хърватите говорят немски и италиански, но се разбират и без превод.

Втори преход: Венеция-Равена-Флоренция без магистрали. В Италия цялата пътна мрежа е отлично поддържана, но на места магистралите са утеснени поради ремонт. Извън магистралите пътищата са перфектни и са организирани навсякъде с "колела". Ограниченията са 90 и 70 км/ч. Преминаването на Апенините без магистрала по маршрута Форли-Флоренция (110км) може да се сравни с нашия проход Елена-Твърдица с участъци от Кърджали - Златоград, но 110км. Пътя е с много завои и на места толкова тесен, че няма видимост зад завоя и е пълно с мотористи, особено по уикенда. Бих казал, че тук трябват доста високи шьофьорски умения, но си заслужава защото виждате Италия извън магистралата и влизате в Тоскана.

Междинно обиколка: Флоренция-Пиза-Лукка-Флоренция, без магистрала. 2-3то класна пътна мрежа, без никакви проблеми. Препоръчвам този маршрут за хората които искат да видят Тоскана.

Трети преход: Флоренция-Болоня-Маранелло-Верона, магистрали и извън магистрали.

Последен преход: Верона-Велика Горица (нощувка в Хърватска)-Белград-София-Бургас.

Препоръчвам наличието на GPS навигация, ако ще пътувате с автомобил, иначе в Италия трудно ще се оправите.

Цените на горивата - най-скъпи в Италия, после Сърбия, Хърватска и Словения горе-долу еднакви цени. 

Пътни такси : Сърбия - "Путарина" за магистрали Ниш-Белград и Белград-Границата, Хърватска - Честарина (магистрални такси) по-скъпи от тези в Сърбия, Словения - винетка според категорията на автомобила, като най-кратката е за 15дни-15 евро. В Италия всички магистрали се заплащат на км. Няма пътни такси за пътищата извън магистралите в Италия.

Заплащане на таксите: може в брой, а може и с кредитна или дебитна карта.

Бензиностанции: От Сърбия до Словения всичко е както в БГ. В Италия станциите са изцяло на самообслужване, а заплащането става през автомати с брой или с карта. Цената на горивата в малките градове извън магистралата е доста по-ниска!

Състояние на пътищата : В Сърбия до Ниш има няколко км нова магистрала, старата е в добро състояние. В Хърватска и Словения магистралите са много добри с ограничение  130км/ч. Първокласната им мрежа е по-добра от тази в БГ.

В Италия магистралите са без коментар, като на места има стеснения или задръствания. Трафика в Италия е много засилен дори и по магистралата. Шьофира се с 130-140 км/ч.

В Италия може да намерите нощувки във всяко малко градче или село ако се наложи.

Приятно пътуване!

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Markoni каза:

Словения - винетка според категорията на автомобила, като най-кратката е за 15дни-15 евро.

 

Извинявай за въпроса, но наистина ли вече винетката за Словения е 15 дневна? Защото до април включително 15€ се искаха за 7-дневна винетка. Та ако е 15 - това е значително по-добре.

Връзка към мнение
преди 36 минути , Lyubina каза:

 

Извинявай за въпроса, но наистина ли вече винетката за Словения е 15 дневна? Защото до април включително 15€ се искаха за 7-дневна винетка. Та ако е 15 - това е значително по-добре.

Не, поне преди месец не беше. 7/15, месец/30, година/110. Взел съм си годишна. Излиза по-евтино ако пътуваш често.

Редактирано от Kris
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 14 часа, Markoni каза:

с една нощувка в Жупаня (Хърватска) на около 30км от Сръбската граница

Колко куни платихте за нощувката в Жупаня?

Връзка към мнение
преди 12 часа, Kris каза:

Не, поне преди месец не беше. 7/15, месец/30, година/110. Взел съм си годишна. Излиза по-евтино ако пътуваш често.

При пътуване за повече от 7 дни в Италия (каквито са голяма част от пътуванията с кола) аз препоръчвам да се мине през Риека, Хърватия. Дори да се налага нощувка, това е град в който има какво да се види. Пътят се удължава с едни 10-15 км (взимам като крайна точка Венеция), но в Словения се минават само 30 км, които не са по магистрала и не е нужно да се купува винетка.

Таксата за магистралата Загреб-Риека е 8 евро. Така че ако се остава повече от 7 дни в Италия се спестяват 15 евро, които в противен случай ще трябва да се платят за втора словенска винетка :) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Грешка за винетката в Словения - винетката е 7 дневна. Нощувката в Жупаня беше на пазарлък късно през нощта - 35 евро за двойна стая.

 

Редактирано от Markoni
Връзка към мнение

Забравих нещо важно - на Калотина и Сръбско-Хърватската граница изгубихме общо 5 часа в чакане заради потока от прибиращи се турци. Съвета ми е ако ще пътувате към Европа през Сърбия избягвайте Юли и Август. На прибиране нямаше чакане.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 16 часа, Markoni каза:

ако ще пътувате към Европа през Сърбия избягвайте Юли и Август. 

Струва ми се, че е правилно да се каже: " Ако пътувате към Европа през Юли и Август, избягвайте Сърбия. Пътувайте през Гърция-Италия."

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 5.09.2017 г. в 13:30, epetkov каза:

Струва ми се, че е правилно да се каже: " Ако пътувате към Европа през Юли и Август, избягвайте Сърбия. Пътувайте през Гърция-Италия."

Всеки сам да си прецени защото Бургас-Игуменица е 1000км и после ферибот до Бари, а след това път и такси до Средна и Северна Италия. В този ред на мисли 5 часа чакане в Сърбия са нищо. Само правя забележка, че има засилен трафик и чакане заради турците живеещи в Западна Европа.

Връзка към мнение
преди 16 часа, Markoni каза:

и после ферибот до Бари, а след това път и такси до Средна и Северна Италия.

Не правя забележка, а уточнение: от Игуменица освен до Бари/Бриндизи (Южна Италия) има фериботи до Анкона(Средна Италия) и до Венеция(Северна Италия).

Връзка към мнение

Здравейте банда,

 

 

Моля някой да сподели място за спане във Флоренция.тръгваме на 21 за Сиена и ми се ще да спрем за да разгледаме Флоренция а и да има къде да си измием зъбите. Предварително благодаря.

Връзка към мнение
  • 3 години по-късно ...

Здравейте! Имам питане за пътуване до Римини с автомобил от София. С две деца сме-10 г. и 6 г.

Как е по-добре да разделим пътя- с нощувка в Любляна или Загреб. С мъжа ми до Любляна сме били (на път за Венеция).

Ще съм благодарна и за насоки- нощувки и тн ( Римини или Чезанатико).

Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Здравейте, Магеланци, С цел прибиране на опериран близък от района на Болоня реализирахме преди няколко дни, насред пандемията, пътуване с кола от България. Съветите тук много ни помогнаха, а сега споделям и моя опит. Наложи се да ходим два пъти - не изписаха болния според очакванията ни и така изпробвахме различни маршрути. 1я път минахме през ГКПП Връшка чука, близо до Кула и Видин. За този маршрут инфото е доста оскъдно. Повечето пътуват през Калотина. Идеята ни беше да преспим при роднини във Видин и рано сутринта, към 6ч, да потеглим към границата. Пътят до БГ граница не е добър, като навсякъде у нас, но като се стъпи на сръбска територия шосетата са като нови. Участъкът до Зайчар и малко след него е планински, но пътят е хубав и се пътува леко. Ако сте от северна България не се страхувайте да използвате този маршрут. След Парачин започва платената магистрала. 

2я път излязохме през Калотина. От БГ страна нещо се прави, но магистрала няма преди границата. Веднага след сръбския пункт пътят е магистрален. И така, през всичките 4 държави - Сърбия, Хърватия, Словения и Италия. Само в Словения е планинско, в останалите страни е раааавно. 

Въпреки някои мнения, че да се нощува в Славонски Брод, Хърватия, е рано и скъпо, за нас това беше правилното място. Така разделихме пътя на две части от по около 7- 8 часа, с един шофьор. Тук определящо е времето за пътуване, а не километрите поради по-лошия път в България, където се пътува бавно. Нощувахме в Мото Клуб Брод, през Букинг. Намира се близо до магистралата, има паркинг, собствена баня. Чисто и удобно. За двама 33 евро, за трима - 42 евро. Там нощувахме и на връщане. Отново се оказа средата на пътя ни от Болоня до В. Търново. Разбира се трябва навигация. 

На отиване, на магистралата в Сърбия имахме инцидент. Минавайки край нас на 2 пъти шофьорите ни махаха, за да покажат, че нещо не ни е наред, но ние не установихме проблем. Имахме известен късмет, че спря кола пред нас и човекът ни показа, че колелото не е добре. Наблизо имаше градче, Plana, и той ни съпроводи до една авто работилница. И това в петък към 17 ч. 

Посрещнаха ни приятелски и веднага диагностицираха повредата. Смятаха, звъняха и казаха, че веднага ще ремонтират срещу ..   .... 1800 евро. 

 Започнахме да обясняваме, че наистина нямаме толкова пари. Споделям случката защото това е схема спрямо пострадали на магистралата. След бурен разговор с групата сърби се стига до там пострадалите да започнат да  вадят всичко, което имат включително БГ лева. Естествено стана дума да теглим от картите си.... В даден момент, може би преценили, че ако не вземат това, което наистина имаме, може да потърсим хотел или друг майстор, ремонтът беше направен и ние продължихме пътя си. Оказа се, че смениха един лагер. За щастие успешно се прибрахме я България. 

През 2021 г. по магистралите в Сърбия има много често бензиностанции и места за почивка. Така е и в другите страни. Пътува се леко. Плащат се нужните такси. 

Това е от мен. Лек път на всички пътешественици! 

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.