Прескочи до съдържание

Как се справяте със снимките на хора?


Препоръчани мнения

Тук има доста опитни фотографи, да не казвам по-сериозна дума. По начало, като гледам чужди снимки, изражението на някой местен може много да предаде за цялостната атмосфера на дадено място. Дали ще е дърводелец, дали ще е ковач, дали ще е продавач на пазара. Често ми се иска да снимам, но пусти срам да извадя камерата и да му я навра фронтално срещу него ме спира. Как се справяте с този проблем? 

 

Невъзмутимо насочвате обектива в лицето му? Или трябва да се пита първо,но в този случай се губи голяма част от спонтанността на кадъра?

 

Това е проблем и дори най-прозаичните туристически снимки, където често има хора, все гледам да не снимам някой, който е с лице към мен, че току виж съм го притеснил и станал проблем...

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Проблем си е и за мен, много често в така нареченият "трети свят" на някой интересен човек (жена с носия, гуру или каквото и да било) се иска разрешение и се дава примерно един долар, обикновенно си позират доста естественно.

 

Друг трик е да снимаш от кола или автобус (хоп он, хоп оф), ти си знаеш, че тогава се изисква висока скорост (ако е от движение слагаш на приоритет на скоростта). По този начин даже и да те видят, малко неудобно, но все пак минаваш и заминаваш, някак си не си лице в лице. В такива случаи е добре да се помаха с ръка и обикновенно инстинктивно ти отвръщат.

 

Внмавайте много в Израел, еверейски деца (ортодоксални) не дават обикновенно да ги снимат родителите или бодигардовете им. Арабите пък точно обратно - харесва им като им се снимат децата.

 

Другият начин е с приближаване със зум или пък с дебнене със свален апарат, бързо вдигане, снимане, абе пробваш различни тактики, като цяло за мен е проблем, познавам хора, които насочват апарата от 2 метра в лицето без да питат, но това си е живо дебелокожие...

 

Все нямам време да кача всичките си снимки, но тук има малко хора в Ню Делхи:

https://picasaweb.google.com/109071004557359257341/NewDelhiIndia2012

 

Тук има малко и в Джайпур, към края на албума са по-интересните:
 

https://picasaweb.google.com/109071004557359257341/RajasthanIndia2012

 

Имам много интересни и от Бирма, но все не остава време да ги кача, тук има две, едната не е много добра:

https://picasaweb.google.com/109071004557359257341/MandalayMyanmar2006

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Четох, че като цяло не е противозаконно, поне в повечето държави. Т.е., ако си на публично място имаш право да снимаш всеки и той няма право на претенции. Всичко опира до непукизъм в крайна сметка. Малките камерки помагат в тоя случай предполагам, че може по-прикрито да щракнеш някой кадър, от колкото да опулиш базуката в лицето на човека :)

Връзка към мнение

:lol: Базуката определено не е най-подходяща в такива случаи.

 

В много туристическите места е ясно, че местните (особно по-колоритните) са там с цел да изкарат някой "лев" от това, но в по-забутани места нещата като че ли стоят различно. В южна Индия например се избиваха да искат да ги снимаме, в Уганда децата също много се радваха да ги снимаме (възрастните не толкова), но в Занзибар например (понеже има доста мюсюлмани) избягваха (особено момичетата си криеха лицата постоянно). 

Връзка към мнение

Ами ако не си закоравял като фоторепортер да щракаш нахално без да ти пука, най-добре питаш първо може ли (ако не става въпрос за хора, които са на работа и по-скоро снимаш длъжността, а не човека, да речем английските horse guards). Особено ако ще снимаш деца в по-бяла държава, задължително питаш родителите, иначе може да си имаш неприятности.

Връзка към мнение

Как се справяте със снимките на хора?

Ами редя ги в албумче.

 

––––––––––––––––––––––––––

Може би по-правилно  в случая е :

 

Как се справяте при снимането на хора ?       С евентуално допълнение - в чужбина , на море и пр .

 

:);):)

Редактирано от theo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Пробвам, ако не искат обикновено го показват и спирам. Като цяло най-добрия вариант е да се снима с телеобектив и отдалеч. Има държави, в които хората не обичат да се снимат, но има и обратния вариант. Та действаш според ситуацията. За мен най-лесно е ако просто ми поискат някой "лев" и ако преценя, че образа си струва ги давам и си снимам спокойно. Имах подобен случай в Китай. Дядото сам ми предложи и си позираше доста добре при това. Ето този.

 

 

post-181-0-43731700-1397206458_thumb.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Често използван трик при професионалните фотографи е да снимат по пазари, там винаги е колоритно и интересно. Харесват си някой и купуват от него нещо дребно, така човека не смее да откаже. После същата джуджурия може да я подарят на друг и също да снимат. Та в крайна сметка нещата опират пак до пари.  :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Проблем си е и за мен, много често в така нареченият "трети свят" на някой интересен човек (жена с носия, гуру или каквото и да било) се иска разрешение и се дава примерно един долар, обикновенно си позират доста естественно.

 

В така наречения "трети свят" снимки можеш да направиш безпроблемно(получаваш разрешение от старейшините)ако дадеш на децата вода,лакомство,моливи и книжки.

post-259-0-09362300-1397760022_thumb.jpgpost-259-0-06350300-1397760026_thumb.jpg

 

 

:lol: Базуката определено не е най-подходяща в такива случаи. 

Базуката е най-подходяща.Снимаш и никой не разбира.

post-259-0-55403900-1397760151_thumb.jpgpost-259-0-54892000-1397760154_thumb.jpgpost-259-0-15681700-1397760157_thumb.jpgpost-259-0-95021000-1397760613_thumb.jpgpost-259-0-61310600-1397760618_thumb.jpg

 

А и всичко е много по-красиво през мерника на фотоапарата,а не през мерника на......

post-259-0-78441400-1397760752_thumb.jpg

 

Невъзмутимо насочвате обектива в лицето му? Или трябва да се пита първо,но в този случай се губи голяма част от спонтанността на кадъра?

 

Снимки след разрешение и без да се загуби спонтанността на кадъра.Мисля,че хората там не знаят какво е преструвка.Те винаги са естествени и затова кадрите са винаги впечатляващи.

post-259-0-05066400-1397760434_thumb.jpgpost-259-0-58917400-1397760425_thumb.jpgpost-259-0-61124800-1397760430_thumb.jpgpost-259-0-53399500-1397760621_thumb.jpg

 

В Ирак ми се случи следната случка:при разглеждане на "Синята джамия" в Ашраф,аз решавам да направя снимка,като в кадъра попадат трима муджахидини,които си обсъждаха нещо.Тримата като роботи с отмерено движение на ръката закриха лицата си с което недвусмислено показаха,че не искат да бъдат снимани.На мен ми стана неудобно и извинявайки им се им показах как трия снимката макар,че не бях длъжен(никой нямаше да ми каже нищо).Хората много се зарадваха и ми благодариха(поне така си мисля аз)на техния език,който не разбирах,но езика на тялото ми бе достатъчен.

 

П.П.Снимките са ми подарени от канадски войници,при съвместната ни мисия през 2007 година в Кандахар (Афганистан)

  • Харесвам 18
Връзка към мнение

Аз пък понякога се правя, че снимам някой от компанията, с която пътувам, и съвсем леко завъртам фотоапарата на страни, за да снимам нещо друго :)

Иначе и голямо приближение върши чудесна работа, като например на тази снимка, втрещи ме този чичо насред центъра на Ню Йорк:

post-1080-0-76463400-1397844400_thumb.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

10154424_10152147514209779_6309591101780Santiago Atitlan - мястото, където се превърнах в папарак. Направих толкова много снимки докато се разхождахме. Но много исках малко по-свястна снимка на чичковците с такива панталони. Тези пичове си седяха на пейката. Отидох при тях и ги помолих да ги снимам. Отговорът беше естествено, че трябва да си платя. 20 кецала (3 долара са 24 кецала). Хич не се замислих. Снимката е правена със Sony RX100m2 на автоматичен режим. Надникнах в магазин за платове. Имаше десетки разновидности за такива "гащи".

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

В Индия си мрат да се снимат, ама с вас :) явно е много престижно - като се приберат на село, да се похвалят, че са се щракнали с техните големи европейски приятели. Само ви обикалят с надеждата, че ще искате да се снимате с тях. Иначе е много "високомерно" от страна на индусите и джайнистите да забраняват снимането в техните храмове. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 Но много исках малко по-свястна снимка на чичковците с такива панталони. 

Панталоните едно на ръка, ама и шапките им допълнително внасят впечатляващ колорит. На мен поне, и те ми предизвикаха интереса. Знам, че в някой страни вида, формата, цвета и големината на шапката имат определено значение. Не знам за Гватемала дали е така, но явно е задължителен атрибут към облеклото.

 

В Перу и Боливия примерно онези бомбета, с които ходят и жените, със сигурност не са били традиционни по земите им преди корабите с конкистадори да доплават до континента, но сега на всички снимки, които съм виждал на местни,  хората са с такива бомбета. Трябва да проверя как и защо са се превърнали в традиционна част от дрехите им в наши дни.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.