Прескочи до съдържание

Застраховка при пътуване в чужбина


Препоръчани мнения

На 5.06.2017 г. в 11:41, Дани Магелани каза:

Моят опит с  Европейската здравна карта:

Имах съмнение за ухапване от кърлеж в Ментон. Отидох в спешната помощ. Записаха ми данните от Европейската здравна карта и от личната карта. Обработиха мястото, като ме успокоиха, че зачервяването е от тресчица, а не от кърлеж. През деня се бяхме провирали през шубраци на крепостта във Вентимиля, така че беше възможно.

Не ми поискаха пари. След месец получих на софийския си адрес сметката от 65 евро и данни къде да се преведат парите.  Заплатиха я мои приятели от Париж с чек, а тук им дадох евро. От здравната каса ми платиха около 70 лв., останалото било самоучастие. В някои европейски страни имало процент на самоучастие дори и да имаш Европейска здравна карта.

Случката е в Испания ,Торевиеха. Порязах се на пръста и той загнои и се поду. С ЕЗК посетих местната болница , СМП и не платих нищо. Изписанитв медикаменти ми го покри впоследствие медицинската застраховка, която винаги правя при пътуване- преди ЛевИнс, а от няколко месеца в Дженерали. 

Дано не се налага да ползваме застраховки и да сме си живи и здрави :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 18 часа, EliDion каза:

 

Dani, трябва ли да се обади на тел преди да отиде в болница или първо отива и после в рамките на 3  дни се обажда. Казаха ми,че ако и искат пари да се обади и да даде лекаря да говори с тях. Ако не, в рамките на 3 дни да уведоми.

Не съм имала медицински случай и не мога да кажа. За закъснял полет ползвах застраховката и бяха много точни. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Да попитам за някои детайли относно застраховките за пътуване, които не са ми ясни.

 

Сключвам си травъл застраховка със самоучастие, примерно, £100 и невъзможност за пътуване поради стачки, заболяване и др. обективни причини, то тогава:

  • застраховката поема ли разходите за хотел?
  • Ако отговорът на предишния въпрос е ДА, то тогава самоучастието за самолетните билети и за хотел заедно ли се прилага? Или един път се прилага самоучастие за полета, втори път самоучастие за хотела?
  • А ако хотелските резервации са повече от една, тогава самоучастието за всеки един хотел ли се прилага? Или обединяват всички хотелски резервации към едно самоучастие.

Дано някой да е успял да разбере горните чуденки. @Гост ще се радвам да споделиш твоя опит. Имам и друго питане, но нека засега се фокусираме върху тези питанки.

Връзка към мнение
преди 57 минути , vorbis каза:

Да попитам за някои детайли относно застраховките за пътуване, които не са ми ясни.

 

Сключвам си травъл застраховка със самоучастие, примерно, £100 и невъзможност за пътуване поради стачки, заболяване и др. обективни причини, то тогава:

  • застраховката поема ли разходите за хотел?
  • Ако отговорът на предишния въпрос е ДА, то тогава самоучастието за самолетните билети и за хотел заедно ли се прилага? Или един път се прилага самоучастие за полета, втори път самоучастие за хотела?
  • А ако хотелските резервации са повече от една, тогава самоучастието за всеки един хотел ли се прилага? Или обединяват всички хотелски резервации към едно самоучастие.

Дано някой да е успял да разбере горните чуденки. @Гост ще се радвам да споделиш твоя опит. Имам и друго питане, но нека засега се фокусираме върху тези питанки.

Самоучастието се прилага към всеки реализирал се риск, а не към всеки разход. Поне това е общия принцип и предполагам важи и при застраховката, за която питаш. Ако не можеш да пътуваш, те ти покриват в рамките на определения лимит разходите, като от тях вадят сумата от 100 паунда според твоя пример.

Виж ако имаш реализирали се два риска, например разходи при изпускане на полет поради форсмажорни причини и например дентална помощ, то тогава ще ти начислят по 100 паунда към разходите за всеки от рисковете.

Не знам, дали успях да го обясня ясно, но в твоя пример от всички разходи ще извадят 100 паунда.

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 52 минути , vorbis каза:

Дано някой да е успял да разбере горните чуденки. @Гост ще се радвам да споделиш твоя опит. 

Разбрах ги. С удоволствие.

 

преди 52 минути , vorbis каза:

Сключвам си травъл застраховка със самоучастие, примерно, £100 и невъзможност за пътуване поради стачки, заболяване и др. обективни причини, то тогава:

  • застраховката поема ли разходите за хотел?

Зависи КЪДЕ е хотела и ситуацията на застрахователното събитие - например, живееш в Лондон и има стачка на Хийтроу (пу-пу!). Едва ли ще има основание за ползване на хотел или ако има - например събитието е през нощта и такси струва повече, със сигурност ще ти го признаят.  Но - не съм се сблъсквала, по-добре попитай...

 

преди 57 минути , vorbis каза:

 

  • Ако отговорът на предишния въпрос е ДА, то тогава самоучастието за самолетните билети и за хотел заедно ли се прилага? Или един път се прилага самоучастие за полета, втори път самоучастие за хотела?

 Самоучастието е само едно и то е за общия клейм.

 

преди 58 минути , vorbis каза:

 

  • А ако хотелските резервации са повече от една, тогава самоучастието за всеки един хотел ли се прилага? Или обединяват всички хотелски резервации към едно самоучастие.

Ако клеймът е един и същ - за един човек или за семейство, ако е обща застраховката, то самоучастието е само един път - за клейма. Важното е да се докаже нуждата от тази хотелска резервация, за да се уважи клейма.

 

И една бележка под линия: аз много се ядосвам на тези самоучастия. Някъде бях бляла и предишната ми застраховка имаше £50 самоучастие. Наложи се да правя клейм във връзка с едно отменено пътуване по вина на Раян. И ми я приложиха - върху общия клейм.

 

Само че ми бяха дали кейса на някакви стажанти - вероятно от Индия - които питаха глупости и ми вдигнаха яко нервите (все едно че Раян малко го бяха сторили). Накрая при въпроса: поискахте ли да ви върнат парите за таксата на Dartford Crossing (първият беше за резервацията на рент-а-кар-а, щото те това искат първо - дали си искал refund) - и изгубих контрол :grin: Пуснах официално оплакване и помолих да ми бъде назначен агент, който долу горе си разбира от работата и не пита идиотски въпроси (завъртях го де). Заради това оплакване ми опростиха самоучастието. 

 

Сега сключих застраховка без самоучастие през CoverForYou. Ако имаш още въпроси, питай. 

Връзка към мнение
преди 34 минути , Гост каза:

Зависи КЪДЕ е хотела и ситуацията на застрахователното събитие - например, живееш в Лондон и има стачка на Хийтроу (пу-пу!). Едва ли ще има основание за ползване на хотел или ако има - например събитието е през нощта и такси струва повече, със сигурност ще ти го признаят.  Но - не съм се сблъсквала, по-добре попитай...

 

 Самоучастието е само едно и то е за общия клейм.

 

Ако клеймът е един и същ - за един човек или за семейство, ако е обща застраховката, то самоучастието е само един път - за клейма. Важното е да се докаже нуждата от тази хотелска резервация, за да се уважи клейма.

Според мен, той пита за разходите за хотели от нереализиралото се пътуване или така наречения пакет от туристически услуги.

Разходите по прибирането към дома от летището поради нереализирало се пътуване не влизат в този пакет.

Връзка към мнение
преди 1 минута , mililia каза:

Според мен, той пита за разходите за хотели от нереализиралото се пътуване или така наречения пакет от туристически услуги.

Разходите по прибирането към дома от летището поради нереализирало се пътуване не влизат в този пакет.

Да, права си, че не влизат - значи таксито го махаме по-горе. Наистина ми отказаха да ми платят бензина.

 

За хотела - ако те оставят през нощта, би трябвало да ти го платят от авиокомпанията, ама ако не го платят - би трябвало застраховката да го покрие. Но не съм пробвала, прибрах се директно...

 

Всички неползвани хотели - услуги, които не могат да бъдат канселирани, се плащат. На мен ми възстановиха обратния полет на Раян и рент-а-кар-а. 

Връзка към мнение

Благодаря и на двете! Страхотни сте!

 

Това е чудесно, че принципът е да се събират всички неизползвани услуги в един кейс. Често с НТА билетите са на стойност под самоучастието от £100, плюс нощувки на различни места всяка вечер и така, като се тегли чертата, по моята логика излизаше, че е едва ли не е безсмислено да се прави травъл застраховка. Но вие ми отворихте очите, особено едното. 😜

Връзка към мнение

Организирах екскурзия до Холандия(Празник на лалетата) и Канада(Торонто и Ниагарски водопади) за 4 човека.Две в едно , пък и билета от там по-евтин до Торонто и полета около 7 часа. Купих си самолетни билети за 28.04.2019 и 5.05.2019г от Jet airways (индийците) билети Амстердам - Торонто -Амстердам - най-добра цена и запазени места, 4 месеца преди полета - декември 2018г. Те пък взеха ,че анулираха полета 16 дена преди датата(т.е. не може да искам обезщетение ,защото е повече от две седмици).Наложи се да купувам нови на двойна цена (билетите поскъпват с намаляне на времето до полета. Върнаха ми след около месец 

парите(намалени с около 15%).

 

Та става дума за World Nomads . Имах застраховка при тях (максималната)- по около 100 лв на човек излиза. Преди време прочетох във форума, че някои се застраховат при тях за по-сигурно. Аз  5 пъти се застраховах (съответно и хората около мен ) при тях при пътувания до по-далечни дестинации. Но до този случай не ми се беше налагало да ги търся.

 

Ами "0"(нула). Отговорът беше търсете Jet airways за обезщетения. Ние не покриваме такива случаи!

Аз повече НЯМА да се застраховам при тях! Вие сами си решавайте.

Между другото вижте какво пишат за тях TripAdvisor(съжалявам, че прочетох мненията за World Nomads след като ми обясниха да си гледам работата).

 "МАГЕЛАНЦИ" ми помогна да отида до много места , затова пиша във форума.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 36 минути , automax7 каза:

Аз  5 пъти се застраховах (съответно и хората около мен ) при тях при пътувания до по-далечни дестинации. Но до този случай не ми се беше налагало да ги търся.

 

Ами "0"(нула). Отговорът беше търсете Jet airways за обезщетения. Ние не покриваме такива случаи!

Възможно е самият договор да не е покривал такава щета... 

Връзка към мнение
преди 1 час, automax7 каза:

Ами "0"(нула). Отговорът беше търсете Jet airways за обезщетения. Ние не покриваме такива случаи!

А ти на каква база очакваш, че покриват? Пише ли го изрично в полицата?

 

В общия случай пътническите застраховки покриват анулране, ако нещо ти се е случило на тебе (примерно - счупен крак), а не на авиокомпанията

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 3 часа, automax7 каза:

Ние не покриваме такива случаи!

Аз имам Gold Travel Insurance (компанията не е известна тук), и въпреки това има една камара условия...

 

Ето част от договора - какво не се покрива. 

 

image.png.c091937d6aad6a4438f980db06891933.png

 

image.png.b27fc988c227fce9437e89d818ef7322.png

image.png.27e33e6757af0c6c5409b15bab18367a.png

 

Така че не е ясно какво е било написано във вашия договор. Добре е да се чете преди да се направят разходи или да се звънне до застрахователната компания...

Връзка към мнение
На 11.07.2019 г. в 11:21, automax7 каза:

Организирах екскурзия до Холандия(Празник на лалетата) и Канада(Торонто и Ниагарски водопади) за 4 човека.Две в едно , пък и билета от там по-евтин до Торонто и полета около 7 часа. Купих си самолетни билети за 28.04.2019 и 5.05.2019г от Jet airways (индийците) билети Амстердам - Торонто -Амстердам - най-добра цена и запазени места, 4 месеца преди полета - декември 2018г. Те пък взеха ,че анулираха полета 16 дена преди датата(т.е. не може да искам обезщетение ,защото е повече от две седмици).Наложи се да купувам нови на двойна цена (билетите поскъпват с намаляне на времето до полета. Върнаха ми след около месец 

парите(намалени с около 15%).

 

Та става дума за World Nomads . Имах застраховка при тях (максималната)- по около 100 лв на човек излиза. Преди време прочетох във форума, че някои се застраховат при тях за по-сигурно. Аз  5 пъти се застраховах (съответно и хората около мен ) при тях при пътувания до по-далечни дестинации. Но до този случай не ми се беше налагало да ги търся.

 

Ами "0"(нула). Отговорът беше търсете Jet airways за обезщетения. Ние не покриваме такива случаи!

Аз повече НЯМА да се застраховам при тях! Вие сами си решавайте.

Между другото вижте какво пишат за тях TripAdvisor(съжалявам, че прочетох мненията за World Nomads след като ми обясниха да си гледам работата).

 "МАГЕЛАНЦИ" ми помогна да отида до много места , затова пиша във форума.

 

Сега разгледах в Номадите, че аз също много пъти ги ползвам.

Първо, те плащат за проблеми по време на застраховката. Ако полетът закъсненее , повече от 12 часа, ако си изпуснеш връзката и пр.

Наистина, нямат нищо общо с това, че 16 дни преди началната дата са ти сменили/канселирали полета.

Трябва хубаво да се чете наред полицата.

Сега погледнах и застраховката “ Отмяна на пътуване” - твоя случай и тя не го покрива.

 

 

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Виждам няколко мнения по въпроса! Но на никого не се е налагало да ползва услугите! Затова ви дадох сайт с мненията на ползвали услугите на World Nomads, нарича се TripAdvisor. Аз да речем лъжа! Повече няма да пиша на тази тема! 

Всичко добро на пътешествениците пожелавам! 

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Здравейте,

нещо не се ориентирах за следния случай. Примерно-купувам билети за самолет за след 7-8 месеца чрез посредник.Трябва да направя застрохавката"Отмяна на полет" в деня на резервацията. При невъзможност за пътуване,предполагам трябва всички документи да ги изпратя на посредника или как се процедира за да ми уважат причината ?

 

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 1 час, neuromancer каза:

На застрахователя трябва да изпратиш документите, той преценява и ти плаща.

Армеец не плаща отмяна, поради Covid 19. Ако бях излъгала, че съм болна, може би щеше да плати. Ама аз - честност до глупост! Признах си, че са ми отменени полетите. Нищо не платиха при застраховани билети, нощувки, круиз за над 3000 лв. 

Така, че помисли дали и при кого да правиш застраховка.

преди 2 часа, Бате Иво каза:

Здравейте,

нещо не се ориентирах за следния случай. Примерно-купувам билети за самолет за след 7-8 месеца чрез посредник.Трябва да направя застрохавката"Отмяна на полет" 

До 5 дни след закупуване на билет, нощувки, тур.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.