Прескочи до съдържание

Застраховка при пътуване в чужбина


Препоръчани мнения

А твоят случай е за тази тема:

http://magelanci.com/topic/299-%D0%B8%D0%BC%D0%B0-%D0%BB%D0%B8-%D0%B8%D0%B4%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D0%B2-%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%B0/

 

Съжалявам, но не мога да се примиря с такова поведение. 

 

Пренесете дискусията на лични или си пуснете нова тема, но нито в нея, нито в тази няма да бъдат толерирани повече лични нападки.

 

До колко е важно здравословното състояние при, което да летим е отделна тема, заслужава си дискусията, но няма общо със застраховките. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Надявам се, че на илиан му минава през акъла, че човек може да е болен и да не е заразен... И че това го преценява лекар, не форумския интелект.

махам се, че се ядосах... досега никой не ме е пращал при идиотите.

Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Друг нюанс е, ако искаш да имаш гъвкавост в плана, примерно да обърнеш посоката на пътуването и т.н. Но да, вадиш калкулатора, правиш сметката и преценяваш и аз при толкова голяма разлика предплатен/възможност за отмяна със сигурност бих избрал предплатения :)

Георги, би ли споделил тази агенция World nomads ако си я ползвал включва ли отмяна на пътуването?

А защо е добре да има такава ще споделя. Преди година и половина подготвях пътуване за Куба. Рових по сайтове и самолетни компании докато намерих сгодна цена в пакет от Лондон - полет - 3 хотела пр. пр. Това естествено се случва 5, 6 и повече месеци преди датата. Платих предварително, издирих полетите до Лондон и обратно, букнах  добавих тренспорти и пр. Сумата стигна 8 хиляди лева. за трима за 16 дни. 

Но съдбата... моят тъст се разболя тежко, в болница, една, втора, трета. Лошо тежко , на смъртно легло. Нямахме никакви възможности. Той искаше да пътуваме, но това беше невъзможно, да тръпне всеки ден за обаждане, да не знаем дали ще го заварим. И така пропадна. Всичко  Само Българиа Еър ми върнаха летищните такси и два билета за влак в Англия. 8000 лева изгоряха. Така че за далечни дати и ако има възрастни родители особено, това е много нужно.

 

Поздрави

Връзка към мнение

Включва, всички застраховки за пътуване мисля, че малко или много включват тоя елемент. Сега, какво точно е покрито, ще трябва да се чете...

 

2013-10-23_09-28-08.png

 

Отвори сайта, направи примерно запитване и виж тия линкове какви детайли ще изкарат. Те имат два плана - по-евтин и по-скъп.

Връзка към мнение

Благодаря, точно така и аз го прочетох това. Ама рекох да видя има ли някой реално ползвал. Иначе в Бг варианта е само Армеец

Връзка към мнение
  • 3 години по-късно ...

Ще използвам случая за да споделя малко опит със застраховката за пътуване в чужбина.

 

Един от големите ми кошмари винаги е бил да ми се наложи да ползвам медицинска помощ в чужбина. Е, случи се. При пътуване до Белгия развих остър отит на лявото ухо. Болката беше много силна, особено при кацането със самолета (явно от промяната във височината и налягането). Не ми се искаше да опирам до застраховката, но по едно време си загубих слуха, а и ме болеше сериозно, така че звъннах на асистанс компанията (в случая Corris България). 

Процедурата беше следната: след като изложих набързо ситуацията пред дежурния в кол центъра ми бе казано, че им трябва около час да ми проверят полицата и да намерят варианти за действие. След изтичането на един час те се свързаха с мен и ми предложиха два варианта -  по-късно вечерта да ми изпратят доктор в хотелската стая, който да ме прегледа на място (без да плащам каквото и да било) или да ми препоръчат клиника в Брюксел, където да отида, да заплатя прегледа и после да си търся парите от застрахователната компания. В крайна сметка избрах да изчакам и да ми изпратят лекар.

Лекарят пристигна със сериозно закъснение, даже се бях отказал да го чакам. В крайна сметка, коло 2 часа след определения за визитацията час, на вратата ми се появи доктор Нгуен - младо виатнамче, с вид и облекло на майтор зидар, който току що слиза от скелето на някой строеж. Поне говореше добър английски и бе внимателен. Прегледа ме, изписа ми една сюрия лекарства и ме остави да спя. 

На другата сутрин купих лекарствата и бях надлежно вкаран в белгийските медицински регистри - оказа се, че при пазаруване в белгийските аптеки ти взимат личната карта и ти записват и майчиното мляко в някакъв онлайн регистър (възможно е да е било и понеже сред лекарствата имаше и обезболяващо). Прибраха ми и рецептата понеже "така трябва", но пък ми издадоха касова бележка, на която бе изписано името на доктора, лицензионния му номер, моето име, сумата, лекарства и тн. Само да вметна - лекарствата бяха около 3 пъти по-скъпи от еквивалентите им в България. 

В крайна сметка отитът отшумя, а след като се върнах подадох иск пред застрахователната компания (Уника България) за сумата от лекарствата, който в крайна сметка бе уважен.

Написах всичко това само за да илюстрирам, че при мен системата със застраховката сработи. :) И все пак дано не ви се налага да си ползвате застраховките при пътуване в чужбина. 

Редактирано от tonik
  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте. Нямам време да прочета темата и се извинявам ако има такава информация, но някой ползвал ли е медицинската си застраховка по кредитната карта и има ли нещо специално, което трябва да знам извън общите им условия? Навехнах/счупих си глезена в Порто и трябва да отида в болница. Благодаря.

Връзка към мнение
преди 59 минути , eloena каза:

Здравейте. Нямам време да прочета темата и се извинявам ако има такава информация, но някой ползвал ли е медицинската си застраховка по кредитната карта и има ли нещо специално, което трябва да знам извън общите им условия? Навехнах/счупих си глезена в Порто и трябва да отида в болница. Благодаря.

Не си казала за коя КК говориш, а вероятно застраховките на всички карти не са еднакви. Ако става дума за Diners, застраховката там е от Generali, а ето какво пише на сайта им:

 

Цитат

КОГАТО НАСТЪПИ ЗАСТРАХОВАТЕЛНО СЪБИТИЕ

При настъпването на застрахователно събитие по Основно покритие, застрахованият, негов близък, негов довереник или медицинско лице следва да се свърже незабавно, при първа възможност с асистиращата компания на посочените в полицата телефони, и да предаде на същата цялата необходима медицинска и финансова информация и документи, които бъдат поискани, както и да спазва стриктно получените от асистиращата компания инструкции.

В случай, че не можете директно да осъществите контакт с асистиращата компания – EUROPE ASSISTANCE HUNGARY, свържете се със служител от Център за обслужване на клиенти на Дженерали Застраховане АД, който ще ви помогне. При желание, всеки клиент може сам да заплати направените медицински разноски в чужбина, след което да предяви претенцията си за обезщетение в ЦУ на Дженерали Застраховане АД след завръщането си в България. Важно е да се знае, че клиентът трябва да събере и запази оригиналите на всички медицински и финансови документи издадени във връзка със застрахователното събитие. Това се прави с цел документите да бъдат приложени към претенцията на клиента към Дженерали Застраховане АД.
Претенциите се разглеждат в сроковете и в съответствие с Общите Условия на застраховка Помощ при пътуване в чужбина.

Ето телефоните за връзка с Асистанс компанията, които имам запаметени в телефона: +359 2 926 7100 и +36 1 465 3616

 

Съжалявам за случилото ти се. Дано не е счупен, а само навехнат!

Редактирано от chandni
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, eloena каза:

Здравейте. Нямам време да прочета темата и се извинявам ако има такава информация, но някой ползвал ли е медицинската си застраховка по кредитната карта и има ли нещо специално, което трябва да знам извън общите им условия? Навехнах/счупих си глезена в Порто и трябва да отида в болница. Благодаря.

Елоена, ако имаш Европейска здравна карта и тя ще свърши работа.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 14 минути , mililia каза:

Елоена, ако имаш Европейска здравна карта и тя ще свърши работа.

Моят опит с  Европейската здравна карта:

Имах съмнение за ухапване от кърлеж в Ментон. Отидох в спешната помощ. Записаха ми данните от Европейската здравна карта и от личната карта. Обработиха мястото, като ме успокоиха, че зачервяването е от тресчица, а не от кърлеж. През деня се бяхме провирали през шубраци на крепостта във Вентимиля, така че беше възможно.

Не ми поискаха пари. След месец получих на софийския си адрес сметката от 65 евро и данни къде да се преведат парите.  Заплатиха я мои приятели от Париж с чек, а тук им дадох евро. От здравната каса ми платиха около 70 лв., останалото било самоучастие. В някои европейски страни имало процент на самоучастие дори и да имаш Европейска здравна карта.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 7 минути , Дани Магелани каза:

Моят опит с  Европейската здравна карта:

Имах съмнение за ухапване от кърлеж в Ментон. Отидох в спешната помощ. Записаха ми данните от Европейската здравна карта и от личната карта. Обработиха мястото, като ме успокоиха, че зачервяването е от тресчица, а не от кърлеж. През деня се бяхме провирали през шубраци на крепостта във Вентимиля, така че беше възможно.

Не ми поискаха пари. След месец получих на софийския си адрес сметката от 65 евро и данни къде да се преведат парите.  Заплатиха я мои приятели от Париж с чек, а тук им дадох евро. От здравната каса ми платиха около 70 лв., останалото било самоучастие. В някои европейски страни имало процент на самоучастие дори и да имаш Европейска здравна карта.

Дани, за самоучастието със сигурност не може да е така. Трябва обаче да разпитам специалистите. Има значение обаче дали помощта, която се оказва е спешна или неотложна. Счупен крак със сигурност е спешна помощ, ухапване от кърлеж обаче не е. Та може би и това да е имало значение при теб.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 50 минути , Дани Магелани каза:

Моят опит с  Европейската здравна карта:

Имах съмнение за ухапване от кърлеж в Ментон. Отидох в спешната помощ. Записаха ми данните от Европейската здравна карта и от личната карта. Обработиха мястото, като ме успокоиха, че зачервяването е от тресчица, а не от кърлеж. През деня се бяхме провирали през шубраци на крепостта във Вентимиля, така че беше възможно.

Не ми поискаха пари. След месец получих на софийския си адрес сметката от 65 евро и данни къде да се преведат парите.  Заплатиха я мои приятели от Париж с чек, а тук им дадох евро. От здравната каса ми платиха около 70 лв., останалото било самоучастие. В някои европейски страни имало процент на самоучастие дори и да имаш Европейска здравна карта.

По тази причина, винаги и за Европа си правя застраховка.

Щото, като нищо можеше да ти пратят сметка не за 65, ами - за 365 евро и пост фактум, не можеш нищо да направиш. А пък, нашата ЗОК е ясна.:(

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ето как се развиха нещата при мен. Обадих се предварително на застрахователя, каза ми да отивам в болница и да събирам всички документи, рецепти, фактури и т.н. Когато се върна, да подам заявка и случаят ми ще бъде разгледан. Отидох, приеха ме в спешното, направиха ми снимка, преглед, оказа се, че не е счупен. Взеха ми 19.10 евро и реших, да не се занимавам със застраховки, така, че не поисках документи. Дано не ме сюрпризират и мен с друга сума след известно време. 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 7 часа, eloena каза:

Ето как се развиха нещата при мен. Обадих се предварително на застрахователя, каза ми да отивам в болница и да събирам всички документи, рецепти, фактури и т.н. Когато се върна, да подам заявка и случаят ми ще бъде разгледан. Отидох, приеха ме в спешното, направиха ми снимка, преглед, оказа се, че не е счупен. Взеха ми 19.10 евро и реших, да не се занимавам със застраховки, така, че не поисках документи. Дано не ме сюрпризират и мен с друга сума след известно време. 

Браво, имала си късмет, да няма счупено!

А ти за кой застраховател говориш? По някоя кредитна карта ли?

Връзка към мнение
17 hours ago, AlexandraKo said:

Браво, имала си късмет, да няма счупено!

А ти за кой застраховател говориш? По някоя кредитна карта ли?

Да. По кредитна карта Мастър карт на ПИБ.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте, днес щерката(още от първия ден) паднала по стълбите и си изкълчила крака. Викнали лекар, предписал лекарство. От администрацията купили лекарството и шина, дала е здравната европейска карта. Казали и че трябва да се плати там и после ще и върнат парите тук. От администрацията и казали, че утре ще се оправят с парите, които не разбрах дали са само за лекарството и шината или и за прегледа и колко са. Не знам и дали са запазили касови бележки и т.н. Лекарствата поемат ли се от здравната каса. Каква е процедурата и какви документи трябва да иска и да пази. Говорих със здравната каса преди да тръгне и ми казаха, че няма нужда от допълнителна застраховка щом е в ЕС.

Редактирано от EliDion
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 36 минути , EliDion каза:

Здравейте, днес щерката(още от първия ден) паднала по стълбите и си изкълчила крака. Викнали лекар, предписал лекарство. От администрацията купили лекарството и шина, дала е здравната европейска карта. Казали и че трябва да се плати там и после ще и върнат парите тук. От администрацията и казали, че утре ще се оправят с парите, които не разбрах дали са само за лекарството и шината или и за прегледа и колко са. Не знам и дали са запазили касови бележки и т.н. Лекарствата поемат ли се от здравната каса. Каква е процедурата и какви документи трябва да иска и да пази. Говорих със здравната каса преди да тръгне и ми казаха, че няма нужда от допълнителна застраховка щом е в ЕС.

Аз занесох само фактурата. Изплатиха ми част от сумата. Останалото било самоучастие. Във формуляра, доколкото си спомням, имаше опции дали да се плати по цени на френската или на българската здравна каса. Написах френската. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Нашата сага за сега в евро е - 57 евро за лекар и 29 за шина и лекарство, което се оказало парацетамол. Помолих приятелка да пита приятелка от здравната каса, казали и като се върне евентуално в срок от 3 месеца, ако се прецени, че документите са изрядни и лечението е било на спешен случай ще ги възстановят. Лекарят там и дал някакви документи. Казах и да пази всичко. Не са я завели в спешен център, а са извикали лекар - на документа пишело, че е от някаква болница - какво и що подробности не знам. Та това е. Ще знам за напред винаги здравна застраховка.

Връзка към мнение
преди 2 часа, EliDion каза:

Ще знам за напред винаги здравна застраховка.

Явно зависи от приемащата страна. Моят син вече три пълни години е студент в Холандия и ползва единствено ЕЗОК. Преди две години падна и му се е наложило да вика бърза помощ. Дошли са и са го закарали в болница. Там са прегледали обстойно дали няма счупване на крака, сложили са му някаква шина, дали патерици за придвижване и предписали обезболяващи лекарства. Платил е само за лекарствата и някаква потребителска такса, мисля в порядъка на десетина евро беше, които въобще не съм си правил труда да възстановявам в България. Година по-късно беше получил съобщение от холандския еквивалент на НОИ с искане за информация дали получава облагаеми доходи. Предполагам това е било свързано с болничната услуга иначе няма основателна причина за подобно съобщение. Подаде някаква декларация, че е студент и не получава доходи от трудова дейност и това беше. С две думи, поне за Холандия, ЕЗОК е абсолютно достатъчно условие за получаване на безплатна спешна медицинска помощ...

Редактирано от Duke
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И аз имах такава информация преди да тръгнем и затова не направих застраховка. Ситуацията е идентична. Но лекар е дошъл на място огледал е крака и е поставил диагноза - срещу 57евро. Дали са и патерици, не знам от къде е как и шина, която предполагам е купена с рецептата, защото за парацетамол 29 евро ми се виждат доста. Повече съм ядосана защото въпреки че изрично говорихме с отговорно лице от местната здравна каса преди да тръгнем никой не каза, че се процедира по този начин, за да знам и да и дам повечко пари за всеки случай. Добре, че има дебитна карта. А ако нямаше? Дете е все пак.

Някой има ли представа дали мога да и направя застраховка като я няма за останалия престой?

Връзка към мнение

Аз съм ползвала застраховки 2 пъти ( за съжаление) и се надявам никога повече. :) 

 

 Единият ми случай е в Мюнхен -появи ми се силно зачервяване във външния край на очите. Нищо не съм плащала. Отидох в тъй известната и реномирана Augenklinik и зачаках на хода на спешното. Макар че моят случай не беше спешен, защото беше от 1 седмица вече, без болка или сърбеж. Но естествено ВИЕ ВИНАГИ ТРЯБВА ДА КАЗВАТЕ, ЧЕ Е СПЕШНО! Случило се е вчера! В зависимост какво е - ако е изкълчване на крак например - казвате, че и боли, много боли и т.н. Иначе няма да ви прегледат както трябва.  Става дума за ЕЗОК. 

  Та гледаха ме къде ли не, какво ли не, та скенери, та специални изследвания. Накрая ме качиха на 3-тия етаж при най-великия им професор там. Почнаха да ми говорят за неща като тумор, искали да вземат биопсия... Да бе, да. Аз все едно не ги знам как точат там каси - повече от БГ. В Германия всяка 2-ра извършена операция е ненужна, но те ги правят, за да крадат. Както и тук. Добре, че това ми беше известно. А и е доста широко коментирано и там. 

  След няколко седмици си се прибрах в България и отидох на лекар тук. Частен, едва се взима час от днес за след 4 седмици. Жената ми зададе точно 3 въпроса и ми каза: " Това моето момиче ти е от операцията като дете, имуннен отговор на алерген, от полена ти е станало зачервяването ( тъй като аз живеех в много дива местност), може би ще ти се случва от време на време." Даде ми едни капки и след 2 седмици мина.  В Германия също ми дадоха капки - безплатно - но не подействаха. 

 

 Вторият случай е в Бали. Качих се на скутерче, още преди да тръгна дори - паднах ( уж не сериозно), но на втория ден раната се възпали и загноя. Тогава имах Застраховка помощ при пътуване в чужбина на Армеец. Звъннах им, за 2 часа ми намериха клиника, а там бяха много добри, отличен английски, бяхме предимно бяли клиенти, европейци, доста имаше паднали от моторчета. Лекуваха ме 1 седмица - ваксина против тетанус, дадоха ми антибиотичен крем и всеки ден ходех да сменят превръзката. Не съм платила и стотинка.

 

Много важно е ако ви се случи и не сте извикали полиция, нямате протокол за произшествието, нямате книжка, ако се ограбен и нямате протокол от полицията и т.н. - по телефона да попромените и разкажете историята леко различно - например паднали сте от колело, не от мотор, никой не ви е блъснал и т.н., иначе нищо няма да ви изплатят. 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
On 4/11/2013 at 4:24 PM, neuromancer said:

Аз сега ще пробвам как работи застраховката на World nomads. Като приключи всичко ще репортна тука и ще държа Георги отговорен, защото заради неговата статия се застраховах там  :) .

Иначе по условия на хартия предпочитам World escapade, ама пусто не можах да си избера Бразилия като изходна точка (пък аз там живея сега). Като имам свободно време ще им пиша да си оправят сайта, ако е грешка.

Искам да попитам - къде се сключва и условията?

 И на кой му се е случвало събитие - да разкаже как са процедурали, моля!

Връзка към мнение

World nomads се сключва онлайн. www.worldnomads.com Условията съм ги забравил, ама ги пише там. Иначе почти ги ползвахме, звъннах им да питам какво да правя, т.е. те ли ще ми предлагат доктор или аз да търся, те казаха да отида където намеря и да им пратя сметката. Само че си отвисяхме в Токуда в София и си тръгнахме без да свършим работа.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 16 часа, EliDion каза:

 

Някой има ли представа дали мога да и направя застраховка като я няма за останалия престой?

Можеш да направиш он лайн в  Generali   "Помощ при пътуване", като впишеш нейните данни. Има и допълнителни опции, които е хубаво да се включат като отмяна или закъснение на полет и др. Застраховката е валидна от следващия ден. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Направих в ДЗИ. Изпратих и полицата по мейла. После видях в SDI, че в Дженерали е по—евтина, но майната му. Надявам се да не се налага да я използва, но поне съм по—спокойна. На себе си ще направя в дженерали като тръгна. Това, което в последствие ми направи впечатление е, че телефона, на който трябва да се обади е 0700..., тоест платен, което ми се видя не добре измислено. При дженерали пише, 0800—безплатен

Dani, трябва ли да се обади на тел преди да отиде в болница или първо отива и после в рамките на 3  дни се обажда. Казаха ми,че ако и искат пари да се обади и да даде лекаря да говори с тях. Ако не, в рамките на 3 дни да уведоми.

Редактирано от EliDion
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.