Прескочи до съдържание

Колко време преди полет сме на летището?


Препоръчани мнения

Тези дни, докато си правех планове, програма и графици за предстоящо пътуване и при положение, че ще кацам/излитам за първи път от определени летища си помислих, че може би ще е полезно в една тема тук да се споделя колко време преди часа на полета се явяваме на определено летище.

Така някой, но когото предстои за първи път да ползва някое летище, ще може да погледне каква е  практиката на по-опитните пътешественици.

Ясно е, че авиокомпаниите и летищата дават свои препоръки по въпроса, ясно е също, че сме различни като поведение и някои предпочитат да се застраховат с повече аванс от време за да са спокойни, а други пък не обичат да висят излишно на летището, но все пак нека който иска да споделя.

 

Например:

 

София (SOF), Т1, само със салонен багаж - 1:15

 

Мадрид - Барахас (MAD), Т1, само със салонен багаж - 1:45

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

Два часа-това е времето,което се старая да спазвам всеки път.Напълно са достатъчни и за чекиране и за разглеждане на магазини и за разходка из терминалите на летищата.Това е мое мнение и не ангажирам никой с него.Ако човек се чувства несигурен естествено,че ще си отпусне повече време.

Интересно е при военните полети,който са без разписания за кацане и излитане.След като се мине проверката на багажа се сяда в залата за чакащи на летището и започваш да........правиш каквото си искаш  :) .Може самолета да дойде след 20 минути,ама може и след 20 часа,все пак войната разписание не спазва,  ;)

П.П.Представете си проверка на полет с военни.През скенера минават личен багаж,автомати,картечници,РПГ-та и какво ли още не и хората минавайки не им събуват обувките и не им махат коланите.  :)  :)  :)

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Да ви кажа какво се случи вчера на летището в Пунта Кана. Изпращах си гостите, които пътуваха с Еър Франс, двупосочени билети. Аз съм купила билетите още през февруари. Както каза Красен, спазвам правилото 2 часа по-рано. Та, там сме точно 2 часа по-рано, редим се на опашката, последни сме, идва нашият ред и ни казват "Изчакайте!". Остават около 15 минути до затваряне на чекин ин. Забелязваме около 20-ина нервни още около нас. Слагат на куфарите жълти бележки Stand by. Тичат служителите напред-назад, върти се фразата "Flight full", звънят телефони. Питаме многократно, отговорът е "Няма места, правим всичко възможно, но не гарантираме". И така до 15 минути преди полета. Е, качиха ги, но беше голямо притеснение, хората са на работа в петък. Така и не разбрахме как се е получило това недоразумение, но мисля, че другия път ще съм там по-рано.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Iva_a, мой познат има подобен случай с Еър Франс, но на летищетп в Аман. Билетите са били купени месеци предварително, той е бил на летището час и половина по-рано, но за него и още 7-8 пътника места е нямало. Обяснението е било, че самолетът вече е пълен. Изглежда понякога броят на билетите, които продават е по-голям от реалния брой налични места за полети. Не знам дали това е обичана практика или го прилагат само за определени дестинации.

В крана сметка са му дали билети за следващия възможен полет (с друга авиокомпания) до желаната дестинация и ваучер за 400 евро при закупуване на следващ билет с Еър Франс.

 

Иначе по темата, ако съм само с ръчен багаж и съм се чекирала онлайн, съм там около час преди полета. Ако е нямало опция за онлайн чекиране или имам багаж, отивам два часа по-рано (при непознато летище) или 90 минути по-рано (при познато летище). Но винаги след това се е налагало да чакам и да се мотая безцелно.

Само аз ли не съм фен на магазините на летищата? Цените винаги ми се струват, че са с големи надценки.

Редактирано от Masmiya
Връзка към мнение

Iva_a, мой познат има подобен случай с Еър Франс, но на летищетп в Аман. Билетите са били купени месеци предварително, той е бил на летището час и половина по-рано, но за него и още 7-8 пътника места е нямало. Обяснението е било, че самолетът вече е пълен. Изглежда понякога броят на билетите, които продават е по-голям от реалния брой налични места за полети. Не знам дали това е обичана практика или го прилагат само за определени дестинации.

В крана сметка са му дали билети за следващия възможен полет (с друга авиокомпания) до желаната дестинация и ваучер за 400 евро при закупуване на следващ билет с Еър Франс.

 

Абсолютно нормална процедура, това да са продадени повече билети от места и последвалата компенсация :) 

 

Иначе много зависи от летище до летище. На софийското и амстердамското им знам тертипа и си ходя между час и час и половина най-много преди полета. Но за чуждо винаги се целя поне в два часа, особено ако транспорта е с автобус и може да бъде повлиян от задръствания или ако летището е голям световен хъб, пък ако има и интернет да се забавлявам на място може и още по-рано да отида. Може да изглеждат малко досадни тия предупреждения за два часа по-рано, но вършат работа, във Вашингтон последния път буфера ми беше изяден почти до крайност, щото нещо обърках сметките със часовете :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не забравяйте Тел Авив, където трябва да си 3ч предварително. Ако изпуснеш полета си е за твоя сметка. (Обсъждали сме го вече в темата за Израел, мисля)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Винаги тайно съм се надявал да стана част от Overbooking, но досега никога не ми се е случвало. Даже съм казвал на служителите на чекин (по съвет на Георги) в повече ми благодарят и ми казват, че няма нужда за този полет. Но в Барселона един път единствен, една служителка която не знаеше английски като и казах ме погледна така, че чак ми стана неудобно.

 

Колкото до часовете, винаги минимум два часа! На мен лично си ми е много интересно на летищата, снимам си, гледам си...Магазини задължително ги посещавам! 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Обикновено 2 часа преди полета съм на летището. Обичам да ми е спокойно, а винаги има какво да се прави на едно летище според мен. :) Аз обикновено си засядам пред гейта и си чета някоя книга, не съм фенка на магазините. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

От летищата, които си ги знам, например София - към час и нещо, не повече от 1.5. И без това има да вися сума време по прекачванията, писнало ми е от летища, а Софийското е рядко пусто и безинтересно и без това.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Много зависи от летището, а също и дали пътувам с чекиран багаж или не. Например на софийското летище (ако съм без багаж) отивам максимум 45 минути преди полета и обикновено пак вися известно време.

На по-големите летища гледам да съм там около 2 часа преди полета.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз пък съм от редовно закъсняващите - хващал съм тръгващ влак, гонил съм междуградски автобус по Мария Луиза, веднъж в Истанбул звънях на автогарата да моля да ме изчака последния автобус за София, чувал съм си името по уредбата на софийското летище. Въпреки че веднъж в Ел Прат буквално влетяхме в последната секунда, защото две спътнички се мотаха във фрий шопа за парфюми на промоция...  За щастие досега се съм се измъквал "сух"  :lol:.

 

Тъй като най-мразя опашката за чекиране на чуждите летища обикновенно гледам да съм или 3 часа предварително и да се замъкна в някое кафе или лаундж с изглед към пистата или в последния момент, когато опашката е намаляла значително - това особено при полети с Уиз, които имат само по 1 или 2 гишета за чекин и се извива дълга опашка, отварят се куфари да се вади свръхбагаж и други подобни процедурни операции

 

Личният ми рекорд за късно пристигане на летището (SOF) е 15 минути за вътрешен полет и 40 минути за международен - чекина тъкмо беше приключил, даже звъняха по телефона някъде да питат дали може да ми качат багажа  :biggrin:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

При мен е традиция да пристигам винаги в последния момент, макар да не го правя нарочно. Един единствен път пристигнах навреме за един влак в Германия обаче там приятелката беше преместила часовниците половин час напред без да ми каже иначе пак щеше да е в последния момент. 

Връзка към мнение

А така де, че много заспала стана тая тема, само някви хора гледат да са винаги супер предварително, трябва да си има авантюристи :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А така де, че много заспала стана тая тема, само някви хора гледат да са винаги супер предварително, трябва да си има авантюристи :)

Ти просто се шегуваш :lol:

Щом е летище, може и цял ден предварително :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз по принцип закъснявам винаги и навсякъде, независимо от повода, но за полет обикновено съм на летището 2 часа преди това. Ами така де - работата ще почака, хората също, ама самолетът надали :) !

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.