Прескочи до съдържание

Навигации за мобилен телефон - опит за категоризация и разяснения


Препоръчани мнения

Aз да изкажа специални благодарности на Фичо за Maps.Me

Свърши ми чудесна работа в Аржентина и Бразилия !!!

Редактирано от stenk
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте, намерих форума и темата и изчетох всичко с интерес. Първо искам да благодаря на Георги, че я е създал и за многото полезна информация, която ми изясни доста неща, като дебело подчертавам , че не съм специалист и някои неща все още са ми неясни и затова моля по.запознатите за отговор.

Първо да попитам за google maps, доколкото аз виждам това е програма с карти, която може да ти изчисли и покаже съответен маршрут, но има ли и другите функции на gps навигационните програми, като гласови команди завой по завой и т. н., аз поне не откривам това.

Аз съм с Нокиа и имам here drive +, не съм го пробвал извън България, наистина ли е така , както пише Георги, че е безплатно само за България, а за другите държави е платено.

За първи път от тук разбирам , че го има за андроид , наскоро си купих таблет с андроид, дали мога да си го кача на него и да го ползвам офлайн, както на телефона. Това ли е по-добрия вариант или MapFactor , която също е офлайн и безплатна , но няма гласова на български, която разбрах, че може да се добави с TTS voice engine за български език. Не, че ми е проблем да са и на английски, но все пак за другите пътуващи е добре и на бълг. език.

Освен това искам да попитам, може ли човек да има повече от една качена навигационна програма на таблета и да използва , която реши в даден момент, няма ли това да създаде някакви проблеми и за всяка програма отделно ли трябва да се свалят карти.

Другото, което ми прави впечатление е, че за някои програми за плащане на официалния лиценз като sygic пише, че е lifetime, което според мен означава поддръжка и обновяване без ограничения и времеви лимити, за други като Route66 пише нещо като, че за 2 г. имаш осигурена поддръжка и актуализации и след това продължаваш да го ползваш, но само с това, което имаш до момента, което не ми е много ясно.

Като обобщение, предстои ми пътуване из Европа, на тел. имам here drive +, мисля на таблета също да си го кача, след като прочетох тук , че вече има за андроид и освен това да си кача примерно и MapFactor, какво бихте ме посъветвали. И къде е по-добре да се инсталират на вътрешната памет или на допълнителната карта памет.

Благодаря предварително и се извинявам за многото писане и въпроси.

Връзка към мнение

Първо да попитам за google maps, доколкото аз виждам това е програма с карти, която може да ти изчисли и покаже съответен маршрут, но има ли и другите функции на gps навигационните програми, като гласови команди завой по завой и т. н., аз поне не откривам това.

 

Има ги, и гласовите команди завой по завой и гласово задаване на дестинация... стига да си вързан към интернет!

 

Аз съм с Нокиа и имам here drive +, не съм го пробвал извън България, наистина ли е така , както пише Георги, че е безплатно само за България, а за другите държави е платено.

 

Доста отдавна съм го писал това и сигурно е базирано на нещо, което съм изровил отнякъде. Сега не помня. Аз си инсталирах нокиата на android телефон и нямам проблем да си тегля карти отвсякъде, така че подозирам, че вече няма плащане, а всичко си е безплатно от-до. 

 

За първи път от тук разбирам , че го има за андроид , наскоро си купих таблет с андроид, дали мога да си го кача на него и да го ползвам офлайн, както на телефона. Това ли е по-добрия вариант или MapFactor , която също е офлайн и безплатна , но няма гласова на български, която разбрах, че може да се добави с TTS voice engine за български език. Не, че ми е проблем да са и на английски, но все пак за другите пътуващи е добре и на бълг. език.

Освен това искам да попитам, може ли човек да има повече от една качена навигационна програма на таблета и да използва , която реши в даден момент, няма ли това да създаде някакви проблеми и за всяка програма отделно ли трябва да се свалят карти.

 

Нямаш проблем да имаш повече от една навигация, даже е препоръчително! Сложи си една с openstreetmaps (като mapfactor), сложи си и нокиата. Ако някоя се оплете в един район, то другата сигурно ще се справи. Mapfactor-а не е добър по търсене по адрес, имай предвид, с кръстовища се справя по-добре.

 

Картите се свалят отделно за всяка програма, т.е. добре е да имаш повечко свободно място на таблета. 

 

Другото, което ми прави впечатление е, че за някои програми за плащане на официалния лиценз като sygic пише, че е lifetime, което според мен означава поддръжка и обновяване без ограничения и времеви лимити, за други като Route66 пише нещо като, че за 2 г. имаш осигурена поддръжка и актуализации и след това продължаваш да го ползваш, но само с това, което имаш до момента, което не ми е много ясно.

 

Правилно си го разбрал според мен. Sygic-а ще те обновява завинаги, докато обновленията на route 66 ще спрат след две години. Така няма да можеш да получиш магистрала Хемус някой ден като я завършат :)

 

Като обобщение, предстои ми пътуване из Европа, на тел. имам here drive +, мисля на таблета също да си го кача, след като прочетох тук , че вече има за андроид и освен това да си кача примерно и MapFactor, какво бихте ме посъветвали. И къде е по-добре да се инсталират на вътрешната памет или на допълнителната карта памет.

Благодаря предварително и се извинявам за многото писане и въпроси.

 

Според мен идеално си го измислил с комбинацията между Нокия и Мапфактор. Няма значение къде ще ги инсталираш, дали на вътрешната или външната. 

 

Помисли и за гугълския вариант, има най-добрата търсачка, само ти трябва интернет, а роуминга в ЕС вече не е безкрайно скъп. Мтел имат супер предложение за 6лв на ден, ако си към тях.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Доста отдавна съм го писал това и сигурно е базирано на нещо, което съм изровил отнякъде. Сега не помня. Аз си инсталирах нокиата на android телефон и нямам проблем да си тегля карти отвсякъде, така че подозирам, че вече няма плащане, а всичко си е безплатно от-до. 

Така е, безплатни са картите :)

 

Няма значение къде ще ги инсталираш, дали на вътрешната или външната.

Предполагам имаш предвид че няма значение по отношение на това как функционира навигацията.

А иначе според мен е по-добре на външната памет, доколкото картите са сравнително големи файлове и в един момент паметта на усторйството може да се позадръсти и да не остане място за инсталиране на нови приложения, например.

 

Помисли и за гугълския вариант, има най-добрата търсачка, само ти трябва интернет, а роуминга в ЕС вече не е безкрайно скъп. Мтел имат супер предложение за 6лв на ден, ако си към тях.

и ако някъде няма обхват, а това вероятно ще е някое зачукано място, точно където най-много ти трябва навигацията ... :rolleyes:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

и ако някъде няма обхват, а това вероятно ще е някое зачукано място, точно където най-много ти трябва навигацията ... :rolleyes:

 

Тогава помага някой от другите варианти естествено... Аз например в САЩ тръгнах с nokia here, mapfactor и планове да си взема сим карта с дата от летището. Не трябва всички яйца да са в една кошница. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Има ги, и гласовите команди завой по завой и гласово задаване на дестинация... стига да си вързан към интернет!

Аха, ясно, значи е добре да се има по принцип заради добрите карти , а вече по преценка да се ползва или не..

Доста отдавна съм го писал това и сигурно е базирано на нещо, което съм изровил отнякъде. Сега не помня. Аз си инсталирах нокиата на android телефон и нямам проблем да си тегля карти отвсякъде, така че подозирам, че вече няма плащане, а всичко си е безплатно от-до. 

Това е супер, значи си го качвам и на таблета под андроид тъкмо ще ми е по-лесно да го разучавам на по-голям екран , а не на тел. Между другото вчера си го включих на тел. докато се прибрирах от работа с автобуса при изключен нет и си работи без проблеми, само дето дава някакви различни маршрути, но като не се спазят и веднага ги прекалкулира и променя

Нямаш проблем да имаш повече от една навигация, даже е препоръчително! Сложи си една с openstreetmaps (като mapfactor), сложи си и нокиата. Ако някоя се оплете в един район, то другата сигурно ще се справи. Mapfactor-а не е добър по търсене по адрес, имай предвид, с кръстовища се справя по-добре.

 

Картите се свалят отделно за всяка програма, т.е. добре е да имаш повечко свободно място на таблета. 

 

 

Правилно си го разбрал според мен. Sygic-а ще те обновява завинаги, докато обновленията на route 66 ще спрат след две години. Така няма да можеш да получиш магистрала Хемус някой ден като я завършат :)

 

 

Според мен идеално си го измислил с комбинацията между Нокия и Мапфактор. Няма значение къде ще ги инсталираш, дали на вътрешната или външната. 

 

Помисли и за гугълския вариант, има най-добрата търсачка, само ти трябва интернет, а роуминга в ЕС вече не е безкрайно скъп. Мтел имат супер предложение за 6лв на ден, ако си към тях.

Да и аз така реших за повечето място и затова си сложих и допълнителна карта памет.

Не съм към Мтел, към Теленор съм и при моя тарифен план изрично ме предупредиха в чужбина да не го ползвам , защото после мога да бъда изненадан с огромна сметка

Така е, безплатни са картите :)

Благодаря, доста приятно инфо..:)

Предполагам имаш предвид че няма значение по отношение на това как функционира навигацията.

А иначе според мен е по-добре на външната памет, доколкото картите са сравнително големи файлове и в един момент паметта на усторйството може да се позадръсти и да не остане място за инсталиране на нови приложения, например.

 

и ако някъде няма обхват, а това вероятно ще е някое зачукано място, точно където най-много ти трябва навигацията ... :rolleyes:

И аз така реших и затова си качих допълнителна карта памет, добре е , че преди да качва картите пита къде искаш да го направиш дали на вътрешната или външната памет

Връзка към мнение

Благодаря много на Георги и Фичо за отговорите. Да попитам още нещо, четох някъде по-нагоре, че за офлайн навигациите трябва предварително да си си качил POI, някакви любими маршрути и т. н. Това означава ли , че ако не си го направил и , ако вече си на място и си включиш офлайн навигацията няма да ти показва забележителностите, които искаш да видиш и пътя до тях? И към Фичо относно Maps.me. Прочетох , че тази програма е най-добра за пешеходно използване , трябва ли и нея да я имам за тази цел или и другите навигации ще ми свършат същата работа.

Връзка към мнение

 И към Фичо относно Maps.me. Прочетох , че тази програма е най-добра за пешеходно използване , трябва ли и нея да я имам за тази цел или и другите навигации ще ми свършат същата работа.

Ами виж - то е малко субективно - за много продукти различните хора имат различно мнение. ;)

Аз съм споделял моето мнение, че съм много доволен от Maps.me за пешеходни нужди. Мисля, че и други хора са споделяли същото.

Но пък не мога да кажа, че съм пробвал много различни навигации, за да ми е достатъчно представително  мнението. ;)

Може би е добра идея да си го инсталираш и да го тестваш тук, у дома, за да видиш дали на теб лично ти пасва. :)

И в заключение аз процедирам така: когато ще взимаме рент-а-кар си нося стандартна автомобилна навигация Prestigio с IGo, а на телефона и таблета съм си инсталирал Maps.me  и Here. И съответно преди тръгване си проверявам дали съм си свалил картите за съответните страни. (не че и на място не можеш да си го напрваиш, но предпочитам да съм си предварително подготвен)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря много на Георги и Фичо за отговорите. Да попитам още нещо, четох някъде по-нагоре, че за офлайн навигациите трябва предварително да си си качил POI, някакви любими маршрути и т. н. Това означава ли , че ако не си го направил и , ако вече си на място и си включиш офлайн навигацията няма да ти показва забележителностите, които искаш да видиш и пътя до тях? И към Фичо относно Maps.me. Прочетох , че тази програма е най-добра за пешеходно използване , трябва ли и нея да я имам за тази цел или и другите навигации ще ми свършат същата работа.

 

Топ забележителностите ще си ги има и без да инсталираш отделни POI добавки. POI идва от Points of Interest - не са маршрути, а просто интересни места отбелязани на картата. Освен ако нямаш специфичен интерес (например да речем обиколка на планински хижи, където да си търсиш poi пакет с всички хижи) не мисля, че са задължителни. Няма да попречат, но аз поне никога не съм ги инсталирал и винаги съм се справял и без тях :)

 

Това, което аз правя е да си добавя във favorites (любими) ключовите спирки от маршрута ми, още преди да тръгна - хотелите, в които ще спя, евентуално места за хранене, красиви гледки, отделяш малко време и си правиш личен poi пакет по тоя начин :)

Връзка към мнение

Аз съм с Нокиа и имам here drive +, не съм го пробвал извън България, наистина ли е така , както пише Георги, че е безплатно само за България, а за другите държави е платено.

За първи път от тук разбирам , че го има за андроид , наскоро си купих таблет с андроид, дали мога да си го кача на него и да го ползвам офлайн, както на телефона. 

 

Разликата между HERE Drive и Drive+ е че при първата имаш гласова навигация само за страната, от която е СИМ картата в телефона, а при вторта с глобален лиценз. Откакто го пуснаха за всички Windows телефони (не само Nokia) то вече няма значение.

 

При Андроид версията приложението е само HERE и обединява Maps и Drive в едно, но без 3Д опциите/augmented reality и с някои опции по-малко, работи по-бавно и с леко по-различен интерфейс. A и там за да сваляш карти трябва да си правиш регистрация в here.com, за разлика от Windows Phone версията, където ги сваляш директно

Връзка към мнение

Правилно си го разбрал според мен. Sygic-а ще те обновява завинаги, докато обновленията на route 66 ще спрат след две години. Така няма да можеш да получиш магистрала Хемус някой ден като я завършат :)

За Route 66, тъй като ми хареса програмата, менютата, картите и т. н. им писах, че пробния период от 1 м., който са ми дали изтича на 31 май и така няма да има възможност да им изпробвам системата при пътуването ми през юни и най-неочаквано за мен ми отговориха, че ще ми продължат периода за да мога да го ползвам по време на пътуването ми. Това си мисля е пример за добро отношение към клиентите, което не се случва често и за което трябва да бъдат поздравени.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Аз си имам maps.me на телефона. Приложението позволява правене на маршрут от точка А до точка Б в два режима - кола и пеша и дава времето за достигане. Най-хубавото му е, че работи офлайн с GPS координати и е доста точно. Сваляш си картата за страната, която те интересува и си джиткаш. (Ползвах я за пътуването ни в Хонг Конг, Куала Лумпур и Сингапур и нямхме място, което да не открием с помощ на приожението :) )

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Аз си имам maps.me на телефона. Приложението позволява правене на маршрут от точка А до точка Б в два режима - кола и пеша и дава времето за достигане. Най-хубавото му е, че работи офлайн с GPS координати и е доста точно. Сваляш си картата за страната, която те интересува и си джиткаш. (Ползвах я за пътуването ни в Хонг Конг, Куала Лумпур и Сингапур и нямхме място, което да не открием с помощ на приожението :) )

Може ли само да попитам какъв ти е телефона :)

Връзка към мнение

Изтеглих си го аз пак от препоръки във форума, ама много ми тежат картите. Със Самсунг S4 съм. И почва да се мъчи целия телефон като искам да го ползвам, та затова попитах

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Изтеглих си го аз пак от препоръки във форума, ама много ми тежат картите. Със Самсунг S4 съм. И почва да се мъчи целия телефон като искам да го ползвам, та затова попитах

Аз го имах maps.me  и на предишния телефон, и на сегашния телефон - не съм имала проблем и с двата, но са друг модел.

Дано се включи и lisska99, или някой който ползва Самсунг.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Изтеглих си го аз пак от препоръки във форума, ама много ми тежат картите. Със Самсунг S4 съм. И почва да се мъчи целия телефон като искам да го ползвам, та затова попитах

Странно.

Аз съм с някакъв от най-елентарните телефони Samsung, (на който би се смял всеки петокласник :) ) май s-duos е моделът, далеч от S4, но не съм имал проблем с maps.me досега ...

Иначе за картите - нали си задала да ги записва на мемори-картата, защото те си заемат доста памет.

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Лин, и аз съм със Самсунг S4, качените ми карти от Maps Me са около 1 гб, и телефонът въобще не ги усеща. Виж някои от другите приложения дали не му тежат. При мен обикновено има включени едновременно около 30, но си работи нормално. Благодаря на Фичо, че ме подсети да ги прехвърля на картата, че да освободя памет :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Изтеглих си го аз пак от препоръки във форума, ама много ми тежат картите. Със Самсунг S4 съм. И почва да се мъчи целия телефон като искам да го ползвам, та затова попитах

Нямам проблеми с програмата, но както се споменава в мненията по-горе е възможно други приложения да ти товарят телефона и да оставаш с впечатление, че е от мапс.ме. Аз лично от време на време спирам такива приложения и телефона става като булид от Ф1 ;).

Никога не съм имала самсунг и не мога да кажа за този модел телефон как работи с приложението, но самата програмка е доста лека и не трябва да води до забавяне в работата на телефона ти.

Дано да откриеш къде е проблема, защото мапс.ме е доста добра и за мен е в топ 3 на такива приложения, работещи оф-лайн и си заслужава да я имаш под ръка :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Aз си я качвам само когато пътувам и после я трия , да не ми заема място. Моят е без мемори карта само с вградена памет.

Понякога доста трудно зацепва в началото и е добре да има WiFi връзка. След като направи първоначалното позициониране вече работи безпроблемно офлайн.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Aз си я качвам само когато пътувам и после я трия , да не ми заема място. Моят е без мемори карта само с вградена памет.

Понякога доста трудно зацепва в началото и е добре да има WiFi връзка. След като направи първоначалното позициониране вече работи безпроблемно офлайн.

И моят е без допълнителна карта, но имам доста памет - 128GB.

stanimir, какво значи "трудно зацепва"?

Връзка към мнение

Понякога трудно те локализора по джипиес-а ако има високи сгради наоколо, намираш се в сграда или метро да кажем, но когато се отместиш на открито много бързо те намира и започва да работи нормално. Смятам, че това не е голям проблем обаче - лично мнение естествено и не ангажирам никого с него :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да , това имам предвид за джипиес.Освен това при различните модели GPS чиповете са различни по-добри или по-лоши.

Моят е една гугълска Моторола , не е висок клас :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Понякога трудно те локализора по джипиес-а ако има високи сгради наоколо, намираш се в сграда или метро да кажем, но когато се отместиш на открито много бързо те намира и започва да работи нормално. Смятам, че това не е голям проблем обаче - лично мнение естествено и не ангажирам никого с него :)

Това зависи най-вече от хардуера, въпреки че веднага давам пример за обратното. Програмата номер едно за мен за пешеходци е OSMAnd, въпреки че картите може да се окажат неточни (редовно коригирам обекти и правописни грешки), но в замяна на това са много подробни за големите градове. Та, тя зацепва малко по-бавно от IGO, която ползвам в колата, но в последната картите не са топографски.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.