Прескочи до съдържание

Дете в чужбина с единия родител [двойно гражданство]


Препоръчани мнения

Темата е достатъчно популярна и позната сред хората, които попадат в обсега и. Става дума за легендарните разрешения за децата да напускат България придружени само от единия си родител.

 

Аз искам да хвърля малко светлина върху един частен случай - дете, което е гражданин на две държави. Като се замисля, случаят може и да не е толкова частен.

Няма да разтягам локуми и да си правя собствени интерпретации на законодателството, а ще копирам тук официалния отговор, който получих преди време от ГД "Гранична полиция". От 2010 година е, но миналата година беше в сила.

 

Цитат

 

МИНИСТЕРСТВО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ “ГРАНИЧНА ПОЛИЦИЯ”

 

София 1202, бул. "Княгиня Мария Луиза" №46, тел.: 982 50 00, факс: 988 58 67, e-mail: nsgp@mvr.bg

 

 

рег. 37003/07.09.2010г

 

 

 

 

ДО

Г-Н XXXXXXXX YYYYYYYYY

 

To:<xxx@xxxxxxx.xxx>

 

 

 

 

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН YYYYYYYYYYY,

 

Във връзка с поставения от Вас въпрос в писмото от 27.08.2010г., Ви уведомявам за следното:

В случай, че на граничния контролно-пропускателен пункт при напускане на Република България синът Ви представи валиден български документ за задгранично пътуване и декларира паспорта си издаден от съответната държава, чието гражданство притежава не съществува необходимост от писмено съгласие за пътуването от Вас като баща на детето.

 

 

 

 

ДИРЕКТОР НА

ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ

«ГРАНИЧНА ПОЛИЦИЯ»

СТАРШИ КОМИСАР:

 

/ZZZZZZZZZZZ/

 

Казано по-просто, ако дете пътува с единия си родител и на ГКПП представи и двата си паспорта, няма да бъде необходимо да разполага и с писмено разрешение от другия родител, както е в общия случай.

Връзка към мнение

При мен постът ти завършва така: " Макар да е от 2010 година, " нещо е спекло или проблема е в моя телевизор? :D

 

Съжалявам, в бързината съм натиснал [Enter] и мнението излезе недовършено. Вече е оправено.

 

:)

Връзка към мнение

Логиката малко ми се губи. Т.е. един вид в този случай ще мине като чужд гражданин детето и разрешението няма да е необходимо?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Логиката малко ми се губи. Т.е. един вид в този случай ще мине като чужд гражданин детето и разрешението няма да е необходимо?

 

Предполагам. Макар че не съм се напъвал да разсъждавам в дълбочина :) Просто си направих труда и питах, а от МВР бяха любезни да ми отговорят и да ми разкрият тази малко известна подробност.

 

:)

Връзка към мнение

^^

 

Точно такава е логиката. В конкретния случай, детето се счита за чужд гражданин и българското законодателство няма отношение към неговото преминаване на границата на Република България. Логично...

Връзка към мнение

Добре де,ама тогава защо му искат и българския паспорт.

 

В случай, че на граничния контролно-пропускателен пункт при напускане на Република България синът Ви представи валиден български документ за задгранично пътуване

Връзка към мнение

^ Нямам представа защо му искат и български документ за самоличност. За мен това е техническа грешка. Представи хипотеза в която на гишето на КПП се явява дете и представя чужд документ за самоличност. Откъде българският офицер ще знае, че това дете има двойно гражданство и освен този документ има и български документ за самоличност?

 

^^ Този въпрос няма отношение към разглеждания казус. Важно е детето да премине българското КПП, на което важат правилата на българското законодателство, които касаят български граждани. Ако детето не декларира своето българско гражданство се третира за чужд гражданин и влиза и напуска страната съгласно законодателството на страната чиито гражданин е.

Връзка към мнение

^ Нямам представа защо му искат и български документ за самоличност. За мен това е техническа грешка. Представи хипотеза в която на гишето на КПП се явява дете и представя чужд документ за самоличност. Откъде българският офицер ще знае, че това дете има двойно гражданство и освен този документ има и български документ за самоличност?

 

stock-photo-6940148-passport-stamp-from-

 

Ако няма такъв печат... сещаш се.

 

:)

Връзка към мнение

Идеално, аз съм в тази ситуация - имам двойно гражданство, децата също, само майка им няма, значи спокойно мога да ги натоваря на колата дечурлигата и без да я питам да ги закарам където искам ;)

Общо взето нашите хора пак много тъпо са го измислили, малко става като казармата едно време - ако си с двойно гражданство, си отиваш в казарма на общо основание, ама после ако решиш да станеш полицай или военен - не може, щото си с двойно гражданство :D

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 години по-късно ...

Аз да възродя въпроса, някой да има по-нова информация или опит с дете с двойно гражданство? За първи път може би ще се наложи да летим аз и детето без бащата, и най-вероятно няма да имаме възможност да вадим декларация, правят ли проблеми ако лети с чуждия паспорт? Иначе ще въртим, сучем, да успеем в един единствен възможен ден (в който трябва да се случат още много неща) да вадим по спешност такова... 

Връзка към мнение

Има ли български паспорт - задължително.

 

Историята познава случаи, в които деца влизат с американски паспорти (без да имат български), излизат с български и са буквално свалени от самолета, защото няма съгласие на отсъстващия родител, ... при когото отиват.

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Травеолани
преди 17 минути , searus каза:

Аз да възродя въпроса, някой да има по-нова информация или опит с дете с двойно гражданство? За първи път може би ще се наложи да летим аз и детето без бащата, и най-вероятно няма да имаме възможност да вадим декларация, правят ли проблеми ако лети с чуждия паспорт? Иначе ще въртим, сучем, да успеем в един единствен възможен ден (в който трябва да се случат още много неща) да вадим по спешност такова... 

Ние винаги имаме декларация, че родителят, който няма да пътува е съгласен детето да пътува само с другия родител. Свалям примерна декларация от сайта на канадското правителство, попълваме и заверяваме нотариално. Приятели ми казаха, че и без да е нотариално заверена е ок.

При влизане в България детето винаги е било и с двата си парпорта. Чувала съм, че в България понякога се заяждат, ако детето е български гражданин, а няма български паспорт. Ние също винаги пътуваме с двата паспорта до България, по закон ако си български гражданин, трябва да си носиш и български паспорт.

Единствено ако е изтекъл и е много трудно да се извади нов бг паспорт бих пътувала само с канадския.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

То има български паспорт, обаче повече ни правят проблеми заради бебешката му снимка и твърдят, че не си приличал. Повече ме интересува на излизане от България, за влизането сме ок.

Но така и не схванах точно какво ще значи ей това тук на практика: http://m.dnevnik.bg/bulgaria/2017/07/03/3000547_dete_shte_moje_da_putuva_v_chujbina_bez_suglasieto_na/

Връзка към мнение

Ние сменихме снимката от паспорта (не е български и смяната е възможна, но ако не беше, щях да извадя нов паспорт) на нашето дете. На нея беше на 3 месеца, сега, на година и 5 месеца изглежда различно. 

По принцип всеки е длъжен да има паспорт с актуална снимка. Факт е, че много полицаи си затварят очите или след дълги дискусии пускат деца с неактулана снимка да минат, но на мен не ми се рискува.

Връзка към мнение
преди 47 минути , searus каза:

То има български паспорт, обаче повече ни правят проблеми заради бебешката му снимка и твърдят, че не си приличал. Повече ме интересува на излизане от България, за влизането сме ок.

Но така и не схванах точно какво ще значи ей това тук на практика: http://m.dnevnik.bg/bulgaria/2017/07/03/3000547_dete_shte_moje_da_putuva_v_chujbina_bez_suglasieto_na/

Според мене това все още нищо не значи на практика. Обаче ми е много интересно как ще стане. Щото всеки може да си вземе билет до Западна Европа и оттам втори билет до Иран например, и на границата да покаже само първия... После вече на другата граница така и така нещата не подлежат на контрол...

Връзка към мнение

В такъв случай не знам защо е възможно бебешки паспорт да важи за 5 години... Така или иначе си има актуален паспорт, въпросът ми е за декларацията, дали е нужна, ако на излизане от България е с чуждия паспорт 

Връзка към мнение

Ами не са се сетили, че може да взимат пари за паспорт всяка година, а не на пет години...

Някои държави искат да минаваш тяхната граница с техния паспорт задължително. За България не знам, то и да е така по закон, законите се спазват само понякога.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мен всеки път на българската граница ме питат дали детето има българско гражданство и като кажа, че няма и покажа само чуждият паспорт, минаваме без други документи. Не знам как е, ако детето има и българско гражданство.

 

Но имайте предвид, че има страни като Гърция, които искат декларация при преминаване на тяхната граница от дете придружено от само един или никакъв родител, независимо гражданин на коя държава е детето. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Да си отговоря и сама на въпроса, може и на друг да помогне: на влизане в България попитах на паспортната проверка дали ни трябва декларация за дете с двойно гражданство и ми казаха, че не ми е необходима, само трябва да дам и двата паспорта на детето при излизане. Днес проверих и на практика, така си е, не ми поискаха нищо допълнително, минахме. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.