Прескочи до съдържание

Airbnb - пълни инструкции за резервация. Много подробни.


Георги

Препоръчани мнения

Какви са рисковете плащането да не мине при условие, че то се гарантира от банката ми и за нея няма значение дали ще плаща в лева или ще превалутира в друга валута по курса си?

Плащането се гарантира от банката ако въведеш коректно всички данни. Понякога адреса, на който си получаваш извлечението също влиза в тези задължителни данни, заедно с номера на картата и името и ако го сбъркаш не минава. За български карти доколкото знам адреса не се проверява, но ако избереш примерно Италия, а за Италия се проверява не знам дали ще мине.

Просто пробвай, ако плащането не мине, значи няма да стане.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Впрочем може ли да се извърши плащане с Transferwise?

 

 

Не, transferwise е дефакто банков превод, а такива са забранени в airbnb. Само карта или Paypal.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не, transferwise е дефакто банков превод, а такива са забранени в airbnb. Само карта или Paypal.

Последните два пъти (за Копенхаген и за Милано) нямах опция за Paypal. Нещо пропускам ли в настройките, или зависи от града, ...  - макар, че то като се плати - реално се плаща на airbnb, а те от своя страна плащат на хоста на първия ден след check-in-a т.е. не може да зависи от град, държава. Да не би пък да зависи от държавата на клиента.

Редактирано от ven62
Връзка към мнение

Не, transferwise е дефакто банков превод, а такива са забранени в airbnb. Само карта или Paypal.

Да-а, май сам си отговорих.

Първия абзац на това:

https://www.airbnb.com/help/article/486/how-do-i-use-paypal-to-pay

 

@Георги, ти защо не си си оправил локацията в airbnb. :)  ;)

Връзка към мнение

При последната ми резервация успях да сменя валутата на плащане случайно. Искаше да се идентифицирам и изкопирах линка, за да продължа в друг browser. Там отворих направо страницата на апартамента, смених еалутата и платих в долари. Адреса ми беше в България.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Между другото миналия месец направих първата си регистрация в airbnb и сега установявам че този сайт е абсолютно не-надежден. Хоста при който букнах в Киото е регистриран от година и имаше 4-5 нормални отзвива. В последствие обаче последните постове от ноември са брутални - оставил е на улицата хора от две резервации и никакъв не се обажда. Съответно установявам че airbnb нямат никаква система за репортване на проблем и ескалиране на нужда от помощ. А най забавното е че дори да можете да си върнете цялата сума от резервацията, airbnb винаги ще си вземе таксата ! И понеже става въпрос за 7 нощувки сумата им никак не е забавна... От години ползвам booking и само веднъж имах проблем, при който още на деня се намесиха адекватно и бе отстранен.. при това при значително по-малка такса за сайта

Връзка към мнение

Между другото миналия месец направих първата си регистрация в airbnb и сега установявам че този сайт е абсолютно не-надежден. Хоста при който букнах в Киото е регистриран от година и имаше 4-5 нормални отзвива. В последствие обаче последните постове от ноември са брутални - оставил е на улицата хора от две резервации и никакъв не се обажда. Съответно установявам че airbnb нямат никаква система за репортване на проблем и ескалиране на нужда от помощ. А най забавното е че дори да можете да си върнете цялата сума от резервацията, airbnb винаги ще си вземе таксата ! И понеже става въпрос за 7 нощувки сумата им никак не е забавна... От години ползвам booking и само веднъж имах проблем, при който още на деня се намесиха адекватно и бе отстранен.. при това при значително по-малка такса за сайта

 

Това не е съвсем така. Airbnb имат система за проблеми, например тук: https://www.airbnb.com/resolution_center

 

А това за задържането на таксата при канселиране е валидно само при нормална канселация, не и при такава по вина на хоста. Ако има по вина на хоста връщат парите или предлагат да намериш ново място с 20% бонус отгоре. Може би най-добре да дадеш връзка към хоста и да видим...

Връзка към мнение

Между другото миналия месец направих първата си регистрация в airbnb и сега установявам че този сайт е абсолютно не-надежден. Хоста при който букнах в Киото е регистриран от година и имаше 4-5 нормални отзвива. В последствие обаче последните постове от ноември са брутални - оставил е на улицата хора от две резервации и никакъв не се обажда. Съответно установявам че airbnb нямат никаква система за репортване на проблем и ескалиране на нужда от помощ. А най забавното е че дори да можете да си върнете цялата сума от резервацията, airbnb винаги ще си вземе таксата ! И понеже става въпрос за 7 нощувки сумата им никак не е забавна... От години ползвам booking и само веднъж имах проблем, при който още на деня се намесиха адекватно и бе отстранен.. при това при значително по-малка такса за сайта

Както и Герги ти е казал - не е вярно, че нямат съпорт за гостите си - имат телефон за спешна връзка, ще го намериш на резервацията си. Освен това едва ли буквайки през booking досега си се доверявал на хотел със само 4-5 читави отзива за престой от цяла седмица. Защо си го направил през сайт, който не си ползвал досега и с който не си запознат? Дано престоя ви в Киото да мине без проблем и да останете доволни. Дори квартирата да е кофти, поне града е хубав ;)  Ако много го закъсате - прати ми SOS. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По въпроса с насилствения избор на валута...

От една тема в flyertalk за номерата на AirBnB, които въртят с валутата (определя се от билинг адреса на платежното ви средство) попаднах на следната полезна информация: това, което правят от airbnb е класическо DCC (dynamic currency conversion) без "право на избор". Хубавото е, че според правилата на Виза и Мастъркард ви се полага възстановяване на разликата, ако поискате chargeback (код 76) на основание точно липсата на "право на избор":

 

http://besttravelcreditcards.org/initiating-a-charge-back-to-recover-unauthorized-dcc-fees-pay-in-your-currency-charges/

https://chargebacks911.com/knowledge-base/visa-chargeback-reason-code-76/

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 7
Връзка към мнение
Георги Матеев

По въпроса с насилствения избор на валута...

От една тема в flyertalk за номерата на AirBnB, които въртят с валутата (определя се от билинг адреса на платежното ви средство) попаднах на следната полезна информация: това, което правят от airbnb е класическо DCC (dynamic currency conversion) без "право на избор". Хубавото е, че според правилата на Виза и Мастъркард ви се полага възстановяване на разликата, ако поискате chargeback (код 76) на основание точно липсата на "право на избор":

 

http://besttravelcreditcards.org/initiating-a-charge-back-to-recover-unauthorized-dcc-fees-pay-in-your-currency-charges/

https://chargebacks911.com/knowledge-base/visa-chargeback-reason-code-76/

 

В тази връзка онзи ден докато буквах една квартира забелязах интересна промяна.

 

Оригиналната цена беше 23 евро. Airbnb естествено ми показа финалната сума в лева, но за разлика от друг път нямаше натоварване с превалутиране - платих 45 лв. Тоест бяха сметнали еврото по курс 1.9565, което си е направо нормално спрямо преди.

 

Възможно ли е от Visa/Mastercard вече да са им скръцнали със зъби?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Сега го прочетах и реших да го споделя, не че ще ги притесни нещо, като знаем какви обороти правят.

 

http://www.investor.bg/po-sveta/453/a/barselona-globiava-s-po-600-hil-evro-airbnb-i-homeaway-228977/

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Airbnb започва промени по бизнес модела си - http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2016/12/01/2875150_airbnb_zapochva_promeni_po_biznes_modela_si/?

 

 

Компанията обяви, че ще започне да налага ограничението първоначално в Амстердам от януари. Според холандското законодателство един дом не може да бъде отдаван за повече от 60 дни в годината, освен ако собственикът няма специално издаден лиценз. Въпреки че официално не е потвърдено, най-вероятно смяната на бизнес модела ще важи и за други страни. "Новите мерки са пример за света", казва Джеймс Маклур, главен мениджър на Airbnb за Северна Европа.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Някой знае ли защо се изисква пълно плащане в момента, когато хостът ти одобри резервацията? Миналата година запазих 2 различни апартамента и не ми бяха блокирани пари от картата или пък изцяло преведени, това се случи след първата нощувка. Сега съм харесала едно място, пратих запитване и ме одобриха, но имам с около 100 лв по-малко в картата от цялата сума и получих съобщение, че плащането не е успешно и резервацията не може да бъде направена. С една дума се чудех дали само в определени случаи хостовете искат предварително да се плати или като цяло има промяна? 

Връзка към мнение

Някой знае ли защо се изисква пълно плащане в момента, когато хостът ти одобри резервацията? Миналата година запазих 2 различни апартамента и не ми бяха блокирани пари от картата или пък изцяло преведени, това се случи след първата нощувка. Сега съм харесала едно място, пратих запитване и ме одобриха, но имам с около 100 лв по-малко в картата от цялата сума и получих съобщение, че плащането не е успешно и резервацията не може да бъде направена. С една дума се чудех дали само в определени случаи хостовете искат предварително да се плати или като цяло има промяна? 

 

По-скоро това, което ти се е случило миналата година е странно. Винаги, когато съм резервирал парите са теглени в момента на одобрение. А иначе хостовете не контролират плащанията (както да речем при booking всъщност хотела те таксува, а не те), Airbnb го правят и те превеждат парите на хоста след първия ден. 

Връзка към мнение

По-скоро това, което ти се е случило миналата година е странно. Винаги, когато съм резервирал парите са теглени в момента на одобрение. А иначе хостовете не контролират плащанията (както да речем при booking всъщност хотела те таксува, а не те), Airbnb го правят и те превеждат парите на хоста след първия ден. 

 

Да, именно, парите отиват при хоста след това... С една дума ще си вкарам разликата, която не ми достига, в тази карта и няма да се чудя, че нещо странно се случва, а направо ще запазвам :) Мерси за отговора!

Връзка към мнение

Airbnb започва промени по бизнес модела си - http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2016/12/01/2875150_airbnb_zapochva_promeni_po_biznes_modela_si/?

 

Като пряко следствие от това, подозирам, че в тези градове местата ще се предлагат предимно в сезон, когато има много търсене и цените са високи. И аз да бях хост и да ми дадат само 60 кредита за година, ще гледам да ги използвам юли и август.

 

От друга страна, точно пък липсата на конкуренция в ниския сезон може да накара част от хостовете да се насочат екслузивно към него, може да си позволят и цени по-високи от нормалното за сезона. Имам предвид, че ако преди с всичкото предлагане цената е била Х, сега през нисък сезон, ако предлагането е ограничено може да взимат Х+20%. Особено за Амстердам, който малко или много е целогодишна дестинация. Силно вероятно и тези Х+20% да са по-малко, от колкото цената през висок сезон де...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това не е съвсем така. Airbnb имат система за проблеми, например тук: https://www.airbnb.com/resolution_center

 

А това за задържането на таксата при канселиране е валидно само при нормална канселация, не и при такава по вина на хоста. Ако има по вина на хоста връщат парите или предлагат да намериш ново място с 20% бонус отгоре. Може би най-добре да дадеш връзка към хоста и да видим...

 

в края на краищата се оказа, че за да ти върнат таксата и да има вина, трябва или хоста сам да откаже резервацията или да отидеш на място и сделката да не се осъществи. А ако не дай си боже нещо се е случило с хоста???? Този конкретният, преди моята резервация имаше само положителни отзиви, а последния месец оставя 4 пъти хора на улицата!!! всъщност май няма успешно настанен и не отговаря на никакви опити за контакт... е трябва ли при това положение да вися на адрес в деня за настаняване?!

 

Та след като алармирах за очевиден проблем, единственото което направиха е че си прибраха ЦЯЛАТА такса. Хоста все още е активен и все още може да се направи резервация, от която съответно сайта после да си прибира парите :D

 

Не става въпрос за чиято и да е доверчивост, а за качеството на услуга за която airbnb взима пари

 

Помолих ги да контактнaт хоста, да вземат мерки или поне част от тяхната такса да бъде пренасочена към нова резервация.

От хоста няма кьорав отговор, а техният е че ще си удържат парите от тази сделка! и ми дават фиксирани 20$ отстъпка за следваща резервация (даже умножени по две са далеч под 10% отстъпка в букинга за добър клиент! при това ми ги дават за всяка една сделка) 

 

пълни смешки!

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Airbnb започва промени по бизнес модела си - http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2016/12/01/2875150_airbnb_zapochva_promeni_po_biznes_modela_si/?

 

Хаха, палячовци! Но не е като да не се очакваше подобно нещо. Какво ще стане? Домакините ще се стимулират да прехвърлят повечето плащания извън системата. На печелившите - честито! :) 

Връзка към мнение

Хаха, палячовци! Но не е като да не се очакваше подобно нещо. Какво ще стане? Домакините ще се стимулират да прехвърлят повечето плащания извън системата. На печелившите - честито! :)

 

Ами не. Домакините могат да си извадят от специалните лицензи и да отдават под наем целогодишно... И да си плащат данъците.

Ама пуста алчност...

 

10 декември ли беше датата? ;):P

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ами не. Домакините могат да си извадят от специалните лицензи и да отдават под наем целогодишно... И да си плащат данъците.

Ама пуста алчност...

 

10 декември ли беше датата? ;):P

 

Да ти кажа, първият вариант ми допада повече - и на джоба, и на морално-етичните разбирания.  ;)

 

п.п. Датата е 11-и декември - когато пускат зимното разписание на БДЖ - по това ще я запомниш! B)  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами не. Домакините могат да си извадят от специалните лицензи и да отдават под наем целогодишно... И да си плащат данъците.

Ама пуста алчност...

 

10 декември ли беше датата? ;):P

Там е работата, че не могат да си извадят лиценз - огромна част от домакините. Всеки предпочита да е лицензиран и без проблеми, но не всички отговарят на условията. За площ, за изложение, за височина на тавани...за какво ли не. Прост пример - в БГ се водят "ателие" всякакви разни апартаменти, които нямат мазе, имат кофти изложение, имат скосявания и прочее. Такъв тип апартаменти не могат да получат лиценз, както и разни таванчета, безистенчета, и прочее, които пък са най-популярните в airbnb - обикновенно са на добро място и евтини. Таванските студиа в Амстердам или слугинските стаички в Париж ще са аут. Както и всякакви юрти, къщи на дърво, каравани и т.н. интересности, които обитаваха сайта и му придаваха по-уникален вид.

Наивно е да се мисли, че ако си с лиценз или на booking не се крият данъци, или пък че ако има желание airbnb не може да събира данъци със сегашния си модел. Аз по-скоро се чудя защо не го правят направо през сайта - хем никой няма да клинчи, хем хостовете няма да се мъчат със сметки. Но явно не това е приоритет.

Идеята е да не се подбиват цените на хотелите и да не се отнемат жилища за живеене от пазара. Само че сега ще се получи точно това - разните изрезки, които пълнеха airbnb нямат да могат да получат лиценз, а апартаменти годни за постоянно живеене ще се лицензират и отдават на по-високи цени (поради силно намалена конкуренция).

 

За да не звучи все едно рИва че гроздето е кисело - имам си лиценз. Не е сложно, особенно ако не си в блок. Едина зелена EXIT светеща табела - това беще единствената промяна, която трябваше да направя (имах си детектор за газ, пушек и СО2 отпреди). Но има хора, които се наложи да свалят много добри предложения и то за глупости - че са близо до училище, до природен парк и от сорта.

 

Междо другото, да попитам и аз един въпрос като хост - какво бихте ме посъветвали - да се листна ли в booking? Съобръженията ми против са много по-близката комуникация с гостите, които airbnb имат. В букинга е много по-анонимно и неангажиращо. Но политиката на airbnb да взимат огромни проценти от гостите и да нямат опция за пълна анулация (на практика) е изключително дразнеща.

Редактирано от samuraika
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

 

 

Междо другото, да попитам и аз един въпрос като хост - какво бихте ме посъветвали - да се листна ли в booking? Съобръженията ми против са много по-близката комуникация с гостите, които airbnb имат. В букинга е много по-анонимно и неангажиращо. Но политиката на airbnb да взимат огромни проценти от гостите и да нямат опция за пълна анулация (на практика) е изключително дразнеща.

 

Лично аз нямам доверие на бизнес модела airbnb въпреки едно успешно настаняване и предпочитам booking. Ако това има значение за теб, моят съвет е смело в booking...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Междо другото, да попитам и аз един въпрос като хост - какво бихте ме посъветвали - да се листна ли в booking? Съобръженията ми против са много по-близката комуникация с гостите, които airbnb имат. В букинга е много по-анонимно и неангажиращо. Но политиката на airbnb да взимат огромни проценти от гостите и да нямат опция за пълна анулация (на практика) е изключително дразнеща.

 

Когато съм резервирал с booking, това, което ми липсва, е личната комуникация. Тя е задължително условие, когато се настаняваш в обект с едно място за настаняване. Анулирал съм резервация, защото това, което се рекламира на страницата на Booking, се различава леко от това, което се оказва в действителност. Установих го едва, когато получих възможност за пряка комуникация със собственика след резервацията.

 

Предимството на booking, е безплатното анулиране, а на airbnb - комуникацията със собственика.

 

Homeaway?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.