Прескочи до съдържание

Скенери за биометрични паспорти


Препоръчани мнения

 

Най-вероятно ще си носиш паспорта с теб на Хийтроу. Ако е така, има едни машинки само за биометрични паспорти на ЕС. Минаваш на тях без да ти се налага да се редиш на опашка за паспортен контрол. Просто си сканираш паспорта, след това една камера те снима теб и сравнява снимката с тази от чипа, вграден в корицата на паспорта. Ако всичко е ОК, една стъклена врата пред теб се отваря и вече си във Великобритания. Така беше на Лондон Лутън, нямаше опашки на тези машинки, така би трябвало да е и на Хийтроу, като се има предвид, че е доста по-голямо летище от Лутън. На излизане англичаните нямат паспортен контрол (точно като САЩ), обаче проверките по сигурността преди полет си остават и там може да изгубиш повече време.

 

Малко офтопик, но някой минавал ли е границата през тези машинки с български паспорт? Едно време се твърдеше, че биометричните паспорти не били съвместими със системите в ЕС и практически безсмислени, не знам дали е било вярно

Връзка към мнение

Малко офтопик, но някой минавал ли е границата през тези машинки с български паспорт? Едно време се твърдеше, че биометричните паспорти не били съвместими със системите в ЕС и практически безсмислени, не знам дали е било вярно

 

На терминал 2 в София има инсталирани. Трябваше пет пъти да си сканирам паспорта, но в крайна сметка се получи. 

Връзка към мнение

Мен навън повече ме интересува, те ако в България не работеха щеше да е пълен позор...

Опашката на Хийтроу беше 1 час и бих пробвал, ама останалите от семейството нямат български паспорти...

Връзка към мнение

Минавали сме на Хийтроу с българските биометрични паспорти. Опашката беше в пъти по-къса от останалите гишета. Ако машинката не разчете на два-три пъти, стъклената преграда се отваря и заставаш пред служител. Т.е. винаги е по-бързо на тези гишета. Ако нямат биометрични паспорти, служител не ги допускаше изобщо до тази опашка. Гледат знакчето на корицата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Минавал съм няколко пъти през електронния контрол с български паспорт и на Хийтроу, и на Гатуик. Никакъв проблем!

Последения път като кацнах на Т2 София, автоматите НЕ работеха, и бяха запечатани...ама пък има саксии с борчета и пред двата терминала...на кой му пука за  машинките   :lol:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз пък последният път ( март тази година) се изненадах колко много хора се наредиха пред машинките на Т2.

Зная, че  сме нация техническа , но не очаквах  чак толкова много грамотни пътници  :P

Редактирано от stenk
Връзка към мнение

Аз съм ги ползвал на Т2 на Летище София още когато ги сложиха и нямаше проблем цялата процедура траеше около 30 секунди. Също така съм ги ползвал и в Цюрих и там нямаше проблем. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Интересна извадка от интервю с един човек, който напоследък пребивава в България:

 

- Когато пристигнах в София, излязох от самолета и гледам на летището суперсистема, която никъде дотогава не бях виждал. Казват, че току-що я сложили. Човек сам си слагал паспорта, той се сканира и вратите сами се отварят. Както после ми обясни един чичко от служителите, трябвало е само да си покажа личната карта и да мина. А аз съвсем честно си сложих френския международен паспорт. Отвориха се едни врати, влязох вътре. Един екран показа моята физиономия, след това върху нея се появи един красив червен Х (забранителен знак - б.а.). Пак на екрана започна да се върти някаква синя сирена. Вратите зад мене се затвориха и се оказах зазидан в нещо като стъклена клетка.
 
Дойде едно възпитано младо момиче и ме помоли да дойда с нея до полицая. Изникна един часови. След 15 минути донесоха един лист хартия, който ми показаха и ми го представиха като искане... ...да бъда задържан.
 
 
Та... внимавайте с паспортите и кабинките :) Ако на мен ми се наложи да минавам през такава кабинка, преди сканирането на паспорта ще заемам стартова позиция в посока навън ;)
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Е нямам думи!

Тази извадка не е интересна, само показва човешката глупост и наглост.

И защо си оставил многоточие в изречението по-долу?

След 15 минути донесоха един лист хартия, който ми показаха и ми го представиха като искане... ...да бъда задържан

Тези, които не знаят откъде е извадката да се възмутят на "глупостта" на граничарите ли?

Връзка към мнение

Оставих многоточие, за да запазя историята относително неутрална и анонимна и да не влизаме отново в полемики с политическа окраска. Не съм казал нищо по адрес на никого, просто цитирах изявление от първо лице, което в доста сбита форма описва интересна от техническа гледна точка случка на софийското летище. Последното изречение от цитата, което може би на теб ти се вижда излишно, всъщност завърши картината, като обрисува какво очаква клетия магеланец, ако види муцуната си зачеркната с червен Х на монитора. А последното изречение от коментара ми, което написах лично, имаше за цел да разведри обстановката след това страховито описание на арест и да насочи евентуалните коментари в посоката, която ти май не си хванала.

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Е, да се надяваме, че средностатистическия магеланец не го издирват с червена бюлетина от Интерпол или за него няма alert в ШИС.

 

Иначе има и помещения за временен престой на задържани лица на летището: приличат на килия в затвор, така че умната :)

Връзка към мнение

Интересно, че ако ако наистина беше си показал само личната карта щеше безпроблемно да влезе в България :-) В случая конкретно не ме притеснява че е влязъл, но пък за други случаи това си е притеснително.

Връзка към мнение

Оставих многоточие, за да запазя историята относително неутрална и анонимна и да не влизаме отново в полемики с политическа окраска. Не съм казал нищо по адрес на никого, просто цитирах изявление от първо лице, което в доста сбита форма описва интересна от техническа гледна точка случка на софийското летище. Последното изречение от цитата, което може би на теб ти се вижда излишно, всъщност завърши картината, като обрисува какво очаква клетия магеланец, ако види муцуната си зачеркната с червен Х на монитора. А последното изречение от коментара ми, което написах лично, имаше за цел да разведри обстановката след това страховито описание на арест и да насочи евентуалните коментари в посоката, която ти май не си хванала.

Да, ако клетия магеланец се издирва, това го чака. На всяко летище.

Наистина глупостта и наглостта не мога да ги хвана като шега.

А тази интересна от техническа гледна точка случка само показва какво се случва, когато се опитваш да излъжеш машината. Ако хващаш какво искам да кажа.

 

 

Интересно, че ако ако наистина беше си показал само личната карта щеше безпроблемно да влезе в България :-) В случая конкретно не ме притеснява че е влязъл, но пък за други случаи това си е притеснително.

Не, нямаше да влезе - френската лична карта носи същите данни като паспорта, така че "френският гражданин" с руските имена нямаше просто да се промъкне с един прост фейс контрол.

Редактирано от Надя
Връзка към мнение

Как да разберем издадените ни български лични карти и паспорти съдържат биометрични данни и могат ли да са ни полезни за по - бързо преминаване на летищата ?

Редактирано от Mitko
Връзка към мнение

Митко, паспортите имат знак на челната си корица, картите - на лицевата си страна:

 

 

 

 

image013.jpg

 

 

Има проблеми с прикачването на изображения, говоря за знака над снимката на ID-то.

Повече информация: http://prado.consilium.europa.eu/bg/glossarypopup.html

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Как да разберем издадените ни български лични карти и паспорти съдържат биометрични данни и могат ли да са ни полезни за по - бързо преминаване на летищата ?

Българските лични карти нямат чип с биометрични данни.

Паспортите, издадени след 29.03.2010 г. имат и с тях може да се преминава през електронните гейтове на летищата.

Редактирано от Надя
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Бургас има ли вече инсталирана подобна система? Питам, защото ще пътувам скоро към Бургас заедно с доста туристи, и си представям какви опашки ще има на паспортен контрол ;(((

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.