Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Той не споменава думата "туристическа".

 

Иначе преди месец това, което абсолютно всички служители на чек-ин, а и непосредствено преди качване в самолета задължително проверяваха задълбочено, бяха датите на валидност на визата и датата на обратния ни полет.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не сте ме разбрали :)
аз съм Permanent resident който ми е залепен в стар перфориран паспорт, а новия ми демек вече стар изтича на 02.01

Както и да е реших да не рискувам и си пуснах бърза поръчка, с връзка в МВнР ще следят да стане навреме до сряда и четвъртък летя 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 1 час, Grishkata каза:

аз съм Permanent resident който ми е залепен в стар перфориран паспорт, а новия ми демек вече стар изтича на 02.01

Ако си Permanent resident в Южна Африка, никой избощо няма да се интересува имаш ли билет за връщане (къде?), камо ли на коя дата. Нито ще се интересуват кога ти изтича паспорът, стига да не е изтекъл в момента на влизане. Добре е да си носиш личната карта обаче (зелената книжка).  На мене всеки път ми напомнят, че по новите правила няма да ме пускат само с лепенката в паспорта. Но не знам доколко са сериозни за това правило.

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Здравейте

Надявам се форума все още е активен?

Ето каква е ситуацията: живея в UK, имам settled status, паспорта ми изтича февруари 2021г. Планирам да го подменя някъде около датата на изтичане, като все още се двоумя дали да си ходя до България или да го подменя в посолството. Не съм сигурен кое от 2-те ще излезе по-евтино като пътувания.

Ако си ходя до България може да се наложи да спя в хотел около седмица и да възникнат други непредвидени разходи(дали няма да ме погнат за неплатени осигуровки?), но поне ще си платя данъци и ще си взема някой лични вещи. Това което не ми е много ясно ще мога ли да летя от ОК до България с изтичащ/изтекъл паспорт, има ли някакви изисквания на законодателството и авиокомпаниите за задължителен оставащ срок на документа при пътуване? Имам лична карта, с нея проблем ли ще е да пътувам от ОК до България след Брексит? Знам, че трябва да запазя номера на паспорта при деклариране на новия за статуса, ще има ли проблем при влизане обратно в ОК след Брексит след като номера на новия паспорт няма да съответства на този в статуса и съответно ако им кажа номера на стария достатъчно ли ще е? При букването на полетите предполагам ще мога да сменям номерата на документите при чекина?

Ако го подменям в посолството може ли да подам заявлението след като е изтекъл? Знам, че е възможно да се чака до 6 месеца или повече за час, в такъв случай 3-месечния срок за връщане на изтекъл паспорт ще има ли значение или е важна датата на подаване на заявлението да е до 3 месеца от изтичане на паспорта? Предполагам, че от посолството ще излезе по-евтино като пътни разходи въпреки че не живея в Лондон, но ще се чака доста повече за получаването, а пътуването до България може да има някакви усложнения с документите след Брексит и някакви непредвидени главоболия в България, но пък мога да си свърша някой други неща.

Връзка към мнение

@gdj123gdj При пребиваване над 183 дни за календарна година извън страната НЕ се дължат осигуровки. http://www.mh.government.bg/bg/informaciya-za-grazhdani/osigurovki/zdravni-osigurovki-na-blgarite-v-chuzhbina/

 

Когато имате възможност издайте си ПИК от НОИ и ПИК от НАП - издават се напълно безплатно срещу лична карта и 2та случая в териториалното поделение по постоянен адрес. Така можете да си следите дистанционно доста неща и получавате достъп до доста услуги. Мисля, че вече и дистанционно приемат заявления за издаване, но не съм сигурна с получаването дали може в чужбина. 

Връзка към мнение
преди 18 часа, darinamarinova каза:

@gdj123gdj При пребиваване над 183 дни за календарна година извън страната НЕ се дължат осигуровки. http://www.mh.government.bg/bg/informaciya-za-grazhdani/osigurovki/zdravni-osigurovki-na-blgarite-v-chuzhbina/

 

Когато имате възможност издайте си ПИК от НОИ и ПИК от НАП - издават се напълно безплатно срещу лична карта и 2та случая в териториалното поделение по постоянен адрес. Така можете да си следите дистанционно доста неща и получавате достъп до доста услуги. Мисля, че вече и дистанционно приемат заявления за издаване, но не съм сигурна с получаването дали може в чужбина. 

Да ама май че трябва да подадат заявление за опрощаване на задълженията от неплатени здравноосигурителни вноски, а аз такова нямам. Даже бях чул, че трябва да се отпишеш в общината или нещо такова ако живееш в чужбина. Но като подавах заявление за паспорта там съм посочил, че живея повече от 183 дни на година извън България и бях дал адрес.

Връзка към мнение
преди 20 часа, darinamarinova каза:

@gdj123gdj При пребиваване над 183 дни за календарна година извън страната НЕ се дължат осигуровки. http://www.mh.government.bg/bg/informaciya-za-grazhdani/osigurovki/zdravni-osigurovki-na-blgarite-v-chuzhbina/

 

Когато имате възможност издайте си ПИК от НОИ и ПИК от НАП - издават се напълно безплатно срещу лична карта и 2та случая в териториалното поделение по постоянен адрес. Така можете да си следите дистанционно доста неща и получавате достъп до доста услуги. Мисля, че вече и дистанционно приемат заявления за издаване, но не съм сигурна с получаването дали може в чужбина. 

А в комбинация с един КЕП, нещата стават още по-добре. 🙂 Последния път си подмених задграничния паспорт, като се явих в РПУ-то само при получаването на новия (когато върнах и стария) . Заявлението за подновяване пуснах онлайн с КЕП и платих таксата с карта. Чудих се какво ще измислят за снимката, но просто сложиха снимката от предишния паспорт. 

Връзка към мнение
преди 21 часа, gdj123gdj каза:

Това което не ми е много ясно ще мога ли да летя от ОК до България с изтичащ/изтекъл паспорт,

С изтекли документи ще ти е трудно, но със сигурност ще можеш да излезеш от ОК и да влезеш в Бг с валидна лична карта.

Някъде тук съм писал как си вадих паспорт в посолството, няма проблеми да отидеш веднъж и ще си го получиш по куриер. Нямаше проблеми да си избера час и т.н.

Все пак пиши един мейл до посолството да няма нещо разлики.

Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...

Здравейте един Бърз въпрос 

 

може ли да се пътува до Белгия с самолет от България, ако паспорта изтича след по малко от 6 месец ( да сме точни 5) 

 

Имали допълнителни въпроси/проблеми в този случай 

 

Благодаря 

Връзка към мнение

До Белгия се пътува с лична карта (изключвам възможността да нямате такава или и тя да изтича).

Връзка към мнение

за ЕС е важно да имаш валиден документ докато си там.

Няма значение кога изтича, стига да е в бъдещето.

Връзка към мнение
преди 41 минути , chandni каза:

До Белгия се пътува с лична карта (изключвам възможността да нямате такава или и тя да изтича).

Документа някой път може да е валиден по времетраене,  но да не е цял 😀

преди 28 минути , neuromancer каза:

за ЕС е важно да имаш валиден документ докато си там.

Няма значение кога изтича, стига да е в бъдещето.

Извинявай за глупавия въпрос, но за обща култура да знам дали  включително и Скандинавието/Швеция Дания Норвегия /

 

Благодаря 

Връзка към мнение

Швеция и Дания със сигурност, Норвегия почти.

Виж в голямата тема за визи, в таблицата реда специално за Норвегия има линк към Тиматик - там, където пише дали трябва виза, ако не трябва пише за валидността на паспорта

Може да пише "passport must be valid on entry" или пък нищо да не пише, но ако има изискване за валидност със сигурност ще пише.

Връзка към мнение
преди 10 минути , neuromancer каза:

Швеция и Дания със сигурност, Норвегия почти.

Виж в голямата тема за визи, в таблицата реда специално за Норвегия има линк към Тиматик - там, където пише дали трябва виза, ако не трябва пише за валидността на паспорта

Може да пише "passport must be valid on entry" или пък нищо да не пише, но ако има изискване за валидност със сигурност ще пише.

Имах предвид не ако е изтекъл, а ако има примерно 3 седмици до изтичане и влизаш с еднопосочен билет? 

Връзка към мнение

имам предвид ако има изискване за валидност на паспорта (примерно 6 месеца след влизането) там пише тия неща

както и ако искат билет за връщане, да разполагаш с пари и всякакви такива

За ЕС няма никакви изаисквания, Норвегия съм 99% сигурен, че също няма

Връзка към мнение
преди 1 минута , neuromancer каза:

имам предвид ако има изискване за валидност на паспорта (примерно 6 месеца след влизането) там пише тия неща

както и ако искат билет за връщане, да разполагаш с пари и всякакви такива

За ЕС няма никакви изаисквания, Норвегия съм 99% сигурен, че също няма

👍

 

 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.