Прескочи до съдържание

Няколко въпроса за остров Крит


Зани

Препоръчани мнения

Втората половина на септември ще сме за 2 седмици на Крит. Самолетните билети съм ги купила, сега остава да уточня къде да ни бъдат нощувките, така че да ни бъде по-удобно за разглеждане на острова. Аз съм си си харесала района на Хания за 10 нощувки, а останалите 4 мисля да са около Ретимно. В тази връзка - къде според вас е по-добре да се нощува - в самите градове или в селцата наоколо? По принцип отиваме предимно на плаж - та ако може някой да препоръча хубави ненаселени плажове  :) . На всичкото от горе обичаме разнообразието и трябва да намеря за всеки ден - различен хубав, не много населен плаж ;) ! Някой да има лични впечатления от градския транспорт? Има ли някакви карти за пътуване (да речем подобни на тези в Малта)?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Зани, не мога много да ти помогна, защото ние бяхме с микробус и спахме на палатки...

Сигурен съм съм, че има много хора , които ще се отзоват. Задължително преминете през каньона Самария. Целият остров е уникално красив и богат с природа и история. Ще си прекарате чудесно.

Аз заминавам септември за Алгарве по твоите стъпки и в същия хотел в Портимао

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Оооо, Самария е задължителна - много харесвам такива места! И аз мисля, че доста хора са ходили, но най-вероятно повечето не са били с обществен транспорт...

Хубаво време и приятно изкарване в Алгарве :) !

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Охооо.. този път ти си почти по мойте стъпки. :)

Ние летяхме до Хания, оттам си бяхме резервирали кола, с която обикаляхме из острова. Спяхме в Херсонисос и сме обикаляли основно на юг и на запад.  Има хубави плажове, има, но честно казано незнам с обществения транспорт как се стига до тях..

Ако  мислиш, че с нещо друго мога да съм ти полезна.. питай.

Имам един пътеводител, но е много голям и няма как да ти го пусна тук, та ще пробвам по друг начин да ти го изпратя.. Има хубаво приложение за андроид, който е за Ираклион, ако решите да се разхождате там някой ден.

 

http://bus-service-crete.com/

http://www.cosmos-sa.gr/Traveller-s-Guide.html

Редактирано от Polina
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Хибавите ненаселени плажове са на източния юг. Хания за мен е най-хубавият град на север, да не пропуснете покрития пазар. Ретимно също е готино градче. Ираклион - малката Атина.

Рент а кар е решението, междуградския транспорт го орязаха драстично в последните години.

 

Каква ти е организацията за Самария? Да не пропуснете Балос - въпреки, че е тъпкан с туристи, заслужава си.

 

Да не пропуснете и Като Мони Превели и палмовата горичка. От Хания слезте на юг през дефилето до Хора Сфакион (за по едно кафе) и Франкокастело (плажовете не пропускайте), а се върнете по пътя, който тръгва от Франкокастело към Каликратис. (Тук на високото си зареди фотоапарата, ако изобщо успееш да се окопитиш от гледката).

 

Най-общо: можете да спите на северното крайбрежие, но гледайте да скитате на юг - това са два различни свята.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

. На всичкото от горе обичаме разнообразието и трябва да намеря за всеки ден - различен хубав, не много населен плаж ;) !

На южното крайбрежие - само във Франкокастело има три плажа, които си заслужават, Като Мони Превели, та чак до Матала.

 

http://www.2811.gr/%CE%9A%CF%81%CE%AE%CF%84%CE%B7_%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CE%B5%CF%82 пробвай с преводач, ако имаш затруднения, ще помагам.

 

И тук:

http://www.cretanbeaches.com/nea/nea/20-kaliteres-paralies-kritis/

Редактирано от но нейм
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз ще си пиша...

 

Като се ориентираш с плажовете, ше видиш, че две седмици не ти стигат. Аз бих разбила нощувките: 4-5 в Хания (база за посещение на плажовете Балос, Фаласарна, на Самария) 2-3 в Ретимно, после на юг. Спокойно ще можете да си намерите и нощувки на място, за да не се налага постоянно да се връщате на северното крайбрежие за едното спане.

 

Не е за изпускане

http://www.cretanbeaches.com/Beaches/Chania/kedrodasos-beach/

Редактирано от но нейм
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Много благодаря за отговорите! Знам, че няма да стигнат 14 дни за всички хубави плажове, затова ми се иска да си набележа, ако може най-хубавите :P ! Плана за Самария е да тръгнем рано сутринта с автобус от Хания, правим прехода, стигаме до морето, от там с фери до село Sougia, след това автобус до Омалос и от там до Хания. Ако измислим да спим няколко дни в Paleochora, също има начин да се стигне до клисурата - така поне съм се ориентирала от сайта на транспорта. За сега до местата, които съм набелязала виждам, че има автобуси, но честно казано ми се струват малко скъпички билетите, за това питах дали има някакви карти...

Това, което искам да посетя задължително е: Балос, Фаласарна, Елафониси, Самария, Хания, Ретимно. Чудя се за Ираклион и Агиос Николаос, както и за плажа Вай... Честно казано още не съм се ориентирала напълно и не знам дали ще стигаме толкова на изток - дайте жокер - заслужава ли си?

Я кажете, ако се навием на кола - колко излиза за 1 седмица например и как е цената на бензина? А какво мислите за варианта скутер?

Връзка към мнение

Аз не сам съгласен че на изток са по-добрите, Според мен е обратното. Аз препоръчвам кола под наем под 30 евро може да се спазари на ден стигат до 18-20 и да се прошета. Има на всички посоки. На нас не стигна време за западните части за съжаление.
Ето моята класация. 

Elafonissi
Itanos beaches (Erimoupolis)
Potamos beach (Gavdos)
Votsalaki beach
Psili Ammos beach (Vai)
Chrissi beaches
Balos lagoon beach
Falassarna Beach, 
А ето два сайта които съм чел по темата 
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

 

Аз не сам съгласен че на изток са по-добрите, Според мен е обратното. Аз препоръчвам кола под наем под 30 евро може да се спазари на ден стигат до 18-20 и да се прошета. Има на всички посоки. На нас не стигна време за западните части за съжаление.

Ето моята класация. 

Elafonissi
Itanos beaches (Erimoupolis)
Potamos beach (Gavdos)
Votsalaki beach
Psili Ammos beach (Vai)
Chrissi beaches
Balos lagoon beach
Falassarna Beach, 
А ето два сайта които съм чел по темата 

Бай Кольо, не на изток, а на източната част на юга

 

На Гавдос ходил ли си?

Редактирано от но нейм
Връзка към мнение

Аз не сам съгласен че на изток са по-добрите, Според мен е обратното. Аз препоръчвам кола под наем под 30 евро може да се спазари на ден стигат до 18-20 и да се прошета. Има на всички посоки.

На място ли сте взели колата, без предварителна резервация?

Връзка към мнение

Разбира се на място. Здрав пазарлък и няма проблеми. За Гърция това важи и за нощувките, букинга е за Германците. Аз веднъж само взех кола с предварителна резервация та пишман станах.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Нашата кола за 11 дни излезе 137 евро. Резервирахме я предварително.

Бензина.. цената му варираше доста.. от 1.55 - 1.85 евро/л, явно в зависимост от района, не само от бензиностанцията.Това беше май месец.

:)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Нашата кола за 11 дни излезе 137 евро. Резервирахме я предварително.

Бензина.. цената му варираше доста.. от 1.55 - 1.85 евро/л, явно в зависимост от района, не само от бензиностанцията.Това беше май месец.

:)

зани, погледни.. по десет-дванайсет евро на ден - аз винаги изчислявам на ден на човек - ми това си е по 5 евро на ден и плна свобода...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Kommos Beach.. аз все си го помнех като Космос.. много хубаво място. На гърба на Матала. Фин пясък, топла  вода и спокойствие.. освен нас имаше голямо френско семейство там :) :

post-21-0-66871300-1407432388_thumb.jpg

post-21-0-98343600-1407432396_thumb.jpg

 

Абе, Зани може 10 дена да не ви стигнат.. :)

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Това, което искам да посетя задължително е: Балос, Фаласарна, Елафониси, Самария, Хания, Ретимно. Чудя се за Ираклион и Агиос Николаос, както и за плажа Вай... Честно казано още не съм се ориентирала напълно и не знам дали ще стигаме толкова на изток - дайте жокер - заслужава ли си?

Пропускаш Като Мони Превели и палмовата горичка.

Ираклион и Агиос Николаос можеш да ги пропуснеш с чиста съвест: Ираклион - лудница като в Атина, а Агиос Николаос - "шубы и золото".

Първо да се коригирам: вчера като писах за източната половина на южното крайбрежие всъщност съм имала предвид Западната. Защо така обърках посоките, не знам. Та, ако тръгнете към Ваи, давайте по южното крайбрежие като можете да се отбиете и в Йера Петра - много приятно градче. А на север Сития заслужава внимание.

Колата и според мен е за предпочитане пред автобуса.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Пропускаш Като Мони Превели и палмовата горичка.

Ираклион и Агиос Николаос можеш да ги пропуснеш с чиста съвест: Ираклион - лудница като в Атина, а Агиос Николаос - "шубы и золото".

Първо да се коригирам: вчера като писах за източната половина на южното крайбрежие всъщност съм имала предвид Западната. Защо така обърках посоките, не знам. Та, ако тръгнете към Ваи, давайте по южното крайбрежие като можете да се отбиете и в Йера Петра - много приятно градче. А на север Сития заслужава внимание.

Колата и според мен е за предпочитане пред автобуса.

Този с палмовата горичка снощи и аз си го набелязах  :) ! Сега обмислям вариантите за спане по южното крайбрежие...

Връзка към мнение

Прясно инфо за Балос:

 

От няколко години мястото е доста посещавано, като пуснаха и корабче, което тръгва от Кисамос. Цената е 25 евро на човек и изобщо не си заслужава.

Ние винаги сме ходили с кола (вход 1 евро на човек) - гледката отвисоко си струва, а и е по-романтично да стигнеш до лагуната пеша по стълбичките. 

 

Цялата територия е природен резерват, без право на строеж, но........вчера разбрахме, че са пльоснали цял бетонов док за корабите с туристите. Миналата година нямаше такова чудо. Дори малкото чадъри и шезлонги бяха в пясъчен цвят, за да не се натрапват.

Въпреки това, не го пропускайте, сигурно след 5-6 години и хотели ще се появят, а все още можете да се насладите на "дивото".  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Доста тъпо, но въпреки това, най-вероятно няма да го пропуснем. От Хания има автобус по маршрута Hania - Kastelli Port - Balos и някакъв друг Hania - Kastelli Port - Balos - Gramvousa, като по втория маршрут, от Kastelli Port се продължава с корабче или ферибот. И двете са с цена 6,20 евро. Аз се опитвах да търся дали може да се ползва само ферибот от Kastelli Port, но навсякъде се споменава само за тези корабчета от 25 евро...

Връзка към мнение

Кастели и Кисамос са едно и също, оттам само с корабче за 25 евро.

А с кола идвайки от Хания подминавате Kастели  5-6 км и на КаливианИ завивате надясно по черен път, и само направо до носа на полуострова. След Кастели да Не завиете към Агиос Георгиос.

Не съм чувала с автобуси да возят туристи по черния път, поне до миналата година.

 

Грамвуса е островът срещу лагуната, вероятно с корабчето стоварват част от туристите и там.

Връзка към мнение

Я, вярно че са едно и също :) ...

http://bus-service-crete.com/timetabledet.php?line=3&lg=2 - от тук съм го видяла

Hania - Kastelli Port - Balos Daily 08:30 11:00 13:00* 15:30   * = Saturday and Sunday 13:30

Bus transfer to Balos (Platia Belivani)

 

 

 

Hania - Kastelli Port - Balos - Gramvousa Daily 08:30 11:00 16:30   Transfer from the port of Kissamos to Balos and Gramvousa
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.