Прескочи до съдържание

Няколко въпроса за остров Крит


Зани

Препоръчани мнения

Мдааа, бързо се променят нещата - от руски форум, съвсем актуално:

 

icon_post_target.gif Caterpillar » 27 июл 2014, 00:36

Были сегодня на Балосе. Долго решались на это путешествие, но когда даже в ренткаре сказали что можно ехать, таки поехали. Машинка- фольксваген поло,коробка автомат, защита картера стоит, стаж вождения более 5 лет. Впечатление следующее от дороги: эта дорога может представлять опасность только для покрышек, может еще дисков. При нас барышне помогали поменять пробитое колесо. В принципе, это лотерея, но если ехать медленно и аккуратно, можно снизить шансы. Достаточно широкая, но опасности для жизни никакой нет, если не мчаться там сломя голову. Там даже автобус,как мы поняли рейсовый (встретили его по дороге и туда и обратно)ходит. Дорога заняла 40 минут, но ехали очень осторожно. Были там около двенадцати часов. Парковка забита и машины паркуются вдоль дороги. Наша была 72 по счету (от нечего делать по дороге считала) от парковки так что идти еще пришлось прилично, однако этот пейзаж того однозначно стоит.
Небольшая ремарка относительно расстояния и времени:мы от Зонианы в сторону Ретимно 45 км ехали час сорок...

 

 Goalexa » 27 июл 2014, 11:25

Мне уже интересно, что же это за мистический автобус такой icon_e_smile.gif Caterpillar, вы уже не первая говорите о нем icon_e_smile.gif Неужели и правда, на Балос запустили какой-то автобус. Надо поспрашивать местных icon_e_smile.gif

   
Редактирано от но нейм
Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Понеже април месец няма да е плажно време, най-много да се отчетем с едно къпане и край. Тъкмо ще наблегнем да разходките! Видях, че Самария е задължителна, от четенето разбирам, че е нещо подобно на Маска в Тенерифе, слиза се след няколко часа и от там с корабчето което е само едно в 17:30 на обратно. Не разбрах реално на изходната позиция ли ще се върнем, ако отидем с колата.

Казандзакис в катедралата Св. Мина - Ираклион, което ми каза Александра в другата тема е записан.

Реално, не мисля да ходим по-далеч от средата на острова, по простата причина, че няма да имаме време. Друг вариант е, да търся хотел-апартамент някъде по в средата на острова и така стигаме по-бързо до различните места.

В коя част има повече неща за гледане?

Връзка към мнение

В Ираклион - Археологическия музей / ако имате дъждовен ден/ също двореца Кносос, който е наблизо.

Не бих пропуснала стария град на Хания, както и Матала. Всяко местенце си има своята красота...

Връзка към мнение

Ако отидете с колата до Самария, трябва да извървите всичките 17 километра и на обратно!

Да, тъкмо чета как се процедира за това място. Най-добре е с агенция явно, автобус, корабче и автобус от и  до Chania, имало десетки предложения на различни цени, явно това ще се гледа на място.

 

Как ви се струва идеята за 2 нощувки в Chania и от там да търся на място, зависимост къде се намирам надвечер?

Редактирано от Alexander
Връзка към мнение

Да, тъкмо чета как се процедира за това място. Най-добре е с агенция явно, автобус, корабче и автобус от и  до Chania, имало десетки предложения на различни цени, явно това ще се гледа на място.

 

Как ви се струва идеята за 2 нощувки в Chania и от там да търся на място, зависимост къде се намирам надвечер?

 

 

Ще цитирам от блога ми какво знам за придвижването от и до Самария, че не ми се пише наново:

По какъв начин да се придвижим до Самария? От Ханя сутрин тръгват автобуси в 06,15; 07,45 и 08,45 с направление Омалос, където се намира входа на клисурата, цената на еднопосочен  билет е 6,90 евро и пътуването е около 45 минути. След като извървите 16-те километра по дефилето и стигнете до селцето Агия Румели, се хваща ферибот до Sfakia или Sougia, от там вече може да се вземе автобус обратно до Ханя (пътуването е около 1,30 - 2  часа) Можете да си купите направо двупосочен билет  Ханя - Омалос - Хора Сфакион/Сфакия/ -Ханя, който струва 14,30 евро. Билета за ферибота се плаща отделно (10 евро / пътуване около 1 час)  и пътува само един път на ден - в 17,30 часа. Възможно е лодката, която пътува да Сфакия да закъснее, но няма проблем, защото последният автобус до Ханя (в 18,30 часа) винаги изчаква ферибота да пристигне. Не бих казала, че е препоръчително да посещавате Самария с кола, защото ще се наложи да извървите целия път обратно :-)! Ако сте в по-отдалечен край на острова, има организирани екскурзии.

 

При положение, че няма да сте там във висок сезон, мисля, че няма да имате никакъв проблем с намирането на нощувки на място.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Самария отпадна грозно, чак ме хвана яд..

Навсякъде пише, че се отваря най-рано средата на април, но обикновено дори май месец.

Само се надъхах, а явно наистина си струва!

Никой не каза в кои зони да гледам да направим другите нощувки след Chania.

2 в Chania са сигурни, за след това става ли една в столицата, после Ag. Nicolaos и може би някое слеце в южната част като Pirgos?

Връзка към мнение

Резервирах 3 нощувки в Chania и 2 в Istro(n). Денем ще гледаме да сме по южната част и докъдето стигнем.

Чета, че има много кръчмета, като повечето са евтини и хубави, но ако някой даде примрна кръчма, която да го е впечатлила ще е добре дошла.

Връщането в Солун е късно и реших, че няма смисъл да тръгвам към БГ, няколко човека ме посъветваха да видя и Метеора, та смятам да го видя и него на следващият ден.

Редактирано от Alexander
Връзка към мнение

Ханя е прекрасна. Има голям избор на кръчми, но непременно пробвайте малките семейни ресторантчета в покрития пазар на Ханя.

Истро също е много красиво място. На юг слизахме до Хора Сфакион, от там с фери до Лутро - страхотно селце, кристални води.

Направихме и няколко нощувки в Йерапетра, като не пропуснахме и о. Хриси.

Само не знам как ще издържите при тези гледки без да се топнете?

Ето и малко снимки: https://www.flickr.com/photos/96852791@N03/sets/72157647627155751/

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Къде се намира този закрит пазар, сега гледам в гугъл, но не го намирам..

Аз смятам да се топна, все пак водата е според историята на времето около 18 градуса, та ако има слънце става за къпане.

Agora market  ли е този пазар, гледам има много неща, ще си взема кашкавалчета и други неща. Четох, че имали хубаво вино. Гръцко вино не съм пил никога, но сега ще пробвам

Редактирано от Alexander
Връзка към мнение

Да, ще го намерите лесно - кръстовидна сграда в план. И от местното сирене гравиера си вземете.

На повечето места по заведенията даваха накрая десерт комплимент и каничка с ракимели ( ракия с мед).

 

А за градусите - и на Фуертевентура сега я даваха водата 18 гр., но замръзвах без неопрен.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сега прочетох за това сирене гравиера, на всичкото отгоре пишат, че в Крит е от овче мляко! Ще пробвам задължително, а някой да каже найстина ли вината са хубави?

:download::offtopic: Къпал съм се по Канарските острови във всякакви месеци от годината, в същото време не успях да вляза август месец в Порто..На 18-19, ако няма вятър и пече се ядва за мен, не е да се кисне човек много разбира се

Редактирано от Alexander
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

ах, как съм пропуснала тази тема. за крит мога да пиша, че да се забравя, а вас да отегча :) критяните не са гърци, да знаете. те се обиждат много. идете в кипър и кажете че сте критяни, да видите как ще ви посрещнат. все пак крит е към гърция само от 102 /или 103/ години. ако искате да видите истински крит - кола! забравете градския транспорт, това е най-големия гр. остров, не е няква "точица" да я обиколиш за 4-5 дни. аз съм била 3 пъти и все за 14-15 дни. уникални неща могат да се видят там: остров до който се стига пеш през морето при елафониси, водата ти стига най-много до коленете и да видиш толкова много кайтсърфисти, колкото никога в живота; бялата планина със ждрелото самаря, където е естествения ареал на козите кри кри /много се крият като напече/, но сутрин рано по хладинка излизат-невероятно усещане, горе на върха има едно единствено малко кръчме където да опитате козе сирене и кашкавал, да слезете директно в ждрелото - ходене много; уникалния палмов плаж вай; най-чистия плаж на о-ва - фаласарна; сфакя - селото в което целия военен арсенал на критяните...гръцките специални части се опиатаха да го превземат, и претърпяха такова фиаско, а отнесоха толкова подигравки и "бъзъци" че не посмяха да опитат отново...ах как се казваше селото/ще се сетя/ в което ако загледаш местна мома трябва да я вземеш, няма майтап, няма не искам; всички знаете за най-голямата база на нато на о-ва до ханя в пещерите покрай морето, но us войник из острова ей-така свободно разхождащ се няма да видите...забранено им е след като преди по-малко от 10тина години ядоха на 2 пъти-единия беше на гарата в ханя, втория на венецианското пристанище-як бой от месните младежи, затова че са задиряли критянските моми; да минете от север на юг, или обратно по най тясната част на о-ва при ирапетра; да опиташ супа от морски таралежи в ханя. да видиш секс столицата malia-по вечерно време, в това село-градче не важи забраната за секс на обществени и публични места, аз бях втрещена първия път, признавам си... :); агиос николаос с вътрешното езеро вулсимени и 2те пристанища и мнооого много още...крит е прекрасен, вълшебен, с едно изключение - новата столица ираклион-няма по контрастиращ с отрицателен знак на цялата красота от този град, за месните любима си остава старата столица-ханя

Редактирано от palia4i
  • Харесвам 13
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Върнахме се, останахме много довлни! Това ми беше първо посещение в Гърция, като разходката беше Солун, Крит, Лариса и Метеора. Времето ни изигра лоша шега Крит в, но все пак успяхме да се насладим. Източната част ми хареса повече, както и северната. Много гори, маслини, плажове, храната е перфектна. От градовте ми харесаха Хания и Ретимно, които имат подобен облик.

Има десетки камери и ограничения, не съм виждал нещо подобно в друга страна.

Като цяло бях малко негативно насторен към гърците, понеже съм слушал най-ралзични неща, как  ни мразели, колко са лоши и т.н. Нищо подобно не видях, нито усетих, задължително ще посетя отново Крит, както и Гърция. :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Имам предвид не само критяните, все пак бях в още два гръцки града. Ако някой има въпроси да пита. Скоро ще пусна снимки или пътепис

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Alexander радвам се,че ти е харесало и даваш отзиви :) Ние отиваме от 1 до 6 Май. Първото, което се сещам да питам, какво избра последно за паркинг на колата ? На летището ли и колко ти струва и също ползвахте ли рент а кар и да дадеш някои като цени и дали си доволен, че точно се чудим от кои да вземем.

Връзка към мнение

Бях резервирал  на два  частни паркинга място и трансфер, за 31 и за 26евро. Седмица преди да тръгна стана дума, че на летището не е скъпо. След проверка се оказа, че за същите дни ще ми излезе същите пари, но няма да се занимавам с трансфери. Отказах резервацийте на паркингите и си паркирах на летището.

В крайна сметка дадох 26 евро за 6 дни, паркинга е на 1 мин от входа-изхода на пасажерите, много е удобен. Гледай за табели за паркинги Р6 или Р7, които са за дълъг престой. Все пак зависи колко дни ще оставиш колата. Ако е за 5 дни, ще ти излезе 22 или 26 евро, зависи дали ще прескочиш 24-те часа на 5-ия ден.

http://www.parking-airport.gr/en/pricelist

Относно колата под наем, след дълго четене на отзиви и пращане на ел.пощи отсях две фирми, monza  rent a car и creta rent.

Цените са идентични, имат пълна застраховка,  НЕ се изискват кредити и дебитни карти, плаща се в брой на място.

В последствие останах с крета рент, беше малко по-изгодна

 

http://www.cretarent.gr/

 За 5 нощи и 6  почти пълни дни, дадох 129 евро за малка  кола с 4 врати. Там основно се карат малки коли или пикапи. Дадоха ми киа пиканто на 13 000км, гореше много малко, средно 5,5. И двете фирми чакат клинентите си с табела с името му  на изхода, сядате на седалките до изхода, подписва се договора и се плаща. След това, с друга кола те карат до паркинга, който е на 300 метра и се качваш на твоята кола. Пак там се връща и те карат отново  до входа на летището. Дори не погледнаха колата, когато я върнах.

Бензина е доста скъп там, по-скъп е отколкото в Гърция и варира много между отделните бензиностанции. Предната седмица цените бяха между 1,60 и 1,80евро за литър, докато в Гърция беше около 1,50, газта в Гърция е 85-90 цента, почти двойно отколкото в Бг.

В Крит има десетки камери за скорост, дори на т.нар им магистрала, където ограничението е 80-90  има постоянно знаци 70-60-50.

Магистралата в северната им част представялва нов двупосочен път, но с аварийна лента. Независимо дали е разрешено изпреварването или не, ако някой те настигне се мърдаш в аварийната и те изпреварва без проблем, всички карат така. Свиква се на този странен начин на каране. Дори по магистралта 200км се взимат за 3 часа, през другите пътища е още по-бавно, реално 40км в час е из планината.

 Предполагам, ще минаваш през Кулата, последните 20км в България и първите 20-30 в Гърция са много зле!

Редактирано от Alexander
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Колко км навъртя и колко мах СДП на ден е оптимално според теб. Аз бях направила някаква програма, в която имах дни със 150 км в едната посока на ден, но май много не е удачно. За Истро нещо да споделиш.

Връзка към мнение

Какво значи 150км на ден в едната посока? Кога ще е връщането? Ако смяташ да правиш 300км на ден е абсурдно. Единствено по псевдо магистралата може да стане и ще отнеме 5 часа каране, за другите пътища трябва да не слизате от колата.

Ние правихме средно 180-190км дневно, сега погледнах колко сме минали общо. Това е дори повече от нормалното, понеже два от дните беше страшен студ и вятър и не можеше да слезе човек от колата за повече от 5-10 минути. Та, ако е добро времето нямаше да имам над 150км средно на ден. Някои дни имах по 100-на, други 150, а най-много 250-260, но последните са задължително с включена северната магистрала, което пак казвам не е магистрала, само името е такова.

Аз единият ден тръгнах сутринта към 9-9,30 от Хания към Истро, спирах в Ретимно за два часа, в Кносос за 40-50мин и в Агиос Николаос за 30 максимум, не броя кратките спирания за някоя снимка и взимане на въздух и стигнах в 7,30 вечерта в Истро, а за уж само 210км без остри завои, по ГПС-а си дава 3 часа и нещо за този път.

По магистралата се кара със средно 60, по другите пътища 50, в планините средно с 40. Така най-лесно ще си прецениш колко време ще се забавиш в преходите. Като се сложат спиранията, скоростта пада още.

Истро е много малко селце на брега, в момента е почти празно. Няма нищо интересно, няколко апартхотели, магазини и кръчми.

Попаднах на едно симпатично крайбрежно село Μοχλός-Mochlos, даже хапнахме там, бих нощувал в това селце, ако знаех за него, имаше доста апартхотели и симпатични таверни. Пада се малко след Истро.

В темата за кулинарен туризъм, писах за кръчмата в Дракона до Хания, ако сте любители на вкусните неща, задължително я посетете.

Ние гледахме да ядем в малки селца, хем е по-вкусно, хем е по-евтино. Като цяло цените са под европейските, а порциите са големи!

Случайно попаднах на една кръчма е Ретимно, където супата беше 7+ евро, та има и скъпи места!

В малките и забити селца, не знаят  друг език освен гръцки. Най-много Hello и до там. На едно от  местата, след като питах какво е това месо в чинията на съседната маса, човека не успя да ми каже, хем питах дали е Lamb, накрая ми обясни, че е бе-бее имитиrайки овче блеене.

Редактирано от Alexander
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Точно това си мислех, 150 км в посока, но всичко прочетено от теб ме наведе на мисълта, че нещо съм в грешка, а и все пак на плаж съм тръгнала. Давай още кръчми :)

Връзка към мнение

В това селце Mochlos ядохме в Taverna Mesostrati, много хубава обстановка и персонал, поръчахме миди, калмари и местно вино 0,5л за 3,5евро, а накрая ни дадоха 3 десерта нещо като чийзкейк. Сега гледам, че има много добри отзиви в ТА за нея.

В което и малко селце да влезете, таверните са супер.

Навръщане от Елафониси към Хания минахме по вътрешният път, през Elos, но точно преди това селце, пътя е пропаднал и се отклонява за няколко километра през съседното Limni. На влизане в Limni, в дясно има много хубава таверна, страшно меса, салати, наденички и т.н. В Доунисас-Дракона ходих 3 пъти, като ядохме два.

 
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.