Прескочи до съдържание

Виена - градски транспорт


Duke

Препоръчани мнения

За първи път пътувам за Виена със самолет. Досега винаги съм пътувал с кола или пък съм използвал "VIA" като транзитно летище. Въпросът ми е конкретен, но умишлено пускам обща тема, за въпроси свързани с градския транспорт в австрийската столица...

 

Лично мен ме интересува следното:

 

1. От летището ще ползвам S-Bahn (S7) до Wien Mitte/Landstrasse. От автоматите ще купя карта за целия градски транспорт за 48h. Както знаете тази карта важи за градската зона, а летището е извън нея. Налага се да взема допълнителен билет, така нареченият VOR 'Außenzone' ticket (€2.00). Въпросът е как се поръчва от автомата този допълнителен билет? Има ли за него отделна позиция? Кога се поръчва - след поръчката на основния билет (в моя случай карта за 48 h) или пък има опция да се поръча едновременно с картата?

 

2. Валидирането на картата става еднократно, само преди първото пътуване, нали така? Тоест, не се налага да валидирам картата преди всяко пътуване по време на престоя?

 

3. На връщане отново трябва да взема VOR 'Außenzone' ticket (€2.00) за пътуването до летището. Тук питането ми е свързано с въпроса по т. 1, а именно, има ли опция за закупуване на този допълнителен билет на автоматите или той се поръчва в комбинация с друг? Ако е второто, това означава ли, че ако поръчам обикновен билет за еднократно пътуване той ще замести VOR 'Außenzone' ticket (€2.00)?

 

Благодаря за отделеното време...

 

Връзка към мнение

Автоматите имат версия на английски - ще се оправиш на място, няма страшно. В краен случай ще си поръчаш директен билет (има го като опция на автоматите) и ще се набуташ 2 евро отгоре или там колкото беше разликата (преди беше 3.40, сега май са го закръглили на 4 евра). 

Eто една снимка: http://canadianlaw.files.wordpress.com/2010/03/vienna2010-038.jpg

 

Мисля, че е опцията с едната зона, ама да не те излъжа, никога не съм си го купувал досега. 

Връзка към мнение

Като гледам тази снимка, май опциите са следните:

 

1. "VOR Passes/Multi Rides" - за избор на карта, в моя случай за 48h

 

+

 

2. "1 zone (e.g. to core zone boundary)"

 

Благодаря, май ще свърши работа...

Връзка към мнение

По втория ти въпрос. Валидира се преди първото пътуване и не се вади, освен ако не ти цъфне шайка контрольори. Поне така беше допреди година и половина... 

Редактирано от Meidj
Връзка към мнение

Конкретно за летището, последния път като бях там, двойния билет до центъра (първата опция с човечето), или картата си излизат направо валидирани, защото са по-големи от нормалния размер, и просто не влизат в отвора на валидаторите. На другите спирки е в сила валидирането при пътуване с обикновен билет.

В твоя случай виж само за "добавката" дали трябва да се валидира допълнително.

 

Малко off относно пътуването гратис.

@ Hollywood пробвал ли си в Лондон да го направиш? И да обясняваш със знаци че си абориген, бушмен или ескимос, си гърмиш минимум с £40 до £80 на общо основание. Като ако продължиш да се правиш на утрепан и заблуден, може да скочиш и на £1000 плюс криминално досие в полицията на Нейно Величество. Който е куражлия, може да се пробва, но хич не е препоръчително :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Конкретно за летището, последния път като бях там, двойния билет до центъра (първата опция с човечето), или картата си излизат направо валидирани, защото са по-големи от нормалния размер, и просто не влизат в отвора на валидаторите. На другите спирки е в сила валидирането при пътуване с обикновен билет.

В твоя случай виж само за "добавката" дали трябва да се валидира допълнително.

 

 

Искаш да кажеш, че ако поръчам карта на автоматите не мога да я валидирам на сините устройства? Нещо не ми се връзва цялата работа. Със сигурност знам, че картите се валидират, но не съм 100% сигурен дали се валидират при всяко пътуване или само преди първото. Залагам на второто, логиката го подсказва, няма причина да валидираш карта за градски транспорт щом вече е отчетен час на първо пътуване и тя важи за определен период от време. При евентуална проверка се гледа дали картата е валидна от гледна точка на период, а не от гледна точка на валидиране на самото пътуване. Обаче това, което ти пишеш е различно и нещо се обърках...

Връзка към мнение

Искаш да кажеш, че ако поръчам карта на автоматите не мога да я валидирам на сините устройства? Нещо не ми се връзва цялата работа. Със сигурност знам, че картите се валидират, но не съм 100% сигурен дали се валидират при всяко пътуване или само преди първото. Залагам на второто, логиката го подсказва, няма причина да валидираш карта за градски транспорт щом вече е отчетен час на първо пътуване и тя важи за определен период от време. При евентуална проверка се гледа дали картата е валидна от гледна точка на период, а не от гледна точка на валидиране на самото пътуване. Обаче това, което ти пишеш е различно и нещо се обърках...

 

До колкото си спомням аз при покупката на билета машината ти дава опция дали тя да го валидира или сам да си го валидираш, т.е. може и автомата да го валидира. За картите обаче не знам дали са различни по размер...

Връзка към мнение

Със сигурност знам, че картите се валидират, но не съм 100% сигурен дали се валидират при всяко пътуване или само преди първото. Залагам на второто, логиката го подсказва, няма причина да валидираш карта за градски транспорт щом вече е отчетен час на първо пътуване и тя важи за определен период от време. При евентуална проверка се гледа дали картата е валидна от гледна точка на период, а не от гледна точка на валидиране на самото пътуване. 

 

Точно така е! Валидират се преди първото пътуване и после шапка на тояга. 

Връзка към мнение

Искаш да кажеш, че ако поръчам карта на автоматите не мога да я валидирам на сините устройства? Нещо не ми се връзва цялата работа. Със сигурност знам, че картите се валидират, но не съм 100% сигурен дали се валидират при всяко пътуване или само преди първото. Залагам на второто, логиката го подсказва, няма причина да валидираш карта за градски транспорт щом вече е отчетен час на първо пътуване и тя важи за определен период от време. При евентуална проверка се гледа дали картата е валидна от гледна точка на период, а не от гледна точка на валидиране на самото пътуване. Обаче това, което ти пишеш е различно и нещо се обърках...

Kартата се валидира само веднъж. За билетите от летището - тарифата до центъра е два нормални билета, като преди качване и двата трябва да се валидират, а има и опция (тази за която писах), да се вземе един билет, но на двойна цена. За него  поне миналата година като бях, помня че излезе направо валидиран от машината. Не знам дали можеше да се избира или не, както е писал Георги. Но имаше и други хора, и на всички  билетите излизаха валидирани.  Даже се коментираше това между туристите, че така е по-удобно.

Редактирано от wilks
Връзка към мнение

Явно нещо не се разбрахме. Моето намерение е още на летището да купя карта за 48 часа + допълнителен билет до градската зона. Въпросът ми беше свързан именно с допълнителния билет. Няма проблем, ще се ориентирам от автомата...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Този "допълнителен билет", поне миналата година - бях във Виена през март 2012 - е обикновен билет и струваше тогава 1.80 Е - купува се от автоматите и се валидира, валидира се и картата, доколкото помня на автоматите - жълти и сини, вкл. в автобус, трамвай и пр.

Единият ти вариант е да си вземеш два билета за по 1.80 - 3.60 с вкл. багаж е S7 от л.щето до гара Митте, или по-нататък в гр-зона. Другият вариант е да вземеш една карта за определен период, плюс още един такъв билет. И така си заплащаш допълнителната извънградска зона. Това помня от ходенето си до Виена миналата година.

 

p.s. картите са валидират еднократно и на тях излиза датата

Всъщност ето ти на английски сайта, от който може да получиш полезната информация към момента.

 

http://www.wienerlinien.at/eportal/ep/tab.do/pageTypeId/10220

 

 


24-, 48- and 72-Hour Tickets

 

image_71602.jpg

 

 

 

Valid throughout Vienna for exactly 24, 48 or 72 hours from the time they are punched.

  • 24 Hours: € 6.70
  • 48 Hours: € 11,70
  • 72 Hours: € 14,50

Available in the Vienna Transport Authority´s ticket offices, tabacconists and ticket machines.

 


Stamp one's Ticket

 

image_71923_34518.jpg

 

Tickets must be stamped in the blue ticket stampers before boarding.

You find the blue ticket stampers

  • onboard of trams and busses
  • at the barriers before entering the underground railway

 

Single Trip Ticket


 

image_71589.jpg

 

 

Can be used for any single trip within vienna. You may change lines, but you may not interrupt your journey.

  • € 2,- in the Vienna Transport Authority´s ticket offices, ticket machines (underground )
  • € 2.20 in the means of transport
Редактирано от niki_m
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...

Изчетох където каквото намерих из темите и малко ми стана каша в главата.

Ще ползвам от летището CAT. Ще купя билет на място, въпреки че онлайн е малко по-евтино се притеснявам дали ще купя правилен билет, така че не ми е такъв проблем няколкото евро повече. Трябва ли да валидирам някъде билета преди да се кача или директно купувам и заминавам към Wien Mitte? Пристигам в неделя вечер, надявам се касите/гишетата работят тогава? Някой беше написал, че в почивните дни не работят, но може да се е отнасяло за метрото. Аз метро няма да ползвам. Та за неделя нещо по-специално да очаквам ли?

Редактирано от Сю_
Връзка към мнение

Изчетох където каквото намерих из темите и малко ми стана каша в главата.

Ще ползвам от летището CAT. Ще купя билет на място, въпреки че онлайн е малко по-евтино се притеснявам дали ще купя правилен билет, така че не ми е такъв проблем няколкото евро повече. Трябва ли да валидирам някъде билета преди да се кача или директно купувам и заминавам към Wien Mitte? Пристигам в неделя вечер, надявам се касите/гишетата работят тогава? Някой беше написал, че в почивните дни не работят, но може да се е отнасяло за метрото. Аз метро няма да ползвам. Та за неделя нещо по-специално да очаквам ли?

 

Ако ще ползваш CAТ няма какво да го мислиш, там нещата са направени удобно, за това и плащаш премиум за услугата. Всичко ще работи и всичко ще е лесно. 

Връзка към мнение

А трябва ли да валидирам билета преди качване на влака, имаш ли идея?

 

Нямам представа, но мисля, че не е нужно. То си има и служител, който да питаш, седи на входа на CAT отбивката, то си е туристически и бизнес ориентирано влакче. 

 

Няма как да сбъркаш по някакъв начин с тях, може с градския влак да се объркаш, но то и за това плащаш 7-8 евро по-малко там :) Все пак помисли дали да не хванеш просто следващото превозно средство възможно. CAT-ответе са през половин час, ако изпуснеш за една бройка предишния, може би няма смисъл да чакаш, а да хванеш редовния влак от отсрещния коловоз. Мисля, че разписанието им беше напрвено така, че да се разминава. Ако чакаш още 30 минути всичкото спестяване от бързината на CAT-a ще се изпари с лихва. 

Връзка към мнение

Прочетох и за другата опция, но взех решение да ползвам CAT с надежда за по-голям комфорт, тъй като всеки полет ми се отразява зле. Не е фрапираща разлика и съм готова да платя цената :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сю, понеже се върнахме преди 5 дни и ми е прясно. Първо, билет за САТ се купува от машинка, която си работи с монети и карти. Няма как да я объркаш, брандирана е, другата за другия влак е червена. Второ, има огромни табели и няма да се объркаш. И Най-важното, няма смисъл да го ползваш. Не знам за какъв голям комфорт се говори, влак като влак, само на два етажа. С другия наистина го засякох пътува се за 24-25 минути. Спирката е Ландщрасе /Виен мите, другото важно е,че билета от обикновения влак си ползваш за метрото, а тук не. Това добавя още 2 евро към сметката, а и време да ходиш да търсиш машина за билети. Но ти си знаеш. Ако имаш въпроси,питай,докато ми е прясно, а и аз обичам такива подробности да се знаят предварително,защото си е каша.

Връзка към мнение

другото важно е,че билета от обикновения влак си ползваш за метрото, а тук не. Това добавя още 2 евро към сметката, а и време да ходиш да търсиш машина за билети.

Това нещо не го разбрах?!?

Връзка към мнение

lyba_rizova, аз няма да ползвам метро. Трябва ми само Wien Mitte.

CAT върви до по-късно, другия влак в неделя мисля беше до 22ч. Аз пристигам малко преди този час, не бих имала друг вариант ако закъснея.

Редактирано от Сю_
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Рейн, билета за влака -4.40е, после ползваш за връзките с Метрото, не ти трябва друг билет. Ако ползваш експреса,,тогава трябва отделно да си купиш билетче за Метрото. А машинката споменах,с оглед на това,че като бързаш за някоя връзка за Мртрото,ще трябва да се оглеждаш, да спираш , да чакаш евентуално на опашка за билетче, не е нещо кой знае какво,ма мен например ме изнервя, не че Метрото не е на всеки 4-5 минути.

Сю, ясно, действай,както ти е удобно и както решиш на момента. Има и автобуси, те също са ти краен вариант.

Връзка към мнение

Не знам дали тук е мястото да попитам,за места за паркиране във Виена с удобни връзки с градският транспорт?!?Благодаря предварително!

Връзка към мнение

Не знам дали тук е мястото да попитам,за места за паркиране във Виена с удобни връзки с градският транспорт?!?Благодаря предварително!

 

Виена, както много от големите градове си има Park&Ride система. Тяхната конкретно не съм я ползвал, но предполагам е като навсякъде - евтин паркинг в покрайнините на града с лесен и бърз достъп до центъра, предполагам точно каквото търсиш. Ето един линк за начален старт: http://www.wien.info/en/travel-info/to-and-around/park-ride

Връзка към мнение

Здравей,

с удоволствие ще ти помогна, само не разбирам искате хотела да е извън центъра с възможност за паркиране,за да ползвате градски транспорт или друго :)

Връзка към мнение

Ние бяхме в този http://www.lenas-west.at/  през януари. Като хотел е добър, огромен безплатен паркинг, намира се до магистралата - сиреч лесен достъп ако пътуваш към Германия или обратно, например. Добра цена 33 евро стая тройка. Но пък е във Виенската гора - демек на майната си от града. Трябват минимум две превозни средства за да идеш в центъра. Наблизо има Park&Ride както ти е писал Георги - на гарата Хютелдорф има такъв 3 евро за цял ден можеш да паркираш и да ползваш метро, влак и пр.

Ако си там в хубавото време предполагам че ще е супер да си пиеш бирата в Виенски лес със виенски валс, но си е далеч от цивилизацията.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравей,

с удоволствие ще ти помогна, само не разбирам искате хотела да е извън центъра с възможност за паркиране,за да ползвате градски транспорт или друго :)

Не,не искаме хотел а само да паркираме и след това с метрото или пък друг транспорт да стигнем до Щефанплац и да се пошляем на воля за един пълен ден(от сутринта до вечерта).Спим във Братислава а не ни се седи там и така ми хрумна да отскочим за кафе до Виена. :)

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.