Прескочи до съдържание

Великобритания извън и освен Лондон


Фил

Препоръчани мнения

Понеже в Обединеното Кралство съм посещавал само Лондон, а и повечето масова туристическа информация естествено е предимно за столицата на Великобритания, и тъй като сега мернах , че Megabus пак имат много добри цени за много дестинации на Острова (а и на Континента), започващи от 1 паунд, молбата ми е в тази тема знаещите да споделят информация и препоръки за други интересни градове и места в UK извън Лондон. :)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ще ти изредя с удоволствие няколко любими дестинации - има наистина уникални места - само да си свърша работата, с която финансирам пътешествията си :)

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
 

E, там толкова неща има, че един живот може и да не ти стигне да ги видиш  :)

Снимки няма да пускам, щото са много.

Праисторически монументи - Стоунхендж, Ейвбъри, разни гробници из Джърси, всякакви имения и замъци, примерно Leeds, Warwick, град Бат, ЮЗ крайбрежие може да се мине пеша от Девън до Корнуол и обратно от север и е много красиво; ако уцелиш разните рицарски турнири по замъците също е интересно

Кеймбридж, Оксфорд

Нормандските острови - Джърси, Гърнси, Старк

Шотландия ми е любима на мен, фестивала в Единбург, жп линията Глазгоу - Mallaig, с кола из Нighlands, все има какво да се види. Highland games, дето хвърлят гюлета и диреци, с оркестри с гайди. Баш от игрите снимки нямам, че ми се развали обектива.

 

(това май беше еднократно събитие)

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Това са само качвани по другите теми

парни влакове

locomotive_wheels.jpg

това е от жп линията около Форт Уилям, Шотландия, вървят и парни локомотиви през лятото

F1000022.JPG

F1000020.JPG

F1000012.JPG

Замъка Eileen Donnan, Шотландия

Film_01a_16_25.jpg

Замъка Mont Orgueil, Джърси

F1030032.JPG

Замъка Корф, Девън (инфрачервено)

corfe_castle.jpg

По брега на Девън, Jurrasic coast

F1070018.JPG

F1070013.JPG

F1070006.JPG
  • Харесвам 14
Връзка към мнение

Понеже в Обединеното Кралство съм посещавал само Лондон, а и повечето масова туристическа информация естествено е предимно за столицата на Великобритания, и тъй като сега мернах , че Megabus пак имат много добри цени за много дестинации на Острова (а и на Континента), започващи от 1 паунд, молбата ми е в тази тема знаещите да споделят информация и препоръки за други интересни градове и места в UK извън Лондон. :)

 

Нeуроманец те е залял ;) И е прав, но аз ще ти дам само няколко опции - от Лондон - които можеш да прецениш коя то допада. Всички те стават за еднодневно пътуване и вярвам Megabus имат линии. 
 
1. Canterbury - уникално градче в Кент. 
2. Cambridge - влюбена съм в него.
3. Stratford upon Avon - лудо очарование. Можеш да комбинираш с крепостта Warwickshire. Аз късно я видях - от автобуса - и не успях да ида, но е страхотна.
4. Bath - каня се от сто години и все не успявам - култово място.
5. Oxford - същата история...
 
Ако нещо мога да помагам, само казвай. 
Поздрави сърдечни!
Връзка към мнение

Благодаря neuromancer (много готини снимки :) )
благодаря Rainy

 

И искам да попитам дали има нещо по-интересно в следните две посоки:

- на юг, към Portsmouth, Southampton, Bournemouth и още по на югозапад - Plymouth

- към Уелс, около Bristol, Newport, Cardiff  (Bath го видях, че е до Бристол  ;)  )

Може би трябваше да кажа, че най-вече са ми интересни градове/градчета/селца със запазена старинна част; замъци; а също и  хубава природа - брегове със скали, заливи, реки и пр.

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

На около 1 час от Бат с автобус е Wells. Уникална катедрала и най старата запазена уличка в Европа - Vicars' close от 14 в. От Уелс може да се вземе автобус до Гластонбъри /около 20 мин/ - освен абатството, Тор и празния гроб на крал Артур е пълно с ню ейдж магазинчета. Селцата в Cotswold с типичните сламени покриви и висящите къщички за вещици.  

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Живях повече от една година в Борнмут и всеки уикенд имаше къде да се ходи, но ако си за малко трябва да избираш... Борнмут е типичен английски морски курорт, но няма какво да се прави толкова в него.

Оттам започва Jurrasic coast, на запад от Poole брега е доста живописен, скали, хубави градчета, има пешеходен маршрут по цялото протежение до Корнуол и после нагоре. Минал съм по-близкия край до Борнмут, но на етапи по един ден. На запад към Корнуол става по-драматично. Този бряг май беше обект на Юнеско. 

Навътре не пропускай Солзбъри, наблизо са Стоунхендж и Avebury. 

Darthmoor е интересно, по-диво място, каквито почти няма останали в Англия. Природа, рекички, гори, пустош, но общо взето събират такси за всеки водопад, става да се види ако си с кола в тоя край. Портсмут и Саутхамптън не бих казал че са интересни, по-скоро се концентрирай върху малките градчета в New Forest.

Около Бристол Бат, Cheddar Gorge, градчето Wells (огромна катедрала в съвсем малко градче) също са интересни, в Бристол има авиационен музей (или беше на транспорта...) с отрязък от Конкорд с кабината. В Бристол правят Bristol Balloon Fiesta. По-нагоре към Уелс не съм ходил, че е далече от Борнмут.

Има всякакви имения и руини в района, но не са от ранга на големите около Лондон, примерно абатството Glastonbury, Corfe castle... Така грубо погледнато може да спретнеш не лоша обиколка с кола за около седмица примерно.

Като цяло е много приятно за разходки, естествено не е така наситено със забележителности като Италия. Всичко е много култивирано и си личи, че земята се обработва и хора живеят там от 5000г. Леко по-диво е Дартмур, или Шотландия...

Всичко това са впечатления отпреди 10г.  :(

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодаря neuromancer (много готини снимки :) )

благодаря Rainy

 

И искам да попитам дали има нещо по-интересно в следните две посоки:

- на юг, към Portsmouth, Southampton, Bournemouth и още по на югозапад - Plymouth

- към Уелс, около Bristol, Newport, Cardiff  (Bath го видях, че е до Бристол  ;)  )

 

Може би трябваше да кажа, че най-вече са ми интересни градове/градчета/селца със запазена старинна част; замъци; а също и  хубава природа - брегове със скали, заливи, реки и пр.

 

Замъкът в Аръндел (Arundel) -  бях като ударен с парцал, когато го видях. 

 

http://www.arundelcastle.org/

 

Намира се между Брайтън и Портсмут. Пътувал съм там с кола и не знам как е транспортът с влак или автобус.

 

А от селското футболно игрище има уникална гледка: 

 

arundel-fc.jpg

 

 

Иначе горещо, много горещо, с две ръце и два крака препоръчвам Йорк. Малко по-далечко е, с влак около 2 часа се взима, обаче си заслужава. Центърът на града е запазен във вида от преди 400-500 години. 

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...

Планирам пътуване между Глазгоу и Лондон с автобус. Има ли какво интересно да се види през прозореца по пътя, или да избера нощния преход? 

Връзка към мнение

Има, но пътуването е досадно дълго / над 8 часа/ и по някое време така или иначе се стъмва. Ако можеш да спиш в автобуса, по-добре вземи нощния.

Връзка към мнение

Costwolds... Като стана въпрос за селца...Туристическо малко, но много ми хареса.

 

Нямам идея за транспорт.

 

post-1448-0-38750400-1474318636_thumb.jpg

post-1448-0-35225200-1474318688_thumb.jpg

post-1448-0-39616000-1474318808_thumb.jpg

Редактирано от Георги
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Преди 10-на години ходих до Бристол и от там и до Бат и Кардиф.

 

В Бристол за около 8 дни престой мога да кажа, че градът е супер - има си старинни сгради, имаше една кула - Кабът тауър, посветена на местен много богат мореплавател, който първи тръгнал към новите земи, мисля. Беше скрита в един парк, сред дървета и ако не бяха моите хора да ми я покажат щях да я пропусна. Не е много висока, на 2 нива - разбирай има си тераска някъде на 2/3 от височината и след това отгоре на върха ѝ, има си обаче вита стълбичка, колкото да мине само един човек, а потока от хора нагоре и на долу е постоянен и се чува само чиърс, чиърс и т.н., но не си мислете, че хората си носят чашите и който срещнат чук-чук с тях  :P. Качването, обаче си заслужава, вижда се целия град и се получават страхотни панорамни градски пейзажи (стига да е слънчево и да не вали, но за мой късмет през цялото време беше много, ама много слънчево време). Друга голяма забележителност е Съспеншън бридж, някъде на около 100 м и повече над река Ейвън (Бристол е роден град на козметиката та от там и името ѝ идва) построен, като ме впечатли желязната му конструкция, но аз съм си лаик в областта та нищо чудно, че ме впечатли... Най-готиното нещо обаче беше, че бях там през август месец - началото, когато организираха така наречения балуун фест, който естествено най-добре се наблюдава от поляните около Съспеншън бридж. Хората налягали, насядали, натъркаляли се там и навсякъде бирени кутийка, но това е за друга тема :P  и гледат балоните. Не знам дали още го организират, но отбелязвам, че на него се плаща такса за преминаване и важи за всички - видях как патрулка си плати и нямаше хън мън, пуснаха си монетата в апаратчето и продължиха. Кварталите също са уникални, всеки един се различава с архитектурата си от другите и много лесно се разбира кой богаташки и кой бедняшки. Невероятна е сградата и на Бристол университети - в стила на старите английски сгради. Като се има предвид, че градът е много старо пристанище, има запазени сгради от онова време, но не са много благодарение на нацистите и бомбардировките през втората световна война (тогава градът е почти сринат до основи и една част от сградите оцелели бомбардировките не са бутнати или реконструирани (основно църкви, защото хората са се крили и са намерили смъртта си там) - просто са оставени, за да се помни какво се е случило и да не се допуска отново да се случи). Имаше и някаква римска стена в центъра на града доста запазена дори - реконструираха я по способа, използван при нашите руини до ЦУМ - гради стени от модерни тухли... И естествено Бристол катидръл (най-голямата в града) и паркът до нея.

 

post-867-0-74277500-1474325127.jpg

 

Кабът тауър

 

post-867-0-76727700-1474325309_thumb.jpg

 

Съспеншън бридж, докато се разхождах по него

 

post-867-0-84302000-1474325419_thumb.jpg

 

Моста по време на Балуун феста

 

post-867-0-43859100-1474325477.jpg

 

Жилищни сгради в най-богатия квартал на града

 

post-867-0-23141400-1474325522.jpg

 

Кулата на Университета с някакъв си балон от феста

 

post-867-0-07119800-1474325558.jpg

 

Бристол катидръл

 

post-867-0-87988200-1474325602.jpg

 

Някаква си друга катедрала в най-богатия квартал на града

 

За Бат и Джейн Остин всички са чували и знаят - малко китно, зелено село и си заслужава да се види не само заради римската баня и катедралата пред нея, но като цяло селото е красиво и си заслужава. Имат си един закрит мост над река Ейвън (минава от там преди да се влее в океана) с магазинчета около него. Също така имаше една много дълга сграда с формата на полукръг с огромна поляна отпред, на която месни и туристи опъваха одеяла и разхвърляха софрата. Ние това не го направихме, защото посетихме един турски ресторант, в който обядвахме и като разбраха, че сме комшу се започна с едни черпавки с плодови салати, ликьори и т.н, но това пак за друга тема. :P  С автобус от Бристол до Бат беше много бързо някъде за около 30-на минути, ако не ме лъже паметта, като го хванахме на спирка за градски транспорт.

 

post-867-0-08274600-1474325670.jpg

 

Центърът на селото

 

post-867-0-84873900-1474325715.jpg

 

Въпросната полукръгла огромна сграда и паркът пред нея

 

post-867-0-88038700-1474325755.jpg

 

Катедралата в Бат, банята се намира точно зад нея леко в ляво

 

Кардиф е друга бира (там бях за няколко часа и не успях да го разгледам по-подробно). Просто защото се намира в Уелс. Там хората са други, сградите са други и не на последно място езикът е друг, но слава Богу, табелите са им двуезични и тези като нас, които знаят английски само да се оправят. От Бристол с автобус се взима за около час, като за да се стигне до там се минава през едно инженерно чудо - Севън бриджис. не знам дали наистина мостовете са 7, но моите хора ме увериха в това, аз минах само по един от тях и беше нещо зашеметяващо - нашите магистрали пасти да ядат ... бяха с поне 10-на ленти, имаха си бутки за събиране на тол такси, минаваха многоооо коли, но нямаще никакви задръствания, а бутките се обслужваха от хора тогава, сега може да са променили нещата. В самия Кардиф все още стои замъкът, ако мислите да влизате в него, обаче не си заслужава да си давате парите, защото всъщност е останала само стената, а от замъка има някакви основи, които по-скоро приличат на малко хълмче. Има хубави сгради - модерни, имат си и типичните за тази част на света. Много зеленина и е пълно с друидски светилища - мини стоунхенджове -  видях дост от тях в града. Там ме водиха на обяд в така наречените Chinese buffet - тогава за 7 паунда - можеше да се храни човек колкото душа му иска в обедните часове, като алкохола се плащаше допълнително.

 

post-867-0-80369200-1474325805.jpg

 

Благодарим ви братя за улеснението

 

post-867-0-80477700-1474325833.jpg

 

Замъкът или по скоро стените му

 

post-867-0-85059600-1474325920.jpg

 

Някъде до замъка

 

post-867-0-19559200-1474325870.jpg

 

Едно от многото друидски светилища в града

 

Абе, хубаво си е в английската провинция и искам да кажа на тези, които са видели Лондон само, че нищо не са видели от Англия или кралството. разходете се по малките селца и градове и ще усетите духа на страната. А Англия си има дух, вярвайте ми. като се разхождах из Бристол се усещаше аристократизмът в града, който беше нарушаван от време на време от минаването на едно ферари и порше, но това да му е кусурът на града.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

... Севън бриджис. не знам дали наистина мостовете са 7...

Всъщност са Severn bridges, защото реката се казва Севърн.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Между Оксфорд и Рединг, на около час от Лондон, има невероятно красиви села и малки градчета  - с мостчета, рекички, разкошни поляни... можеш да видиш къде минава Thames Path в този район. Не липсват и  кръчмите със сламените покриви, например The Six Bells в Warborough:

post-1962-0-23648400-1474339908_thumb.jpg

И любимото ми място там - селото Dorchester-on-Thames (не града  Dorchester). Намира се тук и има красива катедрала, Dorchester Abbey.

post-1962-0-38069400-1474339783.jpg

Към катедралата има чудна чайна с дворче в градината. Работи от 2.30 до 5.00 и се движи изцяло от доброволци от селото, разбирай местни баби, които пекат сладкиши за чая, а всички приходи отиват за поддръжка на катедралата и малкия музей към нея. Имат си и сайт: http://www.dorchester-abbey.org.uk/tea-room/

Транспортът из района е с автобуси от тази оксфордска компания: http://www.thames-travel.co.uk/timetables-fares/ 

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Абе, хубаво си е в английската провинция и искам да кажа на тези, които са видели Лондон само, че нищо не са видели от Англия или кралството. разходете се по малките селца и градове и ще усетите духа на страната. А Англия си има дух, вярвайте ми. като се разхождах из Бристол се усещаше аристократизмът в града, който беше нарушаван от време на време от минаването на едно ферари и порше, но това да му е кусурът на града.

 

Точно така :) Англия е много красива - и изключително, ама наистина изключително поддържана държава. Има един основен кусур - ужасно скъпо е, но и на това се намира колая :) Много хубав текст, поздравления. 

Връзка към мнение

Всъщност са Severn bridges, защото реката се казва Севърн.

 

Сигурно е така, на мен ми казаха севън бриджис и така ми е останало като спомен и въобще не съм го подлагала на съмнение и дори не съм и търсила инфо за тах. :-)

Точно така :) Англия е много красива - и изключително, ама наистина изключително поддържана държава. Има един основен кусур - ужасно скъпо е, но и на това се намира колая :) Много хубав текст, поздравления. 

 

Не е само държавата и хората са уникални и приятелски настроени имат си един кусур обаче - като дойде петък вечер се преобразяват до неузнаваемост до понеделник сутрин, но .... и те хора и те трябва да разпускат и да правят нощни серенади на знайни и незнайни съседи :lol:  :P 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Наистина е така, страхотна държава, Лондон е една малка част, дори не може да се каже, че е истинската Англия. Когато навлезеш в малките градове, зелени поляни, многобройните замъци -това е реалната английска картина. Харесва ми, че си пазят старите постройки, така запазват духа на страната си, типични традиционалисти. Дори хотелите им са старинни :)Моето любимо място от тези които съм посетила там е Great Malvern. Иначе гореспоменатата дестинация Бат, Кардиф и Бристол също е чудесна. В Кардив съм била за ден- дъждовен беше и не успях да видя всичко, което си наумих. В Националния музей е интересно, Millennium stadium също е забележителен!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Така - гледам, че има много предложения. Градове и замъци, исторически и други забележителности.Въпрос на гледане - навсякъде има какво да се види.

За да съм малко по-встрани - бих отбелязал няколкото природни обекта, а именно Националните паркове.

Първо (по моята класация) е Peak District. Една "планинска" (съвсем условно казано) Област на върховете. Подходящо за по-лежерно "излизане от трафика"

Следващите само ще ги изброя (някой от по-големите) - Lake District, North York Moors (наблизо е Скарбъроу - първия британски курорт), Loch Lomond & The Trossachs и Cairngorms National Park. Последните два са в Шотландия.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.