Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Престрашавам се да пусна първата си тема, дано е в правилния раздел :).

 

Вече писах в друга тема, че февруари 2015 ни предстои круиз живот и здраве. Островите, които ще посетим са Пуерто Рико, Сейнт Томас, Антигуа, Мартиника, Сейнт Луша и Гренада. Благодаря на съфорумците, които дадоха информация досега, аз също четох из форума, но мисля че ще е добре ако информацията е събрана в една тема.

Така че, ще се радвам ако има какво да добавите за ПР и Гренада, а и за другите острови (за които вече е писано).

 

Всякаква информация ще ми е интересна, както и вашите лични впечатления - места, които да се посетят на островите, какво ви хареса, какво не, какво не си заслужава, безопасност. Тъй като досега не сме били на круиз и информация относно този вид пътуване също ще ми е интересна.

 

Аз имам няколко въпроса:

  • Какво може да посетим в Сан Хуан за няколко часа? Круиза тръгва от там вечерта и ми се иска след като кацнем да разгледаме набързо града.

 

  • Да вземем ли количка за детето, което е на 3 години? Има ли много ходене и ще бъде ли необходима или не? Последния път като пътувахме с нея въобще не искаше да се вози в количката, ама знам ли сега, ако вземе да се измори и да мрънка. 

 

  • Ако решим да не наемаме кола за островите и да не ходим на екскурзии, ще бъде ли достатъчно да обикаляме из пристанищния град на съответния остров?

 

Благодаря предварително и се надявам да се получи хубава дискусия.

 

034016782.jpg?r=0

 

:)

Връзка към мнение

Улучил(а) си баш островите, на които не съм ходил, с изключение на US Virgin Islands (Сен Томас). :) :)

 

За там - моят съвет е на всяка цена като приоритет да отидете на съседният остров - St. John, който е национален парк, няма застрояване и е много красиво. Бих препоръчал Trunk Bay, провери фериботите от St. Thomas за там, не отнема много време. Града Шарлот Амели за мен лично не е интересен и не бих си губил времето за там, ако отивах само един път за един ден.

 

Програма максимум за един престой с круизен кораб:

St. John (Trunk Bay), като преди или след него може да се качите с лифта на баира до пристанището за панорамен поглед в-у заливите.

 

Ако не можете да направите St. John (не го бъркай със следващата ви спирка St. John's) и отивате на плаж на St, Thomas, направете го на Sapphire Beach (вместо на Coki Beach), на първият има по-малко хора и според мен е по-красив.

За престоя на самият кораб не знам какво те интересува точно (кой кораб / круизна линия?), ако имаш конкретни въпроси, питай.

 

Има хора с опит на останалите о-ви от маршрута и сигурно ще се включат.

 

Виждам също, че си fellow Canadian (погледнах ти блога), май беше поствал(а) и едно кацане на KLM във Ванкувър, но можеше и да е посещение като турист.  :)

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Улучил(а) си баш островите, на които не съм ходил, с изключение на US Virgin Islands (Сен Томас). :) :)

 

За там - моят съвет е на всяка цена като приоритет да отидете на съседният остров - St. John, който е национален парк, няма застрояване и е много красиво. Бих препоръчал Trunk Bay, провери фериботите от St. Thomas за там, не отнема много време. Града Шарлот Амели за мен лично не е интересен и не бих си губил времето за там, ако отивах само един път за един ден.

 

Програма максимум за един престой с круизен кораб:

 

St. John (Trunk Bay), като преди или след него може да се качите с лифта на баира до пристанището за панорамен поглед в-у заливите.

 

Ако не можете да направите St. John (не го бъркай със следващата ви спирка St. John's) и отивате на плаж на St, Thomas, направете го на Sapphire Beach (вместо на Coki Beach), на първият има по-малко хора и според мен е по-красив.

 

За престоя на самият кораб не знам какво те интересува точно (кой кораб / круизна линия?), ако имаш конкретни въпроси, питай.

 

Има хора с опит на останалите о-ви от маршрута и сигурно ще се включат.

 

Виждам също, че си fellow Canadian (погледнах ти блога), май беше поствал(а) и едно кацане на KLM във Ванкувър, но можеше и да е посещение като турист.  :)

Да, и аз съм Canadian и живея на западния бряг  :). Круизът е с Royal Caribbean, корабът е Jewel of the Seas. Конкретен въпрос нямам, относно круиза даже незнам какво да питам, като не съм била. Всъщност - сигурно на тези кораби има много хора събрани на едно място, сигурно ще е голяма гъчканица на кораба? Относно екскурзията до другия остров, не знам като сме с дете да не ни дойде малко нагорно, иска ми се по-лежерен да е планът за деня :)

И още нещо - като пристигне корабът на пристанището, а понякога може да са и два-три кораба, и се изсипят всички тези 5-6 хиляди туристи на малкото островче, няма ли да стане голяма лудница, задръствания по улиците, ако решат да наемат коли? Ей това не мога да си представя как ще мине, та ако някой е бил, да сподели :)

Редактирано от Травеолани
Връзка към мнение

 

  • Да вземем ли количка за детето, което е на 3 години? Има ли много ходене и ще бъде ли необходима или не? Последния път като пътувахме с нея въобще не искаше да се вози в количката, ама знам ли сега, ако вземе да се измори и да мрънка. 

 

Трудно е да се каже, зависи от детето. Моите на 1.5-2 г. вече отказваха да влизат в количката (поне без страшен рев) и започнахме да караме без нея. Според мен по-добре без, защото ако не иска да се вози само ще си я мъкнете, и ще ви пречи. Планирайте почивки и разпределяйте времето без дълго и продължително обикаляне, в краен случай едно такси към кораба и така...

Или пробвайте вкъщи дали иска да я ползва като се умори...

Връзка към мнение

Да, и аз съм Canadian и живея на западния бряг  :). Круизът е с Royal Caribbean, корабът е Jewel of the Seas. Конкретен въпрос нямам, относно круиза даже незнам какво да питам, като не съм била. Всъщност - сигурно на тези кораби има много хора събрани на едно място, сигурно ще е голяма гъчканица на кораба? Относно екскурзията до другия остров, не знам като сме с дете да не ни дойде малко нагорно, иска ми се по-лежерен да е планът за деня :)

 

Според мен няма да имате проблем с детето да отидете до St. John, това си е family friendly дестинация.

 

Корабът е добър, не е от най-огромните на RCCL (Oasis или Allure of the Seas), които са по 225,000 тона. Вашият е "само" 90,000, пак е голям, но не до степен на извращение. Аз лично предпочитам размер на кораби до 120,000 тона.

 

Ще е гъчкано с хора, но така е почти на всеки круиз (не е болка за умиралка), освен ако не вземете някой кораб на Seabourn, Silversea или SeaDream, които пък са забранително скъпи.

 

Много харесвам Ванкувър през лятото.

Връзка към мнение

Трудно е да се каже, зависи от детето. Моите на 1.5-2 г. вече отказваха да влизат в количката (поне без страшен рев) и започнахме да караме без нея. Според мен по-добре без, защото ако не иска да се вози само ще си я мъкнете, и ще ви пречи. Планирайте почивки и разпределяйте времето без дълго и продължително обикаляне, в краен случай едно такси към кораба и така...

Или пробвайте вкъщи дали иска да я ползва като се умори...

 Същата работа сме и ние, като бяхме в Лас Вегас, тя беше на 2 г, и отказваше категорично да се вози в количката си. Като я сложихме няколко пъти и беше страшен, безспирен рев, добре че в Лас Вегас е толкова шумно по-улиците, че никой не й обърна внимание. Сега е по-голяма и може би ще се измори, може да вземем една малка количка за всеки случай. Иначе ще трябва някой от нас да я носи :huh:

Според мен няма да имате проблем с детето да отидете до St. John, това си е family friendly дестинация.

 

Корабът е добър, не е от най-огромните на RCCL (Oasis или Allure of the Seas), които са по 225,000 тона. Вашият е "само" 90,000, пак е голям, но не до степен на извращение. Аз лично предпочитам размер на кораби до 120,000 тона.

 

Ще е гъчкано с хора, но така е почти на всеки круиз (не е болка за умиралка), освен ако не вземете някой кораб на Seabourn, Silversea или SeaDream, които пък са забранително скъпи.

 

Много харесвам Ванкувър през лятото.

Ще се замисля сериозно за Сейнт Джон тогава.

Да, корабът не е от най-големите, но пак е доста огромен. Миналата седмица видяхме на пристанището във Ванкувър Radiance of the Seas, които са един клас с Jewel, и да ти кажа изглеждаше огромен в сравнение с другите по-малки корабчета, които сме виждали на пристанището.

 

Ето и малко снимки, които направихме на Radiance:

 

033880066.jpg?r=0

 Това в ляво е корабът:

033880068.jpg?r=0

 

 

 

Да, най-добрият сезон за посещение на Ванкувър е лятото. Наистина е много красив град.

Редактирано от Травеолани
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Съфорумци, утре заминаваме! След 6 месеца планиране и чакане, дойде времето за нашия първи круиз. Много се вълнувам и ми е малко притеснено дали всичко ще мине добре. Ще пътуваме с кола от Ванкувър до Сиатъл, от там летим до Маями, и от Маями до Сан Хуан. Ще имаме 1 ден там и круиза тръгва в събота вечер.

 

Ако мога ще пиша, но предполагам че като се качим на кораба няма да ползваме интернет.

Благодаря на всички включили се със съвети и мнения по моите въпроси :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Пожелавам ти всичко да мине както сте си го намислили, без изненади и да си прекарате чудесно!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...
Травеолани

Да се включа с моите впечатления от круиза - прекрасно изживяване, много ни хареса на всички като цяло. Обаче като теглих накрая чертата малко ми се зави свят от крайната цена!

 

Определено бих отишла пак, но на някое друго място. Първите две вечери и последният ден (когато бяхме цял ден в морето) имах морска болест и ми беше много зле. Първата сутрин след круиза в хотела всичко ми се клатеше icon_smile.gif.

 

Изживяването на кораба беше невероятно. Аз го бях подценила предварително, защото не знаех колко много забавления и развлечения се предлагат. Бяхме всяка вечер на шоу в театъра - 2 мюзикъла, 2 комедианти и 2 финалисти от Американския Мюзик Айдъл. Ходихме и на кино два пъти. Музика на живо и танци имаше всяка вечер, много съм впечатлена!

Обслужването и персонала са другото нещо, което ме впечатли - любезни, мили, отзивчиви, стараеха се да направят престоя ни изключително приятен. В ресторанта работеше един българин - видяхме се няколко пъти с него, но нямахме възможност да разговаряме по-дълго.

 

На мен лично ми беше много интересно за живота на тези хора, които работят на круизните кораби. Много си говорихме с тях на тази тема и ни казаха, че работят 7 месеца и два месеца почиват. Всяка седмица ги оценяват на база на обратната връзка от клиентиие и в зависимост от "оценката" ги разпределят къде точно ще работят по кораба.

 

Корабът на който бяхме ние, Jewel of the Seas, през май месец 2015 ще смени маршрута и ще пътува от Сиатъл до Аляска със спирка във Ванкувър. Аз работя много близо до порта във Ванкувър, та подозирам че ще прекарвам там някои от обедните си почивки и ще си спомням за круиза ни и за времето прекарано на кораба.

Това, което не ми хареса е, че реално имахме страшно малко време за разглеждане на островите. В най-добрия случай 5 часа, което е нищо! Но може би и ние сме виновни малко, защото по-рано от 11 часа сутринта не успяхме да напуснем кораба. Докато се наспим, оправим сутрешния тоалет и закусим и то станало 11 часа.

 

И разбира се - имаше страшно много възрастни хора между 60 и 80 години, по-голямата част от тях американци, канадци, норвежци и германци. Явно по това време на годината само северноамериканските и западноевропейските пенсионери имат свободно време да пътуват. :)

 

Въпреки това, на кораба имаше забавления за всички възрасти, не бих казала че ни беше скучно. За децата имаше детски клубове със забавления според възрастта. Няколко пъти оставихме дъщеря ни в най-малката група - всеки ден имаха организирани забавления - рисуваха, имаха science class, пижамено парти, вечер в която гледаха филми.

 

На който е интересно да гледа снимки - качила съм от всеки остров по един албум в галерията. :)

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
Благодаря много за отизивите :) 

 

А какви са впечатленията ти от самите острови? Къде най-ви хареса? Все пак и политически и социално и културно островите, които сте посетили са толкова различни... А природата/архитектурата/плажовете?

 

Знам, че 5 часа са исключително малко, за да се добие пълна представа, но все пак някакви впечатления... Къде бихте се върнали по-дълго време примерно? И цените на място как ви се видяха?

Връзка към мнение
Травеолани

Здравей Калоян, интересни въпроси, сега ще се опитам да ти отговоря.

 

Значи като чуе човек Карибите и си представя прекрасните плажове и невероятно красиви места, а истината не е съвсем такава. Много от тези острови са доста бедни. Най много ни шокира Антигуа - стори ми се толкова мизерно, бедно и мръсно. Представи си някоя циганска махала в България, само че растителността е палми :), а не нашата растителност. Та след този остров всичко друго, което видяхме ни хареса. На Антигуа видяхме обаче и най-красивия плаж, който някога съм виждала - водата беше нереално синя и топла. Може би имаше значение и тура - прекараха ни през вътрешността на острова. На връщане минахме по пътя, който минава покрай брега и там вече изглеждаше доста по-пиятно за окото и по-подредено.

 

Мартиника най-много ни хареса - стори ми се много европейски остров, много по-цивилизован от останалите. Столицата Fort-de-France изглеждаше като някое малко градче в Европа. Там взехме ферибот и отидохме до един страхотен плаж - нямаше много хора, много спокойно беше всичко - направо идилия! Направихме и обиколка на Fort-de-France с електрическо колело, нещо като рикша. Отзад има две места и отпред е шофьорът, който е и екскурзовод. Закара ни на едно прекрасно пазарче с плодове и подправки, от там си купих сурово какао, ванилия, канела.

 

Електрическата рикша:

post-2024-0-88007700-1426365606_thumb.jpg

 

Пазарчето с подправки - във второто панерче в ляво от ванилията е суровото какао, което купих:

post-2024-0-82984800-1426365617_thumb.jpg

post-2024-0-28455700-1426365629_thumb.jpg

На второ място е Сейнт Луша - там също не ми се стори толкова бедно и видяхме и 5 звезден луксозен резорт с публичен плаж, където се настанихме.

 

Гренада - бях много развълнувана да посетя този остров, толкова на юг и толкова близо до Южна Америка (която ми е много на сърце в момента) и не останах разочарована. Там посетихме плантация за подправки - нещо интересно за мен, защото къде иначе ще посетя такава плантация. Там обаче също беше бедно, през 2004 и 2005 са минали два урагана от там и е имало големи разрушения, та буквално някои сгради си бяха останали така, без да ги оправят.

 

Сейнт Томас - там бяхме само в историческата част на даунтауна, хората ми се сториха по-изнервени от останалите острови.

 

Определено не можахме да добием пълна представа за островите, но все е нещо. И да, бих се върнала с удоволствие на Сейнт Луша, но този път за 1 седмица и на 5 звезден луксозен хотел.

 

Относно цените на островите - високи ми се сториха, направо канадски цени. На самите острови освен за маршрутки, таксита и сувенири, не сме давали за друго пари, не сме се хранили на там. Само на Мартиника седнахме на едно заведение на плажа и там за 1 бира и 1 бутилка вода платихме около 5 евро.

 

Да добавя - Антигуа, Сейнт Луша и Гренада са част от British Commonwealth и много се гордееха с това! Ама както каза майка ми - каква им е файдата от това, като е пълна мизерия там (това за Антигуа ставаше въпрос).

Редактирано от Травеолани
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

E, Мартиника е в Европейския съюз, част от Франция е. Но и цените са такива май.

Иначе аз кой знае защо си въобразих, че като е голям кораб не се клати толкова. То ако ще се бориш с морска болест, няма много смисъл.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Травеолани

Само на мен ми стана лошо (мъжът ми, детето и майка ми бяха ок) и то ако бях в каютата. Затова като усетех, че почва да ми се гади и веднага излизах - примерно отивах в театъра или в киното, които са по-големи пространства, а и се разсейвах там и не се чувствах толкова зле. Бях взела и лекарство, но реших да изчакам да видя колко зле ще ми стане и така и не го взех :).

 

Иначе имаше и малко вълнение, клатеше си се кораба, на моменти вървях като пияна.

За мое успокоение питах някой от персонала - нормално ли е така да се клати и те ми отговаряха: Не се притеснявай, нормално е, това не е нищо и ние не го усещаме въобще! Та това донякде ме успокояваше :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря за отзивите. Потвърждаваш това, което съм чувал и другаде - Мартиника и Гуаделупа са много над останалите острови като качество на живот (което си е съвсем логично де имайки предвид инвестициите на майка Франция). Може би само Куба или Ямайка (или някой от холандските острови) биха могли да ги конкурират по интерес за мен. Остана само да купя билет. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
За протокола, то и Замбия и Сиера Леоне са в Brittish Commonwealth, което не им пречи да са от най-бедните в света... Впрочем дори и Канада! 

 

Друго си е да си във Френската Република на 8000 км от Европа, да си плащаш в евро и да ползваш Европейската Здравноосигурителна Карта при нужда... 

Редактирано от Kaloyan89
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Здравей Калоян, интересни въпроси, сега ще се опитам да ти отговоря.

 

Значи като чуе човек Карибите и си представя прекрасните плажове и невероятно красиви места, а истината не е съвсем такава. Много от тези острови са доста бедни. Най много ни шокира Антигуа - стори ми се толкова мизерно, бедно и мръсно. Представи си някоя циганска махала в България, само че растителността е палми :), а не нашата растителност. Та след този остров всичко друго, което видяхме ни хареса. На Антигуа видяхме обаче и най-красивия плаж, който някога съм виждала - водата беше нереално синя и топла.

Кой беше плажа? Предполагам първия сблъсък с реалността там ти е бил столицата Сейнт Джоунс? Определено не е добро начало. Но Антигуа е известна с 365-те си плажа (за всеки един ден от годината), което е клише, но отговаря на истината. Известна е с доста сериозни курорти, където солидни чичковци и лели от щатите разпускат. Но богатството е плажовете и хората, което не е малко за карибски остров. Хора от рода на Ерик Клептън имат вили там, а на Барбуда (сестриния остров както го наричат) този месец Робърт де Ниро и сътружници взеха рарешение за строеж на гъзарско местенце. На същия плаж, където лейди Ди навремето разпускаше. Все известни люде, които знаят къде да инвестират, така че Антигуа & Барбуда е местенце въобще не за пребрегване, ама хич :) Редактирано от Двуцветко
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Травеолани

Кой беше плажа? Предполагам първия сблъсък с реалността там ти е бил столицата Сейнт Джоунс? Определено не е добро начало. Но Антигуа е известна с 365-те си плажа (за всеки един ден от годината), което е клише, но отговаря на истината. Известна е с доста сериозни курорти, където солидни чичковци и лели от щатите разпускат. Но богатството е плажовете и хората, което не е малко за карибски остров. Хора от рода на Ерик Клептън имат вили там, а на Барбуда (сестриния остров както го наричат) този месец Робърт де Ниро и сътружници взеха рарешение за строеж на гъзарско местенце. На същия плаж, където лейди Ди навремето разпускаше. Все известни люде, които знаят къде да инвестират, така че Антигуа & Барбуда е местенце въобще не за пребрегване, ама хич :)

Да, прав си, трудно ми беше да повярвам, че St. John e столица!!! Точно, ако имахме повече време там и си наемем кола да обиколим и други плажове сигурно щях да имам друго мнение. Прав си и за другото, спряхме на едно място от където се виждаше чудесен плаж на супер луксозен хотел, където цената на 1 нощувка и храна all inclusive е $ 1000 :). Но плажът е публичен и не могат да забранят на никой да го ползва.

 

Плажът с нереално синята вода се казва Valley Church Beach - качила съм снимки от там в албума Антигуа. Има снимка и на плажа на луксозния хотел. Ето и тук малко:

 

post-2024-0-16964300-1426375531_thumb.jpg

post-2024-0-21630200-1426375535_thumb.jpg

post-2024-0-32841100-1426375542_thumb.jpg

post-2024-0-40347400-1426375550_thumb.jpg

 

Луксозния хотел (с цени като за Холивудски звезди :) )

post-2024-0-39666500-1426375625_thumb.jpg

 

 

 

 

Редактирано от Травеолани
  • Харесвам 10
Връзка към мнение
Травеолани

За протокола, то и Замбия и Сиера Леоне са в Brittish Commonwealth, което не им пречи да са от най-бедните в света... Впрочем дори и Канада! 

 

Друго си е да си във Френската Република на 8000 км от Европа, да си плащаш в евро и да ползваш Европейската Здравноосигурителна Карта при нужда...

 

Да, и Канада е в commonwealth-a. И ние сме поданици на Кралицата :)

Връзка към мнение

Плажът с нереално синята вода се казва Valley Church Beach - качила съм снимки от там в албума Антигуа. Има снимка и на плажа на луксозния хотел. Ето и тук малко:

Прекрасно е! 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Евала, за това става въпрос, чуден плаж! Като всичките по югозападната част, където водата изглежда като мляко. Това е вече истинската Антигуа. Иначе наистина всичките плажове са публични, това е по закон. Което е добра новина за независимо пътуващите. Иначе всеки се съобразява кой къде да ходи и в крайна сметка няма недоразумения по плажовете.

Редактирано от Двуцветко
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Травеолани

Да, наистина, прекрасен плаж беше! Заради такива плажове хората ходят на Карибите и това, че са публични е чудесно!

 

На Сейнт Луша примерно, отидохме на един публичен плаж и до него имаше 5-звезден хотел, и плажа им изглеждаше като частен (имаше охрана и беше леко заграден и аз така си помислих). Обаче отидох и попитах дали е частен и те ми казаха, че не е и можем да го ползваме, стига да не ползваме чадърите и шезлонгите. Аз дори предпочитам без шезлонги и се преместихме там.

Връзка към мнение

И в Барбадос един местен ни разказваше с гордост как всички плажове са публични, някакър много скъп ризирт, забравих му името, понеже го посещавали знаменитости и много искали плажът да е частен, за да не им идват навлеци и писали до президента и той им отказал, някаква такава беше историята. Така че може би този принцип го има на доста карбски острови.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.