Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

Не мога да повярвам за съвпадението. Само преди няколко дни бях там. Няма да казвам нищо, ще си позволя само да пусна едно жокерче. Между мястото и трагедията на Шекспир Отело има тясна връзка.

Връзка към мнение

Не е Венеция и не е Дворецът на Дожите.

 

Катедралата в Гранада?

 

Приемам го за верен отговор, защото това е част от Катедралата в Гранада, а по-точно Кралският параклис (Capilla Real). В него са останките на Фернандо и Изабел, известни като кралете-освободители на града от Арабите. Те са тези, които финансират пътуването на Колумб до Америка.

 

T.E.Lawrence чакаме твоята загадка :)
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Какво е това и къде се намира? 

 

Още нямах читав фотоапарат, но се надявам, че си личи добре от снимката. :)

 

 

post-2200-0-58902600-1414588689_thumb.jpg

Връзка към мнение

Босра, римският театър

 

Добре, че напуснахме Европа, та да се включа в играта  ;)

Редактирано от Childish
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Кой ли не е крал от Египет - артефакти, обелиски, цели храмове по света. Хора като Джовани Белцони  не са си поплювали много. :)

Връзка към мнение

OK очаквах бърз отговор.

А въпросът е - какво прави египетски храм в европейска столица?

 

Египет не може да съхранява храма и през 1968 година го дарява на Испания в знак на благодарност за помощта й за запазване на древните паметници в Абу Симбел :).

Намира се близо до Кралския дворец и Площад Испания. :)

Кой ли не е крал от Египет - артефакти, обелиски, цели храмове по света. Хора като Джовани Белцони  не са си поплювали много. :)

 

В случая не е откраднат, а е дарен :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами Египет е можел да ги съхрани, ако например не строи високата язовирна стена ... Инициативата за съхраняването е на ЮНЕСКО и четирите страни, помогнали най-много, са възнаградени. Другите 3 не съм ги виждала още- справка: Ellesiya , Dendura , Taffa :

 

http://www.rmo.nl/english/collection/highlights/egyptian-collection/temple-of-taffeh

http://www.metmuseum.org/collection/the-collection-online/search/547802

http://www.museoegizio.it/

 

woman_in_white, ти си на ход.

Редактирано от Childish
Връзка към мнение

Моята загадка е много лесна и мисля, че няма да ви затрудни... Има много арки. Откъде е тази и под какво име е известна? :)

 

П.П. Най-накрая намерих откъде директно се прикачва файл във форума. До сега си играх да ги хоствам преди това -_-

 

post-2076-0-36424500-1414599744_thumb.jpg

Връзка към мнение

Милано, Porta Sempione

 

Да, така е

Известна е още и като Арката на мира :)

 

Интересното при нея е че първоначално е била проектирана ( от Luigi Cagnola) да отпразнуват влизането на Наполеон в града, но по-късно е преработена и преименувана по нареждане на Император Фердинанд II в чест на мира от 1815 г.  Върху арката се отличават красивите статуите от бронз :)

Връзка към мнение

Кой е градът и какво е това?

 

P1019110.jpg

 

Пак от същия град има и друго нещо обаче със стилизирано слънце. С повишена трудност е ако назовете името на втората снимка. Загадката се отнася основно за първата снимка

 

P1018956.jpg

Връзка към мнение

Това го видях във Видин като ходих миналата година. Видинската крепост, разрових се из снимките си, Стамбол капия съм записал,че се казва. Точно подобна снимка имам. :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Астрийският капитан Щад през 1740 година пише в дневника си: "Който владее Видин не само би управлявал Сърбия, но би задържал голяма част от България, но и би се разхождал свободно във Влашко и Молдова чрез много удобна и кратка съобщителна връзка през Трансилвания."

 

Между 1689 г. и 1720 г. Видин е окончателно преустроен и заедно с Калафат представлява укрепена група, разположена като в засада зад завоя на Дунава. Крепостната система на града е известна още като "Калето" и единствена по рода си в България. Проектът е изготвен от френски и полски инженери. Представлява полукръг с диаметър 1800 метра с двойна каменна стена откъм реката и прокопан ров запълван с вода, ограждащ сушата. С включването и на Баба Вида в отбранителната система Видин е бил първокласен военен пункт на Дунав.

 

Днес крепостното съоръжение е в сравнително добър вид откъм реката. Откъм сушата са запазени основно крепостните порти(капии). Представляват прави подлези, засводени отгоре с масивен цилиндричен свод. Двата отвора на подлезите се затварят с двукрили врати. Общият брой на капиите е 9 - 5 откъм Дунав, 4 откъм сушата. 

 

Пътят водещ за Истанбул e бил от първостепенно значение в империята и напълно естествено главната порта на Видинското Кале е наименована Стамбол капия (първата снимка). Гербът на града е поставен на най-представителната порта, а малкият фонтан  се нарича "Момчето с рибката".

 

Еничер капия (втората снимка) се откроява със запазено стилизирано слънце . Името й произлиза от близостта с някогашна казарма на еничари.

 

Текстът е част от статията за Видин в блога ми. Скоро ще я публикувам. Да се асоциира град със значително културно-историческо наследство като Видин само с Баба Вида, е неправилно и е редно да бъде поправено. Т.е. да се популяризира. 

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Храмът на Хатшепсут в Долината на Кралете?

Тука има малка уловка?!? При храма на Хатшепсут ,стълбите се изкачват нагоре на етажи и колонадата на отделните зали остава под нивото на стълбите. Както се вижда от снимката при този храм такова нещо няма,което автоматически го изключва като вариант. ;)

 

Мисля, че това е храмът на Сети I в Абидос :)

А аз мога да ти кажа,че мислиш много правилно. :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.