Прескочи до съдържание

Въпрос за booking.com


tonik

Препоръчани мнения

Имам едно въпросче към по-оптните магеланци!

Става въпрос за резервиране чрез сайта booking.com.

Въпросът е: винаги ли от сайта блокират съоветната сума по картата, съгласно птравилата на резервирания хотел.

Пример: според правилата на един хотел ако се направи отмяна на резервацията по-малко от два дни преди първата нощувка, се дължи сума равна на сумата за първата нощувка. Въпросът е bookin.com блокират ли парите 2 дена преди нощувката, независимо дали има отмяна или не, или чакат случай на отмяна и чак тогава си ттърсят парите?

 

Питам понеже за две от резервациите опсочих карта, която е празна и ако тръгнат да блокират пари два предварително (да ги блокират превантивно) може да остана без резервация евентуално (всъщност според вас има ли такъв вариант).

 

Благодаря за отговорите!

Връзка към мнение

 

Въпросът е: винаги ли от сайта блокират съоветната сума по картата, съгласно птравилата на резервирания хотел.

 

Не винаги.

Това, за което питаш - блокиране на сума (някой му казват замразяване), не го прави сайта, от който си резервирал, а самият хотел. Виж в условията и правилата за ползване на сайта на конкретното място, за където си направил резервацията.

На мен няколко пъти ми се е случвало такова замразяване на суми за първата нощувка, но при всичките като получих sms известяване от банката на картата, се изписваха директно имената на хотелите, а не сайта, от който са запазени.

Отговорът е - зависи от хотела, и неговите правила и условия, но не винаги и всички го правят.

Редактирано от wilks
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не знам дали може да резервираш с абсолютно празна карта. Май теглеха някаква символична сума от порядъка на 2 цента, за да се уверят, че картата е активна.

Иначе принципно нямат практиката да блокират сумата предварително. Обаче винаги има риск резервацията да бъде отменена, ако в един момент хотела реши да си блокира сумата и да се окаже, че няма нужната наличност. На нас така ни отмениха една резервация в Италия преди няколко години. Пристигнахме в късния следобед, а от хотела помислили, че няма да дойдем и опитали да блокират сумата за първата нощувка, но нямало достатъчна наличност, отменили ни резервацията и настанили други гости. Не знам доколко е в правилата, но със сигурност беше много педерастко от тяхна страна! 

Редактирано от Meidj
Връзка към мнение

При мен веднъж са ми отменяли резервация  в Лондон /и аз така бях дала карта без никакви пари вътре/, като твърдяха, че са ми пратили мейл за  това, но аз не бях го получила. Иначе при букинг обикновено ако има някакъв проблем с картата или поради някаква причина /било то изискване на хотела да се застрахова, било друго/ не могат да дръпнат пари ЗАДЪЛЖИТЕЛНО пращат писмо, че трябва да ъпдейтнеш инфото за картата или да дадеш друга.

При тях редовно буквам сикрет дийлс, които излизат на половин цена, а тъй като при тях отпада варианта на отказ ако има някакъв проблем до няколко часа ми пращат мейл с искане за нова карта и така.

Редактирано от Тони
Връзка към мнение

 

Питам понеже за две от резервациите опсочих карта, която е празна и ако тръгнат да блокират пари два предварително (да ги блокират превантивно) може да остана без резервация евентуално (всъщност според вас има ли такъв вариант).

 

Благодаря за отговорите!

Аз предполагам, че ще получиш мейл в който те подканват да използваш друга карта :) .

Връзка към мнение

Поред:

1. Booking.com - не блокира суми от картите

2. хотелите, обикновено, според условията си, могат:

- да блокират сумата за първата нощ

- да блокират цялата сума по резервацията

- да преауторизират картата, без да теглят сумата, със символична сума, за да се уверят че плащате

- да изчакат според посочените условия до деня на вашето пристигане, като задължително от 48 до 24 часа ще се блокира сумата за първата или всички нощи /според хотела/

 

3. Когато картата ви изтича по-рано от деня на пристигане, или не съдържа сума /т.е. тя е празна/, booking.com ви изпраща мейл да промените вашата карта с друга, която хотелът да ауторизира. Дори в страницата на вашите профили в букинга, в червено правоъгълниче е написано да смените данните на вашата карта и докато не попълните верни или правилни или валидни данни, буукинг ви връщат веднага мейл да дадете верни данни. Когато пратите верните данни, буукинг ги препраща на хотела и той ауторизира картата, след което получавате мейл, в който е написано, че вашата последна промяна е направена на еди коя си дата и вие сте с валидна резервация.

 

4. Политиката на хотелите е да ви изчака до 48 часа, докато въведете валидни карти, и едва тогава канселират.

Редактирано от niki_m
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Тъй като niki_m по-горе е обяснил всичко подробно, само ще добавя, че за първи път откакто ползвам booking.com, а това са много-много години, в събота се случи нещо странно. Бях резервирал на "prepaid" хотел, в който отседнахме във Виена още през месец ноември. Обикновено резервирам "свободно", но този път не устоях на обявената много добра цена за четиризвезден хотел в централната част с оценка над 9 в booking.com, а и вече бях купил самолетни билети. Малко след настаняването ни в събота получих SMS от банката за транзакция от 50 евро в полза на същия хотел. На сутринта попитах на рецепцията и служителката ми обясни, че сумата е само блокирана, а не е изтеглена както твърди SMS съобщението от банката. Това се правило с цел покриване на евентуални щети след напускане на хотела и сумата се освобождавала автоматично след това. За първи път ми се случва подобно нещо. Дори не съм проверил в банката дали действително вече са отблокирали въпросната сума, макар че съм 100% убеден, че са го сторили. Просто споделям, защото е възможно да се случи и на някой от вас...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Банкок в "Ibis" искаха депозит от 1200 бата (около 50 евро) , но тъй като още не бях обменил просто ми задължиха картата с 50 евро. Получих си и SMS за тия 50 евро . При напускането ми дадоха документ с печат canceled на картовата транзакция.

Та явно се случва просто при теб  е било автоматично  :-)

Връзка към мнение

Duke, редовна процедура е, която не всички хотели я правят. На мен ми се е случвало на рецепцията при предплатена резервация да ми искат кредитна карта за incidentals (това е техническият термин). Това е, ако ползваш мини бар, счупиш нещо и т.н.

 

Нищо общо с booking.com в случая, политика си е на съответният хотел. Явно просто рецепционистката не е счела за необходимо да те предупреди :) Сигурно не ти се е случвало до сега, защото като не си на prepaid тарифа се плаща чак на чек аут от хотела, а това е времето, в което тая сума се освобождава така и така. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Да, явно от това ще да е било, наистина много рядко, дори сега се замислям, че за втори път в живота си отсядам в предварително платен хотел и по всяка вероятност не съм свикнал с тази процедура. От друга страна 50 евро са пренебрежимо малко сума, че да обръщам внимание, но покрай тази тема сега ще погледна движението по кредитната карта... ;)

Връзка към мнение

От друга страна 50 евро са пренебрежимо малко сума, че да обръщам внимание, 

Малка ли,  Жоро за горе долу толкова обиколи половин Европа и отиде до Щатите. Че се и върна после. :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И аз имах абсолютно същия случай като на Duke в Хилтън в Будапеща, преди това, в други хотели са ми искали карта за гаранция, но никога не ми беше идвал смс за изтеглена сума. Рецепционистката и на мен каза, че е само блокирана и така си и  беше. По мои наблюдения това с искането на карта за гаранция го правят в по-скъпите хотели...

 

 но покрай тази тема сега ще погледна движението по кредитната карта... ;)

В моето извлечението изобщо не беше отразено подобно теглене.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Блокираните суми не влизат в извлечението. Може да видиш с разполааемата сума и оттам да разбереш. Или ако имаш в онлайн банкирането справка за авторизации, там също ги има.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

ПИБ  напоследък си съсипаха онлайн страницата и понякога за да разбереш какво става трябва да изчакаш дори седмица да се появи извлечението.

Връзка към мнение

Не съм забелязал подобно нещо, ползвам услугата "My Fibank" откакто я пуснаха преди години и съм доволен. Вярно, има известно закъснение при осчетоводяване на операциите, но като цяло дава нужната информация...

Връзка към мнение

Да преди на момента се разбираше за какво става дума , а сега може и седмица да се чудиш дали е минало дадено плащане.

Връзка към мнение

Toва е един  от проблемите вече показва всички авторизации , но в раздела извлечения /отчет по сметка нещата се бавят много.

Освен това преди сумата която ти излизаше  на SMS ( или в авторизации на myfib.com ) беше аналогична със сумата която настина плащаш , а сега трябва да чакаш в извлечението за да разбереш каква е точната сума. Примерно на 1000 евро , често се случва да има разлика от 10-15 евро спрямо това което си получил като SMS известяване.

В много случаи вече се получава SMS независимо , че плащането е отхвърлено и си на тръни докато не видиш извлечението. Нямаш  никаква представа дали да оспорваш плащане на момента или не.

Това явно са някакви бъгове , които преди ги нямаше.

 

Ползвам PIB от 2001 година винаги в крак с нововъведенията ,  и промените просто се набиват на очи.

Редактирано от stenk
Връзка към мнение

Наистина напоследък се наблюдават леки негативни тенденции в обслужването на ПИБ. От известно време включиха и такса при теглене на сума от техен автомат, както и определено има закъснения в обработката на транзакциите, за които говори Стенк. И все пак, дано не прозвучи като реклама - клиент съм на тази банка от 1997 г., но ПИБ все още са на светлинни години пред останалите банки от гледна точка на крайния клиент. Преди няколко дни ми се наложи да работя с Уникредит и буквално си спомних времената на Булбанк и ДСК...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Примерно на 1000 евро , често се случва да има разлика от 10-15 евро спрямо това което си получил като SMS известяване.

Предполагам ти го знаеш, но да е изяснен процеса - разликата идва от разликата в курсовете на валутата, когато е извършено плащането (sms известитето), и след това деня, когато е извършена реалнта транзация от банката към търговеца.

На мен в последно време (от около 2-3 месеца), вече доста пъти ми се случва да получа SMS-a 7-8 дена по-късно, когато се прави реланото плащане. Може би точно да се избегнат тези разлики, и двата момента да съвпаднат, т.е. в смс-а фигурира сумата такава, каквато и когато е платена от банката. Така отпада и притеснението от изчакването на тези няколко дена дали да оспорваш некоректно плащане.

Изобщо в това отношение условията са подобрени, а не влошени. ;)

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Впрочем - когато имате резервации с безплатно канселиране - може да си ги проверявате след известно време, защото цените е възможно да са намалени.
Аз например сега погледнах едни резервации които правих преди месец, видях че са свалили цените на нощувките, канселирах и резервирах наново и се спестиха едно 10-тина евро - не че кой знае какво , ама що да не ги превърнем тия кинти в няколко бирички :drinks:, вместо да ги даваме на хотелиерите.  ;)
 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

... канселирах и резервирах наново и се спестиха едно 10-тина евро - не че кой знае какво , ама що да не ги превърнем тия кинти в няколко бирички :drinks:, вместо да ги даваме на хотелиерите.  ;)

 

 

Подъл и комбинативен също като мен  ;)

Ако обаче съм от другата страна на барикадата бих си правил списък с такива резервации и после за тях  най-мизерните стаи  :lol:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Впрочем - когато имате резервации с безплатно канселиране - може да си ги проверявате след известно време, защото цените е възможно да са намалени.

Аз например сега погледнах едни резервации които правих преди месец, видях че са свалили цените на нощувките, канселирах и резервирах наново и се спестиха едно 10-тина евро - не че кой знае какво , ама що да не ги превърнем тия кинти в няколко бирички :drinks:, вместо да ги даваме на хотелиерите.  ;)

 

 

Аз даже си букмарквам всичките бъдещи резервации и профилактично ги проверявам през 2-3 седмици. Ако цената е паднала - действам по твоя метод ;) Често съм спестявал пари по този начин, понякога дори не малко.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.