Прескочи до съдържание

Кой успял - видял


Препоръчани мнения

Така изглеждаше Слънчев бряг през далечната 1963 г., с първия и единствен по него време хотел:

 

S165_6_R_detski.jpg

А това момиченце отпред си е същото!
  • Харесвам 7
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Аз, и нямам ни най-малко намерение :P

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Абе то и за Венеция разправят,че потъва....ама едва ли има някой, от този форум, който да не е ходил :)

Особено след тази информация.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Особено след тази информация.

Съгласен съм с глобите.Юни месец бях в Йерусалим и спах в Петра хостел.Цяла нощ не мигнах,непрекъснато разхождаха куфари по калдъръм ли беше,паваж ли беше.Така че съчувствам на местните жители - никой не заслужава това. :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз, и нямам ни най-малко намерение :P

 

И аз нямах, докато не отидох. И ми хареса  :)

Една от последните крепости на "никакво намерение" за мене си остава Тадж Махал.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Лъв на входа на неохетски храм в Сирия. (Айн Дара) Има надежда, предвид че храмът се намира буквално в нищото, да оцелее след войната.

post-2200-0-48436200-1416584985_thumb.jpg

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Допреди няколко години и магерницата в Бачковския манастир с уникалните си стенописи и изображения на философи беше затворена за посетители, но сега май вече пак е отворена за посещения. 

 

Такъв стенопис - "Дърво Йесеево" - има и в църквата "Рождество Христово" в Арбанаси (за която продължавам да мисля, че е една от първокласните, ако не и най-вълнуващата - български забележителности). Много е интересен наистина! Съжалявам за Бачковския манастир...

 

 
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз нямах, докато не отидох. И ми хареса  :)

Една от последните крепости на "никакво намерение" за мене си остава Тадж Махал.

 

Тадж Махал е наистина много красив и вълнуващ, хем по принцип ненавиждам тълпи. Не е просто клише.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Такъв стенопис - "Дърво Йесеево" - има и в църквата "Рождество Христово" в Арбанаси (за която продължавам да мисля, че е една от първокласните, ако не и най-вълнуващата - български забележителности). Много е интересен наистина! Съжалявам за Бачковския манастир...

 

В магерницата има изображения на 12(!!!) философа. Подобни неща в манастири има само на две места в Кипър, но там са по двама-трима.

Над вратата има изображение на Св. Богородица - когато се движиш успоредно на стената, имаш чувството, че погледът те следи.

Да не забравяме и масата от 1601 г.

 

За съжаление хаджи Славчо Кисьов почина преди няколко години - беше живата енциклопедия на манастира. 

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
Пантелей пътник

Особено след тази информация.

Оказва се ,че това май не е баш така: :)

http://www.peika.bg/statia/Venetsiya_otreche_da_e_zabranyavala_kufarite_s_koleltsa_l.a_i.92851.html

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Тимбукту в Мали - градът на 333-те светци. Не съм го видял но много искам и се страхувам, че вече няма да е същия. Фигурира в списъка на Застрашеното културно наследство на ЮНЕСКО заради дезертификацията и разрушителното влияние на пясъчните бури. При кризата от 2012 г. джихадисти разрушават древни библиотеки и мавзолеи.

Създаден от туарегски племена през 11-12 век, Тимбукту е бил ислямски културен и исторически ,а също и търговски център. Някои от ръкописите, съхранявани там датират от 12 век. 
 

http://whc.unesco.org/en/list/119/gallery/
http://fakti.bg/kultura-art/42742-islamisti-rushat-svetini-na-timbuktu

Редактирано от Kaloyan89
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Днес ми попадна тази статия. Списъкът е дълъг :(

 

http://ploshtadslaveikov.com/?p=13857

Редактирано от БраниB
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Толкова тъжно е това, което е изброено. Толква безценни съкровища се унищожават. И в името на какво...Оказва се, че не природните стихии са най-голямото бедстве,

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Е, не е чак толкова трагично положението, все пак става дума само за няколко страни с конфликти, не като цяло за навсякъде по света. Веднъж щом положението се нормализира, мисля, че почти всичко ще може да се реставрира, оптимист съм.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Днес ми попадна тази статия. Списъкът е дълъг :(

 

http://ploshtadslaveikov.com/?p=13857

Ако човек се вгледа в списъка ,би му станало много тъжно.Направо не ми се иска да вярвам ,че Амфитеатъра в Босра или Крак да Шавелие може да ги няма.Доколкото съм запознат Халеб/Алепо в момента се намира под властта на противниците на Асад и освен споменатите обекти има още няколко ,които не са споменати но са в околностите на Алепо...това са манастира и колоната на св.Симеон или стотиците изоставени византийски селища ,почти с непокътната архитектура,които са в радиус от 50 км от Халеб.Докато за сук-а и за Цитаделата,шанс би имал в едно по мирно време,за по отдалечените обекти едва ли.Същото бих отбелязал за храмовете в големите градове, Нориите в Хама или Крак де Шавелие ,Босра. В списъка има и нещо което е възможно да е сгрешено...Описали са и са дали снимка на Палмира...а пък вероятно се споменава арамейския град Маалюля,който наистина беше превзет от "опозицията" и ислямистите и бяха почнали да рушат християнските светини.Това селище и близкото Сейдная са предимно християнски,там все още се говори арамейски,езика на Христос и са близо до Дамаск.Мисля,че след като бяха превзети,силите на Асад си го върнаха обратно,какво е състоянието на оцелялото няма кой да каже докато не се възстанови мир.А колкото до Палмира...Палмира е в централна Сирия.Града на царица Зенобия едва ли е разрушен.В статията грешно е написано ,че е арамейски....Доста далече е от големи градове,а новата Палмира е в близост до арх.обект но не е така свързана както примерно в Босра.Едва ли някой ще бомбандира от силите на Асад(те разполагаха с авиация) точно древната Палмира,но и аз по скоро разсъждавам отколкото да съм сигурен.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
  • 1 месец по-късно ...
  • 3 месеца по-късно ...

Що се отнася до Памуккале - информацията ми е от турска туристическа агенция. Не знам до колко да вярваме, но ...твърдяха , че туристическия поток е обезобразил природния феномен и предстои затваря за неопределен период от време.

 

Че туристопотока си казва думата е вярно. Но всъщност проблема е другаде. От планината извират тези карстови извори, които наслагват уникалния бял цвят на скалите. След земетресение,а в последствие и активната човешка дейност в района(строителство и т.н.) изворите постепенно пресъхват. Знам, че имаше проект да се доведат с тръби  води от по далече, но не знам до къде е стигнал. 

 

И всъщност в парка на Памуккале освен природния феномен се намира и Хиераполис. Уникален древен град. 

 

На мен много тъжно ми стана в Света София в Истанбул. Бях там по времето когато течаха реставрациите и се виждаше какво има под едноцветната мазилка. За съжаление никога няма да можем да видим това великолепие в пълния му вид. 

Редактирано от Bliss
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.