Прескочи до съдържание

Уж в ЕС всички сме равни, ама май има и по-равни


Препоръчани мнения

Не знаех, че има разлика дали се букваш през trivago.bg  или  trivago.co.uk

Ето какво ми се случи при резервация на хотел в Шарм Ел Шейх.

Явно съм влязъл в английската версия и ето какво се получава:

http://www.trivago.co.uk/?iPathId=56&bDispMoreFilter=false&aDateRange%5Barr%5D=2014-12-01&aDateRange%5Bdep%5D=2014-12-02&aCategoryRange=5%2C4%2C3%2C2%2C1%2C0&iRoomType=7&sOrderBy=price%20asc&aPartner=&aOverallLiking=1%2C2%2C3%2C4%2C5&iOffset=0&iLimit=25&iIncludeAll=0&bTopDealsOnly=false&iViewType=0&aPriceRange%5Bfrom%5D=0&aPriceRange%5Bto%5D=0&aGeoCode%5Blng%5D=34.287003&aGeoCode%5Blat%5D=27.859432&bIsSeoPage=false&mgo=false&bHotelTestContext=false&th=false&aHotelTestClassifier=&bSharedRooms=false&bIsTotalPrice=false&bIsSitemap=false&rp=&sSemKeywordInfo=&

 

Буквам си стая в първия излязъл най евтин хотел  Amar Sina  за 10 евро на вечер. За този хотел има и хубави отзиви в Трипадвайзора и се кефя на  късмета си.

Да, ама не:(

Като ми идва потвърждението за стаята, чета следното:

 

* Rates are valid for UK Passport holders only, in the case of non UK passport holders, or non UK resident the rates are subject to a supplement or the booking will be cancelled. 

 

След кратка комуникация с Travel Republic ми се казва, че тъй като не съм UK гражданин трябва да доплатя по 20 долара на вечер. Така цената става над 50 лева на вечер и не съм впечатлен изобщо от далаверата.

Гледам вече в  българската версия и наистина такава тънка цена няма. 

http://www.trivago.bg/?iPathId=56&bDispMoreFilter=false&iMemberProfileId=0&aDateRange%5Barr%5D=2014-12-04&aDateRange%5Bdep%5D=2014-12-05&aCategoryRange=5%2C4%2C3%2C2%2C1%2C0&iRoomType=7&sOrderBy=price%20asc&aPartner=&aOverallLiking=1%2C2%2C3%2C4%2C5&iOffset=0&iLimit=25&iIncludeAll=0&bTopDealsOnly=false&iViewType=0&aPriceRange%5Bfrom%5D=0&aPriceRange%5Bto%5D=0&aGeoCode%5Blng%5D=34.287003&aGeoCode%5Blat%5D=27.859432&bIsSeoPage=false&mgo=false&bHotelTestContext=false&th=false&aHotelTestClassifier=&bSharedRooms=false&bIsTotalPrice=false&bIsSitemap=false&rp=&sSemKeywordInfo=&

 

Има обаче бол други  оферти между 30 и 40 лева в същия район за тризвездни хотели.

В долния агрегатор пък хотела дето го букнах през англичаните го има за 15 евро, а не за исканите от тях вече над 50 лева.

http://www.hotels.epronto.ru/Hotels/Search?destination=place:Sharm_el_Sheikh&radius=0km&currencyCode=EUR&checkin=2014-12-01&checkout=2014-12-02&Rooms=1&adults_1=2&pageSize=15&pageIndex=0&sort=Popularity-desc&showSoldOut=false&mapState=expanded%3D0#destination=place:Sharm_el_Sheikh&radius=0km&checkin=2014-12-01&checkout=2014-12-02&Rooms=1&adults_1=2&pageSize=15&pageIndex=0&sort=MinRate-asc&showSoldOut=false&scroll=200&mapState=expanded%3D0

 

Та това е положението.

Уж сме в ЕС и цените за всички граждани на съюза трябва да са еднакви, ама не са.

И нарушенията не ги правят някакви циганеещи се българи, а прокламиращите всякакви фалшиви лозунги англичани.

 

Вие какво бихте направили в подобна ситуация?

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Та това е положението.

Уж сме в ЕС и цените за всички граждани на съюза трябва да са еднакви, ама не са.

И нарушенията не ги правят някакви циганеещи се българи, а прокламиращите всякакви фалшиви лозунги англичани.

 

Вие какво бихте направили в подобна ситуация?

Не, че се заяждам, обаче кой казва, че навсякъде в ЕС цените трябвало да са еднакви? Та това е меко казано нереално, при положение, че в една страна пазарът може да е съставен от 5 милиона потребителя, а в друга страна, потенциалните потребители може да са 30 милиона, примерно. При това изключвайки естествено различните данъци, такси, законодателство и т.н.

Защо не пробваш да видиш какво излиза и през trivago.de примерно? При положение, че UK и Германия са сходни пазари, би трябвало в немската версия, цените да са подобни на тези в Британската.

 

Update:

При мен от Лондон и в двата сайта, БГ или UK, цените са съответно 20 паунда и 55 лв. Като обърна паунд в лев и получавам следното: 20 British Pound Sterling equals 49.38 Bulgarian Lev. В Немската версия същата стая е 28 Евро. Струва ми се, че разликите са минимални в цените и според мен, пренебрежими.

Редактирано от Djgeorgie
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Няма задължение цените да са еднакви в различните страни естествено. Различните сайтове си имат различни политики за промотиране и обикновено таргетират само основния си пазар. Наскоро обсъждахме една промоция, където дори ти казваха, че важи само за граждани на държавата Х, и ако си от друга отменят резервацията.

Връзка към мнение

Аз съм се обаждал на Travel Republic точно по тоя въпрос, обаче за резервация в България чрез тях. Уверяваха ме, че цената е е същата и не би трябвало да има изненади. Така или иначе тогава не правих резервация, а само проверявах за информативни цели, да съм в час, така да се каже. 

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Как се процедира при покупка на пакет от чужда агенция когато в падащото меню България липсвa oт списъка с държавите ?

Щом ни няма означава ли , че офертите са изключително за гражданите на съответните държави ?

 

 

Конкретната агенция е холандска към която Lindt ме насочи заради наистина страхотното предложение :

 

 

 

 

http://m.corendon.nl/gratis-nijlcruise-5-stella-makadi-garden-5/nijlcruises/egypte/hotel?utm_source=daisycon&utm_medium=affiliate&utm_term=fixed&utm_campaign=185818#4759.HUPRS.AMSHRG.030615.14.DZ-L.AMSHRG3C.HRGAMS3C

Връзка към мнение

Как се процедира при покупка на пакет от чужда агенция когато в падащото меню България липсвa oт списъка с държавите ?

Щом ни няма означава ли , че офертите са изключително за гражданите на съответните държави ?

 

 

Конкретната агенция е холандска към която Lindt ме насочи заради наистина страхотното предложение :

 

 

 

 

http://m.corendon.nl/gratis-nijlcruise-5-stella-makadi-garden-5/nijlcruises/egypte/hotel?utm_source=daisycon&utm_medium=affiliate&utm_term=fixed&utm_campaign=185818#4759.HUPRS.AMSHRG.030615.14.DZ-L.AMSHRG3C.HRGAMS3C

Аз обикновенно слагам друга държава с B  :lol:  :lol:  :lol:

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз обикновенно слагам друга държава с B :lol::lol::lol:

И аз така - най-често - Белгия, все пак - Търновската конституция е взаимствана от белгийската, а първите трамваи в София и малкото разстояние между релсите - 1009мм. .също идват от Белгия ;)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

И аз така - най-често - Белгия, все пак - Търновската конституция е взаимствана от белгийската, а първите трамваи в София и малкото разстояние между релсите - 1009мм. .също идват от Белгия ;)

 

Тоест, белгийците са виновни за всичко? :lol:

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Как се процедира при покупка на пакет от чужда агенция когато в падащото меню България липсвa oт списъка с държавите ?

Щом ни няма означава ли , че офертите са изключително за гражданите на съответните държави ?

 

 

Конкретната агенция е холандска към която Lindt ме насочи заради наистина страхотното предложение :

 

 

 

 

http://m.corendon.nl/gratis-nijlcruise-5-stella-makadi-garden-5/nijlcruises/egypte/hotel?utm_source=daisycon&utm_medium=affiliate&utm_term=fixed&utm_campaign=185818#4759.HUPRS.AMSHRG.030615.14.DZ-L.AMSHRG3C.HRGAMS3C

 

Абе пиши им все пак. Arkefly, които също имат доста пакетни предложения изрично си казват, че техните оферти са само за жители на Холандия, Белгия и Германия. Сега, сигурно ако въведеш някакъв фейк адрес никой няма да те гони, и най-вероятно го правят за да избегнат някакви регулации и лицензирания поотделно във всяка държава, ама знае ли се...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Абе пиши им все пак. Arkefly, които също имат доста пакетни предложения изрично си казват, че техните оферти са само за жители на Холандия, Белгия и Германия. Сега, сигурно ако въведеш някакъв фейк адрес никой няма да те гони, и най-вероятно го правят за да избегнат някакви регулации и лицензирания поотделно във всяка държава, ама знае ли се...

 

Въпросът е по-скоро теоретичен. И на мен, и на Стенк, плановете за Египет се поотложиха с поне година и няма особен смисъл да пишем на агенцията. Но тази оферта я виждам за втори път(пуснаха я и през ноември за период декември-март) и продължавам да я смятам за много изкушаваща. Доколкото прочетох, повечето вериги имат и круизен кораб по Нил и биха могли да се търсят такива комбинации Хургада-Нил. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами тъкмо като имате отговор, следващия път ще знаете...и ако офертата не се задържа много няма да си губите времето да пращате тепърва и да чакате отговор. Един имейл не означава, че се обвързваш да резервираш :) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не, че се заяждам, обаче кой казва, че навсякъде в ЕС цените трябвало да са еднакви? Та това е меко казано нереално, при положение, че в една страна пазарът може да е съставен от 5 милиона потребителя, а в друга страна, потенциалните потребители може да са 30 милиона, примерно. При това изключвайки естествено различните данъци, такси, законодателство и т.н.

Защо не пробваш да видиш какво излиза и през trivago.de примерно? При положение, че UK и Германия са сходни пазари, би трябвало в немската версия, цените да са подобни на тези в Британската.

 

Update:

При мен от Лондон и в двата сайта, БГ или UK, цените са съответно 20 паунда и 55 лв. Като обърна паунд в лев и получавам следното: 20 British Pound Sterling equals 49.38 Bulgarian Lev. В Немската версия същата стая е 28 Евро. Струва ми се, че разликите са минимални в цените и според мен, пренебрежими.

 

Има европейска директива, която забранява ценовата и друга дискриминацията на гражданите на ЕС независимо от това в коя държава на съюза живеят! В случая дискриминацията идва от хотел извън ЕС, а сайта е само посредник на услугата и затова вероятно всичко е законно.

 

Подобно отношение забелязах скоро от една от най-големите круизни компании оперираща в Европа, но регистрирана в Панама (MSC). През немска туристическа агенция цените бяха с 30-40% по ниски от колкото през българска, за едни и същи дати, но за щастие не правеха дискриминация по паспорт и успях да си направя резервация на ниска цена през немски сайт!

 

Това което ми обясни един познат, който е по навътре в индустрията, че много хотели, круизни компании и т.н. предпочитат да продадат услугата на западно европейци дори и на по ниска цена, защото те харчат много повече и ще ги компенсират чрез потребление в бара или плащане на екскурзии на рецепцията и т.н.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Добре дошъл и тук !!! 


Ако е за харчене в бара , предполагам круизните компании трябва да плащат на руснаци ,  поляци и скандинавци  за да се качват на корабите им  :lol:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Подобно отношение забелязах скоро от една от най-големите круизни компании оперираща в Европа, но регистрирана в Панама (MSC). През немска туристическа агенция цените бяха с 30-40% по ниски от колкото през българска

Обаче ми се струва, че има разлика една и съща агенция да предлага един и същ продукт на различна цена за граждани на различни държави от това две различни агенции да предлагат едни продукт на различни цени. Най-малкото може да имат различни собствени разходи, различни комисиони и пр.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Добре дошъл и тук !!! 

Ако е за харчене в бара , предполагам круизните компании трябва да плащат на руснаци ,  поляци и скандинавци  за да се качват на корабите им  :lol:

 

Мерси! :) За руснаците не знам как е положението, но българи и поляците съм чувал, че си качват алкохол на борда и си пият в каютите, въпреки че това официално е забранено :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

Това което ми обясни един познат, който е по навътре в индустрията, че много хотели, круизни компании и т.н. предпочитат да продадат услугата на западно европейци дори и на по ниска цена, защото те харчат много повече и ще ги компенсират чрез потребление в бара или плащане на екскурзии на рецепцията и т.н.

 

Ами честно казано са напълно прави по принцип.

Мерси! :) За руснаците не знам как е положението, но българи и поляците съм чувал, че си качват алкохол на борда и си пият в каютите, въпреки че това официално е забранено :)

 

Напълно нормално след като ти искат $65 за бутилка водка :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Обаче ми се струва, че има разлика една и съща агенция да предлага един и същ продукт на различна цена за граждани на различни държави от това две различни агенции да предлагат едни продукт на различни цени. Най-малкото може да имат различни собствени разходи, различни комисиони и пр.

 

Конкретно за круиз от Дубай на който бях декември имам обратна връзка за резервации извършени с разлика от няколко дни. Чрез германски сайт каютата за 1 седмица беше 400 евро, чрез българска агенция 600 евро, а чрез унгарска агенция 800 евро. Не вярвам разликата в цените да може да се обясни само с разликата в комисионите на агенциите.

Връзка към мнение

Право си е на агенциите да си сложат каквито си искат цени. Бихме говорили за проблем и дискриминация, ако една агенция продава нещо на една сума за германци и същото нещо на друга сума за българи. Но тук и в оригиналната тема и в твоя пример, говорим за различни агенции, така че проблем не виждам. 

Връзка към мнение

Право си е на агенциите да си сложат каквито си искат цени. Бихме говорили за проблем и дискриминация, ако една агенция продава нещо на една сума за германци и същото нещо на друга сума за българи. Но тук и в оригиналната тема и в твоя пример, говорим за различни агенции, така че проблем не виждам. 

 

Не съм напълно съгласен. В оригиналния пример става дума, че една и съща агенция прави дискриминация между клиенти, но вероятно по нареждане от хотела. Това което прави услугата вероятно легална е, че хотелът е извън ЕС.

Различни агенции обаче не могат да предлагат една и съща стока или услуга на различни нетни цени (Без комисионна, ДДС, данъци и т.н.) ако стоката или услугата се дава от фирма в ЕС.

Връзка към мнение

Не съм напълно съгласен. В оригиналния пример става дума, че една и съща агенция прави дискриминация между клиенти, но вероятно по нареждане от хотела. Това което прави услугата вероятно легална е, че хотелът е извън ЕС.

 

Да, оплел съм се малко, приемам. Мислех, че оригиналният пост е за разлика в цените между trivago.bg и trivago.co.uk, което е нормално, защото те не са една агенция, макар и да са с еднакви домейни и сигурно на един собственик. Да не говорим и, че не са агенция, а пренасочват към травел републик, които пък също твърдят, че не те правят резервацията, а просто посредничат на хотела, и в крайна сметка стигаме до дъното на проблема, който е конкретния хотел и който както ти казваш понеже е извън ЕС си слага каквито цени си иска за различни националности :) 

 

Различни агенции обаче не могат да предлагат една и съща стока или услуга на различни нетни цени (Без комисионна, ДДС, данъци и т.н.) ако стоката или услугата се дава от фирма в ЕС.

 

Защо? Ако агенция Х закупи 30 стаи в един хотел, нали има право след това да ги препродава на каквито си цени иска, това си е договореност между хотела и агенцията, някъде има отстъпки, другаде няма...

Връзка към мнение

Бях дал пример за хотелската верига RIU, хем е европейска, хем има огромнио разлики в цените за различните европейски държави. Интереснтото е, че един път от една държава е евтино, но догодина от същата е скъпо и е евтино от друга европейска страна

Връзка към мнение

Различни агенции обаче не могат да предлагат една и съща стока или услуга на различни нетни цени (Без комисионна, ДДС, данъци и т.н.) ако стоката или услугата се дава от фирма в ЕС.

Не съм сигурен.

 

Ако обещая да продам 1000 твои пакета и подпишем договор, ще ми дадеш по-ниска цена.

Ако ти обещая да продам 10 твои пакета (или пък въобще нищо не ти обещая), ще ми дадеш по-висока цена.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не съм сигурен.

 

Ако обещая да продам 1000 твои пакета и подпишем договор, ще ми дадеш по-ниска цена.

Ако ти обещая да продам 10 твои пакета (или пък въобще нищо не ти обещая), ще ми дадеш по-висока цена.

 

Говорим при равни условия! Отстъпките за количество са нормална търговска практика! Ако ТУИ или Некерман са купили 1 милион нощувки в български курорти е нормално да получат по ниска цена спрямо това ако влезеш в хотела от улицата.

Важното е и ти да получиш същата отстъпка ако искаш да резервираш 1 милион нощувки.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, ама бг курортите не дават българи да ползват чужди ТУР оператори, което е проблема. А аз искам да се оплача от Круиз нейшън, на които преди 5 дни съм пратила искане за една оферта и резервация и ни вест, ни кост. И съм убедена че е така само, защото чекнах България на държавата, където живея. Сякаш моите пари са по-лоши от на някой англичанин. Пък.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.