Прескочи до съдържание

Остров Борнео и държавата Бруней


AlexandraKo

Препоръчани мнения

Прерових гемите, но не намерих нищо за остров Борнео и Бруней. Някой ходил ли е, да даде инфо? Обмислям го като резервен вариант, при замислено пътуване Австралия -Нова Зеландия. Ако не. ни дадат австралийски визи.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Домосед разказваше разни неща за там. Има инфо в сводките му. А Valley скоро го плануваше. Предполагам ще се включи в темата

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Един приятел ходи до султаната Бруней преди няколко години и каза, че е интересно. Държава в държавата, пак малайци, но друго управление. За разлика от Малайзия, която е почти изцяло изсечена и засадена с палми за добив на масло т. е. не може да се получи никаква представа за какво е имало преди тези палми, в Бруней природата била запазена. Като бях съвсем малък си спомням, че в БТА-Паралели четях за султана на Бруней, който по онова време бил най-богатия човек в света. На няколко пъти съм мислил да ходя, но все нещо друго е измествало тази дестинация.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди седмица попаднах на тази статия, не е много като информация, но мисля че ще ти  е интересно да почетеш.....

 

Борнео ми звучи като приключение icon_smile.gif

Бях се свързала с една тяхна агенция, местна, да ни организират кораб за двама човека – за мен и за Цецо. Имаш екипаж – капитан, помощник капитан, готвач и гид. Три дни бяхме там, спиш на този кораб и разглеждаш джунглата на Борнео – национален парк, в който гледаш орангутани в естествена среда.

210-611x344.jpg

Посрещат те на летището, взимат те, карат те на тяхното пристанище, качват те на това корабче. На първия етаж е капитанът, на втория сме ние – пасажерите. От пристанището тръгваш по една огромна река, като Дунав, много широка и дълбока. И по нейните ръкави влизаш навътре в джунглата. Има само рейнджъри и крокодили, змии, гущери… и това е – джунгла. Отгоре, като летиш със самолета, виждаш буквално само дървета, няма населени места. Реката е кална и мътна, даже на третия ден влязохме в един ръкав, който имаше черна вода. От корените на дърветата, някакви мъхове специфични придават черен цвят на реката, беше много интересно. Вечерта спиш на лодката, няма светлини, няма ток. Слушаш маймуните, животните, папагали, птици крещят, крокодили. Тотална дивотия. Вечерта ти опъват само една мрежа, да не те изядат комарите, и си спиш горе на матраците на палубата.

93-237x421.jpg
na-lodka-v-dzhunglata-na-Borneo-370x208.
orangutan-v-dzhungata-na-Borneo-370x209.

А орангутаните къде са?

През деня спират два пъти на платформи за хранене на орангутани. Закотвят лодката и с рейнджърите влизаш навътре в джунглата. И при тези платформи, те им слагат мляко и банани, и цялата гора започва да се тресе, отвсякъде изкачат орангутани от дърветата и пристигат. Супер яко.

Ти се чудиш какво става, някакви маймуни се разхождат покрай теб, майка с малко маймунче и един голям, грамаден като Кинг Конг орангутан

Минават, скачат покрай теб. Отделно е пълно с маймуни с едни смешни червени носове. Поне три-четири вида различни маймуни имаше, ходят ти в краката, навсякъде. На втория ден, като закусвахме на лодката, изскочи един орангутан и ми взе кетчупа. Отмъкна ми го както ядяхме и рейнджърите го гониха да го върнат. Това беше най-якото преживяване. Няма къде да го видиш и усетиш.

103-611x344.jpg
Редактирано от strelec72
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Сводката ми, в която се споменават Борнео и Бруней е отпреди 14 години  :)

 

http://domosed.dir.bg/_wm/library/item.php?did=12811&df=8&dflid=3

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Благодаря ви, всичко прочетох. Домосед, сводката ти може да е от преди 14 години,ама още се кискам и не мога да се спраааааа!

Няма ли друг,ходил натам?

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение

Ами аз също съм ходил за 2 дни с една нощувка. Летяхме от Кота Кинабалу и беше евтин полет с Air Asia.

Много красиво и подредено е. Всичко е безплатно. Султана плаща. Бяхме само в столицата и природни паркове не сме гледали

post-146-0-24203600-1416083927_thumb.jpg

post-146-0-43841800-1416083946_thumb.jpg

post-146-0-20997200-1416083966_thumb.jpg

post-146-0-17059700-1416083990_thumb.jpg

post-146-0-00877800-1416084020_thumb.jpg

post-146-0-01872200-1416084037_thumb.jpg

post-146-0-48659200-1416084049_thumb.jpg

На последната снимка да се обърне внимание на тениската.

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Оффффффффффффф, @Домосед, голям си змей на писането, йййййййй... 

 

По темата, да не ме наритат за офтопик - не че ще кажа нещо умно, просто ме сърби езичето ;)

 

Не съм ходила, но мои колеги - да. Тази държава ще влезе в аналите на проектите като най-лежерния и разбран Oil and Gas клиент в света ever, ever, ever, ever,, ever!!! , както и с очарованието да завариш змия пред хотелското си бунгало и да се приеме за нещо нормално. Имам ли опция - гьотере към кацнала - не заради змиите :) 

Връзка към мнение

Помня по-рано тази година имаше някакви супер евтини полети на Royal Brunei Airlines. Не знам дали бяха от "грешките", или "султана плаща", но бяха наистина много евтини. От Брюксел и от Лондон мисля че бяха...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ееееее,Ру, тениската е супеееер! А и снимките са много хубави.Благодаря ти! И аз мисля 2 нощувки стигат.Ние ще летм от и до КЛ. Борнео ще бъде,ако не стане с австралийската виза. За която мисля да се пробвам след НГ, че нали давали за 1 година, а ние ще ходим през октомври 2015.

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Сега вече не става дума за Бруней, а само за Борнео.

Това Кота Кинабалу става ли за почивка, някой ходил ли е там? Гледам едни мнооого приятни цени на луксозни хотели, ама ми трябва мнение.

Магеланско и компетентно. ;) ;) ;)

Връзка към мнение

Самият град според мен - по-скоро не. Ние ходехме на плаж на островчетата отсреща (Tunku abdul rahman national park), на някои от тях също има луксозни хотели.

Връзка към мнение

Сводката ми, в която се споменават Борнео и Бруней е отпреди 14 години  :)

 

http://domosed.dir.bg/_wm/library/item.php?did=12811&df=8&dflid=3

Разказите са великолепни по обичайно му. Жалко, че снимките не могат да се видят.

Връзка към мнение

Сега вече не става дума за Бруней, а само за Борнео.

Това Кота Кинабалу става ли за почивка, някой ходил ли е там? Гледам едни мнооого приятни цени на луксозни хотели, ама ми трябва мнение.

Магеланско и компетентно. ;) ;) ;)

 

Островите около Кота Кинабалу са за предпочитане за плаж, защото там по някаква причина вали много по малко дъжд. В дъждовните гори на Борнео реално почти всеки ден вали дъжд за няколко часа. Това поне е моят опит без да твърдя, че съм голям спец на времето в региона.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Приемам и мнения и предложения за хубав хотел, от лични впечатления.

 

Ние бяхме в Hyatt Regency Kinabalu, като спомените са ми, че хотелът беше доста приличен, а цената беше ниска, но много не стояхме в хотела. Единственото негативно нещо е, че от както направих резервация при тях редовно ме спамят по мейл с разни предложения

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние бяхме в Hyatt Regency Kinabalu, като спомените са ми, че хотелът беше доста приличен, а цената беше ниска, но много не стояхме в хотела. Единственото негативно нещо е, че от както направих резервация при тях редовно ме спамят по мейл с разни предложения

Благодаря ти, а хотелът близо ли е до центъра или то не може хем да е на океана, хем да е в сити -то.

Аз гледах Шангри -Ла.

Връзка към мнение

От Кота Кинабалу си направихме и еднодневна екскурзия с Air Asia до Сандакан за да гледаме орангутани в един национален парк. Двупосочните ни самолетни билети струваха около 20 евро на човек ;)


Благодаря ти, а хотелът близо ли е до центъра или то не може хем да е на океана, хем да е в сити -то.
Аз гледах Шангри -Ла.

 

В центъра на града е и относително близо до брега от където се взимаше лодка до близките островчета.

Връзка към мнение

От Кота Кинабалу си направихме и еднодневна екскурзия с Air Asia до Сандакан за да гледаме орангутани в един национален парк. Двупосочните ни самолетни билети струваха около 20 евро на човек ;)

 

 

В центъра на града е и относително близо до брега от където се взимаше лодка до близките островчета.

Ааааа, много ти благодаря, това е ценно:)
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сега вече не става дума за Бруней, а само за Борнео.

Това Кота Кинабалу става ли за почивка, някой ходил ли е там? Гледам едни мнооого приятни цени на луксозни хотели, ама ми трябва мнение.

Магеланско и компетентно. ;) ;) ;)

Изкарах две седмици през април 2014 в Кота Кинабалу (КК викат местните) както вече са ти отговорили колегите по горе, града не е нищо особено, но има променада, рибарско пристанище (препоръчвам горещо да се отиде, разтоварват около 3:00 до 5:00 сутринта, там съм виждал пом интересни морски създания даже от Цукиши фиш маркет Токио). Града няма плажове с изключение на Шангрила раса ризорт -бил е най-желан ризорт на Азия някоя си година-за мен беше скъп и настрани от купона. Островите срещу града са хубави, чисти и запазени -част са от национален парк Абдул Рахман, има корабчета на всеки час, на островите се купува нещо като ол инклузив но с истинско барбекю, плодове и фрешове-препоръчвам! Дори заради японците-те са най-много и там, правят свинско барбекю в мюсулманска Малейша.

Хората са много френдли и навсякъде е сигурно и спокойно, около островите на националния парк има страхотни места за дайвинг и отлични школи и клубове на наистина високо ниво като организация и професионализъм-препоръчвам Skuba Junkey на метри от входа на по големия мол. Кухнята е добра, но моите предпочитания бяха за прясна морска храна, има много семпли ресторантчета до рибарското пристанище и всичко прясно. Спомням си че Бг картите и мастър и виза и дебит и кредит работеха само на банкомати на май само две банки, при все че на пос терминал нямаше проблеми.

От КК можете да купите  всякакви пътувания на острова, има и планински приключения, като града е главно летище за Еър ейша на острова и има полети за целия регион.

Иначе има сезонност там, а аз през Април мисля бях в лоу сизън.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Благодаря за отговорите. Понеже имаме седмица време в Куала Лумпур след Австралия,го умувам накъде да литнем за малко почивка и плаж - дали на Борнео или на Малдивите.

Като че ли второто надделява.:)

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Няма много информация за Борнео, а изглежда един прекрасен остров. Някой може ли да разкаже малко повече относно някой от тези националните паркове: https://www.insightguides.com/inspire-me/blog/best-national-parks-in-sabah-and-sarawak ? Има ли такива, които са изкачвали Mount Kinabalu? 

От Кота Кинабалу до Бруней само със самолет ли се ходи? Интересува ме също така дали през октомври времето е подходящо за там?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

От всички паркове съм била само в Бако. Определено ми хареса, но не бих го сложила в топ от малкото видяно в Борнео - може би ме разочарова, че никъде не ставаше за плуване. Или пък не избрах най-добрите трекинг маршрути, а може би просто вече бях пренаситена. Поне е пълно с дългоноси маймуни (които могат да се видят и по други места), брадати прасета и вечерните им трекова са доста приятни, наистина се стараят да ти покажат доста животинки. Все пак ако си в района, според мен е задължителен.

 

От тогавашните ми проучвания по спомени - Кинабалу може да се изкачи дори за ден, ако си в добра спортна форма. Аз този път не рискувах, предвид спътниците ми. От Кота Кинабалу до Бруней има и автобуси. Също после и до Мири, откъдето май се достъпва Гунунг Мулу.

 

За времето, аз много обичам да си гледам този сай, ама не знам колко е верен https://www.selectiveasia.com/borneo-holidays/weather/october

Бях там през май и верно си беше добре усмихнато.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз доста проучвах изкачването до Кота Кинабалу и накрая се отказах. Писах писма до всички възможни агенции, които предлагат това изкачване, но горе долу цената беше една и съща, и доста висока. Не може за един ден да се изкачва, вече е забранено.

Това, което съм си извадила като цена е: "the lowest price is with Jungle Jack Backpackers – 1380 MYR (+ 85 MYR tax) – includes all park taxes, guides, accommodation, transport and food"

На Борнео има много какво да се види, но хората са ужасни и въобще не пазят природата. Или поне ние останахме с такаво впечатление.

Бяхме до Tunku Abdul Rahman Park - красиви острови, но толкова много пластмасови и други боклуци имаше във водата, че ме беше гнус да вляза.

Ние бяхме само до Кота Кинабалу (града) и Сандакан. 

От Сандакан посетихме - Labuk Bay Proboscis , Rainforest Discovery Centre, Sepilok Orangutan Rehabilitation Centre, Bornean Sun Bear Conservation Centre 

 

Информацията ми е от февруари 2017

Редактирано от Nati
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.