Прескочи до съдържание

Евтини банкови преводи с transferwise.com


Георги Матеев

Препоръчани мнения

Георги Матеев

На всички ни се е налагало плащане чрез банков превод - тъй като търговецът не приема кредитни карти или просто защото иска прекалено голяма такса за ползване на карта. В същото време знаем как ни дерат българските банки за международни трансфери, като понякога искат 50-60 лева (и дори повече) за да преведат в чужбина примерно 100 евро. Абсурдно.

 

За щастие вече има изключително добро решение на този проблем - https://transferwise.com

 

Transferwise е бърза и сигурна онлайн услуга за банкови преводи, създадена от хората, които седят зад Skype. Цената е невероятна - изпращането на суми под 1000 лв. (независимо в каква валута и в коя страна) струва 2-3 лева, което просто е без аналог на пазара. Отгоре на всичко обменните им курсове винаги са по-добри от банките и чейнджовете в БГ, което спестява допълнително пари.

 

Предлагат и безплатна опция в сметката на получателя да постъпи точно определена сума. Което е важно, когато правите конкретно плащане и сумата трябва да се получи без удръжки. И не се налага да гадаете колко ще е таксата на получаващата банка защото такава просто няма :)

 

Ползвам ги от половин година и вече пращах над 10 трансфера с тях, работят безотказно. Който има въпроси - да пита, ще разясня всичко с подробности. На пръв поглед може да е малко объркващо, но на практика услугата е елементарна за ползване.

Редактирано от Георги
  • Харесвам 33
Връзка към мнение

Какви са защитите за изпращача и получателя? Да имаме гаранция, че всъщност плащането е направено. Предлагат ли гаранция, че ще си получиш заплатената услуга, каквато гаранция имат кредитните карти или Paypal например?

 

Или е просто аналог на банков превод с всичките му предимства и недостатъци :)

Връзка към мнение
Георги Матеев

Какви са защитите за изпращача и получателя? Да имаме гаранция, че всъщност плащането е направено. Предлагат ли гаранция, че ще си получиш заплатената услуга, каквато гаранция имат кредитните карти или Paypal например?

 

Или е просто аналог на банков превод с всичките му предимства и недостатъци :)

 

Реален банков превод е, парите пристигат директно в банковата сметка на получателя. До момента на практика не съм намирал нито един недостатък, а предимствата са наистина много. От опит знам вече, че схемата работи 100% и спестява много пари при банкови преводи. Например, тези дни пращах датски крони до агенцията, която ми организира тура в Гренландия догодина, и директно спестих 180 лв. от по-добър курс лев-крона и в пъти по-ниска такса за превод. Между другото като спомена Paypal - техните такси и курсове са пълна греда и особено при превалутиране губиш много.

 

Не съм чел за защити, не се е налагало, ако някой иска да порови. Беше ми предостатъчно да разгледам десетките супер позитивни ревюта в trustpilot и още 2-3 подобни сайта. Екипът, създал услугата, е много солиден. Всичко може да се прочете на https://transferwise.com всъщност. Това категорично е бъдещето на банковите трансфери, аз лично никога повече няма да пратя пари от каквато и да е банка. Между другото, последния път когато минавах през Лондон цялото летище беше омазано с техни реклами.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Добре, това как работи? През кредитна карта или му даваш банкова сметка за източник на парите?

Връзка към мнение
Георги Матеев

След като въведеш всички данни за трансфера (получател, сметка, валута, сума) transferwise ти пращат тяхна банкова сметка в съответната страна (в случая в най-голямата българска банка). Превеждаш точната сума по нея, като пишеш за основание референтния код, които са ти дали. Тоест, правиш елементарен локален превод от българска в българска банка. Това задейства цялата процедура и обикновено от 2 до максимум 3 дни парите вече са в сметката на получателя.

 

На всяка стъпка получаваш имейл от тях. "Сега създадохме зададения от вас трансфер", "Сега получихме вашите пари по нашата сметка", "Сега изпратихме трансфера", "Сега парите са в сметката на получателя". Всичко е супер прозрачно.

 

Доколкото знам в някои държави може да се ползва и дебитна карта като източник на пари, но за България не са пуснали опцията с карта.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Ясно, аз се пооплетох малко в банков превод и онлайн пазаруване. До колкото проучих грубо, работи на P2P принципа, т.е. вие захранвате тук сметката в България, някой исландец захранва в Исландия. Когато вие искате да преведете пари към Исландия ви дават от неговите, когато той иска да преведе пари към България му дават от твоите и така разходите за превода се намаляват значително след като на практика не е международен превод а локален. Хитро, стига да има достатъчно критична маса да заработи, както е при повечето P2P системи. 

 

Със сигурност е ценно, особено когато си комуникираш с някакви забутани хотелчета някъде си, които приемат само банков превод за резервация. Стига да им има човек доверие :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря за инфото. От френската ми банка онлайн превод към СЕПА зоната (ЕС+ Швейцария, Норвегия, Исландия и Лихтенщайн) струва 0 евро. Превод от българската ми банка към френската ми струва 30+ евро. Следващия път когато ми се наложи ще ползвам тази услуга. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Това очевидно работи с малки суми, но се чудя дали мога да се доверя на системата за превод на 7000 евро например...

Връзка към мнение
Георги Матеев

Това очевидно работи с малки суми, но се чудя дали мога да се доверя на системата за превод на 7000 евро например...

 

Работи с всякакви суми. Сред коментарите в trustpilot се срещат доволни клиенти, които са пращали по 80-100.000 евро за покупка на имот примерно.

 

От личен опит мога да потвърдя, че при трансфер за 3100 евро системата беше все така бърза и ефективна. И евтина :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Благодаря за инфото. От френската ми банка онлайн превод към СЕПА зоната (ЕС+ Швейцария, Норвегия, Исландия и Лихтенщайн) струва 0 евро. Превод от българската ми банка към френската ми струва 30+ евро. Следващия път когато ми се наложи ще ползвам тази услуга. 

Някой може ли да ми обясни защо тези услуги в БГ са най-скъпи? Никъде в ЕС не плащаш такса като си теглиш пари от собствената банкова сметка във собствената банка, да не говорим, че има и партньотски банки, където това също не се плаща. За превод важи същото.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

E , то и тук няма такса , но само до определена сума или ако е депозит в дататата на падеж. . В ПИБ мисля е до 2000 лева.

Връзка към мнение
Георги Матеев

Някой може ли да ми обясни защо тези услуги в БГ са най-скъпи? Никъде в ЕС не плащаш такса като си теглиш пари от собствената банкова сметка във собствената банка, да не говорим, че има и партньотски банки, където това също не се плаща. За превод важи същото.

 

Защото... мисля, че чудесно знаеш защо.

 

E , то и тук няма такса , но само до определена сума или ако е депозит в дататата на падеж. . В ПИБ мисля е до 2000 лева.

В доста голяма част от банките има такса за теглене от собствената ти сметка. По-малоумното е, че в някои банки дори има такса за да ВНЕСЕШ пари по сметката си.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Изпратих първия си превод , мина точно както Георги е описал.
Начислиха ми някаква "гаранция" от около 30 лв - вероятно ще я върнат обратно ако транзакцията мине успешно.
Освен ако не е някаква такса, която съм начислил доброволно в бързината де ...

Връзка към мнение

Извинявам се, ако съм прекалено подробен, но обективността изисква да кажа, че услугите, предлагани от TransferWise са добри и най-важното - с подобаваща почтенност.
Пътят на гореупоменатите ~30 лв е както следва :
 

The final rate was 1 BGN Bulgarian Lev = 0.5114 EUR Euro, and we charged you лв4.89 for the service.

You can view the status of your transfer online.

We refunded лв 30.81 to your account as it took less than your deposit to convert the money.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Явно без да забележиш си избрал опцията за пращане/получаване на точна до стотинка сума. Тогава сайта изисква малко повече пари, които са като гаранция срещу своевременна промяна на курса на валутата, която изпращаш. Каквото остане (понякога дори е повече, отколкото са взели) го връщат обратно по посочена от теб сметка. Работи без засечка.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Ползвайки този сайт се натъкнах на следното неудобство.
И им го репортнах, разбира се.

Конфигурирайки профила си, въведох банкова сметка, от която ще извършам преводите си и го извърших.
Сега нямам пари в тази сметка, но имам в друга сметка  - добавих я към профила си, излезе си опция "мейк а пеймънт" , натиснах си тази опция за новодобавената сметка и така нататък.
На последната стъпка обаче забелязвам, че въпреки че инициирах транзакцията от втората сметка, сайта репортва детайлите на първата сметка:име на банка, номер на сметка и други   - накратко : детайлите на тази , която вече е "празна" 
Отказах няколко превода поради тази причина.

В крайна сметка : аз не успях да си направя превода  - дори и след като изтрих "празната сметка" от профила си .
 

пп: ...бях любезен  :angry:

Връзка към мнение

До колкото проучих грубо, работи на P2P принципа, т.е. вие захранвате тук сметката в България, някой исландец захранва в Исландия. Когато вие искате да преведете пари към Исландия ви дават от неговите, когато той иска да преведе пари към България му дават от твоите и така разходите за превода се намаляват значително след като на практика не е международен превод а локален.

И аз така го разбрах. Интересно то е, че днес като получих парите от Transferwise, бяха от тяхна сметка в Естония, а моята е в Словакия. :O Превода е SEPA, но едва ли е по евтино от вътрешно банков превод.

Иначе, подкрепям с две ръце. :)

Връзка към мнение
Георги Матеев

Ползвайки този сайт се натъкнах на следното неудобство.

И им го репортнах, разбира се.

 

Това звучи като бъг... Отговориха ли ти нещо?

 

Интересно то е, че днес като получих парите от Transferwise, бяха от тяхна сметка в Естония, а моята е в Словакия. :O Превода е SEPA, но едва ли е по евтино от вътрешно банков превод. :)

 

Всъщност, в някои страни (най-вероятно и в Естония) банковите преводи до други страни в ЕС са напълно безплатни, въпреки че са международни. Кога ли и нас ще ни огрее :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.