Прескочи до съдържание

Евтини банкови преводи с transferwise.com


Георги Матеев

Препоръчани мнения

Ако не е тайна , ще назовеш ли няколко от т.нар. " повечето банки" ?

Не че нещо, ама аз през моя дълъг и нелек живот не съм срещнал все още такава.

 

Примерно : 

 1. в уникредит понастоящем можеш да ползваш преференциален кръстосан курс за суми над 10000 Е.

но ако им предложиш различни валути в развностойност над 10000 Е - няма преференциален курс, трябвало да са от една и съща валута...

2. в алианц понастоящем имаш преференциален курс за суми над 50000 Е.

но ако попиташ какъв е курса за 50001 Е, отговорът е 1.957...и за всички суми над тази , това е курса и всякакви мечти за "междубанков пазар" се изпаряват.

 

Та накратко : информацията , която имаш е много ценна и затова питам.

 

 

 

В ПИБ официалните курсове са до 1000 долара, над тях е по договорка с дилъра

 

http://www.fibank.bg/bg/valutni-kursove/page/461

 

В банка ДСК официалните курсове са до 5000 евро. Над тази сума може да се договаряш с дилър

 

https://www.dskdirect.bg/Page/default.aspx?user_id=&session_id=&xml_id=/bg-BG/News/.7986/.89/.7985_01_18_08_25_10_0224

 

Райфайзен дават преференциални курсове над 10 000 лева за всички валутни двойки освен EUR/BGN

 

http://www.rbb.bg/bg/individual-clients/investments/fx-market-and-instruments/

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

Тези 400 лева печалба как ги сметна? По официалният курс на банката? При суми над 10 000 лева повечето банки ти позволяват да обмениш парите на момента по преференциален курс на междубанковия пазар.

 

В много редките случаи, в които все още ползвам банки, винаги ползвам преференциални курсове за по-големи суми.

 

За съжаление те са "преференциални". Преди 6 месеца дилъра на ПИБ ми предложи "невероятния" курс от 1.9575 за сума от 42,000 евро. Опитах да се пазаря, но ударих на камък - това било най-добрата оферта.

 

За сравнение - transferwise неколкократно са ми продавали евро на курс 1.9554, тоест дори под фиксирания от БНБ 1.95583. Как точно става номера нямам идея, знам само че пестя пари.

 

В конкретния случай спестих 400 лева защото превеждах пари в малко по-екзотична валута (не евро или долари), а там разликите са доста по-големи. Банките имат супер неизгодни курсове.

 

С други думи - от българските банки чеп за зеле не става и винаги гледат да те одерат здраво. Единствено ПИБ все още ме кефят горе-долу и то само заради кредитните им карти.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Тези 400 лева печалба как ги сметна? По официалният курс на банката? При суми над 10 000 лева повечето банки ти позволяват да обмениш парите на момента по преференциален курс на междубанковия пазар.

1. При превалутирането, което трае ден-два, ако има движение на валутата в твоя полза, можеш да спечелиш, като мен. Ако обаче движението не в твоя полза, губиш. Следващия път задължително ще загубя, според Мърфи.

Тоест всичко се актуализира при всяко едно движение.

2. Курса им абсолютно винаги е по-добър не само от този на банките, който винаги е по-кофти от някое добре работещо чейндж бюро, но и от курса и на най-доброто такова.

Това е имал предвид Георги Матеев. И аз също.

Редактирано от Sun4o
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

transferwise, имат ли максимум сума за превода? Когато пристигат парите, кой е обозначен като подател и има ли възможност за слагане на различни обяснения като при нормалните преводи? Трябва ли да се попълват разни декларации за произход на средствата над определени суми?

 

Връзка към мнение
Георги Матеев

transferwise, имат ли максимум сума за превода? Когато пристигат парите, кой е обозначен като подател и има ли възможност за слагане на различни обяснения като при нормалните преводи? Трябва ли да се попълват разни декларации за произход на средствата над определени суми?

 

Доколкото знам няма максимум. Когато парите пристигат като подател е обозначен изпращача (тоест твоето име). Да, има опция за слагане на бележка / обяснение при превода. Декларация те не изискват, но ако сумата е по-голяма твоята банка (от която нареждаш към сметката на transferwise) може да поиска да попълниш стандартна декларация.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За сравнение - transferwise неколкократно са ми продавали евро на курс 1.9554, тоест дори под фиксирания от БНБ 1.95583. Как точно става номера нямам идея, знам само че пестя пари.

 

До колкото разбрах от събраната до сега информация Transferwise се опитва да нетира плащанията. Твоите пари, които ги изпращаш за чужбина ги дава на друг българин, който получава пари от чужбина и накрая превежда само нетната разлика.

 

Вероятно повечето хора превеждат от чужбина към България и затова Transfervise чрез курса се опитва да стимулира тези които превеждат пари към чужбина и помагат нетирането. Когато превеждаш към България курсът за обмяна на Transfervise е по неизгоден от курс купува на някои банки, но общите разходи вероятно и така остават по ниски.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Когато която и да е банка е отворила ножицата между курсове "купува" и "продава", има много място за т.нар " преференциални курсове"
Ефектът е, че ти късат главата не от глезените, а от кръста - в това образно се изразява "преференцията".
Очаквах малко по-конкретна информация, отколкото линкове  - просто и преди знаех, че няма какво да науча от сайта на която и да е банка по темата " преференциални курсове"

Редактирано от bat.galin
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Когато която и да е банка е отворила ножицата между курсове "купува" и "продава", има много място за т.нар " преференциални курсове"

Ефектът е, че ти късат главата не от глезените, а от кръста - в това образно се изразява "преференцията".

Очаквах малко по-конкретна информация, отколкото линкове  - просто и преди знаех, че няма какво да науча от сайта на която и да е банка по темата " преференциални курсове"

Transferwise не е банка и работи точно на принципа описан по-горе от Topfly. Те нито определят банкови курсове, нито купуват валута от банките. Чисто и просто преразпределят средствата на клиентите си на глобален принцип. Малките разлики в курсовете се получават точно от това, че явно при някои валутни двойки, в едната посока се изпращат повече средства отколкото се получават обратно, съответно за да изпращат на обратно в дадената валута, Transferwise са по-склонни да купят на лека загуба, но да имат горе-долу по-равно от дадената валута, отколкото да имат недостиг и да се налага да превалутират от друга валута в първоначалната, за да изпълнят дадено плащане.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За какво пишеш, извинявай ?

Идеята ми е, че при Transferwise няма как да има преференциални курсове, както е при банките, защото transferwise не са банка. Ама като гледам, в тая тема май има и общи мнения за банковите трансфери по принцип, та няма значение за какво пиша, всъщност. :)

Връзка към мнение
  • 5 седмици по-късно ...
Георги Матеев

https://www.paysera.com/p_preimushhestva_mezhdunarodnyh_perevodov.html

Евтин международен превод на цена от 1 лев

И крайно неизгодни курсове за превалутиране - чрез тях избиват ниската цена за превод. Не се лъжете по тази оферта.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Привет! Трябва да направя превод към Нординк банк във връзка със закупуването на билети от Нептунбус . От там ми дават 24ч. време да се осъществи въпросният превод. Не мога да открия в условията на трансферуайз дали имат нещо на бърза поръчка или експресна, та да се вместя във времевия диапазон. Някой знае ли?

Връзка към мнение

Привет! Трябва да направя превод към Нординк банк във връзка със закупуването на билети от Нептунбус . От там ми дават 24ч. време да се осъществи въпросният превод. Не мога да открия в условията на трансферуайз дали имат нещо на бърза поръчка или експресна, та да се вместя във времевия диапазон. Някой знае ли?

За съжаление няма такава услуга, но когато нареждаш превода, те обикновено дават estimated arrival date, който ще ти подскаже горе-долу колко време би отнело теоретично парите да стигнат до сметката на получателя.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте,

Използвам за втори път transferwise. Първия път останах много доволен, преведох директно през debit card. Сега обаче искам да преведа пари от чешки крони в български левове. Даде ми, че debit card трансфер не се поддържа за крони и се наложи да направя банков трансфер до тях и след това парите да отидат където трябва. Проблема е, че това отнема повече време. Даде ми, че вероятно някъде към 6 дни. Идеята ми е някой знае ли подобен евтин начин за по-бързо пращане от крони в лева?

Връзка към мнение

Аз като съм превеждала досега го правя чрез банков превод до сметка в съответната страна, в случая България. По принцип изписва до 6 дни, но миналата седмица превеждах на сина ми и бяха още на следващия ден. Превод Бг-UK.

Връзка към мнение

Лятото, като бяха затворени банките в Гърция, преведох пари през тази платформа.

Трябваше да резервираме вила за септември. Т.е. през банка ставаше,, но ми искаха безумна комисионна. А Уестърн Юнион не превеждаше до Гърция.

 

Сумата ми беше малка, 135Е. Платих ок. 2лв. комисионна. Без проблем получих след около 3 работни дни потвърждение, че получателят е "видял" парите по сметката си.

 

Пак ще ползвам платформата, ако ми се наложи.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
  • 3 седмици по-късно ...

Две подробности - частни случаи, но могат да се окажат важни при определени обстоятелства:

 

Първо: ако превеждането на парите поради някаква причина се забави или някоя валута рязко промени курса си, докато превеждането е в процес, може да получите ей такова писъмце:

 

 

The mid-market rate has gone below the rate limit set for transfer #XXXXXXX. At the time of writing, that means your money can’t be converted.

TransferWise always uses the mid-market rate. To protect your transfer, conversion stops if the rate drops more than a certain percentage.

You can either wait it out, or adjust the rate limit on the transfer so its no longer stops your money being matched. Alternatively, you can cancel the transfer.

It can be adjusted here: https://transferwise.com/payment/XXXXXXX

The Adjust Rate Limit menu also shows how far the (current) mid-market rate is below the set limit - as a percentage.

If the mid-market rate stays below the limit for 5 business days, the transfer will be automatically cancelled.

You can read more about the rate limit feature here: https://transferwise.com/support/customer/portal/articles/1668563

If you've got any questions, or if there's anything we can help with, please let us know. Always more than happy to help!

Best,
TransferWise Support

 

Казано иначе, ако обменният курс се измени с повече от еди-колко си процента - преводът се спира и се чакат инструкции. Самите инструкции могат да означават разширяване на допустимото изменение на обменния курс (като границата не е безкрайност, 3.3% е, ако не се лъжа) или стопиране на превода. Впрочем такава граница на допустимото изменение на обменния курс може да бъде задавана за всеки превод още при стартиране на процедурата.

 

 

Второ: в ЕС работим с IBAN, който е достатъчен, за да бъде направен превод. В други страни обаче, например Индонезия, както се убедих от личен опит, получателят обикновено указва и в кой клон на съответната банка е разкрита сметката му. Само че когато тръгнете да въвеждате данните за сметката във формата на TransferWise, най-вероятно няма да намерите съответния клон, освен ако не е в Джакарта. Това на пръв поглед може да изглежда притеснително, но на практика няма проблем - можете спокойно да изберете от падащия списък клона от Джакарта, а получателят така или иначе ще получи превода в личната си сметка и ще може да ги изтегли там, където е.

Това второто го пиша, защото преди много години ми се наложи да тегля пари от личната си сметка в БВТБ (предшественика на „Булбанк“) от централата им в София, а там ми беше обяснено, че ще трябва да се разходя до Пловдив, където беше открита сметката ми, защото „така не може“. Е, оказа се, че може, но се наложи да почакам ден-два :) В Индонезия, доколкото дочух, също имало някакво такова правило за „уседналост“ на сметките, но при превод с TransferWise то не влияе. Тоест ако решите да плащате хотела в Бали по този канал - може.

 

И те така :)

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Искам да попитам-регистрирах се в TW, посочих името на получателя /Блу Еър/ и получих референтен код. Сега отивам до банката да преведа парите, но как Блу Еър ще познаят, че това са моите пари- в платежното към TW явно посочвам само референтния номер, а къде посочвам № на разервацията в Блу Еър

Благодаря предварително

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Плащането по банков път през сайта на BlueAir завършва с екран , който съдържа двойката  "номер на поръчка // номер на резервация", като същата информация се праща със следния примерен мейл:

Stimate Client,

Aţi ales să plătiţi comanda dumneavoastră C5JXXX//175472XXXX la Maxitours as Blue Air GSA din data de 11/01/2016 17:56:36 prin Bank transfer.

Detalii privind comanda
-------------
Descrierea comenzii: 
Site web: http://www.maxitours.be
Condiţii generale: http://www.maxitours.be/Conditii-De-Calatorie/


În continuare sunt prezentate detaliile pentru prelucrarea plăţii.

Vă rugăm să transferaţi 107.24 RON către Maxitours as Blue Air GSA cu următoarea menţiune: C5JXXX//175472XXXX.

Informaţii privind banca
Cont bancar              : RO78RZBR0000060016010391
Denumirea băncii         : Raiffeisen Bank, RO
IBAN/Număr cont          : RO78RZBR0000060016010391
BIC/Număr bancar         : RZBRROBU

Cu stimă,

Maxitours as Blue Air GSA

 
Когато плащаш през TransferWise , трябва в полето Reference да попълниш само тези два номера C5JXXX//175472XXXX.
Понеже в това поле е недопустимо да се въвеждат специални символи, каквито са "//" , просто остави два интервала между двата номера, потвърдено е от компанията.
 

  • actually the most important thing for me is :
    Is it OK for you to point only the two numbers, without // separator ?

     
     
  • 150733_10152499626642654_340376548717591
    11/01/2016 15:32
     
    Blue Air

    It is ok

     

Редактирано от bat.galin
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако някой е получавал пари чрез Transferwise може ли да ми каже какво точно се вижда в банковото извлечение? Transferwise или оринилалния изпращач на парите се изписва като подател? Сметката на Transferwise в дадената държава ли се изписва или на подателя? Само по забележката в превода ли може да разбере получателя от кого е получил парите?

 

Въпросът ми е когато пращам на фирма само номера на фактурата ли да пиша  или е по добре да добавя и името на подателя?

Редактирано от Topfly
Връзка към мнение

И понеже мисля, че има някаква неразбиране , искам да уточня:

1. Попълвате си данните за полета който искате да резервирате на сайта на BlueAir.
2. Избирате плащане по банков път на сайта на BlueAir и ви се намалява с  22.75 RON цената на полета.
3. Завършвате операцията по резервирането на сайта на BlueAir и получавате на електронна поща  "номер на поръчка // номер на резервация", както и банкова сметка, където на преведете парите ( като в предния пост)
4. Логвате се в акаунта си в TransferWise, попълвате данните на получателя на тези леи, вземайки неговите данни от мейла от точка 3, като в полетo Refference пишете само 
 "номер на поръчка"  "номер на резервация".
5. TranfersWise приема заявката ви за превод, като ви казва сметка, където очаква парите, за да ги преведе вместо вас, както и ви посочва референтен номер, който трябва да попълните, за да знае TransferWise, че тези пари са от вас.
Именно тези пари 
TransferWise ще препрати към банковата сметка на BlueAir, като указвайки вашите "номер на поръчка // номер на резервация" ще информира BlueAir, че това са парите , с които се заплаща за съотвтния ( в случая: вашия) номер на резервация.
6. От вас се иска да намерите начин - вноска на каса или превод от ваша банкова сметка - парите да стигнат до сметката , посочена ви от TransferWise.
7. След като BlueAir получат плащането, те изпращат специален мейл, с който потвърждават, че даденият ви ноmер на резервация вече е валиден.

Накратко:
BlueAir ви дава номер на резвервация, но го прави валиден едва след като си получи парите.
Парите до blueAir вместо вас ги праща TransferWise  - укажете правилно банка, сметка , номер поръчка и номер резервация, дадени ви от BlueAir
От вас се иска вашите парите ви да стигнат до TransferWise, за да ги прпрати към BlueAir - укажете правилно банка, номер на сметка и референтен номер данани ви от 
 TransferWise.


 

 

В Reference: не трябва ли да посоча референтния номер, който съм получила от TransferWise

Моля, потвърди, че си разбрала всичко, което съм написал в 2 поста преди да зададеш следващ въпрос.
Благодаря.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.