Прескочи до съдържание

Има ли статистика за цени на самолетни билети?


Препоръчани мнения

Често си задавам въпрос (но предполагам не съм единствена) коя цена може да се нарече добра по желана от мен дестинация? В момента, в който някое място започне да ме човърка се започва търсене на варианти за достигането му. Разбирам, че е относително кой колко определя за допустимо да плати за самолетен билет, но примерно от 2 месеца и повече следя едни цени за май, които не мърдат и с евро. В същото време за други дати, в пик сезон, има около двойно по-ниски цени на полети със същата авиокомпания, което ме кара да си мисля, че все пак могат да предложат и по-ниска цена.

 

Как обаче да разбера дали да купувам макар и месеци по-рано или да чакам още месец-два?

 

Мога ли да намеря статистика на конкретна авиокомпания как са се движили цените на билетите й за примерно година назад в желания от мен период?

 

В друга тема, не можах да я намеря, за да я цитирам, Георги беше дал например графика на билетите за Дубай. Търся и аз някаква такава информация, възможна ли е?

Връзка към мнение

И аз да се включа. Имам дати и дестинация 20.02 или 21.02 - 03.03.2015 Тайланд. Изпуснах едни удобни билети на Турските авиолинии и вече са скъпи. С Аерофлот няма да летя. Следя ги поне от месец нередовно и  от 10 дни редовно, но с изключение на Аерофлот, другите се вдигат. Около Коледа някои авиокомпании дали няма да дадат намаление. Ще изчакам до Нова година и мога да сменя дестинацията.

Връзка към мнение

Най-лесния начин, питаш тук и хората си казват :) Ако е нещо по лоу кост полетите от България мога да дам подобна графика, само дай дестинацията и евентуална дата.

 

Но ключовото е, че много зависи от година до година и цените варират доста, можеш да бъдеш подлъгана по стара информация. Няколко пъти е тръгвала подобна дискусия във форума, винаги давам примера с Берлин. Преди да тръгнат да летят 3 компании до там цените бяха по 250 евро +, после паднаха на 70-80 евро като се появи конкуренция. От март догодина, когато пак отпадат една или две от компаниите, пак ще скочат. В тоя случай, когато и да гледаш предишна информация само ще те излъже :)

 

Така, че си питай направо. В общия случай, освен ако не говорим за супер цена и за пиковите дати около празниците, е рано за май месец.


И аз да се включа. Имам дати и дестинация 20.02 или 21.02 - 03.03.2015 Тайланд. Изпуснах едни удобни билети на Турските авиолинии и вече са скъпи. С Аерофлот няма да летя. Следя ги поне от месец нередовно и  от 10 дни редовно, но с изключение на Аерофлот, другите се вдигат. Около Коледа някои авиокомпании дали няма да дадат намаление. Ще изчакам до Нова година и мога да сменя дестинацията.

 

Катарците ще имат поне една промоция до тогава. А и ти голям избор нямаш, или катар или турците след като не искаш Аерофлот.

Връзка към мнение

И аз да се включа. Имам дати и дестинация 20.02 или 21.02 - 03.03.2015 Тайланд. Изпуснах едни удобни билети на Турските авиолинии и вече са скъпи. С Аерофлот няма да летя. Следя ги поне от месец нередовно и  от 10 дни редовно, но с изключение на Аерофлот, другите се вдигат. Около Коледа някои авиокомпании дали няма да дадат намаление. Ще изчакам до Нова година и мога да сменя дестинацията.

Катарците в момента имат промоция за Банкок, но трявба да се прежалиш за 20.02 - 05.03 1145 лева. Другият вариант ако пуснат голямата -30% на всички полети след Нова година.

Връзка към мнение

Дори да поскъпнат билетите с тази авиокомпания (SATA) още няма особена алтернатива от конкуренция. Цени от други все пак имаше, когато започнах да гледам за билети, но се отнасяха за таз годишния край на сезона. Та може и да е рано, но май месец хем не обвързан с Великден тази година, хем пък е доста атрактивен за пътувания.

Връзка към мнение

За нискотарифни дестинации - ползвай http://azair.com. Когато избереш полет, има малка иконка, която дава графика на цената последните 6 месеца. Кратка информация има в темата за нискобюджетните търсачки в подписа ми.

 

Повечето от ценовите графики, които си виждала тук, са от http://azuon.com - платено приложение, но доста полезно.

 

Статистика за цените по дестинации има в http://hopper.com. Информация може да намериш в темата за нестандартните търсачки в подписа ми.

 

Иначе, http://kayak.com имат графика на цената по маршрут и предположение за движението и, но само за по-популярни маршрути.

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря, откакто ти написа темите за търсачките винаги ги имам предвид и задължително ги проверявам. Нискобюджетните ги ползвам само като идея за маршрут. Ще разгледам обстойно мога ли да си помогна и с новите ти жокери.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За мен добра цена е тази, която съм готов да платя за конкретния маршрут и период. Успея ли да я постигна, купувам без да мисля много и да се чудя дали няма да излезе по-изгодна. След това принципът е да спреш да гледаш какво става с цената, но трудно се постига. Любопитството винаги надделява :)

 

При мен обаче е малко по-сложно и извън общия случай, защото аз гледам с какви модели самолети се лети, с кои авиокомпании, през кои летища се минава. И аз обикновено пътувам само във висок сезон за съответното място, затова не изчаквам като уцеля приемливо за мен ниво. Особено пък за "моделираните" билети това с цената се оказва малко тото.

 

За трендовете на цената по конкретен маршрут за минали периоди, както Георги вече ти е писал, е добре да не разчиташ много на тях. Може преди да са били по-високи, а сега условията да не са същите, и от там и цените да нямат нищо общо с минали години. Както и обратното.

Най-просто казано - слагаш си оптимален примерен "таван" за цена, и видиш ли под него, купуваш. Рядко разликата (ако я има) може да е съсипваща за къси полети. А за дълги - щом вече си я дала, значи не е била неприемлива за теб. Дори и да има промоции, няма гаранция че цените за точно датите на твоя полет ще се понижат.

Когато губиш от едно, печелиш от друго ;) 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 3 години по-късно ...
На 02/12/2014 в 15:51, macf1an каза:

http://azair.com. Когато избереш полет, има малка иконка, която дава графика на цената последните 6 месеца.

Само при мен ли не работи тази функциа при AZair? Пробвах няколко браузъра и ефектът е всеки път този:

image.png.174aecf636dfc80e8c79cec26b785092.png

Връзка към мнение

Някой може ли да извади ориентировъчни цени до долуизброените дестинации за посочения период с изходна точка София/Истанбул? Трябва ми обичайна цена и възможно най-евтина цена, която може да се докара, като се ползват eвентуални периодични промоции и без да се правят онези врътки с кредитните карти.

 

-> Тайланд (Банкок) - април/май

-> Япония (Токио) - юли/август/септември/октомври

-> Южна Корея (Сеул) - юли/август

-> Китай (Шанхай, Хонконг) - април/май/юни/юли

-> Филипини (Манила) - май/юни

-> Малайзия (Куала Лумпур) - май/юни

-> Сингапур -> юли/август

-> Виетнам -> май/юни

 

-> Бразилия (Сао Пауло, Рио) - май/юни

-> Куба - юни/юли/август

-> Боливия - май/юни

 

-> Нигерия (Лагос) - юни/юли

 

Благодаря предварително :)

Връзка към мнение

За далечните дестинации няма подобна стабилна статистика. Имай предвид, че не ми е познато някой източник да събира цени самосиндикално, всичкото е кеширано на база на клиентите и търсенията им. За лоу костовете иди дойди, при тях има доста търсения и се събира стабилна статистическа извадка, която може да е адекватна.

 

Но за изброените от теб дестинации...kayak мисля, че имаха история на цените, но когато тази история е формирана на база клиентски търсения, колко българи мислиш са търсили полети до Лагос през юни, точно в kayak (сайт, който не е много популярен в България), за да е стабилна статистиката? Мне, такива резултати може само да те объркат. 

 

Допълнително, пропускаш възможностите с прекачвания. До Куба се случва рядко цена от София да е привлекателна, но има много прилични предложения при комбиниране с тръгване от някое европейско летище. 

 

По-горе също съм писал, че появяването на нов играч на пазара може рязко да свали цените по дадена дестинация, което няма как да бъде отразено в миналогодишната статистика. Да речем, ако хипотетично Етихад почнат да летят до България, ще видиш как ще паднат всички цени до Азия и Австралия. 

 

Въобще, май съм го писал и по-рано, но подобни статистики може повече да заблудят от колкото да помогнат. Конкретно за дългите дестинации. За близките нещата са по-добре. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Основател, като политик си отговорил, бахмаау :lol:

 

Горе-долу ме интересува на база магелански опит как вървят цените към изброените дестинации и евентуално доколко могат да паднат при добро стечение на обстоятелствата; не е важно да е супер прецизно и не е важно да е за всичките дестинации. Далечния Изток го изорахте, не можете да сложите по една ориентировъчна цифра. Не е сериозно това ;) 

 

преди 21 часа, Георги каза:

Допълнително, пропускаш възможностите с прекачвания. До Куба се случва рядко цена от София да е привлекателна, но има много прилични предложения при комбиниране с тръгване от някое европейско летище.

Прекачванията от европейските летища също са в кюпа, просто калкулираме допълнителни 100 евро към общата цена.

 

:drinks:

Връзка към мнение

Ами както искаш го приемай написаното :) Ти явно търсиш всичко да е смляно и готово, и не че е проблем да те застреляме с някакви числа, но просто тези числа може повече да те заблудят. Понеже темата е и за статистиката на цените на полетите опитах да напиша защо подобна статистика няма да е особено адекватна и би работила само за дестинации, в които има много статистически данни.

 

И аз мога да направя сайт, в който да напиша "нормалната цена на билет до Нигерия е 500 евро", ама ако не влезна в политически обяснения, че заключението е базирано на само моето търсене и от един купен билет ще ти направя мечешка услуга :)

 

Иначе много грубо:

- Азиатските дестинации изброени от теб: около 350-400 евро, нормална цена извън промоция към 500-600 евро, ако паднеш под 350 си късметлия. Не забравяй, че и там има лоу костове, та евтин полет до едно място може чудесно да се комбинира с лоу кост до друго. 

- Бразилия: около 500 евро, в сезон може и повечко. Случват се някакви чудеса, от време навреме, даже под 100 май имаше една оферта, но не разчитай много според мен. 

- Куба: 500-600 евро от София ако намериш е ОК цена, в повечето случаи ще искат към 700. С комбинация със западно летище може да падне до 400 и нещо тотала, отвреме навреме има и разни ласт минити от получартърните авиокомпании, които са още по-евтини, но няма голям избор на дати и трябва да реагираш бързо. 

- Боливия не съм срещал ниски цени, може би 600-700 евро, до Перу май изскачат разни оферти. 

- Нигерия ми е тъмна Индия

 

Ето ти една непрофесионална разбивка, на базата на прочетено от тук от там. Както обясних по-рано, и тази моя разбивка може да е тотално погрешна и да ти даде неправилна насока или да си останеш с вечно чакане на евтин билет, или да се набълбукаш със скъп. Ти си решаваш :)

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 7 минути , Георги каза:

Иначе много грубо:

- Азиатските дестинации изброени от теб: около 350-400 евро, нормална цена извън промоция към 500-600 евро, ако паднеш под 350 си късметлия. Не забравяй, че и там има лоу костове, та евтин полет до едно място може чудесно да се комбинира с лоу кост до друго. 

- Бразилия: около 500 евро, в сезон може и повечко. Случват се някакви чудеса, от време навреме, даже под 100 май имаше една оферта, но не разчитай много според. 

- Куба: 500-600 евро от София ако намериш е ОК цена, в повечето случаи ще искат към 700. С комбинация със западно летище може да падне до 400 и нещо тотала, отвреме навреме има и разни ласт минити от получартърните авиокомпании, които са още по-евтини, но няма голям избор на дати и трябва да реагираш бързо. 

- Боливия не съм срещал ниски цени, може би 600-700 евро, до Перу май изкачат разни оферти. 

- Нигерия ми е тъмна Индия

 

Ето ти една непрофесионална разбивка, на базата на прочетено от тук от там. :)

 

Това е, каквото ми трябва, кажи-речи. Мерси много! :dancing:

Връзка към мнение

За Бразилия най-ниската цена нормално е към 750-800 евро от София. При промоции 500-550 пак от София. Грешки и подобни - 200-300 евро от Зап. Европа (Барселона, Лисабон, Милано, Мадрид). Случвало се е и 160, ама еднопосочно. На такава цена не може да се разчита, че ще се появи.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.