Прескочи до съдържание

Емиграция и имиграция


Krum4ov

Препоръчани мнения

преди 3 часа, Crazy Horse каза:

Hаистина ние българите имаме някакъв комплекс за малоценност как сме по-лоши и по-груби от другите. Ако става въпрос за грубост има доста по-дърварски нации от българската, да не ги изреждам всичките, 
А, в Канада наистина има огромно лицемерие зад повърхността. Аз съм бил свидетел как висш федерален служител едва ли не плаче пред камерата колко са онеправдани индианците  Но, когато искам да имам приятели, определено не ми трябват подобни лицемерни паравани с усмивка, а хора, които ми казват открито какво мислят.

 

Американците и те уж много любезни и усмихнати, а като дойде Черният петък, големи хора се млатят като идиоти, дърпат си косите, блъскат се и крещят като диваци 


За десерт ще ви оставя един мой любим момент от филма Office Space, където Дженифър Анистън показва, че понякога и на една мила. любезна служителка може да й писне да бъде такава.
https://www.youtube.com/watch?v=F7SNEdjftno

Абсолютно съм съгласен с теб, че българина в много случаи се чувства някакси недодялан, груб или по лош от другите нации. Но тези комплекси за малоценност и балкански манталитет са ни насаждани с годините и ще мине време докато постепенно преминат в едно по толерантно поведение и разбиране към човека до теб.

И отново си мисля, че българите са по лоши от другите нации.

Аз лично нямам такива приятели, които ще те напсуват или нагрубят, напротив всички мои приятели и познати са добре образовани и възпитани хора. А вие, хиляди сме във форума...имате ли такива приятели? Вероятно не, ето българина не е чак толкова лош...

Другите нации били любезни и усмихнати... ами как няма да са...пенсията на родителите им не е £100, много от тях живеят на помощи от държавата, в обществени жилища за които плащат минимални такси, сега покрай вируса всички които не работят взимат помощи под една или друга форма...в магазините не е скъпо...еми как няма да са усмихнати и любезни...но като казваш и ти навсякъде я има тази фалшива любезност..

Мисля, че англичаните са факири в тази област🙂 Много обичат думичките “complaining” и “rude” оплакват се за всичко... Синът ми от години работи в кафе, хиляди е направил пее това време, кафето отваря в шест сутрин, в 6.15 вече има коментар :

“the costumer service was great, but coffee wasn’t good as usual” 
Когато работя на рецепцията в моята си работа и идват сутрин с широка усмивка, казват няколко мили думи и в момента в който те отминат лицето им замръзва...разбираш, че е просто етикет 

Често се шегувам, че работната ми седмица е от осем дни защото когато не съм на работа във фирмата карам такси. Е повярвайте ми наслушал съм се и съм се нагледал на какво ли не.

Да не говорим, че силно се усеща и расизма...

Та когато казвам, че не можах да свикна с фалшивата им любезност имам много примери, които стоят зат това. 
Не се оплаквам, дори това ме развеселява, но това и показва, че ние българите не сме по лоши от тях.

Просто ни трябва малко повече самочувствие.

  • Харесвам 14
Връзка към мнение
преди 1 час, VASILEV каза:

Абсолютно съм съгласен с теб, че българина в много случаи се чувства някакси недодялан, груб или по лош от другите нации. Но тези комплекси за малоценност и балкански манталитет са ни насаждани с годините и ще мине време докато постепенно преминат в едно по толерантно поведение и разбиране към човека до теб.

И отново си мисля, че българите са по лоши от другите нации.

Аз лично нямам такива приятели, които ще те напсуват или нагрубят, напротив всички мои приятели и познати са добре образовани и възпитани хора. А вие, хиляди сме във форума...имате ли такива приятели? Вероятно не, ето българина не е чак толкова лош...

Другите нации били любезни и усмихнати... ами как няма да са...пенсията на родителите им не е £100, много от тях живеят на помощи от държавата, в обществени жилища за които плащат минимални такси, сега покрай вируса всички които не работят взимат помощи под една или друга форма...в магазините не е скъпо...еми как няма да са усмихнати и любезни...но като казваш и ти навсякъде я има тази фалшива любезност..

Мисля, че англичаните са факири в тази област🙂 Много обичат думичките “complaining” и “rude” оплакват се за всичко... Синът ми от години работи в кафе, хиляди е направил пее това време, кафето отваря в шест сутрин, в 6.15 вече има коментар :

“the costumer service was great, but coffee wasn’t good as usual” 
Когато работя на рецепцията в моята си работа и идват сутрин с широка усмивка, казват няколко мили думи и в момента в който те отминат лицето им замръзва...разбираш, че е просто етикет 

Често се шегувам, че работната ми седмица е от осем дни защото когато не съм на работа във фирмата карам такси. Е повярвайте ми наслушал съм се и съм се нагледал на какво ли не.

Да не говорим, че силно се усеща и расизма...

Та когато казвам, че не можах да свикна с фалшивата им любезност имам много примери, които стоят зат това. 
Не се оплаквам, дори това ме развеселява, но това и показва, че ние българите не сме по лоши от тях.

Просто ни трябва малко повече самочувствие.

Моля да ме извините за няколкото правописни грешки, но е късно да го редактирам🙂

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 1 час, VASILEV каза:

Аз лично нямам такива приятели, които ще те напсуват или нагрубят, напротив всички мои приятели и познати са добре образовани и възпитани хора. А вие, хиляди сме във форума...имате ли такива приятели? Вероятно не, ето българина не е чак толкова лош...

Другите нации били любезни и усмихнати... ами как няма да са...пенсията на родителите им не е £100, много от тях живеят на помощи от държавата, в обществени жилища за които плащат минимални такси, сега покрай вируса всички които не работят взимат помощи под една или друга форма...в магазините не е скъпо...еми как няма да са усмихнати и любезни...но като казваш и ти навсякъде я има тази фалшива любезност..

Благодаря ти за полезната обратна връзка, която даваш, въпреки че моите впечатления като турист от Англия са изключително позитивни, макар че да си призная отидох малко с предубеждения, които абсолютно нямаха реална почва. Хубаво е, че тук сме се събрали положително настроени хора и въобще хора с богата обща култура, които са видяли повече средностатистически и може да си изградим по-добра представа.

 

Винаги когато някой ми даде пример, ето ние българите сме такива, защото сме бедни и т.н. и това била причината да сме "такива каквито сме", се сещам например за тайландците. Едва ли някой изпитва съмнение за нивото на бедност там. И въпреки мизерията и глада, моето впечатление е, че масовият процент от хора там е изключително положително настроен. Въпреки че не бих обобщил нация, защото навсякъде си има всякакви типажи, ако трябва да генерализирам за Тайланд, всеки път когато отида там ми прави впечатление колко мили, усмихнати, супер позитивни хора са, и някак си се усеща искрена позитивност и въобще като цяло радват се на всичко което имат, било то и малко. Разбира се със сигурност като турист е различно от местен, но си мисля, че нивото на щастие в съответен момент в повечето случаи зависи не толкова от външни обстоятелства, колкото от вътрешното ни състояние.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

В тайландската култура (а и повечето азиатски култури) не е прието да се изразява директно несъгласие и да се влиза в конфликт, да се показва гняв или лошо настроение,  усмивките и външният израз на спокойствие и хармония са много важни и се поддържат непрекъснато, дори и когато не им е весело или не споделят кой знае какво съгласие и симпатия.  С което не казвам, че тайландците не са положително настроени или щастливи, просто за мен лично е трудно да разбера какво е истинското им отношение.  

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
Преди 1 час, Бръмбар каза:

В тайландската култура (а и повечето азиатски култури) не е прието да се изразява директно несъгласие и да се влиза в конфликт, да се показва гняв или лошо настроение,  усмивките и външният израз на спокойствие и хармония са много важни и се поддържат непрекъснато, дори и когато не им е весело или не споделят кой знае какво съгласие и симпатия.  С което не казвам, че тайландците не са положително настроени или щастливи, просто за мен лично е трудно да разбера какво е истинското им отношение.  

Така е, съгласен съм. Дадох просто Тайланд като пример за материалното като оправдание за отношението и като цяло генерално имам предвид, че понякога хората си търсим причини във външни обстоятелства за това защо сме такива.

 

Друг пример, на който съм попадал, за това да търсим другаде причина в България е  например оправданието, че историята ни била много тежка, османското робство е причината за несгодите ни . Само че се сещам за поне няколко нации, и то само в Европа с далеч по-ужасна и тъжна история, но въпреки това не са със съзнание на жертви 🙂

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 6 часа, Бръмбар каза:

В тайландската култура (а и повечето азиатски култури) не е прието да се изразява директно несъгласие и да се влиза в конфликт, да се показва гняв или лошо настроение,  усмивките и външният израз на спокойствие и хармония са много важни и се поддържат непрекъснато, дори и когато не им е весело или не споделят кой знае какво съгласие и симпатия.  С което не казвам, че тайландците не са положително настроени или щастливи, просто за мен лично е трудно да разбера какво е истинското им отношение.  

На мен лично ми допада това, може просто да съм свикнала.

Като цяло, идеята е, че твоите проблеми, вкусове, предпочитания и т.н. - са си твои, нещо лично. И няма нужда да товариш другите с тях - както и те не те товарят с твоите. Има си хиляди начини как да се разбере истинското отношение, но то е за по-лични разговори и на "need to know basis" - не е за обща консумация.

 

В тази връзка - случка:

Приятелка японка носи на гости у нас сладкиш със зелен чай. Опитва го една българка, обръща се към мен и казва "иии, мнооо гадно"! Аз си помислям "е, поне го каза на български и с усмивка, може да не е раз...." и доде да си помисля, че може и да сме замазали гафа, българката се обръща към японката и казва "very bad!" . Японката беше в искрен шок, все едно й бяха отвъртяли шамар.

  • Харесвам 2
  • Шок 3
  • Смея се 7
Връзка към мнение
преди 17 минути , samuraika каза:

В тази връзка - случка:

Приятелка японка носи на гости у нас сладкиш със зелен чай. Опитва го една българка, обръща се към мен и казва "иии, мнооо гадно"! Аз си помислям "е, поне го каза на български и с усмивка, може да не е раз...." и доде да си помисля, че може и да сме замазали гафа, българката се обръща към японката и казва "very bad!" . Японката беше в искрен шок, все едно й бяха отвъртяли шамар.

Леле, как ли си се почувствала ти...

 

преди 9 часа, VASILEV каза:

ами как няма да са...пенсията на родителите им не е £100

Ето в това по нашенско сме царе - да обръщаме всичко в парично изражение.

И да напомня: пенсията на родителите им на ингилизите не е £100, защото родителите им не са допуснали да е £100. Не са ходели под строй да гласуват за изборен резултат 99,5%, не са мълчали, като някой върши престъпления пред очите им и под носа им, не са се събирали на „Копринка“, не са хвърляли £ от терасите... Освен това има един показател „производителност на труда“ и всеки може да провери колко е (бил) там и колко е (бил) тук. Все пак между Land Rover и москвич, сглобен в Ловеч, има разлика, а каквото си посееш, това ще пожънеш, нали?

  • Харесвам 6
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 4 минути , Goal & Boss каза:

 

Ето в това по нашенско сме царе - да обръщаме всичко в парично изражение.

И да напомня: пенсията на родителите им на ингилизите не е £100, защото родителите им не са допуснали да е £100. Не са ходели под строй да гласуват за изборен резултат 99,5%, не са мълчали, като някой върши престъпления пред очите им и под носа им

"Сит на гладен не вярва", а дали родителите им не са допуснали пенсиите да са £100 или това, че половината свят са били английски колонии и са пълнели хазната...?

  • Харесвам 6
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 12 минути , VASILEV каза:

"Сит на гладен не вярва", а дали родителите им не са допуснали пенсиите да са £100 или това, че половината свят са били английски колонии и са пълнели хазната...?

Да, а другата половина от света е била финландски колонии. А третата - германски. А четвъртата - швейцарски. А петата половина - португалските колонии - е направила португалските пенсии страшно високи и сега всички завиждат на португалците и напират да емигрират там.

Финландия е била ШЕСТ века под робство. При това страната не е земен рай. Селското им стопанство се свежда до шишарки и боровинки. Обаче ей на - не се оплакват и не реват. Темерути. А като ги нагазиха кирзовите ботуши, не извадиха хляб и сол, а извадиха пушките.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 2 минути , Goal & Boss каза:

Да, а другата половина от света е била финландски колонии. А третата - германски. А четвъртата - швейцарски. А петата половина - португалските колонии - е направила португалските пенсии страшно високи и всички завиждат на португалците и напират да емигрират там.

Финландия е била ШЕСТ века под робство. При това страната не е земен рай. Обаче ей на - не се оплакват и не реват. Темерути. А като ги нагазиха кирзовите ботуши, не извадиха хляб и сол, а извадиха пушките.

Вероятно е така както казваш, но моята гледна точка е различна от твоята...

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 6 часа, samuraika каза:

На мен лично ми допада това, може просто да съм свикнала.

Като цяло, идеята е, че твоите проблеми, вкусове, предпочитания и т.н. - са си твои, нещо лично. И няма нужда да товариш другите с тях - както и те не те товарят с твоите. Има си хиляди начини как да се разбере истинското отношение, но то е за по-лични разговори и на "need to know basis" - не е за обща консумация.

 

В тази връзка - случка:

Приятелка японка носи на гости у нас сладкиш със зелен чай. Опитва го една българка, обръща се към мен и казва "иии, мнооо гадно"! Аз си помислям "е, поне го каза на български и с усмивка, може да не е раз...." и доде да си помисля, че може и да сме замазали гафа, българката се обръща към японката и казва "very bad!" . Японката беше в искрен шок, все едно й бяха отвъртяли шамар.

Еее, това със сладкиша е доста крайно. Повечето българи и не само българи, които познавам не биха казали директно на японката, че е гадно,  само биха й благодарили без да го ядат. 

С надеждата, че японката няма да дойде следващия път с още по-голям сладкиш, който да им се наложи да изядат публично 😀

На мен също ми допада като цяло японското отношение,  но май ми допадат повече не много натоварени с подтекст комуникации. Може да е от всекидневното общуване с холандци😀

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 5 часа, VASILEV каза:

Вероятно е така както казваш, но моята гледна точка е различна от твоята...

Да ти кажа, възхищавам се на това!

 

преди 6 часа, samuraika каза:

, българката се обръща към японката и казва "very bad!" . Японката беше в искрен шок, все едно й бяха отвъртяли шамар.

Е, тука е и въпрос на възпитание. И на оценка и благодарност, към чуждия труд. Можеше да каже, че вкусът е много интересен, необичаен и пр.

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 7 часа, VASILEV каза:

Вероятно е така както казваш, но моята гледна точка е различна от твоята...

В Перник или Враца не биха се изразили толкова аристократично ... 😛

  • Харесвам 1
  • Смея се 9
Връзка към мнение

Моите впечатления от българите като цяло (естествено това не важи за всички), без да имам претенции за достоверност е, че рядко сме в единия или другия край на различните скали, обикновено гравитираме някъде по средата, понякога повече в едната или другата посока. Имаме поговорката "Право куме в очи", но имаме и "Казвам ти дъще, сещай се снахо".  В същото време не сме и много егалитарни, без да сме супер йерархични също. Директната комуникация обикновено е запазена за близки, приятели и семейство, към чуждите сме по-обрани откъм изразяваме на несъгласие и даване на негативна обратна връзка. особено пък ако ги смятаме за авторитети или по-високо в йерархията, или не сме си много близки, но ни харесват и искаме да ни станат приятели.  Затова и сме склонни да приемаме за чиста монета казаното от приятели и не разбираме, защо ще ни казват едно, пък на практика мислят друго. Критика от близки и авторитети се приема, от непознати и непоискани, особено пък публично  - не. Обичаме да помрънкваме, но ако се наложи, като викаме неволята, пък тя не идва, запретваме ръкави и се справаме и с неприятни и тежки ситуации. Честта и достойнството са важни, ама не чак толкова, че да умираме за тях като самураи. Поради тази общо взето умереност и адаптивност, всъщност мисля, че българите в повечето случаи се вписват успешно, като живеят в чужбина, без непременно да харесват всичко там, особено в общества, които са по-крайни в едно или друго. Само емоционалността може би ни е в повече и по-трудно запазваме хладнокръвие и прикриваме истинските си емоции  за дълго, били те добри или лоши.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 7 часа, Goal & Boss каза:

Ето в това по нашенско сме царе - да обръщаме всичко в парично изражение.

И да напомня: пенсията на родителите им на ингилизите не е £100, защото родителите им не са допуснали да е £100. Не са ходели под строй да гласуват за изборен резултат 99,5%, не са мълчали, като някой върши престъпления пред очите им и под носа им, не са се събирали на „Копринка“, не са хвърляли £ от терасите... Освен това има един показател „производителност на труда“ и всеки може да провери колко е (бил) там и колко е (бил) тук. Все пак между Land Rover и москвич, сглобен в Ловеч, има разлика, а каквото си посееш, това ще пожънеш, нали?

Само дето векове живеят от колониите си. А сега вече от икономическите си "роби". Айде, моля!

А за престъпленията в исторически план, какво да кажем?По-добре да замълчим! 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 16 часа, settler каза:

Винаги когато някой ми даде пример, ето ние българите сме такива, защото сме бедни и т.н. и това била причината да сме "такива каквито сме", се сещам например за тайландците. Едва ли някой изпитва съмнение за нивото на бедност там. И въпреки мизерията и глада, моето впечатление е, че масовият процент от хора там е изключително положително настроен.

Писах за това тук,че тези бедни народи като тайландците са добри,защото са съгласни с бедността си,имат ниско образование и това е.Но ние тук ,да учиш 12 години и да живееш в модерна Европа ,и да си беден-това ни прави недобри,незадоволени от живота си.

И друго съм забелязал,че рядко има съседни държави,които да се обичат.Примерно ние и Сърбия,Гърция ,РумънияМакедония сме православни,но сме воювали,а пък Турция я смятаме за враг,защото са Мюсюлмани.Така е е в Европа и по света.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 3 часа, гост каза:

Само дето векове живеят от колониите си. А сега вече от икономическите си "роби".

Може би е добре да се подхожда с повече скептицизъм към широкоразпространените пропагандни клишета. :wink::smile3:

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 12 часа, VASILEV каза:

Вероятно е така както казваш, но моята гледна точка е различна от твоята...

Твоята гледна точка е различна и това си е в реда на нещата.

В крайна сметка някои от емигрантите се чувстват добре навсякъде (познавам такива), а други - никъде, дори и в собствената си кожа (и такива знам). Тия, първите, не са толкова шумни в изразяването на чувствата си.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 5 часа, dimitrov6 каза:

Писах за това тук,че тези бедни народи като тайландците са добри,защото са съгласни с бедността си,имат ниско образование и това е.Но ние тук ,да учиш 12 години и да живееш в модерна Европа ,и да си беден-това ни прави недобри,незадоволени от живота си.

 

Ко речи?!?!🤪

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 8 часа, Фил каза:

Може би е добре да се подхожда с повече скептицизъм към широкоразпространените пропагандни клишета. :wink::smile3:

Нека уточним! 

Аз маската си я нося на устата, а не на очите!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.