Прескочи до съдържание

Швейцария


Марго

Препоръчани мнения

Здравейте на всички в този толкова интересен форум! Аз искам да Ви помоля за помощ - предстои ни пътуване с кола до Швейцария за около 14 дни от 12.06., а все още не намирам време за подготовка. Преспиването ни е осигурено в едно селце между Шамони и Женева (Habere Posche) с home exchange преди време, но всичко останало гравитира в сферата на предположенията... Благодаря на всеки, който ни предостави полезна информация и обещавам почерпка след това :)

Връзка към мнение

Ами ако дадеш малко подробности за интересите си няма да е зле :) И двете седмици ли сте в това селце, това предполага да се връщате всяка вечер там?

Връзка към мнение

Всъщност като извадим времето за път (с малки деца при това!) остават около десетина дни, и да ще се връщаме, но някоя нощ ще спим и в други градове за да видим повече неща ако е необходимо. Относно интересите - обичаме всичко архитектура, природа, музеи, атракции, интересни преживявания и по-малко кръчми и мезета. Харесваме както големите и шумни градове така и малките закътани, но китни селца. Бяхме дълго в северна Франция миналата година пак с размяна на домове и сигурно ще обърнем повече внимание на Швейцария сега. Ще съм благодарна за всякакви идеи - от любуване на пейзажи до атракции в парк или посещение на опера...За съжаление непосредствено преди пътуването стягаме бал на най-голямата ни дъщеря и времето за четене е много ограничено, което разваля голяма доза от удоволствието. Затова ще се радвам на всякакви идеи :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Имах късмета да изкарам няколко часа в Шамони, но са твърде недостатъчно за да съм категоричен в препоръките си.

 

За Женева ми казаха, че лятото е особено любопитно как централната улица с магазините за часовници изглежда като арабска столица със всичките шейхове, които пристигат да пазаруват. На мен би ми било интересно да го видя като културен феномен. 

 

За Шамони, има едно лифтче, което те изкачва доста нависоко: http://en.wikipedia.org/wiki/Aiguille_du_Midi

За съжаление както почти всичко в региона, цените са леко отрезвителни. 50 евро за двупосочен билет на мен ми се видя скъпо и пропуснах катеренето, но всички твърдяха, че си заслужава. Има и други лифтове около Шамони, по-евтини, аз лично се възползвах от една оферта, която включваше лифт за 25 евро и тези 25 евро може да ги ползваш за обяд в едно ресторантче горе. Кажи речи толкова струваше и обяда. 

 

Друго нещо, което може да направите е посещение в CERN. Не знам до колко вие и децата се интересувате от технологии, но туровете там са безплатни, само трябва да се запазят няколко месеца предварително. http://outreach.web.cern.ch/outreach/visites/index.html

Сега гледам, че всичко е заето за юни, но мисля често има откази и е възможно да се появи някоя дата, дръжте сайта под око.

 

Надявам се да се появи някой, който да сподели още личен опит. 

Връзка към мнение

За Женева ми казаха, че лятото е особено любопитно как централната улица с магазините за часовници изглежда като арабска столица със всичките шейхове, които пристигат да пазаруват. На мен би ми било интересно да го видя като културен феномен. 

Аз съм бил в Женева точно лятото. Улицата с марковите часовници не я видях пълна с шейхове. Но интересното, което на мен ми хареса, беше как в петък след работа, кейовете около езерото се препълват предимно с млади хора, но и от всички други възрасти, и се правят пикници, и всякакви други outdoor activities. Вадят се бутилки вино, сандвичи, или се поръчват от едни щандове, наредени по брега. Включително и дежурното плуване в езерото. Примерно може да се види, как млади юпита свалят костюмите си, обуват бермуди, и скачат в езерото. След това излизат, изпиват по чаша вино докато поизсъхнат, пак обличат костюмите и си тръгват. :)

ето и малко снимков материал

post-72-0-54491800-1367842456_thumb.jpgpost-72-0-22089500-1367842465_thumb.jpgpost-72-0-77973800-1367842477_thumb.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За Женева Wilks го каза - като е топло всичко е много живо и интересно.

Мога да добавя музея на Swatch - и на децата ще им хареса.

 

Ако имате време - Монтрьо. Подходящ е не само по време на Jazz фестовете. Градчето е особено красиво, китно и изобщо заслужава си.

 

За Берн - може би няколко интересни площада, но нека другите да подскажат.

И Алпите! Това може би е една от най-красивите планини в Европа, особено швейцарските малки селца. Ако успеете и до някой глетчер да наминете - пътища има навсякъде и то прекрасни.

 

Предполагам знаеш, че в Швейцария има само годишна винетка за автомобила (ок. 40 f). Важи от 1 Януари до 31 Януари на следващата година.

Връзка към мнение

Подкрепям Монтрьо и Берн и добавям Лозана.  Добавям и музея на Patek Philippe в Женева - като ще са часовници, да са шедьоври от имперските колекции, не бледите им съвременни подобия - макар че не знам дали ще е интересен за малки деца, зависи колко са малки.  Работила съм в Женева за кратко преди много години - да сме ходили на плаж с костюми не, но играехме голф на тревата във вътрешния двор.

 

CERN беше разочарование за мен - двете постоянно отворени зали приличат на нафталинен соц музей и не са обновявани кой знае от кога.  Не съм правила тура с предварителното записване, но ме съмнява да ме остави с различно впечатление.  По интернет можеш да научиш много повече за различните проекти отколкото от овехтялата експозиция там.  За малки деца съвсем пък няма да е интересен. 

 

"Лифтчето" на Aiguille du Midi е инженерно чудо за времето си, няколко десетилетия е бил най-високия лифт в света, за 20 мин. те вдига 2,800 вертикални метра до 3,800 надм. височина, което значи 2,800 вертикални метра извънпистово спускане за запалените скиори.  Гледките през зимата са феноменални - можеш да видиш снимки в албумите ми както от "Иглата", така и от парапланер, и от другите лифтове по другите курорти в долината на Мон Блан.  През лятото, уви, глетчерите се разтапят и свиват до неузнаваемост.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Страхотни неща сте ми писали и съм ви много благодарна! Особено ми харесват тези за юпитата с бански и шейховете на главната :) Точно такава вътрешна информация е много интересна. А иначе децата наистина са малки за музеи - на 2 и 5г. , но ще видим за лифтовете, а и ще проверя подробно всичко останало.

Още веднъж благодаря, че на този така тачен имен ден (Честит празник, Георги!) намерихте време да пишете.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Швейцария - красива и ужасно скъпа! Има и друго определение - красива и ужасно тъпа, но това е друга тема... Швейцария трябва да се обикаля с кола. Не бих казал, че градовете правят тази страна атрактивна, по-скоро природата и уникалното географско положение създават онова познато романтично настроение. Все пак, лично за мен, Лозана води с много пред останалите швейцарски градове, но не съм бил в италианската част, а казват, че там било дори по-красиво от френската и немската...

Връзка към мнение

Женева е добра отправна точка за цялата Ривиера (Montreux Riviera). Не знам по каква причина казват на цялото крайбрежие от Женева до Монтрьо ривиера, но го има по разни брошури.

Препоръчвам разходка с корабите от началото на миналия век по езерото. По принцип се водят част от градския транспорт и всички видове карти за отстъпки важат - прегледай раздела за пътуване с влак на форума.

http://www.cgn.ch/fr-ch/flotte-belle-epoque/ship.aspx?id=1346 тук има снимки на корабите. Това е сайтът на компанията, която оперира транспорта по езерото, така че можете да го ползвате и за планиране.

 

По-специално може да обърнеш внимание на:

 

Vevey - Чарли Чаплин е живял там, има музей на храните (централата на Нестле е във Веве), срещу когото в езерото има забита една вилица, крайбрежният парк с планините отсреща и лозята от другата страна е уникален. От Веве тръгва зъбчата железница по баира нагоре http://www.goldenpass.ch/goldenpass_funiculaire_vevey_chardonne_mt-pelerin

 

Cully - малко селце с много на брой производители на вино - много е живописно, трудно се паркира, но има транспорт

 

Lausanne - много неща има там, въпрос на интереси, препоръчвам крайбрежния парк Ouchy - там е и кеят за корабите, така че още един плюс да отидете с кораб вместо с колата.

 

Montreux - Другите вече го казаха, от мен голямо ЗА - "за съжаление" съм бил само по време на Фестивала, та не успях да видя кой знае колко от самото градче. Ако ви съвпадат датите с фестивала http://www.montreuxjazzfestival.com/2013/fr отидете дори и да сте без билет - има много концерти на улицата и атмосферата е уникална.

 

Препоръчвам Ви да си вземете семеен билет за един или два дни и да си обикаляте с кораби и влакове по Ривиерата - преживяването си струва, а и транспорта е супер организиран. Паркирането в района изобщо не е евтино - в Женева и Лозана стига до 7 CHF на час - местната философия е да се ползва транспорт вместо кола. При добро планиране с транспорта можеш да спечелиш време, понеже не го губиш в лутане и търсене на паркинг.

За по-далечните дестинации с колата със сигурност е по-евтино. Имайте предвид, че магистралата Лозана-Женева е доволно задръстена през деня, като в пиковите часове просто става още по-задръстена :-(.

Редактирано от georgiev
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Бих искал да потвърдя думите на georgiev с няколко мой снимки правени във Vevey, но също и в прохода Симплон:

 

dscn3753k.jpg

 

dscn3760c.jpg

 

dscn3769md.jpg

 

dscn3772ca.jpg

 

dscn3779d.jpg

 

dscn3781uq.jpg

 

dscn38774.jpg

 

dscn3901rz.jpg

 

dscn3911j.jpg

 

dscn3919i.jpg
 

Швейцария наистина си струва!!!

Редактирано от tonik
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Точно Швейцария се обикаля отлично и с обществен транспорт.  Италианската част остава много встрани от оста Шамони - Женева.  Градовете, освен че са дом на повечето забележителности, служат за отправни точки вкл. за посещение на околните селца, а китни селца на езеро или планина има безброй и не само в Швейцария, и не само в Европа.  За мен европейският селски туризъм, що се отнася до Швейцария, Франция и Италия е много преекспониран, но това е отделна тема.  

Връзка към мнение

 Благодаря на всички за полезните съвети, явно ще търсим обществен транспорт вместо да се движим само с колата, ще се любуваме на природни красоти, ще се съсредоточим над няколко града и околни селца и ...от там нататък импровизация защото време за подготовка почти няма! Самата дестинация е толкова вълнуваща, че сигурно ще се получи хубаво пътуване!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.