Прескочи до съдържание

Покупка на билети за вътрешни полети в Бразилия


Препоръчани мнения

В Бразилия оперират 4 по-големи компании – TAM (http://www.tam.com.br), GOL (http://www.voegol.com.br), Azul (www.voeazul.com.br), Avianca Brasil (www.avianca.com.br – собственост е на колумбийската Авианка, но не е напълно интегрирана с нея).

Цените варират, т.е. всяка от тях може да е най-евтина, зависи от датата, докъде летите... Авианка е с най-малко дестинации, Азул с най-много, като лети до всякакви малки градчета, например из Амазония, където другите не ходят. ТАМ и ГОЛ се ограничават до столиците на щатите, големи градове и главни туристически дестинации.

 

Всеки сайт има версия за различни държави, избира се от заглавната лента. Коя държава сте избрали определя езика на сайта, и кредитната карта, която може да ползвате, т.е. ако изберете USA, ще трябва да използвате американска кредитна карта, ако изберете Бразилия – бразилска. България е към Other countries.

countries.jpg

Това важи и за GOL. За Azul има отделен метод за плащане „credit card issued outside Brazil”.

Azul.jpg

 

Особеното тук е, че понякога (при ТАМ по-точно) цената зависи от т.нар. point оf sale, т.е. мястото от което се купува билета. Т.е. ако го купите от Бразилия, цената е различна, отколкото ако го купите от друго място (обикновено от Бразилия е по-евтино, но не винаги). Важи версията на сайта, който ползвате. Ако цената е много по-ниска от Бразилия ползвайте бразилския сайт, като ще трябва да платите с Пейпал, при липса на бразилска кредитна карта.

Пример: полети за 6 март, Рио – Игуасу, бразилската версия дава R$ 173, Other countries - $153, което е към R$ 405.

1.jpg

 

(Заб. Забелязах, че Азул започват да искат някаква такса за издаване от 20тина реала. Можете да я избегнете като се запишете в програмата им за лоялни клиенти Tudo Azul и купите билета докато сте логнати.)

 

Други сайтове за покупка на билети никога не съм ползвал, бразилските тур. агенции взимат R$40 или 10% комисионна, а чуждестранните виждат чуждестранните цени, примерно Orbitz и Expedia работят с американските цени.

Не е имало проблем чужденец да лети с билет, купен от Бразилия, мисля, че не се различават по никакъв начин. (В Аржентина, Чили и Перу е обратното и там искат местно ID).

 

(Заб. След написването на този текст ползвах rumbo.es с карта Мастеркард Дебит, за което ползвах отстъпка. Обаче преди това се начислява допълнителната такса от R$40 за покупка през агенция, така че трябва отстъпката от сайта да е по-голяма, за да има смисъл от упражнението.)

 

Коя компания да изберете мисля, че няма голямо значение. Цените са горе-долу еднакви, като едната може да е по-скъпа в един ден, другата в друг. Зависи от натоварването и промоциите. Ако купувате предварително – към 2-3 месеца, цените обикновено са възможно най-ниските, като изключим промоциите. Мисля, че до около 3 месеца преди полета много малко хора купуват билети, цените започват да се качват след това.

Промоции има много, обикновено по уикендите, и когато има празник, но важат за 1-3 месеца напред, и винаги има много условия, примерно само отиване и връщане, или билета за отиване е колкото струва, връщането малка фиксирана сума, или децата пътуват безплатно. Мисълта ми е, че ако сега ви харесва цената, не чакайте промоциите, зашото може да не ви свършат работа като дойдат. Особеност е, че не ги превеждат на английски, т.е. в английската версия на сайта обикновено не ги пише, но са си в сила.

 

Авиокомпании

Иначе предагат горе-долу еднакви неща, винаги има включен 23кг багаж, безплатно храна и напитки предлагат всички освен GOL, където се плаща. При Азул са солени или сладки бисквитки, фъстъци, такива неща, при ТАМ варира според маршрута и часа, от бисквитки до сандвичи, може и нищо ако полета е много кратък и има турбуленция. TAM са в Oneworld, и освен това са партньори с много компании от Star Alliance (бяха в Star до миналата година). Точките им могат да се прехвърлят към Le Club на Accor и да се ползват за намаление в хотелите Ибис примерно. GOL не са в алианс, партньори са с Ер Франс, Делта, катарците и някои други.

Моделът им е различен, ТАМ и GOL оперират повече по хъб модела, с хъбове в Сао Пауло, Рио де Жанейро, Бразилия, а Азул има много директни полети между второстепенни летища с по-малки самолети (Ембраер) и регионални къси полети до малки градчета с АТР-72. Т.е. ако не летите от/до Сао Пауло и Рио де Жанейро с Азул има по-голям шанс да има директен полет.

 

Летища

Рио и Сао Пауло имат по няколко летища, може да се търси с град или с летище.

За Рио международното летище е GIG – Antonio Carlos Jobim, градското SDU – Santos Dumont (много близо до центъра). Гледката при излитане и кацане от SDU e върха, ако не ви пречи логистиката и цената е за препоръчване да летите през него.

Сао Пауло има 3 летища. Международното е GRU в Guarulhos, от него има автобуси до града, към 35-40 реала вероятно. Предвидете си доста време, трафика в Сао Пауло е печално известен. Градското летище е CGH – Congonhas, то е доста натоварено и е доста навътре в града. Другото е VCP – Viracopos в гр. Кампинас, на около 100 км. Там е базата на Azul, и те предоставят безплатни автобуси до няколко мола и автогарата в Сао Пауло. ТАМ предлагат безплатни автобуси за връзка между GRU и CGH ако имате билет с прекачване.

 

Прекачване от международен полет

Ако правите връзка от международен към вътрешен полет без престой в града е най-добре да купите всичко на един билет, за да сте защитени при закъснения. Иначе оставяйте поне 3 часа. При пристигане с международен полет минавате паспортен контрол, взимате си багажа, минавате митница и след това трябва да си чекирате багажа за вътрешния полет, това може да отнеме доста време ако опашките са дълги.

В обратната посока не е нужно да взимате багажа, но само ако е чекиран до крайната точка, което не винаги става, ако имате отделни билети.

Редактирано от neuromancer
добавен текста за Такса издаване с Азул
  • Харесвам 23
Връзка към мнение

Февруaри ще дaм отчет зa процедурите при излитaне и кaцaне нa грaдските летищa в Рио [sDU], и снимков мaтериaл с гледките от прозорецa, кaкто и товa нa Сaо Пaуло [CGH]. Кaто си купувaх билетите, първонaчaлно не обърнaх внимaние, че полетът ми от Сaлвaдор (грaд в Брaзилия, дa не се бъркa с центрaлноaмерикaнскaтa държaвa) до Рио, е с прекaчвaне именно нa CGH, и пристигa съответно нa SDU. Aмa после кaто се усетих кaкъв джaкпот съм удaрил :yahoo: чaк си сипaх едно Бушмилсче в рaботaтa от вълнение ... :) Голямa рaдост пaднa!Сaмо дa не ми сменят летищaтa, кaкто стaнa със City Airpot зa връщaнето ми от Сaнтяго през Пaриж, Рим (прескочихa и Линaте!), и ме зaбихa нa въртележките нa Хийтроу. Но не вярвaм и в Брaзилия дa стaне тaкa, и ще си гледaм Рио от високо без дa плaщaм отделно зa рaзходкa с хели. И времето дa е ясно!

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

wilks,

ти от сайтовете на авиокомпаниите ли си купува билетите за бразилските полети?

И от бразилските версии на сайтовете ли, с paypal ?

 

( И да уцелиш хубаво време при кацането в Рио! :) )

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

wilks,

ти от сайтовете на авиокомпаниите ли си купува билетите за бразилските полети?

И от бразилските версии на сайтовете ли, с paypal ?

 

( И да уцелиш хубаво време при кацането в Рио! :) )

Нa TAM от техния сaйт с PPal.

Нa GOl двa от техния сaйт. И един през bravofly. Не помня причинaтa зaщо точно през брaво, вероятно ми е дaл достa по-нискa ценa, отколкото нa техния сaйт, или през други търсaчки. Но помня, че номерa беше зaрaди отстъпкaтa при плaщaне с Maestro. Aз понеже нямaм точно тaкaвa, сестрa ми имa Master Debit, пробвaх с нейнaтa, и ме пуснa. Отстъпкaтa трябвa дa е билa нещо от родa нa 20-инa евро. Но aз кaто пaзaрувaх, среднaтa ценa нa билет беше нещо от родa нa 130-170 BRL и тези 20€ се явявaт добър процент нa фонa нa 50-60€ билет. Цените нa aвтобусите зa моите рaзстояния бяхa по-скъпи от нa сaмолетните примерно, a и много чaсове, тaкa че не прaвеше смисъл изобщо дa се зaнимaвaм със сухоземен трaнспорт. Може в някои чaсти дa е интересно дa се пътувa с aвтобуси, но aз се понaпътувaх сегa. Февруaри други нещa ще ме вълнувaт.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Колко строго се проверява ръчния багаж, че тия максимално разрешени 5кг. нещо хич не ми харесват... :huh::unsure:

Въпросът ми е основно за GOL, с които  ни предстоят вътрешни полети.

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

Изобщо не се проверява, стига да не е очевидно много голям.

Тоя аспект го бях забравил.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 Aз понеже нямaм точно тaкaвa, сестрa ми имa Master Debit, пробвaх с нейнaтa, и ме пуснa.

А-ха, ето как си финансираш пътуванията ..

Връзка към мнение

Колко строго се проверява ръчния багаж, че тия максимално разрешени 5кг. нещо хич не ми харесват... :huh::unsure:

Въпросът ми е основно за GOL, с които  ни предстоят вътрешни полети.

Изобщо не се проверява, стига да не е очевидно много голям.

Тоя аспект го бях забравил.

Нa ТAМ не проверявaт. Нa GOL проверявaт. Може, обaче дa е зaщото моя хибрид е с мaксимaлно допустимите рaзмери, и зaтовa дa им се струвa тежък. Но тaкa или инaче имaш прaво нa 1 безплaтен до 23 кг., тaкa че и дa не мине кaто ръчен, чекирaш и готово :) Освен aко нямaш друг основен, но тогaвa в ръчния не виждaм кaкво толковa ше сложиш, освен пaри, кaрти, телефони, техникa... и колкото искaш течности :)

 

А-ха, ето как си финансираш пътуванията ..

Дебитнa говори ли ти нещо? Нaли първо трябвa дa сложa нещо, и после дa плaтя ;)

Ти сегa си го връщaш зa дето aз те бъзикaх зa твоите пътувaния онзи ден ли :D

Редактирано от wilks
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами тая работа май е въведена точно за да не се задръстват рафтовете с ръчен багаж, но не се спазва и затова не работи много (тъпо е ограничението за 5 кила, по-добре някакви размери като Уиз). И те решават дали да мерят според размерите. Но никога не са ми мерили ръчния багаж.

Връзка към мнение
  • 9 месеца по-късно ...

Не знам къде го вмъкна като новина, май тук най-добре.

От 2 декември 2015 сменят имената на терминалите на GRU (Sao Paulo - Guarulhos). Терминал 4 (само за Azul и Passaredo) става Терминал 1. Досегашните Т1 и Т2 стават терминал 2 (само за вътрешни полети на ТАМ, ГОЛ и Авианка). Терминал 3 си остава Терминал 3 (само международни полети). Между Т2 и Т3 (нови) човек може да се придвижи пеша или по подвижна пътека, до Т1 (бивш Т4) има безплатен автобус.

От днес сменят номерата на гейтовете в терминалите, ама това не е толкова важно.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Тази тема започва леко да излиза от актуалност.

В процеса на сливане на TAM и LAN са закрили англоезичната версия на сайта на ТАМ. Ако изберете английски, пренасочва към сайта на ЛАН. За съжаление не всичко може да се прави от сайта на ЛАН, така че може да се наложи телефониране.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Февруaри ще дaм отчет зa процедурите при излитaне и кaцaне нa грaдските летищa в Рио [sDU], и снимков мaтериaл с гледките от прозорецa, кaкто и товa нa Сaо Пaуло [CGH]. Кaто си купувaх билетите, първонaчaлно не обърнaх внимaние, че полетът ми от Сaлвaдор (грaд в Брaзилия, дa не се бъркa с центрaлноaмерикaнскaтa държaвa) до Рио, е с прекaчвaне именно нa CGH, и пристигa съответно нa SDU. Aмa после кaто се усетих кaкъв джaкпот съм удaрил :yahoo: чaк си сипaх едно Бушмилсче в рaботaтa от вълнение ... :) Голямa рaдост пaднa!Сaмо дa не ми сменят летищaтa, кaкто стaнa със City Airpot зa връщaнето ми от Сaнтяго през Пaриж, Рим (прескочихa и Линaте!), и ме зaбихa нa въртележките нa Хийтроу. Но не вярвaм и в Брaзилия дa стaне тaкa, и ще си гледaм Рио от високо без дa плaщaм отделно зa рaзходкa с хели. И времето дa е ясно!

 

Уилки бе :) Я дай сводката от коя страна да се седне при кацане на SDU. 

Ако го прочетеш де, че май си се запилял нанякъде :)

Връзка към мнение

Уилки бе :) Я дай сводката от коя страна да се седне при кацане на SDU. 

Ако го прочетеш де, че май си се запилял нанякъде :)

 

Запилял съм се ами :lol: Ама eто, видях въпроса ти ;)
 
Само че не помня. След 4 дена се прибирам, и ще видя бордните карти. Ако не ги пазя, по снимките ще стане ясно от коя страна съм бил.
 
Честито! Ти за кога взе билети? И кога успя?  :)
 
Да не е за партито за Feliz Ano Novo на Copa ? :P
Редактирано от wilks
Връзка към мнение

 

Запилял съм се ами :lol: Ама eто, видях въпроса ти ;)
 
Само че не помня. След 4 дена се прибирам, и ще видя бордните карти. Ако не ги пазя, по снимките ще стане ясно от коя страна съм бил.
 
Честито! Ти за кога взе билети? И кога успя? :)

 

 

Не съм още... Ама сериозно се глася  :blush:  Точно този полет го глася за 27 декември, а иначе големият билет 18 дек Лондон - Сао Пауло - Игуасу; 1 януари - Рио - Сао Пауло - Лондон - с ТАМ.

Връзка към мнение

Ето тук има мои снимки, място F, самолета идва от север (Бело Оризонте)

http://magelanci.com/topic/1268-да-вземам-ли-dslr-фотоапарат-в-рио-буенос-айрес-сант/?p=23867

Връзка към мнение

Ето тук има мои снимки, място F, самолета идва от север (Бело Оризонте)

http://magelanci.com/topic/1268-да-вземам-ли-dslr-фотоапарат-в-рио-буенос-айрес-сант/?p=23867

 

Ааа, много благодаря! Аз много държа кацане (и излитане, ако може) от SDU. Остава и да нацеля правилните места, защото нещо не мога да си ги представя... Засега от Салвадор са с прехвърляне през Бразилия или Сао Пауло. но тях не ги бързам. Чакам да пуснат економи билетите си, както ме посъветва един бразилски магеланец :) Просто си ровя напред в плановете, защото безкрайно се кефя по темата...

 

Я ми кажи, моля те, кога се избират места за вътрешните полети - при покупка или при онлайн чекин? Тези полети са ми мъгла... Благодаря.

 

 

Да не е за партито за Feliz Ano Novo на Copa ? :P

 

 

Как позна  :lol:

Връзка към мнение

Ромaнсерa ме подсети, че и aз имaм мои снимки от полетa, кaчени тук.

 

Знaчи дa уточня мaлко дaнни зa сaмия полет:

GOL, излитaне от Salvador (някъде към 3:30 ч. сутринтa беше полетa), с прекaчвaне зa мaлко нaд чaс в СП (билетът е един), нa тяхното грaдско летище CGH , и после кaцaне в Рио, пaк нa грaдското Дюмонд

 

И нa двaтa полетa съм бил нa място A

enjoy ;)

http://magelanci.com/topic/3712-%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%8F-1-%D0%BC%D0%B5%D1%81%D0%B5%D1%86-%D0%BC%D0%BE%D1%80%D0%B5-%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%B6%D0%BE%D0%B2%D0%B5-%D0%B8-%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BB/page-2#entry78058

Редактирано от wilks
Връзка към мнение

Можеш още при покупката да избереш места, дори може да видиш как са местата преди да купиш билета.

Аз не бих се втелявал толкова с това летище, да си удължаваш полета двойно заради прекачване, след като няма директен полет до SDU, ми се струва прекалено. Първия път като летях оттам преди десетина години ми падна ченето и умрях от яд, че прозорците са мръсни, но следващия беше преди 2 г...

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Други сайтове за покупка на билети никога не съм ползвал, бразилските тур. агенции взимат R$40 или 10% комисионна, а чуждестранните виждат чуждестранните цени, примерно Orbitz и Expedia работят с американските цени.

Не е имало проблем чужденец да лети с билет, купен от Бразилия, мисля, че не се различават по никакъв начин. (В Аржентина, Чили и Перу е обратното и там искат местно ID).

По повод на това, понеже ми предстоят полети в Перу и Боливия, предполагам няма да мога да се възползвам от този 'трик'?

Но и друго ме притеснява - има ли опасност някоя търсачка, в желанието си да изкара по-ниска цена от конкуренцията, да ми продаде билет за месни и след това на летището да има 'изненада'?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами предполагам, че ще си пише, но ако има някаква драстична разлика в цената можеш да се съмняваш. Специално в Перу има много компании, вкл. нискотарифни и имаш избор. Цени за местни имат ЛАН и май Авианка-ТАКА, не помня, Peruvian и Star Peru нямат. Пробваш през сайта на ЛАН да видиш за какви цени става въпрос и после можеш да познаеш какво ти продават и сайтовете, по класа също си личи, май Y, B, H бяха за чужденци.
За вътрешни полети в Боливия нямам представа как стоят нещата.

 

ПП редактирах се, Стар Перу се казва компанията, Скай е чилийска

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Уилки бе :) Я дай сводката от коя страна да се седне при кацане на SDU. 

Ако го прочетеш де, че май си се запилял нанякъде :)

 

Не съм Уилки, ама и аз да се изкажа.

Излитане от SDU на 20 март, място 10F, с гледка към Рио.

 

http://magelanci.com/topic/742-occupy-windowseat/?p=143981

 

Тъй като хотела ми беше на 10 мин. от летището и сутрин си правех разходки по плажа Фламенго, ми направи впечатление, че единия ден самолетите кацаха посока Захарна глава към летището и излитаха към мостта. В деня, който аз летях посоките бяха сменени, т.е кацаха от мостта към летището и излитаха към захарна глава.

Редактирано от bulpa
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

сутрин си правех разходки по плажа Фламенго, ми направи впечатление, че единия ден самолетите кацаха посока Захарна глава към летището и излитаха към мостта. В деня, който аз летях посоките бяха сменени, т.е кацаха от мостта към летището и излитаха към захарна глава.

Зависи откъде духа вятърът. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.