Прескочи до съдържание

Говорим си за Шри Ланка


Lindt

Препоръчани мнения

Разписание на автобусите в Шри Ланка , с изключение на луксозните овърпрайсед  турист бусове, мисля че няма в нета. Но пък от друга страна не ти е и толкова необходимо. Бусове има много, за навсякъде и са на-често. По на често в сравнение с градския транспорт в София примерно. Повече от 10 мин не съм чакал, с изключение на Ела - Тиса, където чаках цели 30 мин :). Така че остави притесненията, няма за какво. Цените им са ориентировъчно 1лв за 1 час возене.

За Коломбо форт автогарата са те ориентирали правилно. Трябва да стигнеш до там първо. Излизайки от летището даваш напред, пресичаш улицата и в дясно търсиш буса за Коломбо 187 Е3. По спомени цена макс 200LKR. Движи се и през нощта на малко по дълги интервали. На автогарата питаш някой от кондукторите /ще ги познаеш лесно/, за твоята посока. Веднага ще те насочат към верният сектор и вероятно с 2 питания вече ще си в буса, отпътуващ до 10 мин за твоята дестинация.

Сим карти продават още на летището. Dialog имат най-голямо покритие, ама опашката на тяхното гише беше умопомрачителна. Аз ползвах Airtel, нямам особени забележки.

Оставяй притеснението, чакат те хубави емоции.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

На нас ни дадоха сим карта на летището, подарък, с малко количество минути. После от всяка бутка си купуваш карта за дозареждане с допълнителни минути и различни гигабайти интернет. Евтино е. Ако не ви дадат на летището, трябва да попитате някой местен от къде да си купите туристически СИМ карти. По другите въпроси не съм компетентна, защото бяхме с кола.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Продължавам да питам. Най-вероятно ще се наложат служебни разговори. Кое е по-изгодно през мтел или през техните оператори.  Т.е да нося ли два телефона?

Връзка към мнение

Един телефон, сменяш сим картата. За разговори до България: Вайбър или Скайп /евентуално с кредит/. Поне това е моята формула. Иначе роуминга Шри Ланка е 7 лв на минута изходящ.....

Връзка към мнение

Мисля, че можеш да вземеш какъвто и да е тел. апарат. Аз нямам смартфон и ми дадоха карта като за праисторическия ми телефон, а на моята спътничка дадоха карта като за смартфон.

Връзка към мнение

SIM картите вече не ги ли правят да се отчупват по който размер искаш? Тук поне са така. Не че не съм рязал 2-3 стари.

Връзка към мнение

Най-вероятно са били точно както казваш. Не обърнах внимание, защото дадохме пари за картите и телефонните апарати на шофьора и той ни ги върна с новите карти.

Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Здравейте,

 

успях да намеря билети за Коломбо за около 400 евро - 24.11-10.12.  Видях, че ноември е за избягване, но като цяло към края му нещата не са чак толкова страшни. Някой с опит/знания за това време?

 

 

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Някой снимал ли е с дрон в Шри Ланка?  

http://www.caa.lk/index.php?option=com_content&view=article&id=714:operations-of-drones-require-approval-from-the-caasl&catid=155:important-news&Itemid=738&lang=en

Трябва предварително разрешително, което за 30 дни струва около 130 лв. Питам се дали има вероятност от конфискуване на дрона или глоба, в случай че нямам такова разрешително. Вие бихте ли рискували?

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Идеи и контакти за кола със шофьор за 5 дни от Trinco или Sigiriya до Kataragama ?

 

Доколкото разбирам повечето сте наемали още от Коломбо, но ми се ще да се "поомешаме" малко с местните че последните пътувания са в  "american style" и взе да доскучава.  Хайде че не остана време ( 12.01) а едва преди няколко часа започнах да се ориентирам "какво има там" :(

Редактирано от stefanrusev
Връзка към мнение

Здрасти,

 

Аз съм го казвал около 10 пъти, но пак ще го кажа - ако искаш да се омешаш с местните, общественият транспорт е перфектен вариант в Шри Ланка. 

 

От Сигирия (Дамбула или Хабарана) можете да вземете автобус до Канди (май беше 3-4 часа)

Оттам има много красива влакова линия през планините - Канди-Нувара Елия-Ела. По обед пада мъгла, така че е препоръчително да се прави сутрин

 

В Канди не сме спирали, но в планините е направо рай - зелено, чаени плантации, водопади навсякъде. Още ме е яд, че нямахме 1-2 дни повече там.

 

От Ела е малко по-сложно стигането до Катарагама (ние спахме в Тисамахарама, което е малко преди Катарагама). Сменят се 3 автобуса, но ни упътваха доста успешно и не ни отне повече от 3 часа.

 

Ако не взимате кола, ще трябва да си наемате тук-тук, за да ви разкарват из чаените плантации и т.н. Ако взимате кола, ще трябва да платите и връщането на шофьора до изходна точка

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, Gentleman Basta каза:

Здрасти,

Мисля че в тоя район с кола ще спестим поне ден, ден и половина за плажове. Може би ще караме  "на парче" , ден за ден, но не ми се спори с местните -  бил съм в Индия и в общи линии предполагам какво ни чака.

....Ако някой има добри впечатления  от някое синхали  да сподели ще е чудесна алтернатива... В Тринкомале май  са тамили но все още не съм сигурен.

Редактирано от stefanrusev
Връзка към мнение

Марго и мъжът й обикаляха с моторче. Според мен това е най-бързият вариант, защото ще минаваш между превозните средства, макар че имаше нещо за легалността на шофьорските ни книжки. Не четох особено внимателно :huh:

А относно губенето на време с обществен транспорт - ние по-лесно и оптимално обикаляне не сме имали в друга страна. Просто имаше превоз от всяка точка и връзките между различните отсечки не се нуждаеха от нагласяне и чакане. Ако намеря друга такава страна, веднага отивам :) Не беше бързо, но аз в Азия бързо не съм се движила никога. 

Ти по някаква климатична причина ли си се засилил към Тринко? Очевидно нямаш културно привличане, щом още не си сигурен кое малцинство населява този район. Аз си бях набелязала само shark island, обаче спрямо другите страни в Азия, не бих търсила плажове в Шри Ланка. Зеленината, водата и животинките навсякъде около нас са ми най-ясният спомен от страната, макар че след предстоящата Индонезия ще мога  да коментирам дали са толкова уникални. Ау, и чаят. Толкова вкусен чай... Някой път като имаме излишни дни отпуск ще отидем в чаените плантации, ще спим в старо имение и само ще пия чай и ще се разхождаме 1 седмица.  

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 25 минути , Lindt каза:

Ти по някаква климатична причина ли си се засилил към Тринко? 

Pigeon island - приятели разказваха че било готино ( за ШЛ) + Uppuveli  и Nilaveli. Mисля да минем  и през Тангале, Уелигама и Хукадуа преди да се спрем в Негомбо преди обратния полет.  Донесох  си 3-4 кг чай от Китай, а  Големия Адам категорично отпада ( за малкия все още размишляваме че нещо не съм по "изгревите")... 
На Маргарита и Ангел  шапка им свалям ама имаме спомен от Баган с едно моторче та...  Мдааа , може би и за източната част ще караме на обществен транспорт.

Редактирано от stefanrusev
Връзка към мнение

Стефане,чети по-хубаво за Тринко.По спомен през този сезон източния бряг е ветровит.Мисля,че по тази причина,ние го пропуснахме.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, stefanrusev каза:

Pigeon island - приятели разказваха че било готино ( за ШЛ) + Uppuveli  и Nilaveli. Mисля да минем  и през Тангале, Уелигама и Хукадуа преди да се спрем в Негомбо преди обратния полет.  Донесох  си 3-4 кг чай от Китай, а  Големия Адам категорично отпада ( за малкия все още размишляваме че нещо не съм по "изгревите")... 
На Маргарита и Ангел  шапка им свалям ама имаме спомен от Баган с едно моторче та...  Мдааа , може би и за източната част ще караме на обществен транспорт.

Много съвети си ми давал през годините и се чувствам длъжна да досадя още веднъж, пък после те оставям :)  Дори да си се уморил и да си преценил, че тази година си правил достатъчно активни пътувания и ти трябва почивка, това не е интересното в Шри Ланка. 

Разходките из хълмовете не е задължително да са голямо катерене тип Адам. Може да са и по равното, и с тук тук,  и разходки в езеро с лодка, и около Канди. В района между хълмовете и южните плажове имаше и няколко парка. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Плажовете са заради Жени и "по традиция" по това време на годината. Въобще не очаквам някаква прилика с Индонезия.
 Аз си заплюх  Nainativu island и оставям съставянето на маршрута на Жени ;) Аз само помагам ;) Лесно и приятно е да си "куфар" :lol:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Гледам повечето са използвали За парка Яла  Яанака сафари. Те имат и хотел там . задължително ли трябва да отседнеш в техния хотел, който си е скъпичък, за да наемеш сафари с тях?

Връзка към мнение
преди 18 минути , ruwenzogy каза:

Гледам повечето са използвали За парка Яла  Яанака сафари. Те имат и хотел там . задължително ли трябва да отседнеш в техния хотел, който си е скъпичък, за да наемеш сафари с тях?

Не е задължително.

Аз имах уговорка с Янака да отседна при него. На място се оказа обаче, че той е имал предвид да ме настани в хотела на сестра си:   Lake Edge Holiday Inn

Доволен съм от хотела. За една нощувка сам човек ме таксуваха 15 лв.

Янака има някаква заигравка с парк рейнджърите, и е един от първите  джипове /от поне 150/ , които влизат в парка.

 

image.png.875cbf874fc0aa07a640b5faafaca5d2.png

 

image.png.50e16fd23f5d49593fd7b5844291c48b.png

 

image.png.0fd68af5591df0007f9e85d06065f02b.png

 

image.png.6dcf0163b0d2e6f813fe6671d3784103.png

 

Не се сдържах да не прикача няколко снимки. Първата е от двора на цитираният от мен хотел, намиращ се точно на брега на езеро, пълно с лилии. Номер 2 и 3 са от Яла парк, На четвъртата снимка какво представляват сафари джипките.

Редактирано от Радослав
  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 14 минути , Радослав каза:

Не е задължително.

Аз имах уговорка с Янака да отседна при него. На място се оказа обаче, че той е имал предвид да ме настани в хотела на сестра си:   Lake Edge Holiday Inn

Доволен съм от хотела. За една нощувка сам човек ме таксуваха 15 лв.

Янака има някаква заигравка с парк рейнджърите, и е един от първите  джипове /от поне 150/ , които влизат в парка.

 

image.png.875cbf874fc0aa07a640b5faafaca5d2.png

 

image.png.50e16fd23f5d49593fd7b5844291c48b.png

 

image.png.0fd68af5591df0007f9e85d06065f02b.png

 

image.png.6dcf0163b0d2e6f813fe6671d3784103.png

 

Не се сдържах да не прикача няколко снимки. Първата е от двора на цитираният от мен хотел, намиращ се точно на брега на езеро, пълно с лилии. Номер 2 и 3 са от Яла парк, На четвъртата снимка какво представляват сафари джипките.

Благодаря. Цената на нощувката ми се струва страшно евтина.С имейли ли резервира хотела при сестра му.  Аз затова искам Янака, защото влизат първи.

Снимките са чудесни.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.