Прескочи до съдържание

Говорим си за Шри Ланка


Lindt

Препоръчани мнения

След като попълних всички данни за пътниците и кредитната карта за плащането, ми изписа:                    

 

 The requested URL was rejected. Please consult with your administrator.

Your support ID is: 5400557321581....

 

Някаква идея какво значи? При вас как се получи?

Ами още не сме пробвали. Малко ме е страх да не ми откажат и понеже отнема малко време, го отлагам  :blush:

Вероятно им се е прецакал сайтът?

Връзка към мнение

Някъде прочетох, че на сайта се заявява визата, а се получава предварително одобрение. Самата виза се получава и се плаща на летището, така, че се надявам да е изпратило инфото където трябва и ще почакам ден-два да видя дали ще ми отговорят, ако не, ще пробвам пак.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Оги, измъчваш ме с тези лайкове :blush: , караш ме да гадая дали съм на прав път в правенето на програма или не. За пръв път ми е и съм руса :rolleyes: . 

На прав път си. Тези лайкове значат, че следя темата с интерес, но не мога много да помогна. Наистина имах програма и за Шри Ланка, но беше на хартия и не мога да я намеря. А вие сте цял отбор за там и се справяте добре. Ти си най-добрата. Шри Ланка е уникална и плажовете ги оставете, ако има време....

На мен сега ми е пламнала главата с Индия и Иран, че и там не е лесно...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ха, благодаря, Оги!

Да, моите влакове не закъсняват много. А и е част от удоволствието да пътуваш в тях. Описани са толкова готино, че ако няма места в купето отзад с панорамни прозорци когато отида да купя билет, ще ревна със сигурност.

И парковете ми са лесни за организиране, само трябва да определя свободен, див, осиротял или дресиран слон искам да видя. И дали фламинготата ще са там февруари.

Така че успех, ако отивах в Индия, щях да се пибъркам при организацията, Шри Ланка е някак по-компактна и безпроблемна.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Хей, Lindt привет!

Шри Ланка е страхотна дестинация и всеки може да намери нещо за себе си!

По отношение за визите - кандидатства се онлайн, на нас ни отговориха в рамките на 6 часа, принтирахме си каквото ни пратиха на имейла и готово :) Истината е, че на летището даже не ни го поискаха, защото те асоциирали визата с номера на транспорта ти. В този смисъл трябва да си с паспорта, с данните от който си подала заявлението за виза за Шри Ланка.

За ваксините - Крумчов е писал, че ако влизаш от Индия ти искат документ за ваксини, но ние влязохме от Индия и не ни поискаха такъв документ. Иначе имахме направени ваксини за коремен тиф и хепатит, заради Индия.

За маршрута - ние бяхме в Централния район.  Това беше част от медения ни месец и го давахме като цяло по-леко; не сме се претоварвали с графика. А и там реално беше смесен сезона - т.е. по план трябваше следобед да вали и гледахме надвечер да сме вече на закрито. Заложихме повече на релакс - масажи, храна, разходки из чаените полета ;)

Истината е, че само един ден ни валя следобед. Та маршрутът ни беше: Airport > Negombо > Pinnawala > Dambulla> Sigiriya >Minneriya-Giritale Sanctuary (тук реално ходихме до друг парк, защото този беше затворен, заради свлачища и наводнения от предната седмица)> Sigiriya >Kandy > Nuwaraeliya > Negimbo -airport Първоначално в плана ни беше да разгледаме и Коломбо, но в последствие го прескочихме.

Плажове - ние бяхме единствено на пажа в Негомбо, но не съм впечатлена. Имаше доста силни вълни и не ставаше за шнорхел. Ако искаш добър плаж- отиди на Marissa . Препоръча ми го моят дайвинг инструктор от Малта, който е ходил там да се гмурка за няколко седмици. Казва, че е най-добрият плаж в Шри Ланка - можеш да го провериш!

Транспорт - ние наехме шофьор, който ни взе от летището и през цялото време беше с нас, накрая буквално до летището. Излезе изгодно - ти не плащаш за нощувките - в повечето хотели му ги осигуряват така или иначе безплатно. Цената се определя на км. Ако искаш мога да ти дам контакти директно на шофьора. Беше изключително любезен и възпитан, говори приличен английски, чистичък, спретнат, с много добра кола.

И така - това е с няколко изречения. Ако има нещо - питай!


А да! И още нещо! Разстоянията между отделните градове изглеждат кратки, но на практика отнемат доста повече време, отколкото изглежда (говоря за пътуване с кола в нашия случай), защото пътищата са тесни, на места не са много добри... Имайте едно на ум! Понякога разстояние от 200 км може да се вземе за 5 часа...

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Благодаря, Вили :)

Всички пътища водят към Mirissa  :rolleyes:  Наби ми се в очите заради китовете, днес ми го препоръчаха като влаков маршрут от парк Яла до Мириса, а сега ми споделяш и ти за шнорхелинга. Което е чудесно, реших и къде ми свършва пътуването. Остана само средната част. 

Понеже днес се престраших да поразпитам сина на шефа за пътуването му в Шри Ланка (въпроси към него могат да доведат до неочаквани явления), виждам, че версиите ви за пътуването с кола се припокриват. Аз ще пътувам с влак, може и да стане дори  по-бавно, но се води уникално като преживяване и го приемам като част от пътешествието си. Не ми е точно по вкуса пътуването като сардела и твърде голямата физическа близост с непознати, така че ще разчитам да има места в туристическата първа класа. Надявам се реалността да е близка до очакванията ми, които са крайно розови и неподкрепени с никакви факти  B)

 

Имам няколко неизвестни. Много си мечтая за джунгла, ама си го представям като филмче на Дисни - с дървета, лиани, птици и маймунки. То и орхидеи ми се привиждат, но едва ли...Днес обаче разказите за пиявици, мазане със сол и подобни заплахи малко ме свалиха на земята. Какви опасности да очаквам и какви гнусни насекоми ще има в парковете? 

Шефът спомена, че най-изгодно смята, че е да си теглим пари от банкомат. И че на много места се плаща с карта. И че за този край на света банковите услуги са по-добри от очакванията му. Но нямам идея дали наистина е така. 

Тези са за момента, вероятно ще имам и други въпроси. Най-късно утре. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Имам няколко неизвестни. Много си мечтая за джунгла, ама си го представям като филмче на Дисни - с дървета, лиани, птици и маймунки. То и орхидеи ми се привиждат, но едва ли...Днес обаче разказите за пиявици, мазане със сол и подобни заплахи малко ме свалиха на земята. Какви опасности да очаквам и какви гнусни насекоми ще има в парковете? 

Шефът спомена, че най-изгодно смята, че е да си теглим пари от банкомат. И че на много места се плаща с карта. И че за този край на света банковите услуги са по-добри от очакванията му. Но нямам идея дали наистина е така. 

Тези са за момента, вероятно ще имам и други въпроси. Най-късно утре. 

 

За пътуването - щом те влече с влак - go for it! Аз заложих повече на комфорта специално при това пътуване, отколкото на екстремните изживявания. А и предвид факта, че преди това бяхме 2 дни в Катар и най-вече една седмица - в Индия - нямах нужда от излишни неизвестносто :) хахах

За насекомите в парковете... За мен най-тормозещото си останаха комарите. Преди да заминем се консултирах с Центъра по заразни и паразитни болести и те ме консултираха да видя дали минавам през област, в която има Малария (вкл. и в Индия) и ми дадоха съвети как да действам. Като цяло казаха, че е най-важно да се пръскаме - по кожата и върху дрехите, но най-вече откритите части - лице, ръце... Препоръчаха ни да си купим Аутан (тропик). Реално това е Аутан като класическия, но активната съставка е с по-висока концентрация. Можеш да си купиш репеленти и от там, но внимавай за ментета! За нас лично спасението беше мрежа за комари. В Dambulla ни изядоха - с Аутан, с дълги ръкави, с такава машинка включена в контакта - нищо не помага! Само мрежа! Броихме до 30 - толкова убихме и после се отказахме - нямаше нужда! Влизаха от където си искат. Имах чувство, че даже през ключалката! Искай мрежа от хотелите, където се настанявате - обикновено имат!

За парите и банкоматите - ние теглихме от банкомат, но имахме и $ в себе си. Например на шофьора и в някои хотели плащахме в $. На останалите - с местна валута. Две от картите банката ни в БГ ги блокира без да ни извести поради security reasons. И без малко да увиснем - добре, че имахме трета. Така, че информирай банката ти от къде ще теглиш преди да заминеш, да не те изненадат неприятно. И още нещо - в Индия например таксите за теглене бяха много високи - провери, ако можеш какви ще са ти таксите за теглене... Аз винаги залагам поне част от парите да ги имам в кеш.

Поздрави!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Благодаря! Имаме си лекар във форума, тя ми предписа 4 вида защита срещу комари. Или 5  :) Трябва да проверя в ръчен багаж и в Шри Ланка какви лекарства мога да нося.

  Аз успях да подмамя и един колега- лекар да си купи билети, пътува в седмиците преди мен. Той обеща хомеопатични алтернативи на списъка с чудовищно много лекарства, защото не обичам антибиотици и никога не пия такива неща (Докторе, знам че четеш, току що направих обещанието ти публично и трябва да го спазиш B) ). Аз по-скоро се страхувам от пиявиците. 

Преди време пуснах тема за подходящо място за сватбено пътешествие. Та.. как решихте да е точно Индия :blink: ? 

Връзка към мнение

Имам едно питане към, магеланци. Виждам ,че доста се възползваха от промоцията на flydubai. :)

  Трябва ли ми транзитна виза за Шри ланка,при положение ,че имам само около 2 часа престой в Коломбо?

 Или да започвам попълвам да попълвам електронната виза.

   Никъде не намирам цената на транзитната виза?А да дам 37 долара си е грехота.

Връзка към мнение

Благодаря! Имаме си лекар във форума, тя ми предписа 4 вида защита срещу комари. Или 5  :) Трябва да проверя в ръчен багаж и в Шри Ланка какви лекарства мога да нося.

  Аз успях да подмамя и един колега- лекар да си купи билети, пътува в седмиците преди мен. Той обеща хомеопатични алтернативи на списъка с чудовищно много лекарства, защото не обичам антибиотици и никога не пия такива неща (Докторе, знам че четеш, току що направих обещанието ти публично и трябва да го спазиш B) ). Аз по-скоро се страхувам от пиявиците. 

Преди време пуснах тема за подходящо място за сватбено пътешествие. Та.. как решихте да е точно Индия :blink: ? 

Може ли да споделиш тези защити? Колкото до пиявиците, май те застрашават само на Адам'с пийк. В джунглите не си представяй, че някой ще те пусне да си обикаляш самичка, мисля, че ще бъде джип сафари.

Връзка към мнение

Преди време пуснах тема за подходящо място за сватбено пътешествие. Та.. как решихте да е точно Индия :blink: ? 

 Обиколката ни беше Катар - Индия - Шри Ланка и Малдивите :) Алтернативно! Париж примерно ми звучи блудкаво за меден месец! Тоскана - травиално! Индия ми беше мечта от дете и все не идваше ред да стигна до там. Та мъжът ми ми угоди :) А заради него добавихме Малдивите - той си пада по плажове; а от мен ако зависи никога няма да стъпя на плаж :) И така - всички да са доволни :D

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Може ли да споделиш тези защити? Колкото до пиявиците, май те застрашават само на Адам'с пийк. В джунглите не си представяй, че някой ще те пусне да си обикаляш самичка, мисля, че ще бъде джип сафари.

Има тема за лекарствата по време на път, в последните коментари обсъждахме това с комарите - http://magelanci.com/topic/2704-%D0%BA%D0%BE%D0%B9-%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%B8-%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0-%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B8-%D0%BF%D1%8A%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5/?hl=%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0

 

Шефът каза, че ще ми даде контакт на един водач, който има и добър guest house. От разказа му за разходката добих впечатление, че ги е водил без джип, защото когато е заваляло, солта, с която са били намазани срещу пиявиците, се е измила и въпреки че е носил на прибиране детето си на ръце, дори по коремчето на малката е имало такива гадини. Аз много го обичам това детенце :blush:  и сигурно ще сънувам кошмари. Иначе беше супер доволен от прехода, за жалост говорихме твърде набързо за много неща едновременно и не попитах коя джунгла и какво са видели там. Fly май беше споменавал за bush safari, но не следя толкова детайлно такива атракции, защото не ми е хрумвало, че ще ми е нужна тази информация в близко бъдеще. 

 

Иначе Adam's peak продлжава да ми изглежда като стълба към небето, там не виждам защо ще има пиявици. По-скоро много вятър и голям студ.

Връзка към мнение

 Обиколката ни беше Катар - Индия - Шри Ланка и Малдивите :) Алтернативно! Париж примерно ми звучи блудкаво за меден месец! Тоскана - травиално! Индия ми беше мечта от дете и все не идваше ред да стигна до там. Та мъжът ми ми угоди :) А заради него добавихме Малдивите - той си пада по плажове; а от мен ако зависи никога няма да стъпя на плаж :) И така - всички да са доволни :D

 

:)

А Индия отговори ли на очакванията и детските ти мечти? Любопитна съм много и такъв подбор на думи ми привлича вниманието. На мен ми звучи като доста страшно място, а пътуването като добре балансирана разходка от Ада към Рая. 

Всъщност много от предубежденията и страховете ми вероятно ще отпаднат с натрупването на опит, но в момента Индия звучи ужасно смело. 

Извинявай, ако нахалствам, в много общително настроение съм тези дни :blush: . 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Извинявай, ако нахалствам, в много общително настроение съм тези дни :blush: . 

:) Спомням си, че някъде беше споменала нещо за интровертност...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

:) Спомням си, че някъде беше споменала нещо за интровертност...

Всяка жена има определено дневно количество думи, което трябва да изразходва, за да не й избухне главата  :rolleyes: Обичайно зимата съм по-необщителна, защото съм сънливец и освен това няма листа наоколо. А черпя енергия и ентусиазъм от природата. Обаче сега ще ходя в джунгла и явно трябва да си отложа летаргията  :yahoo: Иначе работата ми е да съм симпатична и да общувам, така че малко съм излъгала :ph34r: .

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Благодаря, Вили :)

......Много си мечтая за джунгла, ама си го представям като филмче на Дисни - с дървета, лиани, птици и маймунки.

 

Тези неща ги има само по филмите, вярвай ми....:)!

Недей тръгвай с толкова големи очаквания. Азия и мизерията си вървят ръка за ръка. По-скоро си повтаряй - над нещата съм, мноооого неща не трябва да ме дразнят - миризми зловонни, мръсотия, разхвърлян боклук, кучета бездомни, насекоми, комари и т.н.

Като казах кучета се сетих, че преди време избиваха там кучетата масово, понеже хиляди туристи се бяха оплаквали от ухапвания ( и в Тайланд са много, но не Апят). Та Бриджит Бардо и компания скокнаха в защита и тогава лично премиера или някакъв друг патрон беше се изказал култово - " Ами да дойде Бриджит Бардо и нея да нахапят, тогава да говори"

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Иначе Adam's peak продлжава да ми изглежда като стълба към небето, там не виждам защо ще има пиявици. По-скоро много вятър и голям студ.

https://www.youtube.com/watch?v=cL4JDHTrSxQ

 

Хвърли едно око на 12;55 минута ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

https://www.youtube.com/watch?v=cL4JDHTrSxQ

 

Хвърли едно око на 12;55 минута ;)

E, страхотно... аз тъкмо чета на Варошанов пътеписа http://juriwaro.com/sri_lanka_tamil_eelam и колко трудно се отлепяли пиявици от обектива  :rolleyes:

Приемам, че трябва да преодолея ужаса си от тези неща, надявам се да се справя за 1 месец. Ама те оставят ли белези? И как се махат? Ако отворя клипче, ще ми прилошее, така че инструкциите трябва да са във вид на текст :wacko: . 

Връзка към мнение

:) Всъщност погледни на това като на СПА-процедура - http://www.standartnews.com/lyubopitno/piyavitsi_svalyat_visokoto_kravno-237733.html

А иначе се махат, като ги хванеш в основата (при устата) и първо натиснеш към кожата за да премахнеш вакума, а после дърпаш навън.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Eee, какво толкова :P - едно време (а някъде и досега) са били основно лечебно средство пиявичките ;)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Разсмяхте ме с пиявиците. Сега сериозно: ако се качвате на върха в Сигирия, там ни предупредиха, че имало стършели, ако те ужилят - директно в болница. Дадоха ни нещо като дъждобрани върху дрехите поради тази причина.  

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Разсмяхте ме с пиявиците. Сега сериозно: ако се качвате на върха в Сигирия, там ни предупредиха, че имало стършели, ако те ужилят - директно в болница. Дадоха ни нещо като дъждобрани върху дрехите поради тази причина.  

На мен изобщо не ми е смешна темата с пиявици. Имам 2 фобии - кръв и буболечки. Съчетанието е просто уникално в случая с пиявиците. 

Та вие какво правихте в  Шри Ланка, къде обикаляхте и кое е най-любимото място? И дали имаш някакви препоръки?

Връзка към мнение

В Шри Ланка бях за 2 седмици лятото на 2012. На плаж не ходя, тъй че не мога да съм полезна в това отношение. Обикаляхме старите столици, Кенди, Нувара Елия и Коломбо. Най-много се впечатлих от фреските в Сигирия, но и цялото място е магнетично. Много ми хареса Дамбула, не я пропускайте. Другото ми любимо място е Нувара Елия. Много шантав град, всякакави странни типове се срещат по улиците. Наред с английската колониална архитектура има и модерно алпийско селище. Още по-нагоре има един резерват - Хортон Плейнс - водопади, животинки, много приятна разходка, но трябва гид от резервата да води с кола. В Кенди до двореца организират за чужденци местни танци, не знам доколко са автентични, но е забавно. Ако обичаш слонове, посети и сиропиталището за слонове, само че е пълно с туристи   

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   1 магеланец

    • Дани Магелани
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.