Прескочи до съдържание

Любим български град


Препоръчани мнения

1. Велико Търново- красота, архитектура, природа, младежки дух, абе перфектен град. Хем по-големичък, хем красив.

2. София- каквото и да си говорим, София е огромна, има всичко за всеки, много богата история, която дори много софиянци не знаят, най-големият градски парк в България, до който съм израснал, център на спорта, културата, образованието, туризма. Има си голяма планина на една ръка разстояние и о изненада, не една, а три големи планини на една ръка разстояние  ;). Има нощен живот. Има и дневен живот. Абе, ясно е, че е столица  :P

3. Бургас- перфектната комбинация от голям град и моренце. Хем курорт, хем не е фрашкано с туристи. Морската градина, кея, и като цяло готини хора. 

4. Варна- същото като Бургас, а кварталчетата в центъра и около университета са адски симпатични и уютни. Както се пее в една песен: Варна, Варна, лъчезарна-град на слънце, град на красота

5. Русе- прекрасна архитектура, прекрасни паркове, голяма река, прекрасни хора(един човек даже ми се върза на акъла  :wub: ).

6. Пловдив- еми не се добра до 5-цата, ама и той е от много любимите. 

7. Стара Загора- голям и жив град, с Аязмото и готините хора.

8. Враца- симпатичен град, в който пържени картофи се поръчват с репликата: Я донси едни картофи ма и по-бързо. Иначе природата е уникална. 

9. Тутракан/Никопол (просто са абсолютно еднакви за мен по визия)- невероятна красота, малко позната на българите. Да гледаш залеза над Дунав от някоя висока част на града е неповторимо изживяване.

10. Ахтопол- един малък град, незасегнат много от големи тълпи туристи с прекрасен морски фар и залив. Хубави заведенийца и симпатична крайбрежна част, подходяща за разходки на спокойствие вечер. 

 

Малко е трудно, когато човек е бил в над 80% от градовете в България да определи само 10. Просто почти всички са хубави и имат свой чар по един или друг начин. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Временно класиране Топ 5

 

Велико Търново

70

Пловдив

62

Варна

40

София

38

Бургас

31

Несебър

20

Русе

20

Трявна

15

Копривщица

14

Мелник

10

Габрово

10

Созопол

10

Смолян

9

Видин

6

Момчиловци

5

Лещен

4

Жеравна

4

Димитровград

4

Враца

4

Златоград

3

Хисаря

3

Свищов

3

Петрич

3

Елена

3

Стара Загора

3

Благоевград

3

Арбанаси

2

Добринище

2

Поморие

1

Калофер

1

Добърско

1

Плевен

1

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

1. София - заради парковете и градините, заради софийския сецесион, заради театрите, галериите и музеите, заради клубовете и нощния живот и разбира се - заради Витоша!

2. Пловдив - най-вече заради хората

3. Широка лъка - заради родопския дух

4. Созопол - заради Стария град и спомените от много луди лета

5. Несебър

6. Бургас

7. Трявна

8. Копривщица

9. Мелник

10. Смолян

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А-а-а-а, и от мене врачански "кампанилизъм" ("вярност към собствената камбанария"), пЪрдон, регионализъм - ВрацаХ10.

 

Бе к`ва чужбина бе, другари, бе к`ви острови, бе к`ви земи тилилейски. Елате във Враца, идете във Врачанския Балкан, напийте се с врачанска теменуга. А псувните на врачански - ехей... :lol:

 

8. Враца- симпатичен град, в който пържени картофи се поръчват с репликата: Я донси едни картофи ма и по-бързо. Иначе природата е уникална. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Временно класиране  на  ТОП  10

 

1.  Велико Търново  -  194

2.  Пловдив                -  193

3.  Варна                    -   121

4.  София                   -  106

5.  Бургас                   -   103

6.  Несебър               -    76

7.  Русе                      -   74

8.  Созопол                -   66

9.  Трявна                  -    62

10. Копривщица        -    59

11.  Мелник                -    50

12.  Смолян               -    32

13.  Стара Загора     -    25

14.  Жеравна            -     21

15.  Габрово             -     20

16.   Видин                -     16

17.   Враца                -     15

18.   Ловеч                -      14

19.   Благоевград     -      13

         Хисаря             -       13

21.   Сандански        -      10

         Широка лъка   -       10

         Момчиловци   -        10

 

и  още 31 населени места с по малко от 10 точки.

 

Засега нищо изненадващо. Като изключим столицата, която е почти извън класацията, за първото място се борят двата най-хубави български града, следвани от морските ни столици и дунавския красавец...  Втората група са архитектурно - етнографските ни резервати - Несебър и Созопол (морски) и  Трявна, Копривщица, Мелник , Жеравна (планински)

Третата група са повечето бивши окръжни градове  Смолян, Стара Загора, Габрово, Ловеч, Враца, Видин, Благоевград

 

Класацията продължава.  Много видни магеланци все още не са се отбелязали...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами аз мислех да не се включвам, т.к. не съм много веща, но само заради моят град ще се включа.

1. София - не само защото тук съм се родила, израстала, влюбила. А защото обожавам Витоша, невероятната гледка от Копитото, от малка много обичам да се разхождам по златните мостове, обичах да ходя за риба на богоров. Както всичкисофианци и не само обожавам борисовата градина и за мен все още е традиция карането на колело по ариана. С две думи град в който можеш да правиш много неща. Не изключвам музей теари и т.н., но те са тук само защото е столица.

2.Петрич - може би пристрастно имам много роднини там. Но много харесвам спокойствието и природата на града. Локацията също не е за подценяване. Но най-вече ми влиаят летните детски спомени със смокини и праскови.

3. Бургас - харесава ми това, че не стана толкова пренаселен като другите и естествено морето.

4. Пловдив - само заради стария град.

5. Русе/Видин - харесвам ги заради едно и също - Дунава. Но може би Видин харесвам малко повече заради крайречната - страхотно е вечер там.

6. Враца - ами освен природата не харесвам друго във Враца, но пък ходя често там и ми е интересен като град и хора :) 

7. Мелник - много харесвам града, не знам защо просто там винаги се чувствам много добре.

8. Созопол - заради морето и празниците на Аполония. ПС: не знам дали все още е същото спомена ми е от преди доста говини.

9. Велинград - харесвам го само заради СПА-то.водата.

10. Всички други градове - честно не се сещам за някой конкретен град, но има доста неща които не съм посетила още в БГ.

Връзка към мнение

Ето и моите любимци:

 

1. Пловдив

2. Велико Търново

3. Бургас

4. Трявна

5. Златоград

6. Мелник

7. Арбанаси

8. Боженци

9. Русе

10. София

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Ето и моята класация:

1. Варна

2. Русе

3. Пловдив

4. Широка лъка

5. Мелник

6. Жеравна

7. Несебър /стария град/ 

8. Велико Търново

9. Созопол /стария град/

10.Копривщица

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

1.В.Търново

2.Пловдив

3. Смолян

Повече нямам..

От Варна съм и бих класирал града на 29то място поне, казвам го по повод коментара нагоре, че хората уж гласували за собствените ди градове

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

1.В.Търново

2.Пловдив

3. Смолян

 

За да ти се зачете мнението минимумът е 5  :).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Крайно класиране от топ 5 за любим български град. Резултатът след доста оспорвана надпревара за първото и третото място е:

 

Пловдив

103

Велико Търново

102

София

54

Варна

52

Бургас

42

Несебър

33

Созопол

29

Русе

28

Трявна

19

Копривщица

17

Смолян

12

Мелник

11

Габрово

10

Видин

7

Петрич

7

Широка Лъка

6

Момчиловци

5

Стара Загора

5

Лещен

4

Жеравна

4

Димитровград

4

Враца

4

Златоград

4

Хисаря

3

Свищов

3

Елена

3

Благоевград

3

Девин

3

Арбанаси

2

Добринище

2

Поморие

1

Калофер

1

Добърско

1

Плевен

1

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Крайното класиране и от топ 10.  То не се различава много от временното и класацията на топ 5.  Само София е с 2 места по-назад, но това го отдавам , че хората или я слагат на първо място, или въобще не гласуват за нея. Затова и казвам, че столицата е извън класацията...

 

1. Пловдив               - 269

2. Велико Търново -  267

3. Варна                   - 155

4. Бургас                  - 144

5. София                  - 130

6. Созопол               -  112

7. Русе                      - 110

8. Несебър               - 104

9. Копривщица          -  77

10. Трявна                 - 76

11.  Мелник                - 71

12.  Смолян               - 40

13.  Стара Загора     - 29

14.  Жеравна             - 26

15.  Широка лъка      - 23

16.  Видин                  - 22

17.  Враца                  - 20

       Габрово               - 20

19. Петрич                  - 17

20. Ловеч                    - 14

       Благоевград        - 14

       Златоград            - 14

23. Хисаря                 -  13

24. Арбанаси             -  11

25.  Елена                  -  10

        Сандански          -  10

       Момчиловци        -  10

28.  Лещен                  -  9

       Димитровград     -   9

30.  Плевен                 -  8

       Свищов                 -  8

       Балчик                   -  8

        Девин                   -  8

34.   Боженци              -  7

        Добринище          -  7

36.   Добърско            -  6

        Калофер              -  6

        Поморие              -  6

39.  Синеморец          -  5

        Ягодина               -  5

        Бачково               -  5

42.   Сопот                  -  4

         Доспат               -   4

44.    Добрич              -  3

         Тетевен              -   3

          Асеновград      -  3

47.    Велинград         -  2

          Банско               -  2

         Рила                    -  2

          Казанлък           -  2

           Ичера               -   2

52.   Кюстендил         -  1

         Хасково             -  1

         Ахтопол              -  1

         Приморско        -  1

          Тутракан            -  1

          Никопол             -  1

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

София в тройката, петицата, че дори трийсетицата не е сериозно някак си и само потвърждава изказаните по-горе съмнения за тенденциозност с елементи на градски шовинизъм :lol:

 

Вчера направих един 15-километров пешеходен тегел през цяла София и по пътя си мислех по въпроса. Хубав си ни е градът, но последните години беше тотално обезобразен от поголовната сеч и безразборното строителство на бездушни сгради, заемащи мястото на старите архитектурни шедьоври, с които си заминава и автентичния дух на истинската София...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Това се отнася за всички големи градове, събориха старите къщи и наредеха блокчета, като няма два с подобен стил..За състоянието на улици и инфраструктора да не споменаваме..

Варна е на 4-то място! Аз искам някой да каже, какво точно харесват от това местенце, много съм любопитен.

Редактирано от Alexander
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 6 години по-късно ...

За пръв път попадам на тази тема.

И моето мнение е следното:

Всеки сам си определя любимите градове с чувства и емоции.И всяка година може да промени личната си класация.

България ни е толкова красива и богата на море,планини,реки,язовири,водопади,езера,историческо и културно наследство,че лично на мен ми е много трудно да си избера 5 или десет любими градове. 

Всичко се мени непрекъснато,има много положителни и отрицателни промени в градоустройството като цяло.

В събота бях в Бургас. Дъждовен и както винаги чаровен град.Не бях ходила там от 2018 година и отново се потопих в невероятната му атмосфера.Определено попада в десятката.

София я изключвам от класацията,като роден град.Обичам си я много,но напоследък хич не ми харесва масовото застрояване и проблемите с боклука.

Ето я и личната ми класация:

София

1.Пловдив -за това,че е събрал всичко на едно място.А именно история,култура и уютна атмосфера. 

2.Несебър -градът на Юнеско,със забележителните църкви и очарованието на морето.Любим още от детските ми години. 

3.Трън-малкото градче с интересните хора,киселото мляко,спомените от детството-първият ми рожден ден е бил там,милата ми баба,родена и живяла в Трън до седем годишна възраст. 

4.Бургас-поети,бохеми,море и вдъхновение. Великолепно поддържана морска градина.

5.Велико Търново-град,в който също се влюбих от ранните си детски години и с удоволствие ще се връщам винаги там.

6.Русе-перлата на Дунава.

7.Копривщица-уютното градче с уникалните калдаръмемени улички и великолепните къщи.Била съм там сто пъти. И когато снимаха филма "Записки по българските въстания",буквално се гмурнах в събитията.

8.Варна-морската столица 

9.Стара Загора-просто защото всеки път намирам нещо ново и красиво.

10.Банско-защото винаги е бил началната точка,от която потегляме към величествения Пирин.

 

 

 

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Бях забравил за тази тема, която започна като опит за класация. Шест години и половина по-късно бих казал, че в личната ми класация София дръпна още повече пред всички останали градове. Не знам защо, но аз не споделям масовото харесване на Пловдив. Да, аз също харесвам старата част и донякъде Капана, но останалата част от града ми се струва прекалено разхвърляна и тотално несъответстваща на старата част. За сметка на това, Бургас например, дръпна много напред в личната ми класация за град, в който бих желал да живея след като се пенсионирам...

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.