Прескочи до съдържание

Милано


gajev

Препоръчани мнения

Ходила съм няколко пъти в Милано и все откривам по нещо. Сега бях за 4 нощувки в началото на месеца и да се отчета какво направих. Влизах в Пинакотека (галерия) Амброзиана и много ми хареса! Минава се накрая и през библиотеката Амброзиана. До тях има църква - Сан Сеполкро, в която има подземен параклис - защото е много стар, повече от 10 века и затова се е оказал под земното равнище, а не че е копан терена. В него се счита, че самият свети Амвросий (Сант Амброджо) е водел литургии. Има тук-таме запазени икони от времето преди великата схизма. Ходих и до пинакотека ди Брера (ходила съм преди 15 год. и я бях забравила тотално). Първата неделя а всеки месец тя работи базплатно. И тя ми хареса! :). Ходих и в два музея на по-модерно изкуство - импресионизъм, експресионизъм, ар нуво, кубизъм, сюрреализъм - Музей Новеченто (на 19 век) и ГАМ - Галерия дел арте модерна (на модерното изкуство).. Посетих и музея на Ла Скала и то най-вече, за да надникна през ложите на трето ниво и да хвърля око на сцената и интериора. Струва 9 евро. Има и турове на основните езици по 25 евро, които предлагат по-подробна информация и посещения. Влязох и в така наречената миланска Сикстинска капела - това е църквата Сан Маурицио ал монастерио маджоре. Въпреки че творецът на фреските - Луини - не е така известен, те са великолепни и таванът, стените и арките са пълни с цвят и дух. Този път не съм влизала в Дуомото - но го препоръчвам, както и двете кръщелни и качване на покрива на катедралата., ако температурите позволяват. Галерия Виктор Емануил също предлага достъп от високо - има тераса за наблюдение. Много лесно от гара Чентрале (центрабната ЖП-гара) можете за час да стигнете но Лече или Комо. Аз така направих и въпреки, че и в тези два града съм била, пак си намерих мяста за посещение, особено в Комо. И понеже, както всички знаем, Милано е столица на финансите, модата и индустрията в Италия......то направих и един ден шопинг. Смешни цени, няма как да не прекаля в една допълнителна раница, при положение, че цените са намалени от 100-150 на 5-15. Въобще да живеят италианските негоци (магазини). Дори да гледате по витрините им и само да мерите разни неща (ако ви е приятно), ще се напълните с нови модни идеи. В Милано съм влизала и в църквата Санта Мария пресо Сатиро, която е с оптическа илюзия на олтара и е в района на Дуомото. В Палацо Реале винаги има интересни временни изложби - миналата година попаднах на една на Дюрер и на втора на платна от частни американски колекции на френски импресионисти. В района на навили (каналите) е бохемско - има заведения с вкусни специалитети, както и много частни галерии. И последно, не не като важност - Дворецът на Сфорците (кастело сфорцеско) - интересен и като строителсна забележителност, а и като подслон на няколко музея. Вътре е последната, незавършена творба на Микеланджело - Пиета Ронданини. .И най-важното, църквата Санта Мария деле Грацие, в която е страхотната леонардова "Тайна вечеря"! Но за еня трябва да си купите билети предварително....Вътре се стои 15-20 минути само, защото е със специална влажности  температура и групите са по около 20 човека. Който обича Леонардо, може да ме разбере - почти в захлас, не в благоговение, съм седяла пред тази фреска, чиято носеща стена не е паднала пред бомбардировките през Втората световна война, въпреки че църквата е ударена и в руини.....Интересна е и базиликата Сант Амбоджо, до която е пък Колоната на дявола....

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
преди 2 часа, DGTG каза:

Здравейте! През м. Май ще бъдем с приятели за 2 дни в Милано. Да препоръчате някое хубаво заведение за хапване (на прилични цени 😉)?

Конкретно заведение не мога да препоръчам - просто не им помня имената, но в района на Брера и около Naviglio има голям избор на заведения. Спокойно можете да поискате меню, да видите какви са цените и да изберете.

Не забравяйте, че често има куперто - такса за сядане в заведение - и не само в ресторанти. :wink: 

 

Я да тагна тук и @Венелин, който може да е по-конкретен от мен.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
On 4/21/2019 at 2:33 PM, Mary said:

Я да тагна тук и @Венелин, който може да е по-конкретен от мен.

 

Ами да се включа тогава... за евтина и вкусна пица дълги години бях доволен от Pizzeria La Magolfa на едноименната улица до каналите (точно между двата Naviglio се пада) и предполагам, че не са развалили менюто и цените, а и атмосферата е някак си... домашна. Иначе роднините на собствениците на култовата пицария от Неапол Sorbillo отскоро имат заведение в Милано в центъра и са много вкусни, но опашките са огромни, за вечеря ако се подредиш на опашка преди 7 и на обяд около 12:30-40 все пак ще влезеш бързо. Като се нахрани човек, бързо го подканят да си ходи обаче. Largo Corsia dei Servi. Хубав франчайз е Fratelli La Bufala, имат доста заведения из града.
За паста и милански ястия... колкото по-изискан е ресторантът, толкова ще е по-хубаво, не се сещам за някоя голяма далавера. За обяд (няма атмосфера и вечер ще е тъжно място), франчайзът Mi Scusi, имат много видове паста, из центъра са и правят всичко на момента, без да струват прекалено много. За вечеря... пробвай приложението The Fork, в частта с ресторанти на промоция за конкретната дата, има намаления от 20-50% на хубави ресторанти.
Иначе все по-типична храна в Милано стават бургерите и сушито, в определени райони ще намираш повече тях, отколкото италиански ресторанти 🙂

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...
преди 23 часа, venelinnn каза:

https://nuovosistematariffario.atm.it/en/

Зона Mi1-Mi3 единичен 2евро, 24 часа - 7 евро, 72часова карта - 12 евро!

Благодаря за информацията.

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте, обмисляме да посрещнем новата година в Милано, но полета за София е в 9,30ч на 1 януари и не знам дали ще успеем да стигнем до Бергамо. Въпросът ми е - работи ли  градския транспорт на 1 януари рано сутрин, за да се придвижим към 6 до центална гара и от там за Бергамо.

Надявам се все някой да ми отговори :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Магеланка123 каза:

Здравейте, обмисляме да посрещнем новата година в Милано, но полета за София е в 9,30ч на 1 януари и не знам дали ще успеем да стигнем до Бергамо. Въпросът ми е - работи ли  градския транспорт на 1 януари рано сутрин, за да се придвижим към 6 до центална гара и от там за Бергамо.

Надявам се все някой да ми отговори 🙂

Направили сте голяма грешка, че сте купили билетите от wizzair. Аз също пътувам за Милано на 29.12 и се прибирам на 1.01, но с ryanair и полетът на връщане ми е в 18 ч. вечерта. И двата билета ми струваха само по 9.99 евро!!! Влезте в getyourguide.com и вижте трансфера от Милано за Бергамо, струва 6 евро. Може и да има разписание на курсовете.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 15 часа, muchachote каза:

Направили сте голяма грешка, че сте купили билетите от wizzair. Аз също пътувам за Милано на 29.12 и се прибирам на 1.01, но с ryanair и полетът на връщане ми е в 18 ч. вечерта. И двата билета ми струваха само по 9.99 евро!!! Влезте в getyourguide.com и вижте трансфера от Милано за Бергамо, струва 6 евро. Може и да има разписание на курсовете.

На уиз ер също са евтини билетите с дискаунт клуб, но полетът е рано сутрин на 1.01 и това е проблемът, че не знам как да разбера дали ще има през нощта градски транспорт до централна гара, иначе за трансферът до летището предполагам, че няма да има проблем. Дъщеря ми скоро пътува до Милано и е хванала последния нощен автобус до гарата и е било мн лесно, но дали и на нова година ще е така...

А знаете ли дали ще има нещо организирано за нова година в Милано и къде по- точно?

Връзка към мнение
преди 19 часа, Магеланка123 каза:

Здравейте, обмисляме да посрещнем новата година в Милано, но полета за София е в 9,30ч на 1 януари и не знам дали ще успеем да стигнем до Бергамо. Въпросът ми е - работи ли  градския транспорт на 1 януари рано сутрин, за да се придвижим към 6 до центална гара и от там за Бергамо.

Надявам се все някой да ми отговори 🙂

От тук може да си купите билетите и да видите всички опции за часове на тръгване за конкретната дата https://bustickets.distribusion.com/connections?currency=EUR&locale=en&marketing_carrier_code=EZON&retailer_partner_number=429536

 

Връзка към мнение
преди 2 часа, Магеланка123 каза:

На уиз ер също са евтини билетите с дискаунт клуб, но полетът е рано сутрин на 1.01 и това е проблемът, че не знам как да разбера дали ще има през нощта градски транспорт до централна гара, иначе за трансферът до летището предполагам, че няма да има проблем. Дъщеря ми скоро пътува до Милано и е хванала последния нощен автобус до гарата и е било мн лесно, но дали и на нова година ще е така...

А знаете ли дали ще има нещо организирано за нова година в Милано и къде по- точно?

В Милано в новогодишната нощ винаги има концерт на площада пред катедралата, както навсякъде. Аз ще имам време да се прибера и дори да подремна до към 12 ч.  и след това да се запътя към летището.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 12.11.2019 г. в 11:33, Магеланка123 каза:

Надявам се да са сигурни.

 

Не разчитай да са. Ако говорим за малки хотели, такива извън големите вериги, то летищния трансфер който предлагат със сигурност е аутосорснат към външна фирма или си имат договорка с някой познат шофьор, който я му се работи, я не баш на нова година. Хотелът/апартаментът едва ли имат по-голяма роля от това да вдигнат слушалката и да звъннат един телефон на този, който на практика ще изпълни услугата. Недей избирай само по описанието, а поискай изрично гаранция в предварителна комуникация преди да резервираш. 

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Благодаря, точно разглеждах темата и видях още една карта, според вас коя е по добра като вариант :

Ето и още една карта за музеите: Milan Tourist Museum Card

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.