Прескочи до съдържание

Пътепис: Барселона


Бисер

Препоръчани мнения

Май не е тук мястото, но ще се изненадаш, сигурна съм. Не само от комплекса. Аз съм повече фен на Валенсия, отколкото на Барселона и Мадрид дори.

Извинете за отклонението. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Чудесна разходки, благодаря! Само да кажа, че Фичо скоро ще погледне тук и никак няма да му хареса определението "някаква кула" за шедьовъра на Santiago Calatrava на Montjuic. Изключително интересно архитектурно съоръжение, както и целият комплекс начело с великолепната Palau Sant Jordi (която всъщност е многофункционална зала, а не закрит басейн), разбира се... ;)

Ха-ха, почти ми четеш мислите :D , а и Тони правилно дума, че съм голям почитател на този магьосник Калатрава! :)

Кулата Telefonica  известна още като Torre Calatrava наистина е много красива и елегантна и е изградена да осигури комуникацинно олимпийските игри в Барселона.  Явно старата кула не е била достатъчна.

post-139-0-94928000-1368370755_thumb.jpg

 

Обикновено инженерни съоръжения като телекомуникационни кули и мостове не предполагат някакво особено изящество, но творци като Калатрава определено разбиват това клише на пух и прах!

И това не е случайно, защото испанецът е един рядък талант, който съчетава  умения и познания в няколко области - архитектура, живопис, скулптура, инженерна мисъл, бионика.

Нещо рядко срещано в наши дни и повече характерно за времената на Възражданото и гении като Леонардо да Винчи.

Ето още няколко погледа към кулата, като искам да обърна вашето внимание и на следният детайл - великолепната елегантност на решението  тонове желязо и бетон да се подпрат долу в една точка и след това да се "разлеят"  във формата на мидена черупка. :) :) :)

 

post-139-0-40008400-1368370756_thumb.jpg

post-139-0-42789200-1368370755_thumb.jpg

post-139-0-07471100-1368370757_thumb.jpg

post-139-0-70641800-1368370757_thumb.jpg

 

И благодарности на Бисер за хубавата виртуална разходка.

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

А аз се извинявам за невежеството ми, по повод на творбите на Калатрава - наисти си нямам представа от такива съоръжения :wacko:

Фичо, благодаря за инфото, наистина като се замисля и сравня тази кула с всички други които съм виждал мога да кажа, че разликата е огромна.

Duke, благодаря за допълнителното инфо за Palau Sant Jordi, незнам защо ми е останало в главата че е басейн само. Поправям се :)

Връзка към мнение

А аз се извинявам за невежеството ми, по повод на творбите на Калатрава - наисти си нямам представа от такива съоръжения :wacko:

Айде пък ти - какви извинения, какво невежество ;)

Никой не може да е информиран във всички области, всеки си има интереси и неща, които го вълнуват - един за едно, друг за друго ... ;)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Барселона е прекрасна!!! Наистина няколко пъти се запътвах натам, но винаги ме спираше това, че аз не обичам да гледам  на бегом, има толкова неща за разглеждане и ще ми трябва много време. А нещо не мога да си го позволя, но бих прекарала там поне месец!

Благодаря за чудната разходка!!

Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.