Прескочи до съдържание

Галерия: Качване на албуми, копиране от Facebook и др.


Препоръчани мнения

Тук ще изредя малко полезни инструкции за начина, по който работи Галерията, така че качването на снимки да мине безгрижно и безпроблемно. 

 

Когато натиснете бутона "Качи", се показва следното меню.

 

2013-05-11_16-09-39.png

 

Бутона "Създай албум", както предполагате, създава нов албум. "Избери албум" е ако искате да добавите снимки към вече съществуващ такъв. "Избери категория" на този етап го игнорирайте. 

 

Когато правите албуми, се старайте да са в съответната категория. Ще видите дълго падащо меню с географските региони на планетата, добре е да уцелите вярната :)

 

Изисквания за качество

 

На този етап няма конкретни изисквания, въпрос на лична преценка е да решите какво ще качите и какво - не. Това обаче не означава, че абсолютно всичко е разрешено, моля придържайте се към тематиката на форума. Ето примери за снимки и албуми, които ще бъдат трити:

 

  • Снимки, които по същество са 18+
  • Снимки тип "аз и аверите сме на кръчма и пием". Интересуват ни наистина снимки на целия свят, веселата компания по-добре да стои настрана :) Няма лошо да има 1-2 групови снимки, естествено, но да не прекаляваме с наздравиците. 
  • Снимки с лошо качество - снимани с телефон посред нощ, като почти нищо не се вижда, изключително размазан фокус и т.н. 
  • Много повтарящи се снимки - например еднакъв кадър щракнат два пъти, като разликите са миниатюрни. Направете си труда да селектирате снимките си така, че да останат само най-добрите.

За препоръчване е да разделяте снимките си в тематични албуми, между 20 и 50 снимки средно на албум мисля са ОК. Малко хора ще имат желание да прегледат един албум от 500 снимки, които са просто изсипани, малък интерес ще има и към албуми с по една снимка. 

 

Постарайте се да добавите поне заглавие на снимките и кратко описание на албумите. Много грозно седи, когато снимката е озаглавена P233409.jpg

 

Изискванията да не ви обезкуражават. В днешно време повечето фотоапарати правят достатъчно добри снимки, за да бъдат качени в галерията. Не сме на конкурс за най-добрата снимка, така че споделяйте смело! 

 

Оразмеряване на снимките

 

Настройките, които използва галерията са следните: максимална ширина от 1024 пиксела, JPEG компресия: 85.

 

Ако качвате снимките в оригинал, е само загуба на време, която може да е значителна ако, искате да качите 50 файла от 5мб всеки. Затова е силно препоръчително, преди да започнете качването, да оразмерите снимките до 1025 пиксела - добре е да е поне един повече от 1024, няма да ви затормозявам с причините защо. 

 

Аз лично ползвам програмката irfanveiw: http://www.irfanview.com/ - изключително опростен и мощен редактор на снимки. Ако имате папка да речем със 50 снимки в оригинал, отваряте една от тях с irfanview, избирате File->Batch Conversion/Rename

 

2013-05-11_15-51-00.png

 

Натискате бутона Advanced и избирате ширина от 1025. След това избирате в коя папка да се съхранят обработените снимки, в моя случай това е C:\pics\resized. Натискате бутона Add all, който ще добави всички снимки в опашката, и след това Start Batch. След броени секунди всичките ви снимки ще са оразмерени. 

 

Вероятно любимият ви софтуер за обработка на изображения има също подобна екстра, възползвайте се, ще спестите доста време при качване на снимките на сървъра. 

 

Иначе максимален размер на файла е 10mb, т.е. можете да качвате и неоразмерени снимки, но ще отнеме много време. 

 

GPS координати

 

Ако в снимките ви има вградени GPS коодринати, галерията ще ви даде опция да ги включите в малка карта при качването. Обърнете внимание на картата с местонахождение вдясно от снимката: http://magelanci.com/gallery/image/330-%D0%BA%D0%B0%D1%83%D0%BD%D0%B0%D1%81-%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B2%D0%B0/

 

GPS координати към снимките си можете да добавите с повечето софтуери за обработка на изображения. Аз лично ползвам Adobe Photoshop Lightroom и става за секунди. Има и мобилни приложения за смартфон, които ви позволяват да снимате с нормалната си камера и после да синхронизирате данните от GPS-а на телефона с файловете от камерата. 

 

Едно такова приложение е GPS4CAM: http://gps4cam.com/

 

Естествено, ако в камерата ви има вграден GPS, информацията автоматично е включена. 

 

Воден знак

 

При създаването на нов албум можете да изберете дали да бъде добавен воден знак към снимките. Логото на форума ще бъде добавено в долния десен ъгъл, както е на тази снимка например:

 

watermark.jpg

 

Ваша воля е дали да го включите. 

 

Авторски права

 

Моля качвайте само снимки, на които лично вие сте автори или имате изрично разрешение от автора, че могат да се ползват! При качването има поленце, в което да отбележите личните си условия  - дали ще е "всички права запазени", дали ще е Creative Commons или нещо друго, си е ваша воля. 

 

Копиране на Facebook албуми

 

Ако искате да качите в галерията албумите си от Facebook, най-лесният начин е чрез този онлайн инструмент: http://www.picknzip.com/

 

Регистрирате се с фейсбук профила си, избирате кой албум искате да изтеглите и за секунди имате всички снимки от него в zip файл. В последствие снимките от този zip файл можете да качите тук. 

 

Забележка - хронологията на снимките вероятно ще е разместена, но няма какво да се направи, всичко идва от странният начин, по който фейсбук променя имената на файловете.

 

Това е на кратко, приятно качване, нямаме търпение да видим снимките ви от целия свят :)

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Георги, направих zip файл на албум от фейса, но после как да го кача. Дава ми, че не мога да качвам файл от този тип.

 

Трябва да го разархивираш и да качиш отделните файлчета. Но може да ги избереш всичките наведнъж, така че пак става бързо.

Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

За препоръчване е да разделяте снимките си в тематични албуми, между 20 и 50 снимки средно на албум мисля са ОК. Малко хора ще имат желание да прегледат един албум от 500 снимки, които са просто изсипани, малък интерес ще има и към албуми с по една снимка. 

 

Всичко това е така и съм напълно съгласен, но как по...ангелите... да отсея около 5700 снимки ... :)   :unsure:

И като се има предвид, че става въпрос за Исландия и задачата се оказва доста трудна...

:)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 но как по...ангелите... да отсея около 5700 снимки ... :)   :unsure:

 

Аз отсявам още като снимам, иначе не става. 10000 снимки от едно пътуване няма шанс дори да ги видя всичките, какво остава да публикувам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Всичко това е така и съм напълно съгласен, но как по...ангелите... да отсея около 5700 снимки ... :)   :unsure:

И като се има предвид, че става въпрос за Исландия и задачата се оказва доста трудна...

:)

 

Еми как та как...ако се чудиш що още не съм качил снимки от Ню Йорк продължавай да се чудиш :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Дясното бутонче под мнението още опции и от там прикачваш снимка конкретно към мнението от компютъра си.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Нормална практика ли е снимки слагани от външи източници ( не прикачени) да стават собсвеност?

 

Дай повече информация? Галерията е само за авторски снимки, ако някой е качил чужди ще бъдат премахвани. 

Връзка към мнение
  • 9 месеца по-късно ...

Ако снимката има GPS координати, преоразмеряването с IrfanView (както сте го описали по-горе) запазва ли ги?

Връзка към мнение

Ако снимката има GPS координати, преоразмеряването с IrfanView (както сте го описали по-горе) запазва ли ги?

 

Да. Irfanview не би трябвало да пипа таговете на снимката. 

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Как да си добавя воден знак на вече качените снимки? Потърсих в "модериране", но там мога да променям само тагове и заглавие, пък ми се искаше да има едно лого в ъгъла.

 

P.S. Уж успях да редактирам целия албум и избрах отметката за воден знак, но нещо не виждам да се появява..

Редактирано от Сю_
Връзка към мнение

Доколкото виждам, след редакция можеш да сложиш само текст за авторско право и той излиза отдясно на снимката при описанието, няма воден знак...

Връзка към мнение

Като цъкна на броя снимки под аватара ми в някое мнение (не знам защо показва, че е само 1) ми излиза въпросния албум. Натискам "Редактирай" и точно над първата снимка е опцията за воден знак. Активирам я и запазвам промените, но при проверка опцията остава неактивна.

Мисля, че още преди да кача албума я активирах, тъй като съм лек маниак на тема авторство, но не мога да съм сигурна.

Да не би проблемът да е в твърде малкия размер на снимките, които сътворих преди качването им?

Връзка към мнение

Ами така като гледам не работи, и първоначално при качване ако го цъкнеш пак отсъства. Нещо се е бъгнало по някое време, да видим Георги какво ще каже.

 

Можеш да сложиш авторско право като текст извън снимката, през редакция, но не може наведнъж.

Връзка към мнение

Проблема е в софтуера. Опцията за воден знак я бях пуснал по начало, но я махнах. Причината да я махна, е че софтуера си решава, че щом ще слага воден знак значи трябва да пази оригиналите на всички снимки, ако случайно в последствие решим да махнем знака, за да може пак да си ги обработи. Което е хипер неефективно като хостинг пространство. Така, че опцията за воден знак я махнах, нямам представа защо все още се появява. 

 

Решението ти е сама да си сложиш воден знак, преди качването на снимките, ако желаеш. Само ще помоля да е лек и не много натрапчив :)

Връзка към мнение

Разбирам. Няма грижи тогава, размерът на снимките не е голям и това ми решава проблема. Изкефих се, че водния знак на Магеланци е достатъчно голям, така че не позволява рязане просто отдолу или отгоре, както ако си сложи човек името. Но няма да драматизирам излишно сега :-)

Редактирано от Сю_
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.