Прескочи до съдържание

Азиатската част на Истанбул - съвети, предложения, маршрути...


Duke

Препоръчани мнения

За Султанахмет (Стария град) и Бейоглу (Европейската част) е изписано и изговорено достатъчно. Изписано и изговорено е достатъчно и за различни варианти на круиз по Босфора, както и за посещение на Принцовите острови. Затова ми се иска тази тема да бъде посветена на Азиатската част на Истанбул. Така да се каже, тема за напреднали в темата Истанбул...

 

По време на предстоящото ми пътуване до един от най-любимите ми световни мегаполиси съм решил, да отделя един цял ден на Азиатската част на Истанбул. Върти ми се в главата план според който сутринта да взема градски ферибот от пристанище Еминюню и да сляза на пристанище Юскудар. Давайте своите конкретни предложения за маршрути за целодневна пешеходна разходка от Юскудар до пристанището Кадъкьой, откъдето възнамерявам вечерта да си взема фери до Йеникапи или пък да се върна с Мармарай...

Връзка към мнение

Труден въпрос е това с интересите и като цяло зависи от моментното настроение, но бих се радвал ако ми предложиш точен маршрут по карта с отбелязване на различни по вид забележителности, гледки и места за хранене...

Връзка към мнение

Труден въпрос е това с интересите и като цяло зависи от моментното настроение, но бих се радвал ако ми предложиш точен маршрут по карта с отбелязване на различни по вид забележителности, гледки и места за хранене...

С най-голямо удоволствие ще го направя, но малко ме притиска времето.

Ще видя довечера какво ще измисля. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Била съм само в Кадъкьой, малките улички и Хайдар паша са очарователни!

 

post-282-0-66966200-1424104834_thumb.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Duke, на тази карта съм отбелязала интересни места в Азиатската част на Истанбул, за които се сетих. Разгледай и си избери какво ще ви е интересно да посетите и тогава ще помисля за конкретен маршрут.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Благодаря ти, Mary!

 

Общо взето картата потвърждава и предварителните ми проучвания. Нека да кажа, че няма да ходим до Анадолу Каваджи, защото сме ходили при предишна обиколка на Босфора. На практика моите основни питанки са свързани с Юскудар. Иначе около Кадъкьой ми е ясно какво можем да видим и правим. По-специално ме интересува дали е възможна и струва ли си една разходка от Юскудар покрай Босфора до Хайдарпаша и Кадъкьой? Разбира се не пропускам и фактор време. Дано да не вали и да не духа прекалено силен вятър. Да не пропусна да кажа, че обиколката е възможна и в обратна посока, а именно от Кадъкьой към Юскудар и обратно на европейския бряг. Въпрос на релеф. Ако по този начин ще вървим надолу, разбира се, ще предпочетем този вариант. Всъщност май тази част е по-равнинна от европейската или бъркам?

Редактирано от Duke
Връзка към мнение

Аз лично не съм ходила пеша, защото...винаги няма време. :)

Равнино е около морето, но в Азиатската част са най-високите хълмове с чудна гледка(Чамлъджа).

Аз ти предлагам преди да направиш по-конкретен план какво и къде да ходите да видим какво ще е времето.

 

Моето предложение е: Бейлербей(ако обичате да гледате дворци), Чамлъджа(ако ви се катери :)  ), Шакирин джамия(интересна и сравнително нова, изградена  е от две жени - архитекти - Hüsrev Tayla и Zeynep Fadıllıoğlu) и Кадъкьой(най-добрия вариант за изцяло пешеходстване).

Ще помагам в изготвянето на подробен маршрут с транспорт и т.н.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте,

 

Отскоро открих този невероятен извор на информация и благодаря за желанието и времето,което отделяте за споделяне и съпричастност помежду си.Скоро ни предстои пътуване до един от любимите ни градове-Истанбул.Азиатската част все още е нещо ново за нас и затова като за време около ден какво е добре да се види,имайки предвид и разстоянията между забележителностите.Един ден ще посветим и на дългият тур до Anadolu Kavagi,благодарение на споделеното от Duke:).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да се изкажа и аз по азиатската част- гледайте картата дадена от Mary, по-горе за да се ориентирате къде са  т.нар. забележителности. Като за първи път Азия и половин/един ден на пешеходно разстояние от пристанище Кадъкьой за гледане са т.нар. Бика и Мода.  Бика е статуя на бик, а Мода е района, в който се намира тази статуя. /снимката е от нета/.WP_20130502_043.jpg Там върви ретро трамвай, какъвто върви по Истиклял. Също така гарата Хайдарпаша, тя се вижда лесно от корабчетата, вътре е интересна. Снимката на Нощна птица по-горе е от гарата.

С автобус от Кадъкьой до върха Чамлъджа.

Дворецът Бейлербей.

Мисля, че това е изпълнимо за един ден.

Редактирано от Ellena
  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

 

Моето предложение е: Бейлербей(ако обичате да гледате дворци), Чамлъджа(ако ви се катери :)  ), Шакирин джамия(интересна и сравнително нова, изградена  е от две жени - архитекти - Hüsrev Tayla и Zeynep Fadıllıoğlu) и Кадъкьой(най-добрия вариант за изцяло пешеходстване).

Ще помагам в изготвянето на подробен маршрут с транспорт и т.н.

Mary, помагай моля...

Утре тръгваме. Маршрута, който набелязах е Дворецът Бейлербей и после Дворец Кючюксу и ако има време Румели Хисар. От два дни чета, ровя, разпечатвам карти....

Проблем ми е кое точно корабче и от къде да хванем за Юскюдар? Този сайт е хубав http://www.turkeytravelplanner.com/go/Istanbul/Transport/eminonu_dox.html, но пак не се ориентирам от кой кей трябва да хванем Sehir Hatlari (тяхно разписание си подготвих) и директно ли е или не.

После от Дворец Кючюксу как да стигнем до Румели Хисар.

И последно - връщането.

А и щях да забравя - не искам да ползвам метро, защото там  ми става лошо :-(

Връзка към мнение

Mary, помагай моля...

Утре тръгваме. Маршрута, който набелязах е Дворецът Бейлербей и после Дворец Кючюксу и ако има време Румели Хисар. От два дни чета, ровя, разпечатвам карти....

Проблем ми е кое точно корабче и от къде да хванем за Юскюдар? Този сайт е хубав http://www.turkeytravelplanner.com/go/Istanbul/Transport/eminonu_dox.html, но пак не се ориентирам от кой кей трябва да хванем Sehir Hatlari (тяхно разписание си подготвих) и директно ли е или не.

После от Дворец Кючюксу как да стигнем до Румели Хисар.

И последно - връщането.

А и щях да забравя - не искам да ползвам метро, защото там  ми става лошо :-(

 

Предполагам изходната точка е Еминьоню?

От там Ферибота на Şehir Hatları до Юскюдар. Спирката е отбелязаса с №4, от показания от Вас линк. Директен е ферибота.

От там до Двореца Бейлербей, с автобуси започващи с 15- 15С,15P,15S,15M,15H,15B и др.

Пак с 15-ките се ходи и до Кючюксу.

Румели Хисар??? Дали не бъркате? Румели Хисар е в европейската част.

Ако наистина целта е Румели Хисар, то ще погледна допълнително как можете да се придвижите до там.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Допълвам с предложение за транспорт до Rumeli Hisarı. 

От Küçüksu с 15-ките се придвижвате до Kandıllı. От там с ферибот до Bebek и после с някой от автобусите 25E, 40T, 22RE до спирка Rumeli Hisari.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте,Магеланци!Отскоро съм тук и минах на вентилатор публикациите,без да обиждам някого.Ще ходя за шести път в моя любим град Истанбул/сигурно в някой предишен живот съм била любимка на някой султан хе хе хе/ ,Посетила съм всички най-популярни забележителности,Разполагам с два цели дни и една половинка.Какво още мога да видя.Спрях се на Бейоглу и Кадъкьой.Но ако има нещо ПО-ПО -ПО..посъветвайте ме.Видяла съм освен всеизвестните АЙЯ СОФИЯ,ДОЛМАБАХЧЕ,ВОДОХРАНИЛИЩЕТО,ТОПКАПЪ,СИНЯТА И ОЩЕ НЯКОЛКО ДЖАМИИ,САПФИР,ПИЕР ЛОТИ,ОСТРОВИТЕ,ГАЛАТА КУЛАТА И МОСТА,ТАКСИМ И ИСТИКЛЯЛ,КУЛАТА НА ДЕВИЦАТА,ТЮРКОАЗИТЕ..ТЕЗИ ГИ ЗНАМ.Искам още и още...ама по-различни неща.Дайте идеи.Моля!Поздрави на всички Магеланци.Дори в момента уча турски език.IYI GUNLER!

Благодаря предварително!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 АЙЯ СОФИЯ,ДОЛМАБАХЧЕ,ВОДОХРАНИЛИЩЕТО,ТОПКАПЪ,СИНЯТА И ОЩЕ НЯКОЛКО ДЖАМИИ,САПФИР,ПИЕР ЛОТИ,ОСТРОВИТЕ,ГАЛАТА КУЛАТА И МОСТА,ТАКСИМ И ИСТИКЛЯЛ,КУЛАТА НА ДЕВИЦАТА,ТЮРКОАЗИТЕ..ТЕЗИ ГИ ЗНАМ.

Ходила си шест пъти в Истанбул и си видяла само това?

 

Все пак вземи прочети по-старателно писаното по-горе.

Връзка към мнение

Здравейте,Магеланци!Отскоро съм тук и минах на вентилатор публикациите,без да обиждам някого.Ще ходя за шести път в моя любим град Истанбул/сигурно в някой предишен живот съм била любимка на някой султан хе хе хе/ ,Посетила съм всички най-популярни забележителности,Разполагам с два цели дни и една половинка.Какво още мога да видя.Спрях се на Бейоглу и Кадъкьой.Но ако има нещо ПО-ПО -ПО..посъветвайте ме.Видяла съм освен всеизвестните АЙЯ СОФИЯ,ДОЛМАБАХЧЕ,ВОДОХРАНИЛИЩЕТО,ТОПКАПЪ,СИНЯТА И ОЩЕ НЯКОЛКО ДЖАМИИ,САПФИР,ПИЕР ЛОТИ,ОСТРОВИТЕ,ГАЛАТА КУЛАТА И МОСТА,ТАКСИМ И ИСТИКЛЯЛ,КУЛАТА НА ДЕВИЦАТА,ТЮРКОАЗИТЕ..ТЕЗИ ГИ ЗНАМ.Искам още и още...ама по-различни неща.Дайте идеи.Моля!Поздрави на всички Магеланци.Дори в момента уча турски език.IYI GUNLER!

Благодаря предварително!

Моите предложения са: Чамлъджа, парка Гьозтепе или Отатепе, Шакрин джамия, Бейлербей или Кючюксу, Миниатюрк, дългата разходка с корабче и изкачване на крепостта, Румели хисар и ... стига толкова, че да има какво да предложа и за седмия път! :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Сега е много приятно времето и аз не бих пропуснала вечеря на Кумкапъ.

Подкрепям.. Но едва сега откриха рибния сезон. В момента рибата е малко солена :) .

Редактирано от tom777
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.