Прескочи до съдържание

Пътепис: Краков, Полша - май 2013


niki_m

Препоръчани мнения

Този кратък трип-рипорт, беше част от пътуването ми до Полша, като онзи ден - на 10 май, се възползвах от ниските цени на дъщерната АК на LOT - Eurolot, и за скромна сума, на борда на ДАШ-8 - хоп от Варшава до Краков. С няколко думи - супер изживяване. Едно от хубавите неща беше, че точно на 10 май се провеждаше карнавалът на студентите и младежите - т.нар. Краковска ювеналия - Juwenalia Krakowskie 2013.
Поред:

1. Авиокомпания - Eurolot

2. Самолет - Bombardier Dash 8 Q400 - когато пилотът обявяваше вида самолет - каза Бомбардѝр, с ударение на ѝ icon_lol.gif 

3. На отиване - избрах умишлено място отпред - 3 D - за около 50 минути полет, трябва да ви кажа, че шумът е доста голям - направо си бучи и то яко.
На връщане - АК ми беше избрала място 8 D - точно се гледахме с перките, като на това място не е толкова шумно, колкото вибриращо - почти през цялото време си се тресеш, което е яко изживяване. 
Отпред е малко по-високо, докато по средата - до прозореца е малко по-ниско.
Има достатъчно място за краката, дори и за високи хора като мен, като седалките са малко тесни, нещо като нашите стари БАе-та. На връщане до мен се натъпка една израелка, която беше 2 пъти колкото мен, но коланът я закопча и не умрях от теснотия.
Обратният полет беше в 21.00 ч., макар, че Eurolot, имат 5 полета дневно между WAW и KRK, той закъсня, след което имаше и закъснение на съотв. излитането - вътре в самолета имаше трансферни пътници до Ларнака, до Тел Авив и до др. места, като тогава пилотът обяви, че вместо за 55 минути, полетът ще бъде изпълнен за 35-40 минути и ако искате вярвайте, това ДАШ-че като забръмча, имах чувството че няма да издържи дълго в небето, обаче прелетя разстоянието за 35 минути и в 22 ч. кацнахме във Варшава. Имайте предвид, че полетът нормално си беше обявен за кацане в толкова часа.
за първи път, и то два пъти в един ден, летя на ДАШ и честно казано, изживяването е доста приятно. Всичко, което се случва в атмосферата се усеща. Шумът вътре е невъобразимо висок, но е яко. Много бързо набира и се издига и първоначално все имах чувството, че не може да набере височина достатъчно, може би и от факта, че през цялото време лети по-ниско над населените места и се виждат отдолу, минава туп през, ту над, ту под облаците. Много як полет. На връщане дори кацнахме в пороен дъжд във Варшава с вятър. Полските пилоти обаче, нямат класата на българските и кацат изключително грубо - просто те хвърлят, отскачаш и пак се връщаш. Разликата тук е обаче във факта, че поляците въпреки това ръкопляскат на пилотите си, докато загубените българи те гледат много странно, когато някой ръкопляска на пилотите и екипажа, а това е необходимо признание за полета и уважение /според мен/.
Макар и маловажно - закуската в самолета бяха някакви соленки/крекери, или десертче, сокове, вода, кафе нямаше.

4. Нещо, което ми направи впечатление - багаж - големите багажи се взимаха на гишетата само на трансферните пътници. Всички, които си бяха с куфари над 10 кг, до 20 кг - според ограничението на АК, минаваха на скенерите и си качваха големите куфари на автобуса. Едва до самия самолет си оставяш куфара на платформа и човек ги подрежда. По обратния начин си взимаш багажа - слизаш от самолета, куфарите са извадени на платформи и си го търсиш на пистата, като го намериш - се качваш на автобуса. Нямат етикети, нямат надписи. Това сес лучи и във Варшава и в Краков. Така минаваш и секюритито, като си пъхаш багажа в скенера.

5. За летището във Варшава - мисля, че има достатъчно информация, ще напиша впоследствие блог и за Варшава.

6. За летището в Краков - нар. се John Paul II International Airport Kraków-Balice /KRK/ - летището се намира до селцето Балице, което е на около 12 км от Краков. До него се стига най-лесно с влак, който пътува между Централната ЖП Гара на Краков и Аероспирката - това са само двете му спирки - не спира на никое друго място.

За момента - влакът тръгва и спира на Аероперон-ът на Центр.гара в Краков.
Билети могат да се купят както от автомата, така и от контрольорите, които се возят постоянно във влака. Дори и да нямате билет - никой не ви глобява - просто отивате от контрольора и си купувате билет. Еднопосочен е 12 злоти, а ретърн-билет е 20 злоти. Това важи за аеровлакът.
Когато стигнете на аероспирката, която се явява последна - и представлява един тротоар с навес насред полето - веднага се появява безплатен автобус-шатъл, който първо отива до Терминал-2 /вътрешни полети/, а след това и Терминал-1 /международни полети/. Аерошатълът е голям автобус хармоника, който се движи според разписанието на влака. Винаги може да го изчакате и двете прев. средства са синхронизирани. Другият вариант е да преминете разстоянието пеша, което без багаж е добре, но с багаж няма смисъл. Върви се около 5 минути между Т2 и Т1, и около 10 до спирката за влакчето.

Самото краковско летище има два терминала - 1-ви международен и 2-ри домашен, на който кацат и някои НТА, но имаше и на Луфтито самолет. Домашният терминал е едно хале, разделено на клетки вътре и няма много персонал, или магазини. Има 2 кафенета, щанд за дранкулки и това е.
Такситата от летището до Краков не са от евтините, като цената им е обявена. Е, разбира се, въпрос на избор е плащането. До Краков ви излиза средно като сметнах около 100-130 злоти, зависи и къде сте, може и отгоре, което е примерно около 50 - 70 лв... Докато във Варшава официалният км/пробег е около 2.10 зл., което е около левче на км. 

7. Относно самият Краков - красив град, топло, приятно и спокойно.
Има музей на авиацията, който е на 4.2 км от жп гарата, но не можах да стигна до там. Ако някой има шанс да го намери и време - да направи рипорт.
За дей-трип, излизайки от централната гара, достатъчно е да тръгнете надясно от предгаровия площад и там започва стария град - нещо като ринг прави - ще се ориентирате. Краят на ринга стига до Висла, но дотам вземете трамвай 10ка. И после обратно. Около самата река, сякаш не е толкова развито и по-скоро е само зелена трева и мътно-кафява река. Такава беше и рекаа във Варшава. За разлика например от Валтава в Прага, около която е доста развито като инфраструктура и забавления.
В Краков може да си купите един билет за 24 часа, който струва 15 злоти около 7.50 лв и важи за транспорта. Валидирайте го, т.к. минава контрола и няма смисъл да ви глобяват. Валидира се вътре в превозното средство. Самите пр. средства, имат и автомати за билети и го пише с големи жълти етикети.
Мисля, че това е по-важната информация, а сега малко фотоси:

С това летахме - в далечинката:
SAM_2282_zps15a84401.jpg

SAM_2283_zps89174b84.jpg

SAM_2284_zps781e97c9.jpg

SAM_2291_zps1c02b148.jpg

SAM_2296_zps3426a998.jpg

SAM_2297_zps3be26e63.jpg

SAM_2298_zpsc39e580a.jpg

SAM_2299_zps405a9b87.jpg

SAM_2300_zps5cbeb893.jpg

SAM_2301_zpsd3835e98.jpg

SAM_2302_zps64a63c11.jpg

SAM_2303_zps9ea178b4.jpg

SAM_2307_zps0b99ae10.jpg

SAM_2308_zps04755f34.jpg

SAM_2309_zps73b84d34.jpg

Тук се опитах да хвана малко от сянката на самолетчето ни

SAM_2310_zps13e741f2.jpg

SAM_2312_zps83198fee.jpg

SAM_2313_zpsb90020d0.jpg

SAM_2314_zps25d9e9a9.jpg

SAM_2315_zps86f07b73.jpg

SAM_2316_zpsbd8ac2d9.jpg

SAM_2317_zps8b5a9604.jpg

SAM_2318_zps906b490a.jpg

SAM_2319_zpsd2b5103b.jpg

SAM_2320_zps9cabff82.jpg

SAM_2321_zpsfd480ff9.jpg

SAM_2321_zpsfd480ff9.jpg

SAM_2322_zpsee8f3dd6.jpg

SAM_2323_zps22e268c6.jpg

SAM_2324_zps983bcfbf.jpg

SAM_2325_zps66fe1ceb.jpg

SAM_2326_zpsd63e7be8.jpg

А такава е гледката от влака към Краков

SAM_2327_zps0629a78b.jpg

SAM_2328_zps7650e889.jpg

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Изключително приятно градче. Нищо кой знае какво като забележителности, но много добра атмосфера и ако уцели човек времето, както изглежда си сполучил ти е направо перфектно :)

 

Без да броим близкия Аушвиц де, доста, хм, отрезвяващо място

 

Между другото на мен първото ми излитане с перка беше някъде 6 години след първия ми полет...почуствах се по абсолютно същия начин като на първият, излитане като ракета, як шум, яки вибрации, як адреналин :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Как беше парада с карнавала, хареса ли ти? Не е нищо кой знае колко изключително, но си е емоция.
Виждам, че е било топло и сигурно пак е имало пръскане и скачане из фонтаните.  :D
  

 

За транспорта от летището до центъра на Краков има вариант и с автобус - два много удобни автобуса с номера 208 и 292, за 3.60 PLN на посока (по цени от миналата година). Тръгват точно от спирката пред Терминал 1. От Т2 до Т1 шатъла е безплатен, но не е нужно да се чака, пеша разстоянието е ок. 300-350 метра.

Времето за пътуване с автобуса до жп и автогарата Krakow Glowny е 40-50 мин., в пикови часове малко повече.

Знам че има и нощен на 1-часов интервал, но не съм го ползвал и не знам с какви билети и как точно работи.

Връзка към мнение

Как беше парада с карнавала, хареса ли ти? Не е нищо кой знае колко изключително, но си е емоция.

Виждам, че е било топло и сигурно пак е имало пръскане и скачане из фонтаните.  :D  

 

За транспорта от летището до центъра на Краков има вариант и с автобус - два много удобни автобуса с номера 208 и 292, за 3.60 PLN на посока (по цени от миналата година). Тръгват точно от спирката пред Терминал 1. От Т2 до Т1 шатъла е безплатен, но не е нужно да се чака, пеша разстоянието е ок. 300-350 метра.

Времето за пътуване с автобуса до жп и автогарата Krakow Glowny е 40-50 мин., в пикови часове малко повече.

Знам че има и нощен на 1-часов интервал, но не съм го ползвал и не знам с какви билети и как точно работи.

Времето беше перфектно - около 30 градуса, като вечерта на летището в 21 беше изписано 25 градуса - целият ден ставаше за плаж :).

Да, имаше яко пръскане с водни пистолети, с разни пръскалки, ако те хванат от публиката те къпят на чешмата в средата на площада. Карнавалът е страхотен - из целият град се разхождаха млади ора облечени с най-интересни костюми.

 

Колкото до транспорта от и до летището - не съм търсел автобуси, т.к. с влак е около 20 мин. и принципно предпочитам влаковете и трамваите :)

Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.